otázečka na TZ2 TZ3

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod makrous 5. 3. 2008 14:28

mnoho jsem tu četla o tom, že se tyto přístroje zde stále probírají. I já zvažuji koupi TZ3, dočetla jsem se tu ale, že TZ2 je "lepší" varianta, protože má méně Mpix, tudíž méně šumu,méně žehlení... Dalo by se toto vysvětlit polopaticky, pro úplnou amatérku? Co znamená šum, je to jako nějaká neostrost na výsledném fotu? Vlastním TZ1,který mi však spadl na zem a praskl objektiv, proto hledám nový aparát. Musím se přiznat, že ne vždy jsem byla s fotkami z TZ1 spokojená, byly často rozmazané, neostré i se stabilizátorem. Také někdy moc dlouho trvalo, než šlo znovu fotit (přístroj možná ostřil nebo se nabíjel blesk, netuším). Měly by tyto problémy u novějších modelů být ošetřeny?
Děkuji za vysvětlení!
makrous
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Petr1968 5. 3. 2008 14:47

Neostrost ? Akvarel to vystihuje přesně. Při zvětšení to vypadá jako namalované(doslova namalované)štětcem.TZ 2 je opravdu lepší volba.Na fotky 10x15 bych to neřešil. :wink:
Smrt je pouhý okamžik, kdežto hanba trvá navěky.
Petr1968
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr1968 5. 3. 2008 14:51

Čím menší světlocitlivý bod na chipu,tím je třeba silnější zesílení signálu,čím větší zesílení,tím větší šum.Ale pro lidi,kterým je TZ 2 a 3 určen je to stejně jedno. :P
Petr1968
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 5. 3. 2008 15:14

Obávám se, že menší šum TZ2 je pouze pověra: http://www.dpreview.com/reviews/panasonictz3/page8.asp

Jestli nejsi spokojen s obrazovou kvalitou TZ1, tak si s TZ2/3 příliš nepomůžeš. Možná kdybys koupil Canon A720, ale spíš až A650 nebo Fuji F50, která má ale zase jen 3xzoom.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr1968 5. 3. 2008 15:19

Však to říkám. :mrgreen: TZ2 je alespoň levnější :mrgreen:
Petr1968
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Maročan 5. 3. 2008 15:21

Mam pocit, že neostrost kterou uživatelka popisuje nebyla způsobena šumem - ehm.

TZ3 je dobrý foťák, pokud ti nevadí plný automat :!:
Foto: Nikon D3000 + Nikkor 35/f1.8 + Nikkor 18-70 DX; Canon G12
PC: HP 6550b + HP 6440b + Lenovo IdeaPad S10-3
Mobil: Nokia E52 black
Maročan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr1968 5. 3. 2008 15:40

TZ2 totéž :wink:
Petr1968
Návštěvník

Odeslat příspěvekod m4lcolm 5. 3. 2008 16:47

Na některé popisované chyby je nejlepší lék v podobě (polo)manuálních režimů, kterými tuším TZ2/3 neoplývají :D
m4lcolm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mart22 5. 3. 2008 18:58

makrous píše:...který mi však spadl na zem a praskl objektiv, ..../quote]
nějakou zrcadlovku, ty bývají odolné...

.quote="makrous"]Měly by tyto problémy u novějších modelů být ošetřeny?
NOKIA E52
Sony Cybershit DSC-HX100
mart22
Návštěvník

Odeslat příspěvekod makrous 5. 3. 2008 21:06

díky za odpověď i rady, koukám na ten odkaz a rozdíl na obrázkách z TZ2 a TZ3 nevidím. Kokám taky na ten canon A650, ten má 12Mpix! Není to zbytečně moc? Tento foťák by měl dělat teda lepší fotky? A čím to, že má tolik Mpix nebo tu face detection funkci? Jsem si vědoma, že kvalita fota, je z velký míry daná uživatelem...
makrous
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod krrtek 5. 3. 2008 21:16

Já trochu rozdíl mezi šumem TZ2 a 3 vidím, ale je to skoro neznatelné :roll:
2mart22: zrcadlovku, když píše, že je amatérka? :roll: :mrgreen:
2makrous: lepší fotky možná dělat trocu bude, ale to asi nepostřehneš
vysemnesmite.cz

Fuji S6500fd
krrtek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mart22 5. 3. 2008 21:17

pokud vím tak A650 není na tom až tak zle (přeci jenom 1/1.7" chip je znát), ale už nepatří do "staré školy" jako A710 co se týče redukce šumu
Co Canon G7
NOKIA E52
Sony Cybershit DSC-HX100
mart22
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 5. 3. 2008 21:28

http://www.trustedreviews.com/digital-c ... DMC-TZ2/p5

Tady měli asi úplně jinej TZ2 - možná to byl už normální sériový kus. Na dpreview recenze TZ2 nebyla (ona nebyla skoro nikde), bůh ví, čím to srovnání fotili.

Asi by bylo třeba si to vyzkoušet...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod makrous 5. 3. 2008 21:46

vidím, že mi tu radí zkušení fotografové, ten G7 u je pro mě zbytečně našláplej, težko bych ho využila nebo uměla ovládat. Plnej automat mi nevadí, naopak. Manuál používat neumím a není na to teď ani čas s naším malým, prostě jen mačkám spoušť, některý fotky jsou fakt krásný ale mnoho i nepovedených. Rozdíl v ceně TZ2 a TZ3 nehraje roli, TZ2 má alza.cz za 6 663 a TZ3 má fotolab tenhle měsíc v akci za 6 999. Takže... jestli nemá TZ3 nějaké super vychytávky (oproti TZ2), oželím větší display a s vidinou trošku lepších fotek skočím po TZ2.
makrous
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod janfran 5. 3. 2008 22:35

On je trochu problém v tom, že prostě chybí srovnání s TZ3 (v jeho recenzi byla použita jiná scéna)- takže i když je výsledek TZ2 poměrně slušný, je otázka, jak by to dopadlo s TZ3. Na testovací fotce převažují poměrně kontrastní, jednobarevené čáry, které jsou pro odšumovací algoritmy snáze zvládnutelné, než taková tráva nebo vlasy. Za varovné znamení, že v praxi nemusí být výsledek tak slavný, považuju úplné odbarvení těch malých měděných(?) koleček rozesetých po desce (nevím jak se jim řiká) od ISO400 vejš.

Makrous: Hlavní výhodou A650IS oproti A720 je větší snímač, díky kterému má stejně velké snímací buňky a 4mpix navíc. Samozřejmě jde fotit i v nižším rozlišení, což můžu jenom doporučit. Zvlášť pokud nemáš nejvýkonnější počítač, jsou operace např. se 6mpix snímky mnohem rychlejší, než s 12mpix. Další výhodou A650 je potom výklopný display. Osobně se mi ten foťák dost líbí, nevím, proč mu recenze prakticky nevěnují pozornost.
S novou odšumovací školou Canonu mám celkem dobré zkušenosti (G7). Na fotkách zůstává určitá míra šumu, ten je ale jednobarevný, podobný filmovému zrnu a proto není příliš rušivý. Nový G9 je na tom podobně, A650 má stejný snímač, takže by na tom měl být také slušně.
Já bych radši volil foťák, kde už si něco můžeš nastavit. Vůbec to totiž neznamená, že musíš, všechny foťáky mají automatiku. Ale nikdy není k zahození možnost skorigovat automatiku, když občas nastaví evidentně chybnou hodnotu. . Taky se na to nelze dívat černobíle, že na automatiku nenastavuješ nic a na manuál všechno. Existuje řada režimů, které se nachází někde uprostřed a umožńují ti nastavit to co zrovna potřebuješ a zbytek nechat na automatice.
janfran
Návštěvník

Další stránka