Fotoaparát k 18. narozeninám - amáter, rádobyprofík

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Thomas2425 21. 3. 2008 18:21

Asi před 6ti měsíci jsem koupil SONY DSCH-9 (ultrazoom), fotky super, silnej blesk, krásně padl do ruky, prostě super. Ale brzy jsem zjistil, že šum je příšernej, začínal jsem jako úplná lama a na zrcadlovku jsem neměl. Asi před měsícem jsem H9 prodal a koupil starší Pentax k100 (se stabilizací, 2 objektivy 18-55, 50-200, 2x UV, 1xpol hama, brašna tamrac). Nemůžu ho dát z ruky. Určitě kup jakoukoli zrcadlovku, než abys za půl roku chtěl prodat ultrazoom a kupovat zrcadlo.Akorát na tom proděláš.
Thomas2425
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TA 25. 3. 2008 22:28

Thomas2425 : smolu môžeš mať v tom, že keď si vyberieš zlú zrkadlovku ( teda zlú značku, systém ), ktorá Ti nevyhovuje, tak je zmena ešte viac drahšia než prv kúpa obyč. kompaktu.
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod cache 25. 3. 2008 22:54

Vlastnim S6500fd.
Skusal som Panasonic "Lumika" FZ20 (brachov) a este nejaky kamosov Cannon (model neviem).

Fuji ma najkrajsie a najostrejsie fotky. Skratka ma najlepsi a najvacsi CCD snimac. Jeho nevyhodou ale je, ze nema opticky stabilizator, takze na "akcne" momentky v sere bez blesku, ci pri velkom zoome mozes zabudnut. A nemusia byt ani akcne, staci aby sa ti prilis triasla ruka. Trocha to vyrovnava ten kvalitny snimac (este aj pri ISO 800 ma velmi dobre fotky), ale stale to nieje stabilizacia. Ale to zase setri baterky ;) Vyhodou jeho SuperCCD snimacu je aj markantne menej vyrazny farebny sum oproti ostatnym kompaktom/UZ/EVF. Avsak pozor, ma problem s tzv. "hotpixels", ako drviva vacsina fotakov tejto a nizsej kategorie. Je to ale neziaduca vlastnost CCD, takze to ma kazda nie zrkadlovka, len upozornujem aby to nebol sok ako u mna :) Inak povedane, pri nocnych fotkach, s ISO 100 a dlhou uzavierkou vysledna fotka doslova snezi. Avsak na rozdiel od beznych fotakov maju tieto "hotpixely" len hodnotu jasu (t.j. len do biela) a nie do inych farieb, takze ich velmi dobre odstranuje tzv. Salt'n'Peper filter (ma ho napr. Corel Paint Shop Pro Photo X2). Moze posluzit aj medianovy filter, ale ten trocha rozmazava vyslednu fotku.

Lumix bol velmi slusny, kvalitou fotiek tesne za fuji, ale fuji bolo predsa len lepsie. Stabilizacia bola pri mojich traslavych rukach velke plus. Panasonic mal navyse perfektny filter "hotpixelov". Pri zapnutom filtri odfotil po fotke este jednu so zavretou clonou (t.j. len cierna tma so snezenim) a tuto fotku potom odcital od realnej a tym uplne odstranil hotpixely. Vyborne pre ludi, co sa nechcu prplat s postprodukciou. Neviem ktore znacky takyto filter este maju, ale nestretol som sa s nimi ani u kolegov na minolte a olympuse (modely a vek tiez presne neviem). Takze to moze byt pre niekoho velke plus pri vybere.

Canon bol z trojice najhorsi (vsetkym), avsak myslim ze nepatril do tejto cenovej kategorie, ale do mierne nizsej.

Anyway, svoju fuji by som nemenil za ziaden iny EVF a na zrkadlovku momentalne este nemam.

P.S.: za vyhodu fuji povazujem aj standardny 58mm zavit, takze uv/polarizavny ci IR filter nieje problem, podobne ako aj tele (2.0x) ci makro (0.45x) predsadka. A vyhodou su u fuji aj klasicke AA baterky. Su sice tazie a menej vydrzia, ale ak bude fotak o 10 rokov stale fungovat, stale si kupim nove. A kdekolvek na svete.

P.S.2.: nove fuji s8000fd ani zdaleka nedosahuju kvalit starsich 6500 ci 9600. Takze pozor na ne.

P.S.3.: Stale sa bavime o EVF, viem ze je zrkadlovka lepsia, ale ak by som mal mat ku zrkadlovke viac objektivov, aby mi poskytla aj taky "zoom", tak je to az prilis velky financny rozdiel.. A ked to cloveku nejde na EVF, tak mu to nepojde dost mozno ani zo zrkadlom. Videl som znameho s nejakym Cannon zrkadlom a fotil priserne..
Můj bože, to je budoucnost! Mí rodiče, přátelé, má dívka.. Už je nikdy neuvidím.. JUPÍÍÍÍÍÍ! (Fry s1e1)
cache
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Gábina 29. 3. 2008 11:04

zdravím, já prodávám ted svůj foták, potřebuji naopak něco menšího, máme děti a věci se kupí, takže ted pro nás platí čím menší tím lepší, ale k věci, jedná se o Panasonic Lumix DMC FZ20. fotí super a optika je báječná, navíc má objektiv Leica, což si myslím, že je chvála, jsme s ním naprosto spokojení..G.xchat@seznam.cz
Gábina
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gho$t 12. 5. 2008 23:54

Tak sem se vratil, protoze se blizi koupe fotoaparatu. Za tch par mesicu co sem to neresil se objevil "fujifilm s100fs" k vyberu kttery tu byl !fujifilm s9600" a " Lumix FZ50".

U fotacku z dilny fuji mi strasne nahlodava ta aberace...je to tam fakt dost videt sem koukal. Lumix se mi osobne zda ze moc zehli a vyssi ISO taky horsi nez Fuji.

Ale z5 k veci.

Mam jeste jinou moznost ultrazoomu v teto relaci nebo ne? Skuste mi prosim poradit ktery z tech tri (popripade jeste jinych,vami navrzenych) vybrat? je to pro me velka investice,tak bych nechtel udelat chybu.
Naposledy upravil Gho$t dne 13. 5. 2008 18:02, celkově upraveno 1
Gho$t
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod irmo 13. 5. 2008 07:23

treba skusit ci ide odstranit aberaciu s100fs pomocou standartnych programov ... stiahni si semple fotku a skus si to (nijak ti nepomoze ze to viem urobit ja ci niekdo iny) a pokial ti to nerobi problem tak sa ho neboj zas v realnich fotkach az tolko fotiek s aberaciou nebudes mat....

Pokial to nevies odstranit tak by som sa drzal fz50 fujfilm 9600, 6500 ... a to sa zase rozhodni ty ci viac potrebujes sirokac alebo telobjektiv ....
irmo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gho$t 13. 5. 2008 20:58

Jeste sem nasel tenhle http://www.megapixel.cz/olympus-sp-570-ultra-zoom


takze teduvazuju o Lumixovi FZ50, Finepix s9600, finepix s100fs, Olympus sp 570 ultra zoom.



To s tou aberaci sem pochopil...kdyz to nezvladnu odstranit, tak radeji brat Lumixe. A co ten Olympus, jak je na tom on oproti ostatnim?
Gho$t
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod elho_cid 14. 5. 2008 10:39

Spatne. Vic sumu, pomalejsi reakce.
Hoši, hoši, hoši, máte tu smrad jako v pekle.
elho_cid
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fojťan 14. 5. 2008 11:21

finepix nebo lumix, anebo jeste lepe, zrcadlovku.
learnin' to fly
Fojťan
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod TA 15. 5. 2008 14:39

ak niekomu chceš kúpiť darček na narodeniny, tak je jasné, že ho bude používať on a nie ty. Ešte v prípade kompaktu sa ako tak dajú oželiť niektoré osobné požiadavky oslávenca, ale tak kúpiť niekomu rovno DSLR, je dosť " od veci ".
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jan Čerbák 15. 5. 2008 14:54

Pokud někomu kupuji dárek, tak zásadně neslevuji z jeho osobních požadavků! Kdybych toto dělal, připadal bych si jako naprostý idiot :shock:
Jan Čerbák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gho$t 15. 5. 2008 22:44

2 prispevky nademnou uplne nechapu....nevadi...narozeniny budu mit ja a ja vybiram....po dukladnem rozvazeni sem se rozhodl ze nejlepsi kandidati budou Lumix FZ50 a Finepix s100fs.

Jenze tady sem v uzkych.....uz nevim ktery z nich....jeden zehli, druhej ma aberaci........a tech veci na jednom i druhym negativnich je jiste daleko vic.......

Poradte mi jeste mezi tema dvouma, at uz to mam z krku.
Gho$t
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bramborkax 16. 5. 2008 02:05

Tak nevím, v podstatě furt řešíš, že jedna EVF hrozně šumí a šum žehlí, další má blbej objektiv, další... A všechny dohromady mají LCD a hledáček, kde ani na slunku, ani ve tmě nic neuvidíš.
Zkus se ještě jednou zamyslet nad tím, že např. D40 se teď prodává i se základním objektivem za 9,5 tisíce... Získáš oproti jakékoliv EVF špičkovou kvalitu snímků (bez šumu a s daleko větším dyn. rozsahem , budeš moct fotit na slunku i ve tmě, na jedno nabití baterky vyfotíš víc fotek, získáš daleko větší rychlost při zaostřování, atd atd. Pro začátek nemusíš v podstatě kupovat kromě vlastního foťáku nic dalšího (brašnu a paměťovou kartu si stejně budeš kupovat i v případě EVF). Pokud třeba po roce focení zjistíš, že ti chybí teleobjektiv, tak např. Tamron 55-200 se prodává za 3000...
Asi se skoro všichni v téhle diskuzi shodneme na tom, že jestli tě focení jen trochu baví, tak budeš za rok pokukovat po zrcadlovce a nadávat si, že jsi vyhodil prachy za EVF... Mimohochodem jsem teď za poslední půlrok řešil něco podobnýho se dvěma známýma, kteří si koupili EVF, což byla pro ně báječná hračka po předchozích kompaktech a teď toho litují, když vidí, jak padají ceny zrcadlovek...
Pokud tento příspěvek budeš považovat za nevhodnej, protože neodpovídá tvým kritériím, tak se omlouvám.
Nikon D50 + Nikkor 18-55 + Nikkor 50/1,8 + Tamron 55-200 + Nikkor 85/1,8 + Nikkor 18-200 VR + Nikon SB-600; Canon S45
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod janfran 16. 5. 2008 11:45

"mají LCD a hledáček, kde ani na slunku, ani ve tmě nic neuvidíš"

Proboha kdes na to přišel, že v EVF hledáčku na slunku není nic vidět?
janfran
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gho$t 16. 5. 2008 14:37

bramborkax píše:Tak nevím, v podstatě furt řešíš, že jedna EVF hrozně šumí a šum žehlí, další má blbej objektiv, další... A všechny dohromady mají LCD a hledáček, kde ani na slunku, ani ve tmě nic neuvidíš.
Zkus se ještě jednou zamyslet nad tím, že např. D40 se teď prodává i se základním objektivem za 9,5 tisíce... Získáš oproti jakékoliv EVF špičkovou kvalitu snímků (bez šumu a s daleko větším dyn. rozsahem , budeš moct fotit na slunku i ve tmě, na jedno nabití baterky vyfotíš víc fotek, získáš daleko větší rychlost při zaostřování, atd atd. Pro začátek nemusíš v podstatě kupovat kromě vlastního foťáku nic dalšího (brašnu a paměťovou kartu si stejně budeš kupovat i v případě EVF). Pokud třeba po roce focení zjistíš, že ti chybí teleobjektiv, tak např. Tamron 55-200 se prodává za 3000...
Asi se skoro všichni v téhle diskuzi shodneme na tom, že jestli tě focení jen trochu baví, tak budeš za rok pokukovat po zrcadlovce a nadávat si, že jsi vyhodil prachy za EVF... Mimohochodem jsem teď za poslední půlrok řešil něco podobnýho se dvěma známýma, kteří si koupili EVF, což byla pro ně báječná hračka po předchozích kompaktech a teď toho litují, když vidí, jak padají ceny zrcadlovek...
Pokud tento příspěvek budeš považovat za nevhodnej, protože neodpovídá tvým kritériím, tak se omlouvám.


Podivej asi takhle. Uvazoval sem o zrcadlovce a to dost. Jenze, kdyz si koupim EVF tak vlatne s jednim objektivem obsahnu od makra pres velikej zoom az na krajiny. To jiste se zrcadlovkou taky, jenze, koupim si nejakou v KITU s dvema objektivy. Ty mi daji rozsah cca 28-300mm (pamatuju si konkretni priklad) ale zadne makro. Budu si muset za,jak rikas 3 tisice, koupit dalsi objektiv. Zaprve na to nemam penize. Je to jednorazova koupe a buh vi kdy se mi nasetri penize na makro objektiv. A pak dalsi,zasadni vec. Pujdu po ulici a budu chtit vyfotit, ja nevim, panelak. Vyfotim. to je OK. Pak bude nejakej peknej broucek na zemi. Tzn predodit objektiv. Kdyz nevemu v uvahu ze mi mezitim utece, tak je to docela otrava nosit plnej bagl skla vsuhe sebou. A pak dalsi fotka, cloveka treba, znova prehodit objektiv. A porad dokola. Toho se bojim. Toho noseni objektivu, prehazovani a nemoznosti okamzite zareagovat. JIste pro "atelierove" fotografy, nebo ti co jdou s jasnym cilem neco vyfotit prosim, ale nejsem si jist ze me se to bude hodit.

Nevim tohle byla myslenka kuli ktere jsem zavrhl zrcadlovku. stale nevim, jsem otevren jakemukoliv schudnemu reseni.
Gho$t
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků