aku zrkadlovku kupit?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lolqko 7. 5. 2007 20:22

dobry vecer,

potreboval by som poradit ohladom kupy noveho fotaku - zrkadlovky...
momentalne mam Sony DSC-W70, je to dobry fotacik, foti dobre, ale uz chcem prejst na nieco lepsie...

vybral som si 3 fotaky o ktorych uvazujem.. tu su :

Canon EOS 400D + EF-S 18-55 10.1mpx
Sony A100 18-70 f/3 10.8mpx
Nikon D40 18-55 + 55-200 6.1mpx

najcastejsie fotim prirodu, popripade nejake makro, ludi...
jeden pan mi odporucil Nikon D40, ze ten je najlepsi na fotenie prirody, nejsu tam podstatne aj tie rozlisenia tych fotiek? sak predsa cim viacej, tym lepsie,... a neviem ci by 6.1mpx stacilo.... tak urcite hej ked si nejdem tlacit plagaty... lenze teraz co mam Sony dsc-w70 tak uz je vidno trosku sum na mojom lcd... (vysoke rozlisenie monitora, predtym na CRTcku som nevidel sum)... preto by som chcel fotak aj s vacsim rozlisenim ako je tych 6.1mpx...

co mi poradite vy ???

dalej by som poprosil o vysvetlenie tych ciselok 18-55 , 18-70, 55-200... viem ze ked tie cisla vydelim tak dostanem cislo ktore znaci kolko to ma opticky zoom...
je vidno rozdiel na fotke, ked fotim prirodu s objektivom 18-55 a potom 55-200 ? je v tom vidno rozdiel ???

THX za odpovede a rady...
lolqko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Řepík 7. 5. 2007 20:47

Ahoj,

co se týká těch vybraných modelů, každý Ti tady bude doporučovat tu "svoji" značku :) Ale určitě ti taky každý doporučí, aby jsi si všechny 3 foťáky vzal do ruky a vyzkoušel, se kterým se Ti bude nejlíp pracovat...
Rozlišení bych neřešil, i 6 MPx Ti bude bohatě stačit, pokud opravdu nebudeš tisknout plakáty a koukat na ně z pár centimetrů. Šum je u zrcadlovek menší než u kompaktů, toho bych se nebál.
Objektivy - ty "čísla" značí ohniskové vzdálenosti, které ten objektiv má. Když to řeknu laicky, tak nižší číslo Ti dokáže zobrazit širší úhel, vleze se Ti do záběru více foceného prostoru, naopak u objektivu např. s "číslem" 200 se Ti podaří vzdálený předmět přiblížit, ale budeš mít v záběru méně foceného prostoru. Třeba když budeš fotit někoho, kdo je od Tebe 3 metry, tak určitě nemůžeš použít objektiv s 200 mm, páč bys ho viděl jen část, ale s objektivem 18 mm uvidíš v objektivu toho člověka celého. Nevím, jak to přesně více popsat... :D , on to určitě někdo vysvětlí lépe.
Když tak mrkni na http://www.fotoroman.cz , tam se dozvíš dost informací...
A taky si tady projdi diskuze, o těchle foťákách už toho tady bylo docela dost...
this is gonna be LEGEN ... wait for it...DARY!
Řepík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jirka766 7. 5. 2007 21:33

ještě bych se mrknul na Pentax K100D a Olympus E-400 (+ nějaké starší Olympusy se ještě vyprodávají poměrně lacino)
Nebuďte líní, třiďte odpad !
jirka766
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mfotos 7. 5. 2007 23:05

jo souhlas s řepíkem vem si je do ruky která ti padne jako ulitá a budeš s ní mít nej pocit tu vem(ono ty parametry se liší tenhle má nej tohle a ten zas tohle ) mě sedla najvíc sony alpha a jsem spokojený majtel :) ještě bych doporučil i pentaxe do výběru zařadit K100 vuči nikonu má stabilizátor (to má i sony alpha) a olympy zas maj slušné oběktivy v kitu třeba 330 nebo 400 se daj sehnat do 20 000 s dvěma oběktivy(14-45 a 40-150 po přepočtu na kino film 28-90 a 80-300)
co se týče megapixelu tak 6Mpix je vic než dost na A4 a čim mené mega pixel tim menší šum ono alpha na 800 ISO už v tvmavých barvách šumí a je to i trochu patrné na na monitoru v pc (fotka přes celou obrazovku rozlišeni 1024x768) kdežto nikon na 800 ISO je asi jako alpha na 400 ISO šumem v obraze (tam lze bez potíží v skoro každé situaci je (slabě patrný jen v plném rozlišení).Nikon zas nemá stabilizátor a čištění senzoru a jen 3b auto fokus alpha 9b autofokus . Jak říkam každy má své pro a proti možnost použití vyšího ISO = kradší čas, ten zas to řeší stabilizátorem (jen na focení nepohyblivých oběktu pohyb běžícího zvýřete samosřejmě ne zastaví :) )
mfotos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lzap 7. 5. 2007 23:18

Když vezmeš ten Canon s tím seťákem, určitě neprohloupíš. Čistič snímače je fakt super věc, parametry má výborné a tělo by mohlo sloužit setsakra dlouho. Navíc ten výběr objektivů je u Canonu veliký, můžeš to doplnit třeba objektivem EF 1,8/50 II na portréty. Tele třeba zvážit a koupit něco adekvátního k tomu přístroji...
lzap
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 8. 5. 2007 06:38

No, já zase každému radím, ať se podívá, co je k sehnání za objektivy. Canon má štěstí, že jsou na trhu Sigmy a Tamrony, protože vůbec nedodává levné zoomovací základní objektivy pro začátečníky s výjimkou toho nepříliš podařeného seťáku 18-55. Je to škoda, těla má Canon výborná.

Levnou pevnou padesátku mají všichni výrobci, jen Nikon má smůlu - u D40 by jí nefungoval autofokus, a Olympus myslím taky nic moc.

lolqko, silně ti doporučuju prolézt si web http://www.fotoroman.cz/ , najdeš tam spousty dobře podaného materiálu. Až to za tři čtyři dny přečteš, budeš toho vědět víc, než my tady...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod jkonicek 8. 5. 2007 08:50

Momentálně řeším stejný "problém". Postupně jsem zužoval výběr až jsem v zásadě dospěl k podobnému výběru jako ty. Ale mám tam ještě jeden foťák: Pentax K10D. Mým kritériem výběru jsou:
1.kvalitní tělo-konstrukce, solidní zpracování
2.nadčasová funkční výbava - mimo jiné i antidust, antishake
3.10 MPx
4.začnu setovými objektivy, proto chci aby byly jako entry level použitelné
5.Cena
6. S chutí se budu podílet na narušování hegemonie Nikon+Canon.

Za týden jsem přečetl kvanta recenzí na zmíněné přístroje (včetně recenzí na setové objektivy) na všech možných webech, až se mě z toho hlava motala.
Pro každý přístroj jsem hodnotil výže zmíněné body a dospěl jsem k jedinému a poměrně jasnému závěru: K10D.
V recenzích vychází velmi, velmi dobře, umí to, co jiné značky mají až ve vyšších modelech.Nemá zas tak daleko v některých ohledech k N D200. Ohledně objektivů: pentaxí kitové skla patří k těm nejlepším, ve srovníní s jinými kity, třeba Canonu, jsou brutálně použitelné.
Add Mpx - řeči o tom, že 6 MPx je ažaž, neberu. 6 stačí, stačí i 2, je to jen otázka, jak se fotky prezentují - na papíru 9x13, na CRT, LCD nebo na A3. Chápu, že když někdo investoval 30 tyček do 6MPx, nebude teď vyprávět o tom, že je to málo. Ohledně šumu 6 vs 10 - absolutně neopodstatněné - technologie přece jen pokročily.
Všichni recenzenti si chválí funkce K10D, ergonomii ovládání a jeho obrázkové výstupy. Jediné co se mu vytýká, je měkký jpeg - Pentax tvrdí, že je to záměr a že se tak snaží co nejvíce přiblížit kinofilmovým SLR, resp. usnadnit přechod ze SLR na DSLR (ostatně K10D dělal ve všech směrech skutečně s tímto záměrem). Tenhle "neduh" lze řešit focením do RAW a tam je výstup údajně excelentní.
Takže shrnuto: můj favorit je K10D.
Ohledně dostupnosti, v druhé polovině květná má do ČR dorazit nová dodávka, včetně skel 50-200. Nejnižší cena double kitu je na http://www.obchod.cz
Jinak při studiu recenzí jsem rovněž dospěl k závěru, že Sony a Olympus jsou úplně mimo mísu.
jkonicek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Řepík 8. 5. 2007 09:51

jkonicek píše:Mým kritériem výběru jsou:

n/quote]

zajímavé kritérium výběru :lol:
řekni mi pls - co má K10D navíc, co mají jiné značky až u "vyšších modelů"? Nepočítám tím stabilizátor v těle...
Řepík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lolqko 8. 5. 2007 09:53

no teraz sa uz rozhodujem medzi Canonom a Sonyckom... ale viacej sa priklanam ku tomu Canonu...
kuknem na ten fotoroman...

akurat som si pozrel na dpreview.com nejake fotky co odfotili Canonom a Sonyckom,... to sonycko ked si pozrem jednu fotku s isom 1600 tak vidim ze dost sumi ( http://dpreview-img.fotki.com/gallery/s ... c03056.jpg )
ten Canon pri iso 1600 sa mi zda ze omnoho menej sumi ( http://dpreview-img.fotki.com/gallery/c ... g_1434.jpg )

viem ze tym by som sa nemal riadit,... no uvidime, precitam si na tom webe co ste mi doporucili a uvidim ako dalej...

este mam taku otazocku, pri foteni sa da vyuzit bud ten LCD display alebo ten hladacik, vsak ? cez co je lepsie fotit ? ked sa pozeram na display alebo cez hladacik ???

ten objektiv ku tomu canonu 18-55 myslite si, ze mi bude stacit na take bezne fotenie ? priroda, makro,... atd? od kolko cm dokaze tento objektiv odfotit makro ??

este raz diky za vase rady
lolqko
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Řepík 8. 5. 2007 10:01

400D a Alfa 100 umí fotit jen přes hledáček, nemají živý náhled přes LCD jako nové Olympusy...

18-55 na běžné focení stačit bude, ale nelze od něj čekat zázraky
Řepík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Otass 8. 5. 2007 10:13

Argument "čištění čipu" je irelevantní, protože už jsem viděl nemálo fotek z Canonu 400D, který údajně má čištění čipu, kde byl čip špinavý jak jetel...skoro jsem měl důvod přemýšlet, jestli náhodou ten zázrak spíš prach nepřitahuje. Když jsem si kupoval zrcadlovku, hodně jsem se bál tohoto "strašáka" a i při výměně objektivu jsem byl velmi opatrný. Teď prakticky na každé fotoprocházce tak třikrát měním objektiv, bez sebemenšího strachu, protože je to fakt silně nadsazené. (Jde hlavně o to, nemít špinavej objektiv v bajonetu.)
Nechci tím vyvolat souboj s příznivci značek, které nabízejí antidust (protože jsem Nikoňák a ty to jak známo nenabízejí), jen chci zabránit zbytečnému zastrašování budoucích majitelů dSLR.
Naposledy upravil Otass dne 8. 5. 2007 10:17, celkově upraveno 1
Fotím méně než bych chtěl a ještě méně než bych mohl...
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Řepík 8. 5. 2007 10:16

Otass: souhlas, ono čištění čipu je hlavně marketingový tah a snaha mít "něco navíc" v těle foťáku. Otázka je, jestli ten majitel, kterého fotky ze 400D jsi viděl, měl to čištění čipu zapnuté. Já ho mám třeba pořád vyplé...
Řepík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Otass 8. 5. 2007 10:18

Pak můžeš s určitostí říct, že je ti ta funkce na nic. :D:D
Jsem rád, že mi potvrdil má slova i příznivec konkurenční značky :)
Fotím méně než bych chtěl a ještě méně než bych mohl...
Otass
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Řepík 8. 5. 2007 10:24

Tak říct to můžu, ale neřeknu :), protože čas od času, když jsem třeba více měnil objektivy, tak to čištění zapnu... A dokonce už mi to i "setřáslo" nějaký bordel, ale to by zvládnul asi i balónek :)

jinak máš hezký podpis :D
Řepík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jkonicek 8. 5. 2007 11:04

Řepík"t[quote="jkonicek píše:Mým kritériem výběru jsou:

n/quote]

zajímavé kritérium výběru :lol:
řekni mi pls - co má K10D navíc, co mají jiné značky až u "vyšších modelů"? Nepočítám tím stabilizátor v těle...a/quote]

A proč nepočítáš stabilizátor? Protože ho tvůj milovaný přístroj nemá?
To co má K10D navíc o proti jiným modelů a čím natahuje drápky do vyšší třídy je třeba prachu a voděvzdornost (celkem 38 míst, utěsněných 72 těsněními), použití DDR2 modulů ( 800 MB/ s na interní sběrnici), 22 bitový A/D převodník , kostra těla z nerezu, krytí z polykarbonátu.
Ostatně, já nejsem Pentaxák, ani Nikoňák, ani nic jiného, jen jsem nastudoval mraky review, specifikací, názorů a rozhodl jsem se pro K10D, pokud máš pádné důvody, proč by to měl být třeba N 80, sem s nimi, nechám se rád přesvědčit, že jsem pomýlený.
jkonicek
Kolemjdoucí

Další stránka