Drazsi kompakt x Levnejsi zrcadlo

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod dieegoo 11. 3. 2008 21:50

O videu vím a neřeším, za 4 roky co jsem měl olympuse jsem akorát zkusil, jestli to funguje a víckrát nepoužil, na video je kamera.. focení přes displej - já se bez něj určitě obejdu, poptám se jak ostatní
dieegoo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr1968 11. 3. 2008 23:11

Na video je kamera? Takže na dovolenou ,kameru,foťák, chleba s máslem. A na focení je foťák a kdo má foťák v mobilu je debil. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Video z lepších fotoaparátů je velmi dobře použitelné.
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 11. 3. 2008 23:14

Na focení jedině zrcadlovka. Kromě Nikonu bych doporučil k posouzení i Pentax, Samsung, Canon a Olympus. Všechny mají svoje výhody.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr1968 11. 3. 2008 23:17

Na focení samozřejmě :mrgreen:
Petr1968
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dieegoo 11. 3. 2008 23:25

Petr1968 píše:Na video je kamera? Takže na dovolenou ,kameru,foťák, chleba s máslem. A na focení je foťák a kdo má foťák v mobilu je debil. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Video z lepších fotoaparátů je velmi dobře použitelné.
dieegoo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elho_cid 11. 3. 2008 23:37

To není až tak rozumný, jak se zdá. Když si vybereš něco ve stylu Olumpus SP550, zjistíš, že to má moooc funkcí, ale nic z toho to neumí pořádně.
To raději zrcadlovku se základní sadou funkcí, ale skvělou kvalitou obrazu a zpracování. Například Pentax K100D.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr1968 11. 3. 2008 23:47

Proč srandičky? Video u kompaktů se na rozdíl od fotografií pořád zlepšuje :lol:
Petr1968
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jan Čerbák 11. 3. 2008 23:59

Petr1968 píše:Na video je kamera? Takže na dovolenou ,kameru,foťák, chleba s máslem. A na focení je foťák a kdo má foťák v mobilu je debil. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Video z lepších fotoaparátů je velmi dobře použitelné.
Canon EOS 30D, EF-S 17-85mm IS USM, EF 50mm F1,8 EF 70-300mm IS USM, Speedlite 550EX
Jan Čerbák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr1968 12. 3. 2008 00:08

Jan Čerbák: Samozřejmě,někdo potřebu má,někdo nemá :wink: To už tak chodí.
Petr1968
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bramborkax 12. 3. 2008 00:09

dieegoo píše:Uvazuju nad tim, zda zvolit "lepsi" ultrazoomovy kompakt - vaham nad Lumixem DMC FZ18, Canonem S5 IS a nebo zda se vic placnout pres kapsu a vzit levnejsi zrcadlovku - v mem pripade Nikon D40 (na pixmanii s 18-55mm a 55-200mm objektivy za 13800).

U kompaktu mi hodne vadi obrovska hladina sumu jiz od nizkych citlivosti, ktery limituje v situacich, kdy neni mozne pouzit blesk (sport), naopak se mi libi "vse v jednom", jeden velkorozsahovy objektiv, nemusim nic menit, snadnost pouziti - tady jedna z mych otazek - da se u zrcadlovky nastavit natolik automaticky rezim, aby nekdo mene znaly proste chytil fotak, mrknul do hledacku a udelal cvak? Otazka druha - neni zrcadlo zbytecne pro bezne cvakani ve stylu - fotky z hor, dovolene, sem tam nejaka "spolecenska" akce, amaterske fotky ze sportovnich akci... ?

Jestli ti vadí (jak uvádíš) obrovská hladina šumu u kompaktů, tak neuvažuj o ultrazoomu, ale o zrcadlovce. Šum u zrcadlovek na 800 ISO je menší než u kompaktů na ISO 200... Jak někdo v diskusi uvádí, že to můžeš zachránit světelnějším objektivem u kompaktů, tak to není až tak moc pravda - světelnost u kompaktů začíná na 2,8 , u seťáků je to 3,5 - to je hodně malý rozdíl. Na rozdíl od kompaktu ale k zrcadlovce můžeš pořídit objektiv třeba se světelností 1,4...
No a s tím souvisí zpracování obrazu - kompakty v poslední době obraz hodně "rozpatlávají", aby nebyl šum tolik vidět, tak z něj udělají barevné skvrny typu patlanina z vodovek...
Hledáček - další věc do diskuze... Elektronický "hledáček" u ultrazoomů nestojí ve srovnání se zrcadlovkami za nic. Ve tmě v něm uvidíš leda tak ultrazesílený šum, na světle je zrnitý až hanba - měl jsem v rukách např. tu tvou FZ18, která má cca 190 tisíc bodů - pořád je to hodně hrubé. Fůra foťáků má ale hledáček se 120-130 tisíci body - to je ještě o kus horší. O focení přes LCD se vůbec nemá cenu zmiňovat - není nic vidět nejen ve tmě, ale i na slunku. Navíc držení foťáku v napřažených rukách vyprodukuje leda tak třesoucí se fotku, většinou ještě více či méně nakloněnou.
Objektiv - není nad manuální zoom, kterým během mžiku přejedeš celý rozsah, stejně tak si ho pootočíš třeba i o milimetr... Zoomy, ovládané motorem pomocí tlačítek jsou strašně pomalé a nepřesné.
Zaostřování a vůbec rychlost foťáku - pokud náhodou dostane běžný neznalý "kompakťák" do ruky zrcadlovku, tak se po zmáčknutí spouště v mnoha případech skoro vyděsí tím, že mu okamžitě "vystřelí" fotku tam, kde by si jeho kompakt teprve začal rozmýšlet, jestli teda jako tentokrát zaostří nebo ne.
Hloubka ostrosti - tady jsem možná zatížený tím, že víc fotím lidi a zvířata, než krajinky a architekturu, ale skutečně není nad to, mít krásně zdůrazněné zaostřené dítko třeba někde na louce, kde je všechno za ním krásně rozostřené. Tady se může sebelepší kompakt jít zahrabat. Něco podobného se někdy sice dá vyfotit i ultrazoomem, ale jejich ohniskové vzdálenosti většinou končí někde u 50-60 mm, což je úroveň setových objektivů u zrcadlovek. Navíc díky cropu musíte s ultrazoomem trapkat nepoměrně dál, než u zrcadlovky a musíte mít o kus menší čas (po přepočtu je z 60 mm třeba 400, což znamená 1/400 vteřiny a míň,...
No a obecně kvalita fotek - my osobně si fotky necháváme dělat i z digitálu. No a v albu se občas setkají (třeba u dovolených) naše fotky s fotkami známých nebo příbuzných focenými kompaktem či ultrazoomem. I když se jedná jen o formát 10x15, rozdíl kvality je vždycky vidět na první pohled...
Velikost foťáku? Žádný z ultrazoomů stejně do kapsy u košile nestrčíš... Mě osobně teda nepřipadá jakkoliv obtěžující, brát si kamkoliv na proházku brašnu se zrcadlovkou. Pokud je pak foťák pověšený na krku, je okamžitě k dispozici... Jediné místo, kam bych si ji asi nevzal, je focení někde na svahu na lyžích, nebo na divoké vodě... Ale k tomu si časem můžeš pořídit nějaký malý kompaktík za 2500...
No a "automatizace" focení? Všechny amatérské zrcadlovky samozřejmě kromě manuálu, priority času a clony mají i automat, kde se člověk nemusí zabývat žádným nastavováním. Prostě jen koukne do hledáčku, stiskne spoušť a má fotku...
Pokud teda o zrcadlovce jen trochu uvažuješ, určitě si ji kup... Rozhodně nebudeš litovat.
Nikon D50 + Nikkor 18-55 + Nikkor 50/1,8 + Tamron 55-200 + Nikkor 85/1,8 + Nikkor 18-200 VR + Nikon SB-600; Canon S45
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bramborkax 12. 3. 2008 00:21

dieegoo píše:Jde mi také o to, aby zrcadlovku byli bez obtíží schopni ovládat i osatní členové rodiny bez toho, aniž bych jim musel vysvětlovat co je clona, závěrka bla bla bla.. Prostě aby ji mohli vzít do ruky stejně jak kompakt a cvaknout nějakou blbinu. Pokud to takhle zrcadlovky neumí, asi vypadávají ze hry, na to, abych pro sebe koupil dslr a pro zbytek doma kompakt nemám peníze...a/quote]

S mou D50 teda bez problémů fotí sedmiletý synovec nebo třeba šedesátiletý tchán... No a manželka už po měsíci seznamování se zrcadlovkou začala odmítat fotit s naším původním kompaktem (Canon S45). Důvody? Rychlost zrcadlovky, držení zrcadlovky, hledáček zrcadlovky... A mimochodem, můj čtyřletej syn D50 taky udrží, udělá fotku (zatím bez zoomování :-), prohlídne si ji a pokračuje ve focení. Takže pokud mi někdo začne tvrdit, že zrcadlovky jsou "moc velký a těžký krávy", tak si o něm pomyslím něco nepublikovatelného...
Nikon D50 + Nikkor 18-55 + Nikkor 50/1,8 + Tamron 55-200 + Nikkor 85/1,8 + Nikkor 18-200 VR + Nikon SB-600; Canon S45
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr1968 12. 3. 2008 00:26

O tom ,ale přece není pochyb. Kdo se ovšem nechce tahat s něčím velkým a těžkým a fotí fotky stylu ´´tady jsem byl´´ tak mu třeba TZ2,nebo i Samsung S 630 bude stačit :lol: Každému podle jeho potřeb. Moje potřeba je multimediální přístroj. Samozřejmě je to kompromis,ale můj kompromis. Mě to vyhovuje. Kdo chce ,ale fotit(ne cvakat) musí koupit zrcadlovku,případně s kombinací pokročilého ,drahého kompaktu(LEICA) :wink:
Petr1968
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dieegoo 12. 3. 2008 00:39

Díky moc za přínosný příspěvěk, konečně jsem se dozvěděl něco užitečného, co mi ve výběru může dost pomoct. Dík.
dieegoo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr1968 12. 3. 2008 00:52

:roll: Když Ti vadí u kompaktu vysoká hladina šumu,kup si zrcadlovku :roll: Otázka tedy zní : Jakou zrcadlovku??? :mrgreen:
Petr1968
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr1968 12. 3. 2008 00:54

Nebo Leica M8?? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Petr1968
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka