Nikon nebo Canon - jakou zrcadlovku?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod TA 19. 4. 2006 19:11

ten rozdiel v pixeloch by veľa neurobil, aspoň myslím
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 19. 4. 2006 19:19

meme, no najprv si pisal ze Canon je na nizsich clonach lepsi, teraz opacne. Ujasnime si pojmy :)

Kazdopadne, na tejto skuske tehlovej steny, ktora mi pripada celkom reprezentativna, vedie NK na clonach 3.5 - 8 celkom jasne. Na 10 je NK o cosi maksi (pochybujem ze sa to prejavi na fotke mensej nez A4) a dalej su na tom uz rovnako. Kde si zobral ze Canon v niektorom z tychto testov vedie na istych clonach ovela viac nez Nikon na inych clonach, fakt nevidim. Tiez sa mi nezda zeby Nikon s clonovym cislom klesal na kvalite, aspon nie po 8. Skor opacne, co je logicke.

Dalsie pekne porovnanie kresby, na dlhom ohnisku je tutok:
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek

8 mega u Canonu je aka-taka minimalna vyhoda, ale ked donho budes ladovat data z takeho objektivu tak je ti to na dve veci, hlavne na tu druhu.

Tie nocne fotky si este pozriem, druhy link som neskumal, myslel som ze to je iba sucast jedneho clanku.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod meme sk 19. 4. 2006 21:04

No ja som povodne vychadzal z tohoto:

ObrázekObrázek

Ja som zase najskor nevidel ten test D50 :)

Ta tehlova stena jasne ukazuje co je Canonacky setak zac. O tom niet pochyb. Potom ma len zaujal tento rozdiel:
ObrázekObrázek

Ta prva fotka ma o dost ostrejsiu kresbu a proste sa mi zda, ze ten nikonovy setak zhorsuje kvalitu s pribudajucou clonou. A to ma zarazilo.
Fiat Doblo 1.9 JTD 105k
meme sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 19. 4. 2006 23:09

meme, tie nocne fotky ti ale nedavaju informacie o chovani objektivu, ale snimaca. Neviem aky dopad na tieto fotky ma pouzity objektiv, ale svedcia hlavne o vyssom dynamickom rozsahu Canonu, respektive ze u Nikonu sa treba viac hrat s nastavenim alebo s vyfotenym RAWom.

Clona u Nikona, nuz chapem to tak ze u vacsiny objektivov sa kresba zlepsuje s clonovym cislom rastucim po 8, a potom sa zase zhorsuje. U tychto dvoch to zda sa plati iba ciastocne, Nikon sa od 3.5 po 8 prakticky nemeni, co je vyhoda lebo nemusis pouzivat vyssie cisla ked sa chces hrat na ostre fotky, a mas tak viacej moznosti. Ovsem rozdiely su dost male a budu sa v malej miere lisit aj kus od kusu. Canon je najlepsi na 8 az 10, co je v podstate normalka ibaze na nizsich cislach je na tom zle.

Hele, objavil som rusko-anglicky translator :) http://dictionary.reference.com/translate/text.html

A aj priamy translator webstranok, neviem ktory je kvalitativne lepsi.
http://www.appliedlanguage.com/free_translation.shtml
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marek Dvorský 22. 4. 2006 13:14

Uvažuji co v létě koupit za cca 30k. Zda D70s +seťák či 350D tělo+nějaký jiný objektiv než seťák,ten jsem si vyzkoušel na Interkameře a úplně mi to stačilo. Zaujal mě třeba Tamron AF SP 28-75mm F2.8 Di XR LD Asp.(IF) Macro s výbornou světelností v celým rozsahu,rozhostřením pozadí a výbornou kresbou při všech clon.číslech (dle pár zahr.recenzí). Jen mě trochu mrzí těch 28mm. Nevíte o nějakým podobně dobře kreslícím objektivu který by začínal už někde na 17-18mm? To by bylo s 350D ideální kombinace. D70s jsem ještě neměl v ruce, 350tku na Interkameře a trochu jsem byl zklamán "maličkostí" foťáku,nemám žádný velký ruce,spíš střední,ale třeba na gripu pro pravou ruku mi přišlo,že tam je strašně málo místa pro prsty dotýkajícího se prakticky objektivu. S BG-E3 to bylo lepší,ale to zas pak výbavička značně ztěžkne. Tak fakt nevím,původně jsem chtěl D70s,teď hledám nějaký zákl.zoom objektiv pro 350D +BG-E3 s F2.8 v celým rozsahu,i když to už se dostávám někam k 33000 Kč:-(
Marek Dvorský
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod beat 22. 4. 2006 18:25

To máš těžký..Canonisti ti budou doporučovat Canon, Nikonisty Nikon...
350D není do ruky tak špatná jak se na první pohled zdá. Pokud ho držíš hlavně za objektiv a pravou rukou ten grip nedržíš nějak moc silně a křečovitrě tak je to na focení OK. Navíc občas se se hodí to, že je malý.. Velikost prostě občas někdy překáží.

Jenže pokud k němu máš nějakou averzi, což je jasně vidno (kritizuješ jak seťák, tak i tělo), pak bych radil jít do Nikona.

Jen chci podotknout, že seťák není tak špatný jak mnoho "uživatelů" říká... Dá se koupit set s objektivem za cenu prakticky stejnou jako je samotné tělo. U některých firem je příplatek kolem jedné kory a tak podobně.
Navíc seťák má opravdu ne moc povedené zpracování, ale optika je opravdu good!!
Tady každej kritizuje, pomlouvá a tak. Jenže pokud někdo není profík, tak na papírový fotce o rozměrech A4 nepoznáš rozdíl mezi fotkou ze seťáku a z jiných objektivů, to mi věř. Pokud si chceš prohlížet fotky při pětinásobném zvětšení, pak Ti seťák vyhovovat nebude.
Ale jako začátek, než si našetříš na lepší je opravdu fajn..
Někdy lidi neber až tak vážně. Hlavně ty "profíky", kteří zkoumaj každou fotku pod mikroskopem.
Kvalitní a hezká fotka není o tom, jestli je 3-4% ostřejší v detailech. Hezká fotka je úplně o něčem jiném....
Navíc. Pokud hodláš kupovat objektiv od 28, tak se ti seťák může hodit do té doby, než si koupíš nějaké širší sklo...
Podívej se po netu na ceny samotné 350D a setové. U některých obchodů budeš překvapen...
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod meme sk 22. 4. 2006 19:18

Marek: Ak 350D, tak jedine so setovym objektivom. Ten priplatok je tam naozajminimalny a za tu cenu ten objektiv urcitestoji. Potom si ku nemu kup napr ten Tamron a uz ti nebude tolko vadit tych 28 mm.

Ak uvazujes aj o gripe, zamysli sa nad druhym setovym balickom, ktory obsahuje navyse objektiv 55-200 USM a grip. Ten vacsi objektiv sa hodi, navyse je celkom podareny.

Ale urcite si chod osahat aj D70s. Najlepsie obidva naraz, vtedy prides na to, ktore telo ti lepsie sadne do ruky a ktore ovladanie ti je intuitivnejsie.

Kupou hociktoreho z tychto 2 fotakov neurobis chybu, takze rozhodnutie je naozaj len otazko subjektivnych pocitov
Fiat Doblo 1.9 JTD 105k
meme sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 22. 4. 2006 21:45

[quote="Marek Dvorský";Zaujal mě třeba Tamron AF SP 28-75mm F2.8 Di XR LD Asp.(IF) Macro s výbornou světelností v celým rozsahu,rozhostřením pozadí a výbornou kresbou při všech clon.číslech (dle pár zahr.recenzí). Jen mě trochu mrzí těch 28mm. Nevíte o nějakým podobně dobře kreslícím objektivu který by začínal už někde na 17-18mm?a/quote]Sigma 18-50 f/2.8. U nas ho Pro.Laika predava za 15k Sk a na tu cenu to je brutalny objektiv co sa tyka kresby. Akurat oproti Tamronu konci na 50 mm, ale s konstantou takouto svetelnostou asi lepsi rozsah za rozumnu cenu nebude.

Inak ja na objektivy nie som expert ani zdaleka, ale co som si minule v obchode porovnaval tuto Sigmu s kitovym Nikkorom (18-70 f/3.5-4.5), tak co sa hlbky ostrosti tyka, pripada mi prakticky rovnaka (Sigma na 50 mm f/2.8 a NK na 70 mm f/4.5). A mnozstvo svetla sa celkom da dohnat ISO, chcem tym povedat ze za konstantnou svetelnostou 2.8 sa netreba v tejto kategorii tak hnat. Aj tak vacsina objektivov kresli lepsie na vyssich clonach.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marek Dvorský 24. 4. 2006 11:11

Díky za odpovědi na můj původní dotaz.

2beat: Tělo 350D neodsuzuju,spíš jsem ho držel asi blbě víc za grip jak píšeš než za objektiv 18-55, spíš ten mě trochu zklamal mech.zpracováním a manuální doostřování bylo dost vachrlatý na vysunutým objektivu,ne na těle objektivu jak bych si to představoval,optiku mít ale špatnou nemusí,ale to nepřesný doostřování na vysunutým zoomu mě odradilo. Jinak díky za velmi validní názor,fotky opravdu nebudu zkoumat pod lupou, tisky asi nejčastěji 13x18 a lepší věci na A4.

2goodoldalex: Ta Sigma 18-50 f/2.8 je zajímavá,ale jak jsi tuším Ty psal,že rychlost ostření není žádný zázrak,já bych chtěl objektiv co rychle ostří na momentky a občas sport s velmi dobrou kresbou i pod F5.6. Fakt nevím,tělo bude mnohem jednodušší vybrat než objektiv/y, asi taky počkám do léta na testy a cenu Tokiny 16-50 f/2.8 a Tamrona 17-50 f/2.8. Ten seťak Nikkor určitě špatněj nebude,spousta lidí je s ním spokojena i přes horší světelnost,která je zas u D70s vyvážena zač.ISO200. Už jsem byl skoro rozhodnutej pro Tamron AF SP 28-75mm F2.8 Di XR LD Asp.(IF) Macro, ale na krajinky zač.na 28mm asi není moc dobrý:(
Marek Dvorský
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 24. 4. 2006 18:28

Na A4 rozdíl v kresbě objektivu poznáš - ale tím ti neříkám, abys 18-55 od Canonu nebral. Za těch pár šupů. Já to pořád definuju tak, že nějak se s tělem zacházet naučit člověk musí a bez objektivu to nejde. Pak se dá klidně vyhodit...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod goodoldalex 24. 4. 2006 19:20

Marek, ano Sigma je pomala, ale to som priamo porovnaval s Nikkorom ktory ma USM ostrenie. Ja viem byt niekedy netrpezlivy, a v momente keby mi objektiv takto pomaly zaostroval v nevhodnej chvilu tak ho asi rozflakam o stenu. To neznamena ze ten objektiv musi byt pomaly v porovnani s ostatnymi objektivmi (to neviem posudit). Ja som si vybral Nikkor, ale ked som sa v klude pri kompe pozeral na RAW fotky tak som naozaj cumel co z tej Sigmy vyliezlo. Vazne odporucam si ju vyskusat v obchode, mne ten objektiv z hladiska obrazu zaimponoval. BTW Tamron bude na trhu v juni, Tokina tusim ze najskor v lete, pokial viem ani jeden z nich nebude mat ultrazvukove ostrenie. Inak ale myslim ze s tou svetelnostou to nie je tak kriticke, vysoke pouzitelne ISO to celkom isti a ked nefotis portrety tak hlbka ostrosti az tak nezavazi. A ked tak su tu lacne 50mm pevne sklicka.

(Vsetko je iba moj osobny pohlad.)
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Miloš 24. 4. 2006 21:26

na těch ukázkách fotek jsou jen clony , je tam stejné iso a čas?
Miloš
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 24. 4. 2006 23:27

Pety píše:Na A4 rozdíl v kresbě objektivu poznáš
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 25. 4. 2006 06:50

beat: Není tvrzení, že rozdíl nepoznáš, jaksi zavádějící? Opravdu ne? Když sám píšeš, že poznat jde?

Pravda, nepoznám, že je ta fotka ze seťáku, ale že je nedostatečně prokreslená, zvlášť v rozích, poznám - pokud bude mít v rohu v záběru něco, co by mělo být ostré.

Tvoje hájení seťáku Canon je až dojemné, možná máš výjimečně povedený kus? Nebo je prodáváš?
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pety 25. 4. 2006 06:59

Ještě něco: Možná i trochu vím, o čem focení je nebo dokonce o čem by podle různých rádobyuměleckých výronů prý být mělo. Ale tahle diskuse, jestli se nepletu, je o technice a ne o emotivním působení žlutého fleku v pravém horním rohu v kontrastu k modrému předmětu ve zlatém řezu vpravo dole. A dokonce není ani o tom, kdo fotit umí a jak. Působivá fotka jde udělat jakýmkoliv přístrojem. Jenže to není předmětem tohoto vlákna.
Pety
VIP uživatel

Předchozí stránkaDalší stránka