Fotoaparát k 18. narozeninám - amáter, rádobyprofík

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Gho$t 18. 5. 2008 22:51

Tak porad se v tom prohrabuju a jeste bych se chtel zeptat.....

Bylo by lepsi koupit D40 s 2 objektivy (AF-S 18-55 mm ED II + 55-200mm)
nebo koupit D40 s jednim kitovym objektivem (AF-S DX 18-55 mm) a k tomu TAMRON AF 70-300mm F/4-5,6 Di LD MACRO 1:2 ??

Rozdil ceny je temer nulovy. Co vy na to?
Gho$t
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Majsner 18. 5. 2008 22:58

Ten stativ bych vzal spíš nějaký od Velbona. S výrobky od Hamy nemám moc dobré zkušenosti.
Majsner
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gho$t 19. 5. 2008 11:22

Jo, ten stativ jeste prozkoumam, spis mi de o ten objektiv.......jestli dva setaky nebo jeden setak a ten TAMRON ?
Gho$t
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bramborkax 19. 5. 2008 15:45

Tamron asi víc přibližuje (po stránce "makra").
Výhodou Nikkoru bude, že nebudeš mít mezeru (mezi koncem záklaďáku 55 a začátkem teleobjektivu 70)
Jo a taky si myslím, že nikkor má ultrazvukové a tím pádem rychlejší zaostřování.

Jo a moment, D40 nemá motorek, čili radši bych se v obchodě informoval, jestli s tím Tamronem půjde zaostřovat.

Celkově bude asi lepší ten set dvou objektivů od Nikonu...
Nikon D50 + Nikkor 18-55 + Nikkor 50/1,8 + Tamron 55-200 + Nikkor 85/1,8 + Nikkor 18-200 VR + Nikon SB-600; Canon S45
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 19. 5. 2008 16:42

Jan Čerbák píše:Pokud někomu kupuji dárek, tak zásadně neslevuji z jeho osobních požadavků! Kdybych toto dělal, připadal bych si jako naprostý idiot :shock:


práveže najlepšie pozná osobné požiadavky osoba, ktorá bude ten foťák používať. Tu nejde o tom, že niekto zľavuje z druhého požiadaviek, a preto by nemal kúpiť DSLR, ale čo ak napr. niekto kúpi Canon, ale dotyčný si bude chcieť kúpiť Ďalšie príslušenstvo a zistí, že Canon je to najdrahšie a on by si taký systém nikdy nevybral? ;-]

Gho$t : pochopil som to tak, že sa kupuje foťák niekomu inému k 18. narodeninám ;-)
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drAcOniS 19. 5. 2008 21:22

bramborkax píše:Jinak většinu vlastností budou mít podobnou, Olympus má navíc antiprachový filtr, který má podle podle diskuzí stejně diskutabilní účinek.

Antiprachový filtr Olympusu je většinou hodnocen jako jeden z nejúčinnějších.

bramborkax píše:Kromě toho má Olympus živý náhled na LCD, což občas může být výhoda, jinak ale to samozřejmě dost degraduje výhody zrcadlovek, když se používá "kompaktí" způsob zaostřování.

Ehm, zkoušel jste přes LV na Olympusu někdy ostřit třeba při makru? Pak byste možná změnil názor, Olympus umožňuje (myslím, snad se pamatuju správně) 7x a 10x zvětšení při ostření přes LV, což je zrovna na makro super věc. Nemluvě o tom, že někdy se LV může hodit i na jiné věci a nabízí možnost histogramu v reálném čase. A pokud někomu vyloženě vadí, nemusí ho přece používat, ne?

Ono by to chtělo méně zaryté věrnosti značce a aspoň trochu objektivity - očerňovat výhody, které nabízí jistý přístroj, který se zrovna nehonosí štítkem s Vaší značkou a dokonce vše podat tak, jako že jsou to vlastně nevýhody, je docela silné kafe a moc to bije do očí... :-)

A rád bych podotknul (abych předešel případným budoucím narážkám), že můj Nikon D80 nemá ani antiprachový filtr ani LiveView a nijak mi to nevadí, jsem s ním maximálně spokojen. Není to ovšem důvod, abych proto za každou cenu někoho tlačil do "mojí" značky s hlavními argumenty, že nadstandartní výbava značky konkurenční (kterou "moje" značka v dané ceně nemá) je vlastně k ničemu...

Takže bych prosil trochu objektivity - nebo lépe řečeno lepší styl vyjadřování. Byl by problém prostě napsat "Olympus má navíc to a to. Dá se ale fungovat i bez toho a ten a ten Nikon to nemá." Nezní to přece jen o něco líp? Takhle si připadám skoro jako ve školce... ;-)

Kdybych to bral vážně, tak byste mi mohl třeba rozmluvit případnou koupi D300... :twisted:
Nikon D80 + Tamron 17-50mm F2.8 XR Di II LD Asp.(IF) + Sigma 70-200mm F2.8 EX APO HSM
drAcOniS
VIP uživatel
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bramborkax 20. 5. 2008 15:13

nu dobrá, dobrá...
Schválně jsem se stavil u kamaráda, který má Olympus E410, kupovaný loni v září. Udělali jsme zkušební fotku s velkou clonou a jedna skvrnka tam přes všechno ultrazvukové setřepávání stejně byla... Samozřejmě je možné, že kdyby měl foťák bez prachového filtru, že tam těch skvrnek bude víc... Já jsem si dal čistit čip loni o prázdninách a mám tam taky jednu skvrnku, tak teď babo raď, jak moc je to účinné...

Ohledně focení přes LCD - co mám zrcadlovku, tak vím, že není nad hledáček. Občas vezmu do ruky něco jiného (svůj starý kompakt, nebo bráchův nový ultrazoom) a vždycky vidím, že přes LCD se fotí setsakra blbě - foťák nemám pořádně opřený, na slunku ani ve tmě na displeji nic nevidím, rozptyluje mě všechno kolem a skoro vždycky přehlídnu v záběru něco nepatřičného, čeho bych si v hledáčku všimnul. Takže jsem k focení přes LCD hoooodně skeptický. Ani LCD u E410 mě nepřesvědčil... Je ale pravda, že zrovna makro nefotím...

Koupi D300 bych klidně mohl rozmluvit, když tu máme D3, ne? ;-)))))
Nikon D50 + Nikkor 18-55 + Nikkor 50/1,8 + Tamron 55-200 + Nikkor 85/1,8 + Nikkor 18-200 VR + Nikon SB-600; Canon S45
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gho$t 25. 5. 2008 23:10

Takz elidicky zejtra objednavam Nikona D40. sem na to zvedavej ;-)
Gho$t
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dzurki66 5. 6. 2008 14:35

No velmi podobny problem mam aj ja! No s tym, ze ja som uz objednal fuji s100fs a pri citani tychto riadkov vazne rozmyslam nad zrkadlom! Nasiel som dobru cenu na nikon D60 + 18-135mm objektiv za 20 tis. SK. http://www.pixmania.sk/sk/sk/782155/art ... 35-mm.html
Poradte mi prosim, co by ste robili na mojom mieste? Uz som v koncoch! Fotak vybram asi dva mesiace a konecne somsa rozhodol pre ten fuji, ale tearz fakt neviem! Dikes za vsetky postrehy!
Dzurki66
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pa.Va.Zi 5. 6. 2008 16:30

Dzurki66 píše:No velmi podobny problem mam aj ja! No s tym, ze ja som uz objednal fuji s100fs a pri citani tychto riadkov vazne rozmyslam nad zrkadlom! Nasiel som dobru cenu na nikon D60 + 18-135mm objektiv za 20 tis. SK. http://www.pixmania.sk/sk/sk/782155/art ... 35-mm.html
Poradte mi prosim, co by ste robili na mojom mieste? Uz som v koncoch! Fotak vybram asi dva mesiace a konecne somsa rozhodol pre ten fuji, ale tearz fakt neviem! Dikes za vsetky postrehy!

Jak už tady bylo několikrát řečeno, je hodně pravděpodobné, že za chvilku stejně začneš pokukovat po zrcadlovkách... Brácha má rok starý ultrazoom Fuji S6500, který fotí moc hezky a stejně když vidí fotky ze zrcadlovky, tak už začíná uvažovat o D40 (na lepší zatím nemá finance)...

Ohledně objektivu 18-135 - je docela univerzální (po přepočtu 27-202 mm). Kolega, co ho má, říkal, že na 18 mm trošičku zkresluje obraz a na opačném konci vinětuje (ale jen při nějakých clonách), ale docela mu vyhovuje.
Je otázka, jestli nevzít levnější foťák (třeba obligátní D40) a k tomu přidat na objektivech. Možná lepší službu udělají dva seťáky (typicky 18-55 a 55-200, ten teleobjektiv by byl lepší ve variantě se stabilizátorem - v názvu má "VR")
Pa.Va.Zi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tazz1 7. 6. 2008 16:48

Stejně už má zakladatel diskuze rozhodnuto, tak spíš jen odpověď do počtu. Řešil jsem to samé cca před 14 dny a nakonec šel do Fuji 6500. Co mě hlavně přesvědčilo, tak bylo SuperCCD s šesti megapixely na největší čip ve své kategorii. Tudíž nej fotky ze všech EVF, ať už jsou to vyšší typy od Fuji či jakékoliv další. Koupil jsem si a nelituji. Je mi jasné, že za nějaký čas půjdu do zrcadla...ale je to o tom, že až za nějaký čas. A myslím, že na učení, abych byl na zrcadlovku připravený je 6500 víc než dobrý foťák. Ale co mě nadzvedává ze židle je to, že když se tu řeší, že EVF se koupí a nemusí se už nic dále dokupovat, tak hned všichni (co si budeme povídat, většina z Vás má zrcadlo) se vytasíte s tím, že k zrcadlovce taky ne a podobně. Ale to je docela zcestný, protože to človšku zkrátka nedá. Co si budeme povídat setové objektivy jsou ve svém ohnisku většinou směšné. Známej si koupil zrcadlo, chvíli fotil a už mu to nedalo a sháněl novej objektiv (byť se doma dušoval, že to je s focením poslední vydání na hodně dlouhou dobu :-) ) . Jak říkám, mám teď 6500 a spokojenost...na víc teď nemám a to ani postupně. Časem se uvidí...je to i výzva, není dobrá fotka také hodně na umu a citu fotografa jak přímo kvalitě foťáku :-) ? Snad jsem nikoho neurazil, to bych nerad...
mobil Huawei P30 Pro, tablet Huawei Mediapad M5 8,4 WiFi
Tazz1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 7. 6. 2008 17:37

Ke všemu člověk kupuje kartu/karty, zavazadlo, nějaké drobnosti, někdo stativ (k EVF stačí levný).

K zrcadlovce potřebuješ objektivy, batoh nebo velkou brašnu, systémový blesk, pevný stativ a jde to dál.

Jsi šťastný, jak jsi to vyřešil s EVF, nic dalšího drahého nepotřebuješ a fotíš. Ale jednoho dne zjistíš, že tě kvalita fotek vůbec neuspokojuje - a přejdeš na zrcadlovku. A jak dopadneš, viz výše.

Pak už máš zrcadlovku s výbavou a najednou zjistíš, že se ti s 5 kg batohem opravdu, ale opravdu nechce všude tahat, že dovolená u moře, strávená péčí o foťák, není to pravé, že ti spousta krásných záběrů uteče, protože máš batoh s výbavou doma ve skříni nebo máš sice DSLR v ruce, ale nasazený blbý objektiv... A koupíš si malý kompakt.

Pak se podíváš, co z toho supermoderního kompaktu s pidičipem a 10 MPx leze a prokleješ focení do horoucích pekel...

:D :D :mrgreen: :D :D
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Jirka S 7. 6. 2008 19:55

Setové objektivy dělá Nikon na rozdíl od konkurenčního Canonu velmi dobré.
Jirka S
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pa.Va.Zi 7. 6. 2008 20:19

Pety píše:Ke všemu člověk kupuje kartu/karty, zavazadlo, nějaké drobnosti, někdo stativ (k EVF stačí levný).

K zrcadlovce potřebuješ objektivy, batoh nebo velkou brašnu, systémový blesk, pevný stativ a jde to dál.

Jsi šťastný, jak jsi to vyřešil s EVF, nic dalšího drahého nepotřebuješ a fotíš. Ale jednoho dne zjistíš, že tě kvalita fotek vůbec neuspokojuje - a přejdeš na zrcadlovku. A jak dopadneš, viz výše.

Pak už máš zrcadlovku s výbavou a najednou zjistíš, že se ti s 5 kg batohem opravdu, ale opravdu nechce všude tahat, že dovolená u moře, strávená péčí o foťák, není to pravé, že ti spousta krásných záběrů uteče, protože máš batoh s výbavou doma ve skříni nebo máš sice DSLR v ruce, ale nasazený blbý objektiv... A koupíš si malý kompakt.

Pak se podíváš, co z toho supermoderního kompaktu s pidičipem a 10 MPx leze a prokleješ focení do horoucích pekel...

:D :D :mrgreen: :D :D


No 5 kg batoh není až tak nezbytně nutný, stačí kolikrát jen brašna, vek kterém je na foťáku nasazený jeden objektiv - vyzkoušeno na nedávné cyklistické dovolené v Alpách (okolí Kitzbühlu)- v batohu kromě pár dalších nezbytností brašna s foťákem. Na přestávce: zastavit, shodit batoh, vytáhnout foťák, sundat krytku objektivu - vše otázkou tak 30 vteřin. Na focení panoramat, kytiček a spolucyklistů naprosto dostačující. V bezpečných úsecích možno nechat foťák houpat na krku, pak se 30 vteřin zkracuje asi na 5... S touto výbavou zdolány různé celodenní tůry - např nejdelší: 2600 m převýšení, 168 km délka, 11 hodin na cestě.
Fotky v pohodě, oproti tomu drtivou většinu fotek od kolegů (kteří měli takové ty 150ti gramové kompakty) je možno po shlédnutí akorát tak rychle smazat. Nehledě na to, že ti kolegové hodně často jeli taky s nějakým takovým batohem (jídlo, větrovka nebo pláštěnka, doklady, peníze,...)
Pa.Va.Zi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pa.Va.Zi 7. 6. 2008 20:34

Tazz1 píše: Řešil jsem to samé cca před 14 dny a nakonec šel do Fuji 6500. Co mě hlavně přesvědčilo, tak bylo SuperCCD s šesti megapixely na největší čip ve své kategorii. Tudíž nej fotky ze všech EVF, ať už jsou to vyšší typy od Fuji či jakékoliv další. Koupil jsem si a nelituji.

Jo, brácha je taky spokojený, jen např. občas narazí na to (když fotíme na stejné akci), že má na fotkách všechno moc ostré - to je velká bolest kompaktů. Většina fotek potřebuje oddělit ostrý hlavní subjekt od méně ostrého pozadí/popředí. No a šumu má na fotkách při vyšším ISO samozřejmě taky víc, než u zrcadla. Další věc je hledáček - ve tmě má prostě smůlu - lcd (ať už to hlavní, nebo to v hledáčku) mu zobrazí tak max. obrovsky zesílený šum...
Pa.Va.Zi
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků