Drazsi kompakt x Levnejsi zrcadlo

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Maročan 16. 3. 2008 23:25

Jo a také jsi ještě nenapsal, co chceš fotit...
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 16. 3. 2008 23:43

"Tak Sony CyberShot H-9/B má 31 - 465 mm"

Podobný rozsah dostaneš, když koupíš tohle: http://www.megapixel.cz/olympus-e-410-dz-kit
Akorát je ten rozsah rozdělený do dvou objektivů, jeden je pro běžné focení, druhý na dálku. S H9 bys sice dosáhl ještě o něco většího přiblížení, ale za cenu podstatně horší obrazové kvality.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 17. 3. 2008 00:03

Tazz1: Základní objektiv je takový, který má po přepočtu na kinofilm ohnisko cca 50 mm, základní zoom takový, který se kolem přepočtených 50 mm pohybuje. Na dálku potřebuje zrcadlovka teleobjektiv.

Maročan má pravdu, kup si Panasonic FZ18 (Sony H9 se vyhni).
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Tazz1 17. 3. 2008 01:49

Ale houbelec, zrcadlovka mě láká, jsou to opravdu úžasné fotky a ta možnost si "vyhrát". Nicméně "tahám" třeba hrady na dálku nebo fotím na horách a tam se dobré přiblížení hodí.
Prostě vrtám, ničemu nerozumím, tak se pídím :-)
mobil Huawei P30 Pro, tablet Huawei Mediapad M5 8,4 WiFi
Tazz1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tazz1 17. 3. 2008 01:55

Jinak fakt díky za trpělivost a rady. Proč raději Sony ne ? Má skvělou možnost focení ve tmě.
Mám za sebou několik kompaktů, ale zrcadlo žádný. Takže ani nevím co si případně přinesu domů. Jde mi o to, co čekat po vybalení. Zda mám čekat, že budu mít krásné fotky, ale jen tak jak je vidím okem nebo zda už v základu je aspoň "3x zoom". Zda tedy na jakékoliv zvětšení/přiblížení je třeba nový objektiv atd.

Předem se omlouvám za své naivní dotazy a jestli to případně někoho popouzí...
Tazz1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Josef001 17. 3. 2008 01:59

Nevěřil bys, ale i kompaktem se dají udělat nádherné fotky. Věř, že to není z 80% zrcadlem, ale hlavou a rukama....
Josef001
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tazz1 17. 3. 2008 02:04

Hmm, tak jsem si pročetl osum stran chvály na zrcadla a nakonec se dozvím, že do něj jít raději nemám :-)
Tazz1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 17. 3. 2008 02:06

Možnost nočního focení za pomoci infračerveného světla na H9 moc skvělá není, kvalita je v tomto režimu mizerná. Je to prostě taková hračka a reklamní tahák. Navíc nemá H9 moc kvalitní objektiv, to už opravdu radši FZ18.
Ale nemusíš se nechat odradit od zrcadlovky, automatiku má taky, nemusíš hned všechno ovládat sám. Všechny zrcadlovky jdou koupit v sadě se základním objektivem, který většinou v podstatě odpovídá 3x zoomu u kompaktů. Když koupíš sadu se dvěma objektivy, jako třeba tu, na kterou jsem dával odkaz, dostaneš se na podobné přiblížení jako u toho Kodaku, ale s lepší kvalitou.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tazz1 17. 3. 2008 02:10

SUPEEEEEER, díky za pozitivní odpověď. On Kodak dělá pěkné fotky, ale už tak nějak cítím, že bych chtěl zkusit něco dalšího. Hodně fotím a rád bych se zaměřil na fotky třeba nočního města...no a to z kompaktem dost dobře nejde.
Tazz1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 17. 3. 2008 02:19

Jinak má ale Josef pravdu, až na některé extrémní případy děláš 80 procent( ne-li víc) fotky ty sám. Jestli kvůli těm zbylým 20 procentům koupit zrcadlovku, to už je věc každého z nás. Třeba na noční město ti moc nepomůže, tam potřebuješ foťák na něco položit, ideálně pak stativ. Spíš čekej pokroky v rychlosti, a ve focení pohybu při špatném světle, taky se ti bude líp rozmatávat pozadí třeba při portrétech, a hlavně si budeš moct v budoucnu vybrat příslušenství (blesk, objektiv, filtry...) pro focení toho, co tě baví nejvíc. Ale jak už jsi psal, výhody znáš sám, takže s nevýhodami snad taky počítáš.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Josef001 17. 3. 2008 09:39

Tazz1 píše:Hmm, tak jsem si pročetl osum stran chvály na zrcadla a nakonec se dozvím, že do něj jít raději nemám :-)s/quote]

Rozhodně jsem tě nechtěl odrazovat od DSLR, jenom ušetřit zklamání, že nákupem DSLR jsou fotky na takové úrovni, že je lze rovnou prodávat na webu. Většinou je to pravý opak, to co jsi tři roky fotil na kompaktu a AVF tak najednou se musí víc přemýšlet, víc nastavovat a víc si s tím hrát doma v PC aby to k něčemu vypadalo. Teprve praxe přinese výsledky a to není za pár týdnů práce. Ano někdo namítne, že automatika u DSLR je funkční a dělá pěkné fotky, není to vždy tak docela pravda a kvůli této funkci si rozhodně nikdo zrcadlo nekupuje. Přeji ti dobrý výběr a pěkné fotky :)
Josef001
Návštěvník

Odeslat příspěvekod irmo 17. 3. 2008 10:50

taktiez ta nechcem odradzovat od DSLR, ale tu mas nazornu ukazku ked sa dostane "diletantovy" do ruky DSLR ...

http://digiforum.zive.cz/viewtopic.php?t=4252&start=0

Rozhodne by doticny poctatne lepsie urobyl keby kupil kompakt, ale myslim ze uz len ten fakt ze si prisiel sem pred kupou fotaka zabezpecuje vacsiu ochotu sa ucit ako u doticneho.
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 17. 3. 2008 12:38

Určitě přechod na DSLR znamená naučit se dost nových věcí - a některé způsoby myšlení, obvyklé u kompaktů, zapomenout.

Pokud se chceš učit, nelze nic jiného, než doporučit http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm případně přímo knihu od Romana Pihana http://www.idif.cz/cs/DSLR-kniha.php
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod dieegoo 17. 3. 2008 14:06

Tazz1 píše:SUPEEEEEER, díky za pozitivní odpověď. On Kodak dělá pěkné fotky, ale už tak nějak cítím, že bych chtěl zkusit něco dalšího. Hodně fotím a rád bych se zaměřil na fotky třeba nočního města...no a to z kompaktem dost dobře nejde.o/quote]

Rozmysli si, jestli nechceš zrcadlovku jen proto, abys ji měl. Z tvých reakcí mi to tak přijde - ten kdo ti to rozmlouvá má špatný názor, jen co ti někdo odkejve to tvý, tak je názor hned skvělý.

Já se pomalu dostávám do stádia, kdy začínám přemýšlet, jestli by zrcadlovka s dvěma objektivy nebyla spíš na obtíž, jestli mi stejně dobře neposlouží lepší kompakt. Ale prvotní zapálení bylo stejný :D
dieegoo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 17. 3. 2008 21:00

Tazz: Nemusíš se bát, že bys měl se zrcadlovkou horší fotky než s kompaktem, ani kdybys byl zvyklý fotit jen na automatiku. Nové zrcadlovky už ji mají většinou spolehlivější, než starší. Já mám zkušenost s půjčeným E410, kde pracuje automatika celkem spolehlivě. Ale zrcadlovky se málokdy kupují proto, aby se s nimi nefotilo hůř než s kompaktem, se zrcadlovkou bys měl fotit líp, jinak její koupě jaksi postrádá smysl.
Když budeš fotit se zrcadlovkou stejným stylem jako doteď s kompakty, možná budeš mít fotky o něco lepší, ale žádný zázrak se nejspíš nestane. Nejdůležitější je naučit se fotit. A to nemyslím jako naučit se dělat špičkový fotky, to zvládne jenom hodně málo lidí. Ale zjistit si základy, některá "moudra", zákonitosti, zkrátka jak "TO" funguje, není zas tak obtížné, materiálů je na internetu obrovská spousta. A hlavně zkoušet a mazat...Potom bys pravděpodobně měl i s tím Kodakem v řadě situací lepší fotky než se zrcadlovkou, ale bez učení. Ideální je samozřejmě mít zrcadlovku a k tomu se ještě učit.
janfran
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka