Vybral jsem několik profi-kompaktů. Který?

Diskuze o přístrojích s max. sedminásobným optickým zoomem

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tomashr 23. 8. 2020 19:38

Ony některé mobily za tmy fotí fakt hodně slušně, ale obvykle to jsou různá softwarová kouzla typu multiexpozic v bleskové sekvenci, následně složených softwarově do jediné fotky.
Nic proti, funguje to a nemělo by se to podceňovat, ale zároveň to má svá omezení - na některé motivy fajn, ale na jiné nepoužitelné. Nejde to srovnávat s kvalitním snímačem s malým šumem při vysokém ISO, k fotce se dojde jiným postupem...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chodec80 24. 8. 2020 17:53

Pokud budu srovnávat multiexpozici na mobilu, klidně ji udělám i na foťáku a pak při PP složím. Stejně je to jen na statické věci, pohyb to mázne.
Fotky z mobilu jsou fajn, nesmí se jen prohlížet na čímkoliv větším než je právě mobil.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 24. 8. 2020 21:45

PetrGa píše:GX800-palačinka na něho není(nebo jsem to špatně hledal).

Ale je:
- lumix 14mm/f2.5
- lumic 20mm/f1.7
- lumix 12-32mm/f3.5-5.6
Takhle maže pozatí ten seťák 12-32mm při 25mm a cloně f5.6:
P1070833a_DxO.jpg
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 25. 8. 2020 08:06

Mi jako kompakt nejvíce sedla řada Fuji X100. S originál kovovou krytkou objektivu a decentním poutkem se do kapsy vejde. Objektiv 35/2.8 (eq) lze pomocí předsádky TCL "zmenit" na eq. 50/2.8 a už se dá pracovat i s portréty. Širší konec lze kompenzovat výbornou schopností panorama, popřípadě cvaknout více RAWů a spojit si je v Ps/Lr.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PetrGa 25. 8. 2020 08:18

S těmi mobily jsem nechtěl založit na plamen. Předpokládám, že když zkoumají snímače laboratorně, že to bodování vyhodnotí poměrně přesně. Píšou to tam i někde, že nehodnotí subjektivně, ale bodování vyhodnotí počítač.
Nicméně ono je jedno, jestli mobil dělá multiexpozici. Důležitý je výsledek. Pro 90% uživatelů je ten výsledek ok. Prohlíží to na mobilu, nebo na notebuku. Nedělají výřezy, ani velkoformátový tisk. Většina lidí fotí za dne, protože v noci spí. A vytištěnou fotku 10x15cm z nového mobilu vyfocenou za bílého dne, rozpozná už jen nějaký profík, co se tím zabývá. Nečertěme se kvůli tomu. Tito lidi by nikdy nefotili, nebýt mobilů. A když si vzpomenu na běžné analog kompakty, tak z nich lezly fotky, které průměrnou kvalitou(ostrostí, osvitem, rozmazaností), byly rozhodně na tom hůře, než to co leze dnes z nových mobilů. On to člověk časem odhadl, jestli to je ještě mráček, nebo už sluníčko, jaká je vzdálenost ap., ale z těch 32snímků jednoho filmu bylo sem tam něco příliš tmavé, jindy rozmázlé... Což už se dnes na těch mobilech nestává. Člověk hned vidí, jak na tom ta fotka je a může vyfotit znovu. Ale vlastně ani nemusí, bo multiexpozice...

Palačinky ke GX800. No, ty jednoohniskové bych nebral. A ten zoomový je vlastně ten setový, co se prodává k tělu přímo. S tou světelností na 4/3 snímači je to horší, než 1.4 při ekv.24 na 1palc.snímači. Právě proto bych raději APS-C, kde jsou stejně světelné objektivy, ale je tam větší snímač. Mě nejvíce láká Sony A6000, popř.A5100(ale ten má horší ovládání), ale objektiv je už moc dlouhý a i to tělo je tlustší. Na vlastní oči jsem viděl A5000+seťák a do kapsy gatí by se mi to nevlezlo.S kratším objektivem by to bylo perfektní. A záleží na ceně, za kolik by byl. Protože tělo+objektiv za třeba 20000kč za 6let starou technologii, je prostě moc(na mě).

Jak zaznělo na začátku, ideální kompakt se nedělá. Pak jsou nutné priority. Pro mě to je menši lepší fotky za nižšího osvětlení+rozměr stroje+FHD/60p uspokojivé video+nějaký zoom(někdy není možné přijít rychle k objektu a nějaký zoom je lepší než digitální). Pak co možno nejlepší portrét. To vše za cenu 10-13000kč.Myslel jsem, že bych dal i více, ale za současné situace na trhu mi nepřijde dávat třeba 18000kč jako adekvátní. Za v průměru 5-6let staré technologie dávat tolik peněz nemá pro mě potenciál. Proto mě jako nejlepší řešení vychází LX15.

-- 25. 8. 2020 09:24 --

PalmTungsten píše:Mi jako kompakt nejvíce sedla řada Fuji X100. S originál kovovou krytkou objektivu a decentním poutkem se do kapsy vejde. Objektiv 35/2.8 (eq) lze pomocí předsádky TCL "zmenit" na eq. 50/2.8 a už se dá pracovat i s portréty. Širší konec lze kompenzovat výbornou schopností panorama, popřípadě cvaknout více RAWů a spojit si je v Ps/Lr.

Mě toto nevyhovuje. Často fotím v obýváku a širší úhel záběru nelze vždy udělat, neboť se děcka hýbou.... Krajiny by takto šly, ale těch dělám tak 1000x obývák ku 1x krajina. Krajiny spíše dělám tak, že třeba děcka pouští draka na kopci a vyfotím je i s tou krajinou za nimi.Na toto se mi hodí opět široké ohnisko víc, než panorama.
PetrGa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 8. 2020 08:30

Nezapomeň, že to bodování je relativní ve vztahu k dané skupině a vůbec neplatí, že 100 bodů u mobilu se rovná 100 bodů u foťáku.


Ohledně toho seťáku u Sony - rozhodně se nekoukej jenom na čísla a dobře si prohlédni jeho výstup - ostrost apod.
Abys pak nebyl zklamaný, podle všeho je to opravdu mizerné sklo, kdo ho má rád, ať promine, prosím.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 25. 8. 2020 08:44

Seťák od Sony (16-50) především nechutně vinětuje, to je fakt až úlet. Kresba ve středu pole je na seťák normální, ale kraje buď mrví vinětace anebo dopady autokorekce, ani jedno není žádné nadšení.
Starší 18-55 byl opticky celkem v pohodě, ale je o hodně větší.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PetrGa 25. 8. 2020 10:31

No podle mojí angličtiny jsem vyrozuměl, že původně měli nastavenou stupnici do stovky, ale že některé foťáky jsou už velmi blízko stovky a že je možné, že v budoucnu s lepšími technologiemi budou hodnoty vyšší než těch sto. A zdá se mi, že jsem se tam nedočetl nic o tom, že hodnotí každou skupinu zvlášť(že má jiné bodování). Před 6ti léty, když začala RX100 III, tak měla mnohem více bodů, než fotomobily. Také jsem si nevšiml, že používali slovní obraty ve smyslu, že "na danou kategorii jde o výborný foťák. atp.".

Sony sklo: Děkuji za upozornění. Nezkoumal jsem tento foťák příliš, protože je parametrově mimo moji potřebu. LX15 taky nemá špičkový objektiv. Objednám ho po síti a budu mít 14dnů na vrácení, pokud mi to nebude vyhovovat. Viděl jsem hodně obrázků z něho. Někdo píše, že je objektiv ok, někdo že není. Mohlo se taky jednat o špatnou šarši, nebo vadné kusy. Uvidím. Pak dám vědět, jak jsem spokojený :)
PetrGa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 8. 2020 11:10

Je tam článek, co všechno hodnotí u modelů a i vysvětlení, proč je celkové skóre mnohem vyšší, než jednotlivá hodnocení.

Taky je na dxo článek, jak si stojí fotky ze smartfonů proti FF foťáku, tam si člověk může udělat vlastní názor.

Tu LX15 jsem chvilku měl, tak jsem zvědavý, co jí řekneš.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chodec80 25. 8. 2020 18:52

PetrGa: fotku z iP XS netisknu ani na 10x15, protože to je mazanice a i na fotce, pokud jí má člověk v ruce a né metr od sebe, to pozná. Je taky otázkou, na čem se tiskne.

Prosím, vykašli se na nějaké DXO, domluv si zapůjčení např. ve Fotori pár hraček a přes víkend si je sám porovnej a osahej déle, než pár minut v obchodě. Tento thread má už tři strany a pořád se točíš na místě a dost nešťastně porovnáváš mobily s foťáky.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PetrGa 25. 8. 2020 20:18

hodnocení mobilů- ok, beru zpět.

Mám naprosto jasno, co si chci koupit. LX15. Odpoledne jsem zkoušel ho objednat na mallu, mají tam při pořízení jejich karty přes reifku slevu 2000kč, ale nějak měli výpadek systému či co, tak ho ještě objednaný nemám. Ráno to zkusím zase.

Jasne, že pak dám vědět, jak jsem spoko. Jak už to tu tak dluho probíráme :)
PetrGa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PetrGa 4. 9. 2020 17:08

Zdravím po delší době, LX15 mám doma. První dojmy jsou lepší, než jsem čekal. Oproti LX3 je těch možností mnohem více. Displej je zahlcený ikonami. Závislosti různých režimů a nastavení je mnohem propracovanější. Vývoj je fakt znát. Až se s tym trochu naučím, pak písnu zhodnocení.

Co se týče spokojenosti s focením v obýváku za snížených sv.podmínek, tak jsem velmi potěšen. Ale čekal jsem to. Jsem zvědavý na šero(venku) až tmu.

Hloubka ostrosti - je lepší než LX3. Větší čip i světelnost dělají své. Ale to jsem taky čekal.

Velikost je menší, tedy lepší než LX3. Je ale asi těžší(nevadí).

Video- docela pěkné(zatím jsem zkusil jen funkčnost). Je plynulé. Ale trochu roztřesené. Možná třa lepší nastavení. Možná jsem jen zvyklý na kameru Sony AX53, která je pomalu jak stativ. Ale možná mám dnes jen roztřesené ruce(brousil jsem půl šichty a nejsem na to zvyklý.Eště po 8mi hodinách mě bolí :D )
Nevýhody, které se dají omluvit: Nejde zapnout přehrávání fotek když je vypnutý. Chromatická aberace je asi horší než LX3.
PetrGa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PetrGa 12. 10. 2020 16:58

zdarec,
Tak už jsme se tak nějak sžili. Sice ještě trochu tápu, když chci něco rychle nastavit, ale je to o cviku.
Videa jsou pěkná, ale roztřesená. Proti domácí kameře AX53. Jako nouzové řešení to je přijatelné.

Rozostření pozadí. Jsem spokojený.

Oproti LX3 jsem nadšen rychlosti ostření.

Výdrž baterie je tak na jedno odpoledne intenzivnějšího focení(zapínání/vypínání). Dostal jsem ale k němu druhou baterií, takže to není zase tak zlé.

Nastavení barev jako Standard je takový mdlý. Něco jak RAW. Musel jsem dát zvýraznit barvy(režim Vivid).

tak ještě jednou díky za pomoc při výběru
PetrGa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod engine_er 22. 2. 2022 15:49

Ahojte, riešim podobnú otázku ako zakladateľ tohto vlákna tzn. kompakt do 15 000 CZK. Osobne vyberám kompakt na fotenie, kedy je 1,5 kg zrkadlovka zbytočne veľká a ťažká a mobilný telefón neponúka požadované výsledky. To znamená ide o kompromis na výlety, dovolenky apod. Rád by som však privítal čo najväčšie svetelnosť a skladnosť.

Preto by som sa chcel spýtať, či sa po roku a pol od založenia tejto témy na trhu niečo zmenilo alebo stále sa najviac oplatí Panasonic LX15? Aktuálna cena LX15 je cca 11 500 CZK. Priznám sa, že napriek tomu, že fotím (zrkadlovkou), tak v kompaktoch sa veľmi neorientujem a nerád by som mal nereálne požiadavky :)
Keď som tak prechádzal e-shopy, tak do rozpočtu sa dostal ešte Canon G7X Mark II (ale na ten tu niekto nadával, že fotí ako mobil za 5k CZK), Sony RX-100 III a Sony Alpha 6000 + 16-50. Prípadne, ak by sa našiel nejaký Pancake, tak by som bol ochotný nad ním uvažovať.

Vopred ďakujem všetkým za rady ;)
ULN WS: i5-13600K + 64 GB DDR4 + KC3000 1TB + SX8200 1TB + M500 256GB + Kingston UV400 240GB + 2x HGST 1TB Himuro + RX570 4GB + RM750x + Xonar DGX+ CS2731
DSLR: Nikon D780 + Nikon 24-70 f/2.8 + Nikon 35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon + 85 f/1.8 + Godox V1
engine_er
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cport 22. 2. 2022 16:15

cport
Návštěvník

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků