Kompakt na koncerty?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 9. 9. 2006 15:40

Předem se omlouvám za možná hloupý dotaz, ale věřím, že mi jakožto experti poradíte během chvilky mnohem lépe, než kdybych musel měsíc prohledávat internet a sbírat informace.

Potřebuji kompaktní digitál. Velmi důležitým kritériem je malá velikost (prakticky do kapsy). Fotit chci především rockové koncerty (často ve velkých tmavých halách či na stadionech) plus občas dovolenou někde u moře. Zoom považuji za důležitý (když jsem třeba 100m od pódia). Protože vím, jak dopadá zoom u našeho staršího 3 Mpix Olympusu (je to rozmazané skoro i ze stativu a s krátkou dobou expozice), hledal jsem něco se stabilizátorem (ano, úspěšný marketing Panasonicu :)

Vyhlédl jsem si Panasonic TZ1. Kolega si ho dokonce i koupil. Ohromil mě opravdu skvělý zoom se stabilizátorem (ani stopa po máznutí i při velmi rychlém pohybu), ALE ten šum je místy opravdu otravný, což mě dost odradilo. Takže máte nějaký jiný návrh? Nebo si to chce s tím TZ1 pohrát a manuálně vše nastavit?

Jsem začátečník a preferuji jednoduchost - na koncertech či v backstage při focení zpěváka obvykle není čas cokoliv nastavovat.

Cenu bych čekal do deseti tisíc, ale není to podmínkou.

[A zapomněl jsem dodat, že by to mělo umět natáčet video v 640/480 - nevím, jestli je to dneska už samozřejmostí nebo ne.]
Mr.Scully
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mobil-man 9. 9. 2006 18:31

muj nazor je takovyto: Nemas sanci sehnat fotak na foceni v interieru a navic tak tmavem jako je rockovy koncert :?
Pokud by to preci jen slo, tak nejspis s nejvyssi ISO (ano, mnoho a mnoho sumu) a i tak nejspis nedosahnes casu, ktere by zachytily zpevaka v pohybu.
DSLR by bylo vysvobozeni, ovsem tam je problem velikost a cena...
To je pouze muj nazor a mozna ti nekdo poradi vychodisko, ktere neznam
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod USER47 9. 9. 2006 18:36

Mr.Scully píše:...skvělý zoom se stabilizátorem (mcolor=red]ani stopa po máznutí i při velmi rychlém pohybuh/color])

Tomuhle tak úplně nevěřím:). Pokud jsi ovšem nemyslel pohyb foceného objektu, na který stabilizátor nemá vliv. Jinak musím souhlasit s Mobil-manem, že takový foťák, jaký chceš, neexistuje. Z kompaktů jsou na focení ve tmě asi nejlepší (prosím, brát s rezervou) některé foťáky od Fuji (F10, F11, F30), ale ty nesplňují požadavky na zoom...
Glory to the flesh. Glory to the mass.
USER47
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bramborkax 9. 9. 2006 20:37

[quote="Mr.Scully"]
Vyhlédl jsem si Panasonic TZ1. Kolega si ho dokonce i koupil. Ohromil mě opravdu skvělý zoom se stabilizátorem (ani stopa po máznutí i při velmi rychlém pohybu), ALE ten šum je místy opravdu otravný, což mě dost odradilo. Takže máte nějaký jiný návrh? Nebo si to chce s tím TZ1 pohrát a manuálně vše nastavit?
[/quote]

Hmm, ani stopa po máznutí i při velmi rychlém pohybu? pohybu čeho? Foťáku, nebo fotografovaného objektu? No myslím, že ani jednoho.. Stabilizátor řeší jen a pouze "třepající se" ruce fotografa - rozhodně nemůže vyřešit to, že s tím foťákem někam při focení pohneš... (jak by to taky dělal?). No a rozhodně žádný stabilizátor nevyřeší pohyb na fotografované scéně. Prostě pokud z podmínek při fotografování vyplyne, že při největší cloně (do foťáku jde nejvíc světla) musí být závěrka otevřená nějakou delší dobu (např. půl vteřiny), a za tu dobu se "to fotografované" pohne - na koncertě bych řekl, že to bude typický případ - jedině snad, kdyby koncertovala mrtvola... :-) - tak bude prostě fotka rormazaná a neuděláš s tím nic, ani kdyby ses na hlavu stavěl.
Jediná pomoc je a) světelný objektiv - světelnost nelze zvyšovat donekonečna a drtivá většina kompaktů má stejně světelnost 2,8.
b) zvýšit citlivost snímače - to je ale u kompaktů stejně cesta do pekel - většina neskutečně šumí už při ISO=200 (od té doby, co se na ty pidisnímače o velikosti 1/2,5 palce nesmyslně cpe 6 a víc megapixelů.
c) použít blesk - to ale u kompaktů taky nejde, protože u drtivé většiny z nich má blesk stejně dosah jen cca do 3-4 metrů.

Jediná pomoc je DSLR (zrcadlovka), tam se dá aspoň zvýšit citlivost (ISO 800 u zrcadlovek skoro nešumí, ISO 1600 šumí jen málo)
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr.kkk 9. 9. 2006 20:51

Není o čem mluvit.Kompakt zůstane kompaktem. Tma jedině stativ,nebo zrcadlovka. Stativ ,asi při koncertě ne ,že :mrgreen: :mrgreen: Většina kompaktů má problém v interiéru,ne tak na koncertě. :wink:
Petr.kkk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bramborkax 9. 9. 2006 21:53

Mimochodem, to, že digitál šumí, to se nespraví žádným nastavením - to je prostře jeho vlastnost.
Lépe řečeno - dneska se standardně u digitálů uvádí dvě čísla - a) kolik má megapixelů, b) jaký má zoom (obojí čím víc, tím líp)

ad a) drtivé většině lidí nedochází, že je to úplně špatně - hodně buněk =>malé buňky=>na malou buňku dopadá málo světla=>signál se musí zesilovat=>se zesílením se zesílí i šum. Šlo by to vyřešit většími snímači, ale ty jsou jen v zrcadlovkách. Snímače v kompaktech se po stránce velikosti už několik let vůbec nezměnily (např. na přelomu 2002/2003 měly kompakty snímače o velikosti od 1/2,5 přes 1/1,8 až po 2/3 palce - přesně stejně velké, jako nyní (až na to, že tehdy se na tuto plošku dávalo 3-5 megapixelů, teď se na stejnou plochu cpe 7-10 megapixelů. Zrcadlovky mají plochu snímače 11x (i více) větší, než kompakt (!!) a rozlišení bývá podobné jako kompakty - např. dnes prodávané Nikony D50 a D70 mají rozlišení 6 mega, Canon 350D má 8 mega, nově nastupující Nikon D80 a myslím i Canon 400D mají 10 mega.

Já mám Canon S45 kupovaný začátkem roku 2003, snímač 1/1,8, 4 megapixely a začal jsem se rozhlížet po novém foťáku. Když jsem zjistil, co se vyrábí, (a bude to pořád horší), tak jsem si radši koupil zrcadlovku (Nikon D50 se prodává za výbornou cenu kolem 14 tisíc, se základním objektivem jsem ji měl za necelých 16. Časem si koupím objektiv s trochu větším zoomem (až se s tím naučím fotit:-))

ad b)
zoom je taky zajímavý - všichni rozumí tomu, že např. zoom 10x bude asi lepší než zoom 8x. Nikoho ale nezajímá, jaký je to rozsah ohnisek (např. zoom 42-420 bude pro domácí focení skoro nepoužitelný - málo širokoúhlý). Nikoho nezajímá, že zoom 10x nikdo neudrží v ruce (stabilizátor má pořád ještě málo foťáků) a nikdo se neptá, na jakém ohnisku ten jejich superzoom začíná. Nejpraktičtější rozsah 28-200 jsem viděl u foťáků, co by se daly spočítat na prstech jedné ruky....
Typická situace - začnu ty ohniska rozebírat s někým, kdo si vybírá foťák. Vezmu foťák a vyfotím názorně 2x místnost, (jednou s ohniskem 28, podruhé 36), aby dotyčný pochopil, co je to širokoúhlý objektiv. Do finále totiž postoupily dva foťáky - A) 36-432 (12x), B) 28-300 (10,7x). A) má opt. stabilizátor, ale hodně šumí, B) nemá stabilizátor a fotky jsou na kompakt po stránce šumu velice pěkné. Doplňkový dotaz - co bude ten dotyčný fotit - většinou rodinné oslavy, výlety, architekturu. Můj názor tedy je, že na oslavách a při focení architektury se hodně hodí 28 mm foťáku B). Navíc dělá lepší fotky. Dobrá tedy, rozhodnuto. Za týden se ptám, jestli si něco koupil - jo, koupil si A). A důvod? Další známý mu řekl, že zoom 12x je lepší než 10,7x!!!!!! No nezabíjeli byste???
bramborkax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr.kkk 9. 9. 2006 22:01

Lidi se rádi nechají klamat.Tak jim to dáme ne? :mrgreen: Vždyť i ceny chipů musí klesat a jednou bude třeba kompakt ful frame :mrgreen: . I když teď to na to nevypadá :D
Petr.kkk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 10. 9. 2006 06:06

Omezení kompaktů není dáno čipem, ale sestavou čip - objektiv. Pokud chcete mít velký čip, musíte mu přizpůsobit průměr čoček a tím pádem velikost objektivu. Příkladem může být Sony R1 s čipem velikosti APS-C - váží s baterkami 995 gramů a to má objektiv s max. ohniskem jen 120 mm eq. Stojí ještě pořád 23 tisíc. Takový přístroj už je pak velký jako zrcadlovka, ale bez jejích výhod. Neříkám, že kompakty nemají své výhody - jedny z hlavních jsou ale malé rozměry, nižší cena a nízká hmotnost, ne?
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Petr.kkk 10. 9. 2006 07:52

A blbé focení za horších světelných podmínek.Respektive nepoužitelnost.A kompakt s velkých chipem ,i větší optikou ,by vyrobit šel.Byl by sice větší,ale ještě by to šlo.
Petr.kkk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mobil-man 10. 9. 2006 09:26

Z vyse uvedenych odpovedi asi nebude Mr.Scully nadsen, ale nic s tim nenadela...je to pravda :mrgreen:
mimochodem ten kolega s TZ1 zkousel fotit na nejakym koncertu?
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pety 10. 9. 2006 10:03

Petr.kkk: Ono by stačilo vzít FZ50 a dát na ten čip jen 4 MPx. Byl by z toho lahůdkový foťák na koncerty. Jenže když konstruktérům vládne marketing, není šance na výrobu něčeho rozumného. A pořád by to bylo 3/4 kilové dělo, nic do kapsy.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Petr.kkk 10. 9. 2006 10:11

Světu vládne chaos :mrgreen:
Petr.kkk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 10. 9. 2006 10:55

Dik za odpovedi, jdu si je nekolikrat po sobe precist, abych vsemu porozumel :-)

To s tím pohybem jsem myslel ruku fotografa - viz TV reklama na TZ1 se slonama a thajskou slecnou :-) Prostě se mi schvalne trasla ruka, spis jsem tim fotakem doslova maval a stejne zadne maznuti, coz me jakozto laika ohromilo :-) Ale zkouseli jsme ho jen v prirode, ne ve tme.

Btw. zvetsi se mi moznosti vyberu, kdyz nebudu trvat na pixelech (coz ani netrvam - 3 Mpix mi staci), ani na zoomu (rekneme, ze 5x by stacilo)?
Mr.Scully
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mobil-man 10. 9. 2006 12:02

tak jestlize jsi s nim opravdu maval, tak to neni neostry diky stabilizatoru, ale diky kratkemu casu zaverky, jenz zpusobilo nejspis prihodne osvetleni venkovni sceny;)
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Mr.Scully 10. 9. 2006 16:02

Víte co, zapomeňme na koncerty. Zkusím tedy přeformulovat dotaz.

Je mi jasné, že otázka na "nejlepší foťák za dobrou cenu" je nesmyslná. Stejně jako otázka na nejlepší mobil. Ale u mobilů se dá poměrně snadno vybrat - např. Samsungy mají skvělá videa (ale špatnou kvalitu zvuku u některých modelů), Sony Ericssony krásně fotí (ale mají děsný tlačítka) a Nokie mají výborné klávesnice (ale jejich design je hnusnej). Dá se něco podobného aplikovat na svět foťáků? Najít výhody a nevýhody jednotlivých značek? (Pořád mám na mysli levnější třídu, řekněme do 12000 Kč).
Mr.Scully
Návštěvník

Další stránka