Fotoaparát k 18. narozeninám - amáter, rádobyprofík

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod afin 16. 5. 2008 20:09

a co OLYMPUS SP-570 UZ?
afin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod afin 16. 5. 2008 20:18

řeším uplně stejný problém..už pár dnů hodiny a hodiny "ležím" v internetových diskuzích, recenzích, fototestech...(btw rovněž chci dárek k 18.narozenínám:)) já se rozhoduji mezi Nikon D40x (18-55mm) a OLYMPUS SP 570 UZ. Nevím proč mě ten Olympus straěně láká.. A asi si ho koupím..ikdyž dost možná budu litovat(?) ...měla jsem ten Nikon na víkend na focení a musím řícxt, že jsem byla spokojená(výtka:relativně "malej" zoom, makro, bez stativu sem večer bez blesku nedala ani fotku-pravda byla to oslava těch 18)..ten pocit jakej máš, když máš v ruce zrcadlovku s ultrazoomem nikdy mít nebudeš, to je jasný. Ale zohledňuju všechno to ostatní (cena, pohodlnost, univerzálnost..) ale taky pořád nemůžu se úpkně rozhodnout
afin
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Gho$t 16. 5. 2008 20:42

afin: jak je napsano o par prispevku vyse, pry ta sp570 strasne sumi, taky sem o ni uvazoval.....

PS: (jestli mas ICQ muzes napsat, moje cislo je pod avatarem :) )
Gho$t
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 16. 5. 2008 21:06

To si radsej kup zrkadlo odomna - Minolta Dynax 5D+setak+1GB karta za 8500Sk resp. 6700Kc
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bramborkax 18. 5. 2008 09:01

No ohledně těch objektivů se radši trochu poinformuj. Rozhodně neexistují žádné specializované "makro" objektivy. Jsou to normální objektivy, které akorát mají možnost lepšího zvětšení než druhé, jinak jsou použitelné na "normální focení". Např. jak Tamron, tak Sigma má levný teleobjektiv 70-300 (tamron stojí už cca 4200 Kč) se zvětšením 1:2, což sice není skutečné makro dle příruček, ale je to minimálně zvětšení, které dosáhneš u různých ultrazoomů, které se chlubí slogany "makro již z 1 cm" a pod. To je samozřejmě naprostá blbost, makro se nefotí tak, že foťák strčíš 1 cm od focené kytky nebo brouka (oba tím zastíníš a brouk se navíc lekne a zdrhne).
Těmito objektivy samozřejmě můžeš fotit i portréty... Obecně - na trhu je dost objektivů, tzv. krátkých teleobjektivů, které jsou vhodné jak na makro (mají ostrou kresbu) a tím pádem i na portrét.
K "přehazování" objektivů - tohle je určitě častá výtka zájemců o zrcadlovky - taky jsem se bál, když jsem si ji kupoval. Nicméně tě můžu ujistit, že není až tak oprávněná... Výměnu objektivu zvládneš při troše praxe za půl minuty a za tu dobu ti panelák, brouk ani ten člověk většinou neuteče. Za chvíli zjistíš, že na určitá místa se hodí určitý objektiv. Já: výlet do hor? nasadím záklaďák "na panoramara" (kamzíky nefotím). přicházím k výběhům s koňmi nebo kravami? přehodím teleobjektiv... Zoo? nasadím teleobjektiv. Vycházka s rodinou, kde bych mohl vyfotit pár portrétů? nasadím pevnou padesátku. Oslava narozenin - záklaďák. procházka se synem na cyklostezku (učí se jezdit na kole) - teleobjektivem ho určitě vyfotím nejlíp. Dovolená s dětmi na pláži u moře? určitě teleobjektiv Focení mimina v místnosti, kde není moc světla? světelná pevná padesátka.... Jinak do brašny (normální fotobrašna, ne žádný velký batoh) se mi k foťáku vejde i druhý objektiv, takže můžu dle potřeby přehodit.
No a pak je tu samozřejmě taky varianta, že si k zrcadlovce koupíš hnedle nějaký širokorozsahový objektiv - něco stylu 18-135 nebo 18-200 mm (ekvivalent u Nikonů je 27-202, resp 27-300mm - ten můžeš mít nasazený jako svůj základní a pokud by sis po čase případně koupil nějaký další, specializovanější, můžeš ho občas nasadit místo toho univerzálního...
Nicméně já sám jsem se základním objektivem 18-55 vydržel v pohodě celý rok a pak jsem si před dovolenou koupil levný teleobjektiv za 3500 Kč - to nebyla žádná smrtelná investice.
No a zrovna nedávno jsme se vrátili s firemního cyklistického zájezdu do Alp. Koukali jsme na fotky od různých lidí. No a samozřejmě - fotky ze zrcadlovek jsou daleko lepší než z kompaktů - myslím tím technickou kvalitu. Kompakt udělá v pořádku fotku jen za ideálních světelných podmínek, jakmile jsou tam nějaké větší kontrasty, tak nestíhá. No a je i vidět, že hledáčkem zrcadlovky se většina lidí dívá "líp" než přes LCD u kompaktů a dělá lepší fotky i kompozičně.
Na závěr jen zopakuju to, co už tady řekla fůra lidí - jestliže se bojíš nějaké další investice třeba za další objektiv, tak je hodně pravděpodobné, že za rok budeš pokukovat po zrcadlovce a naopak peníze za EVF budou nakonec vyhozené do luftu...
P.S. nemáš nějakého kamaráda se zrcadlovkou? Možná by ti ji na půl dne půjčil na osahání a vyfocení pár fotek...
Nikon D50 + Nikkor 18-55 + Nikkor 50/1,8 + Tamron 55-200 + Nikkor 85/1,8 + Nikkor 18-200 VR + Nikon SB-600; Canon S45
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gho$t 18. 5. 2008 17:02

fiiha :) pekny to cteni ;-) ale tim padem, jak sem si to precetl me uvadis do rozpaku, temer rozhodnuty ultrazoomak se ted preorientovava. No nic, kazdopadne diky ti, kdyby se ti chtelo, tak mam tady kontakt na skype, ICQ, kdybys napsal nebo tak, treba bych se na neco zeptal apod.

jo a jeste, kdyby mel nekdo potrebu se podivat na me dosavadni vykony, tak zde je odkaz: http://ghost.rajce.net



edit:
Dival sem se na ty zrcadlovky.....a jedine (myslim) co mi vychazi cca do ty ceny s nejakym tim "zoomem" je
http://www.megapixel.cz/nikon-d40-cerny-af-s-18-55-mm-ed-ii-55-200mm a http://www.megapixel.cz/olympus-e-410-double-zoom-kit-1gb-cf-karta-zdarma

Co vy na to?
Gho$t
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Majsner 18. 5. 2008 19:44

No, pokud budeš vybírat mezi dvěma zrcadlovkami, podle mě to bude vždycky hlavně ideologická otázka. Každý ti bude vychvalovat to svoje, volba značky SLR je tak trochu náboženství. Já ti samozřejmě doporučím D40, protože ji mám. Je to super foťák, ale řeknu ti několik nedostatů, které by ti mohly (ale nemusely) vadit. Nechce se mi číst recenze, takže pokud má někdo E-410 a na moje výtky k D40 zareaguje a porovná to, tak to bude fajn.
Takže D40 a nedostatky:
- nemá vedlejší displej na horní straně, jako pokročilejší DSLR
- nemá tlačítko pro náhled HO (musíš vyfotit fotku a pak si to na displeji přibližovat a zkoumat)
- nemá motorek (pokud chceš kupovat historická 10 let stará pevná skla z bazarů, tak budeš muset ostřit ručně)
- nemá EV bracketing
- setový objektiv 18-55 má dost bídný MF, tj. ostřící kroužek nedrží svoji polohu a už při mírném naklonění fotoaparátu dopředu se vysouvá

Další dotazy na D40 směřujte na ICQ 218092622 nebo na mail, už se sem nebudu vracet. Hodně štěstí při výběru foťáku ;-).
Majsner
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bramborkax 18. 5. 2008 20:27

No já coby vlastník Nikonu ti jednoznačně poradím Nikon, jak jinak :-)
Rozsah ohniskových vzdáleností je u obou setů stejný.
D40 mají dva známí a vím, že fotí v pohodě. Obrazová kvalita u něj musí být lepší už jen proto, že má větší snímač (24x16 mm) oproti Olympusu (18x14 mm) - o 50 procent větší čip, na kterém je míň větších pixelů (6 milionů oproti 10), tedy míra šumu bude znatelně menší... Každopádně jsou menší olympusí snímače takový mezikrok mezi kompakty a nejběžnějšími čipy u zrcadlovek.
Jinak většinu vlastností budou mít podobnou, Olympus má navíc antiprachový filtr, který má podle podle diskuzí stejně diskutabilní účinek. Nikon nabízí účinné bezplatné čištění čipu na počkání v 17 městech. Já sám měním objektivy dost často a zatím jsem čip za rok nechal čistit jednou, čili jako velký problém bych to neviděl. Kromě toho má Olympus živý náhled na LCD, což občas může být výhoda, jinak ale to samozřejmě dost degraduje výhody zrcadlovek, když se používá "kompaktí" způsob zaostřování.
Každopádně si radši oba foťáky vem do ruky a zkus vyfotit pár fotek. Už velikost D40 je docela malá (měl jsem ho půjčený 2 dny a horko těžko jsem ho těsnal v ruce) a ještě menší Olympus bude tak maximálně pro ručku malé holky...
Nikon D50 + Nikkor 18-55 + Nikkor 50/1,8 + Tamron 55-200 + Nikkor 85/1,8 + Nikkor 18-200 VR + Nikon SB-600; Canon S45
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bramborkax 18. 5. 2008 20:36

jo a fotky na rajčeti máš ok, většina rozhodně žádné "výcvaky". Nevím samozřejmě z jakého kvanta jsou vybrané, ale určitě by pro tebe bylo škoda se zahrabat s kompaktem nebo EVF...
Se SLR se ti zvýší technická kvalita a u fotek typu portrét (nebo "předmět v popředí") si budeš moct krásně pohrát s hloubkou ostrosti...
Nikon D50 + Nikkor 18-55 + Nikkor 50/1,8 + Tamron 55-200 + Nikkor 85/1,8 + Nikkor 18-200 VR + Nikon SB-600; Canon S45
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gho$t 18. 5. 2008 20:59

Vytusil jsem teda z vasich prispevku, ze i s tak levnou zrcadlovkou, jako je treda d40, na tom budu lip nez s Lumixem FZ50 nebo Fuji S100SF,spravne ?
Gho$t
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xxxdvorixxx 18. 5. 2008 21:01

No to kazdopadne. Zrcadlovka je jistota do budoucna. Co ziskas EVF? velky rozsah a vi nejak mi ted nenapada...
Cowon D2 / Lumia 920 / Fubar IV+Sennheiser HD-25
xxxdvorixxx
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 18. 5. 2008 21:17

Každopádně...to záleží dost na objektivech, hlavně na těch, které koupíš až za čas. Potom už to "každopádně" bude platit bez diskuze.
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gho$t 18. 5. 2008 21:48

Ja do toho nechci po koupi tak cca pulrok,rok vrazet penize, tak doufam ze tou D40 s tema setovyma objektivama budu kvalitou o vetsi kus nad tim ultrazoomem a ze mi to vydrzi.
Gho$t
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod janfran 18. 5. 2008 22:04

Tak ono záleží hlavně na tom co budeš fotit. Kvalitou určitě budeš ve většině situací výš než s uvedenými EVF, ikdyž by se našly i takové situace, kde tomu tak být nemusí.
Osobně vidím hlavní výhodu v možnosti dalšího rozvoje výbavy a tady nejde o rok, ale klidně o mnohem delší období, není kam spěchat...
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gho$t 18. 5. 2008 22:17

dobre je mi to jasny.....takze sem teda nakonec vybral tohle:

http://www.pixmania.cz/cz/cz/574378/art ... ?itag=9698
(telo, 2 objektivy, brasna, karta (mam jeste nejaky jiny svoje SD), nahradni baterie, +to co se dava klasicky k baleni)

a k tomu stativ:
http://www.pixmania.cz/cz/cz/167064/art ... -gamm.html
(snad je dost stabilni a kompatibilni s D40)

jinak celkove to pak vychazi na slabsich 16 tisicu

Jsou k tomu nejake vyhrady nebo by se to dalo zmaknout a jako zaklad na prechod k zrcadlovce to pujde?
Gho$t
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků