Nikon nebo Canon - jakou zrcadlovku?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod $ome^|onE 11. 4. 2006 12:01

Dobry den, potreboval bych poradit s vyberem dig. zrcadlovky. Vaham mezi temito modely: Nikon D50, Nikon D70s, Canon EOS 350. Potrebuji k ni kartu, objektiv, baterku a to vse jen do 24tis. Diky za pripadne odpovedi.
$ome^|onE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Driver 11. 4. 2006 13:23

Tak srovnavat D50 s D70s a EOS 350D nejde... srovnavat D70s a EOS 350D už by šlo, ale D50 je nekde o tridu niz.

D70s ma v kitu lepší objektiv než EOS 350D, mě osobně se ale víc líbí canon
Das Auto
Driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 11. 4. 2006 13:25

Zrcadlovka je o objektivu. Obávám se, že Canon 350 D se slušným objektivem dohromady za tu cenu nedáš. Nikon D50 je přece jen znatelně levnější i jako samotné tělo, a případný setový objektiv 18-55 je o kousek opticky kvalitnější, než ten od Canonu. Na oba přístroje případně seženeš docela dost objektivů po bazarech, pokud dáš přednost optické kvalitě za nízkou cenu před vůní nového objektivu, ale Nikon ti k tomu dá větší finanční prostor. Takže s 24 tisíci Nikon. I když - kdyby se ještě sehnala Minolta 5D - třeba z http://www.pixass.de by nevyšla nijak draho se seťákem 18-70, i s počtovným a poplatkem za bankovní převod pod 18 tisíc... Ale podstatně hůř se na ni shánějí bazarové i nové objektivy.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod $ome^|onE 11. 4. 2006 18:39

A myslite ze je po technicke strance lepsi d70 nebo eos 350 ? Myslim ted bez objektivu a ohledu na cenu.
$ome^|onE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod TA 11. 4. 2006 20:10

prikláňam sa na stranu 350d
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 12. 4. 2006 07:15

Myslím, že je 350D o chlup lepší vybavením, o chlup lepší kvalitou výstupu a naprosto příšerný v ergonomii. Seťák 18-55 od Canonu nestojí za psí štěk.
Obvykle se váhajícím radí, aby si je zašli do obchodu ohmatat. Často je z toho láska na první pohmat... Na amatérské úrovni prokážou oba velmi dobré služby.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod beat 12. 4. 2006 15:36

Pety píše:Seťák 18-55 od Canonu nestojí za psí štěk.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod $ome^|onE 12. 4. 2006 16:03

Diky za odpovedi :) ja sem na ne koukal a canon ma o 2MP vice, jinak je to temer to same, nekde jsem ale cetl ze "kdo jednou mel Nikon uz ho nikdy nevymeni" tak nevim co je na tom pravdy... O ty megapixely mi moc nejde, spise o celkovou kvalitu fotek.
$ome^|onE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rawen 12. 4. 2006 16:37

ceece

podobny dilema jsem resil asi uplynule dva mesice a nakonec u me vyhral Nikon. zcela si me ziskala kvalita fotek, velikost a ergonomie fotaku a rozhodnuti nelituji. Pokud ale opravdu seriozne uvazujes o koupi jednoho z techto fotoaparatu, nejlepsi bude jit si ho do obchodu vyzkouset.

hodne stesti a povedenych fotek
s.
rawen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod beat 12. 4. 2006 18:58

Pokud jde čistě o kvalitu fotek, tak vede Canon.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rawen 12. 4. 2006 19:54

"I have Canon, therefore I am?"

no nevím, nevím, co by na to řekl Descart LOL
rawen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Driver 12. 4. 2006 20:53

Setak od canonu je dobrej, na zacatek uplne staci, nez treba nasetris na nejakej jinej. Nema cenu kupovat zrcadlovku, pokud se foceni nechces opravdu venovat, v tom pripade to jsou vyhozene penize.

Co se tyce ergonomie, tak ani D50 ani D70s jsem v ruce nemel, ale s 350D jsem fotil a musim rict, ze se mi s tim fotilo hodne dobre. A navic to ma ten LCD display před okem a ne nahoře jako nikonu - tzn. daleko líp se na tom orientuješ.

Jo a ten display má podsvícení, narozdíl od D50 (nevim jestli ma D70s podsviceni). V noci se to fakt hodí.
Das Auto
Driver
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 12. 4. 2006 22:44

Seťák od Canonu je dobrej - když se fotí clonou 8. Kdo to nevidí, pro toho je dobrej úplně... :-)
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod goodoldalex 12. 4. 2006 23:57

D70s podsvieteny displej teda displeje ma. D50 je zkriplovana verzia ktorej sa treba vyhnut.

Stavovy displej na vrchnej strane mi spociatku pripadal ako celkom stupidny napad, ale zakladne informacie mas jednak v hladaciku a jednak je skor vec zvyku ci treba na precitanie stavoveho dispeja fotak oddialit od tvare alebo ho natocit.

Ergonomiu si treba individualne vyskusat. Ked kupujem fotak za 30 tis. tak ma 5 minut omakavania gripu v obchode nezabije.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 13. 4. 2006 06:04

Miluju rozhodování o nákupu DSLR podle podsvícení stavového displeje... Opravdu Canon 350D nemá žádná omezení nebo chyby? :-)
Ostatně Minolta byla a pořád je výhodnější ve všech směrech. :-)
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod $ome^|onE 13. 4. 2006 10:22

S focenim to myslim opravdu vazne - uz asi 2 roky fotim na analogovou zrcadlovku a digital mam taky, ale takovy to "cvakatko" za 5tis. Vcera sem mel v ruce 350D a opravdu se mi docela dobre drzel :) Navic ma priznivou cenu a s objektivem, kartou atd ho sezenu kolem 23 tis. Vypada to, ze asi u me vyhral, ale jeste si nekde zkjusim Nikona :). Diky vsem za odpovedi :)
$ome^|onE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod izmask 13. 4. 2006 13:52

goodoldalex : "D50 je zkriplovana verzia ktorej sa treba vyhnut."

??? Vedel by si tento výrok bližšie špecifikovať ? Ja osobne D50 mám a nepripadá mi ako " zkriplovana " Nemá síce tlačítko náhľadu HO a podsvietený display, ale preto nie je kripel. Poznám viac ľudí čo majú tHO a nikdy ho nepoužili, a to čo ukazuje nepodsvietený displey vidíš v hľadáčiku. Okrem ISO.
izmask
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meme sk 13. 4. 2006 14:48

Dilema 350D vs. D70 je neriesitelna. Tie fotaky su si tak rovnocenne, ze neexistuje vitaz.

Ak fotis 2 roky na analog... Aku mas znacku toho analogu? Asi by si celkom prijal ak by si mohol pouzit jeho objektivy aj na digital. Takze by som v tom pripade dodrzal znacku.

Setovy objektiv Canonu nieje ziadna slava, ale ani uplna hroza. Da sa s nim proste zit a fotit na stredne clony.
Fiat Doblo 1.9 JTD 105k
meme sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 13. 4. 2006 16:43

Pety píše:Seťák od Canonu je dobrej - když se fotí clonou 8. Kdo to nevidí, pro toho je dobrej úplně... :-):/quote]
jasně, pokud toužíš po opravdu profi fotkách, tak seťák není to nejvhodnější řešení. Ale plácat že fotí hrozně je opravdu nesmysl.
quote="Pety"]
Miluju rozhodování o nákupu DSLR podle podsvícení stavového displejes/quote]

Na to lze říct jen jedno. Miluju rozhodování o nákupu DSLR podle seťáku...

rawen: Podle všech testů jaké jsem viděl je rozdíl v kvalitě fotek celkem patrný. Ve prospěch Canonu. Btw. úspěšně používaám EVF jiné značky...
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 13. 4. 2006 18:40

Pety píše:Ostatně Minolta byla a pořád je výhodnější ve všech směrech. :-) /quote]Zaujimave ze majitelia Pentax hovoria to iste. Skor mi pripada, ze Canonisti a Nikonisti si vedia priznat ze ich fotaky nie su dokonale (pravdaze neplati 100%), zatial co alternativci s Fuji, KM a Pentax sa tesia z toho ze maju nieco ine.

Alebo to bude iba tym ze kazdy si vybera, respektive by si mal vyberat podla svojich vlastnych kriterii?

izmask píše:Vedel by si tento výrok bližšie špecifikovať ? Ja osobne D50 mám a nepripadá mi ako " zkriplovana " Nemá síce tlačítko náhľadu HO a podsvietený display, ale preto nie je kripel. Poznám viac ľudí čo majú tHO a nikdy ho nepoužili, a to čo ukazuje nepodsvietený displey vidíš v hľadáčiku. Okrem ISO. /quote]
Hele, ja sa tu nesnazim zhadzovat tvoj fotak, ale ze je to obmedzena verzia D70s je pravda. Inak by sa asi nejednalo o fakticky totozny fotak s o tretinu nizsou cenou.

Ale fakticky:
- nema tHO - sorry ale hlbka ostrosti je dost dolezita vec a normalna zrkadlovka by ho mala mat
- najkratsi cas 1/4000 - pri najnizsom ISO 200 to moze pekne obmedzovat
- jedno ovladacie koliesko - nie zeby to bol neprekonatelny rozdiel, ale je snad jasne ze sa jedna o setrenie

Mne tieto vlastnosti pripadaju dost na to aby som zrkadlovku povazoval za menejcennu. Pravdaze moze niekomu takyto stroj plne vyhovovat, ale povedal by som ze vacsina ludi co planuje kupit zrkadlovku chce mat moznost fotku co najviac ovplyvnit, a to mi napriklad pri chybajucom tHO pripada o dost komplikovanejsie.

Pointa: vyhovuje D50 - kupit. Vyhovuje D70s alebo 350D, ale mam iba na D50 - nekupit, ale dosetrit.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 13. 4. 2006 20:19

beat: jeden drobnej rozdíl v tom ale je. Nepodsvícený stavový displej nefotí, kdežto objektiv ano. Kvalita objektivu má přímý vliv na kvalitu fotek. Mezi námi, všechny seťáky, dnes dávané k nejlevnějším DSLR, a to včetně Minolty :-) , jsou vhodné jen k tomu, aby se člověk naučil zacházet s tělem a pak je vyměnil za slušné objektivy. Výjimkou jsou snad seťáky Zuiko Digital od Olympusu, těch se většina lidí do roka nezbavuje. Jestli je to jejich kvalitou nebo vysokou cenou těch lepších, to ať posoudí jejich majitelé. Podle mě obojím.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pety 13. 4. 2006 20:21

beat: Ještě k tomu seťáku, už je dodávána verze II, Canon sám uznal, že takhle dál ne... Tak snad bude lepší.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pety 13. 4. 2006 20:55

Mimochodem, naprosto vyčerpávající srovnání D50 a C350D, oba se setovými skly 18-55, je na http://videozona.ru/photo_tests/Reviews ... page00.asp a pokračuje na http://videozona.ru/photo_tests/Reviews ... page00.asp

Bohužel plný užitek z něj mohou mít jen ti, kdo vládnou jazykem azbuckým. Nicméně popisky obrázků a ledacos z podmínek focení testovacích obrázků před sériemi zkušebních snímků je v latince.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod goodoldalex 14. 4. 2006 14:11

Pekne porovnanie. Vysledok mi vychadza asi takyto:

- kitovy objektiv D50 ma lepsiu kresbu, v zasade su ale porovnatelne
- dynamicky rozsah ma lepsi Canon, respektive v pripade Nikona sa treba viac hrat so spracovanim RAW.
- sum je prakticky totozny, niekde lepsi Canon, niekde Nikon. Po odsumeni nejakym SW je to uplne jedno.
- Nikon ma sklon k moire

Vseto su to zname fakty ktore sa potvrdzuju stale dookola. Co do kvality obrazu o maly stupen vedie Canon, ale aby sa to dalo vyuzit tak treba o triedu kvalitnejsi objektiv. V praxi podavaju vysledky oba rovnake, ak v nejakom porovnani vychadza z tychto dvoch (resp. 350D a D70s) niektory model vyrazne lepsie z hladiska obrazu, v dalsom to bude zase naopak. Profesional by si mohol medzi tymito dvoma vybrat podla toho ktory podava lepsie v ysledky v situaciach co planuje fotit, ale profesional by si tieto fotaky asi nekupoval.

Zase stara znama pravda ze si musi vybrat kazdy sam a kto tvrdi ze niektory z tychto dvoch "vyrazne vedie", tak je zaujaty a nepouzitelny ako seriozny informacny zdroj.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 14. 4. 2006 16:40

"porovnatené" je všechno. Velryba proti myši, například. Já tam jasně vidím, že seťák Canonu je proti Nikkoru šmejd. Je to ovšem původní verze, dnes se už dodává II, snad je lepší. Stejně tak tam vidím, že Canon šumí míň jen díky SW odšumování - v RAW šumí víc. Nevidím ovšem praktický význam takového zjištění, oba výsledky jsou dostatečně OK.

V praxi je to tak, že s Canonem se dá dosáhnout lepších technických výsledků, ale za víc peněz. A to platí od základní amatérské sestavy až po profi výbavu.

Mimochodem, amatérské Pentaxy mají daleko větší sklon k moaré než Nikon a vůbec se o tom nemluví - prostě se s nimi fotí. Jejich majitelé stojí stranou sporů Canon-Nikon a mají z nich srandu. Já ostatně taky.

A teď ti to tady už přenechám, vezmu 5D (ne Canon :-) ) a jdu ven. Ahoj.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod $ome^|onE 14. 4. 2006 21:07

No problem je ze D70s mi vychazi draz nez EOS350D :D
$ome^|onE
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod meme sk 18. 4. 2006 22:55

Mna celkom z toho porovnania zaujalo, ze canon ma lepsiu kresbu na nizsich clonach ako nikon... Pri clone 8 o chlpvedie nikon, ale pri nizsich je ten chlp vyrazne vacsi v prospech canonu :roll:
Fiat Doblo 1.9 JTD 105k
meme sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 19. 4. 2006 01:11

Ja som sa naopak na tie porovnavacie vyrezy teraz pozrel poriadne (v noci ked mi na monitor nesvieti slnko) a vidim ze ten kitovy Canon teda nestiha v kazdom ohlade.

S dovolenim...

ObrázekObrázek

Lepsia kresba? Kde??

Ak myslis viac viditelnych vetviciek na prvom porovnani, kde oba objektivy akurat fialoveju zavistou :) tak to bude skor schopnostou snimaca.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 19. 4. 2006 07:35

Já to kdysi definoval tak, že seťák od Canonu je brýlové sklo v obrubě z objektivu. :-) Kdykoli někdo tvrdí, že je lepší, než Nikkor, tak:

Buď
a) je to dealer Canonu
nebo
b) koupil si Canon a brání svoje barvy bez ohledu na realitu.

Ve skutečnosti má i seťák od Canonu slušnou kresbu, ovšem v poněkud omezeném rozsahu clon: od 8 do 8 :-)

Porovnání seťáků ovšem neříká pranic o kvalitě těl. Tam si myslím, že je 350D o chlup lepší, jenže obě ta těla mají výhody a nevýhody úplně jinde, takže takový názor závisí především na osobních preferencích. Ještě bych podotkl, že Canony se moc nedrží norem ISO a jejich skutečná citlivost je asi o 1/3 vyšší, než nastavená. Což je sice podivné, leč obvykle pro fotografa výhodné.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod meme sk 19. 4. 2006 13:07

Tak ja som pozeral ten test 350D (druhy link) a tam na nocnych fotkach sa mi zdal lepsi canon na nizsich clonach.

goodoldalex-ove obrazky hovoria jasnou recou :)

Zaujalo ma, vsak, ze stupajucou clonou ten nikon klesal s kvalitou a canon zhruba do clony 10 stupal:

ObrázekObrázek

Este jedna otazka, aky vplyv moze mat v tomto porovnani rozdiel v rozliseni fotoaparatov? Tie vyrezy su totizto vzdy zhodne poctom pixelov, avsak vzhladom na to ze 350D ma o 2MPx (33%) vyssie rozlisenie, tak vyrez zachytava mensiu cast fotografie. Keby sa vyrez roztiahol tak aby pokryval rovnaku cast fotografie, urcite by sa zlepsila aj ostrost. Avsak neviem si predstavit o kolko, ci by to bolo vobec viditelne...
Fiat Doblo 1.9 JTD 105k
meme sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TA 19. 4. 2006 19:11

ten rozdiel v pixeloch by veľa neurobil, aspoň myslím
Live long and prosper!

Zachráňme košické trolejbusy!
TA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 19. 4. 2006 19:19

meme, no najprv si pisal ze Canon je na nizsich clonach lepsi, teraz opacne. Ujasnime si pojmy :)

Kazdopadne, na tejto skuske tehlovej steny, ktora mi pripada celkom reprezentativna, vedie NK na clonach 3.5 - 8 celkom jasne. Na 10 je NK o cosi maksi (pochybujem ze sa to prejavi na fotke mensej nez A4) a dalej su na tom uz rovnako. Kde si zobral ze Canon v niektorom z tychto testov vedie na istych clonach ovela viac nez Nikon na inych clonach, fakt nevidim. Tiez sa mi nezda zeby Nikon s clonovym cislom klesal na kvalite, aspon nie po 8. Skor opacne, co je logicke.

Dalsie pekne porovnanie kresby, na dlhom ohnisku je tutok:
ObrázekObrázek
ObrázekObrázek

8 mega u Canonu je aka-taka minimalna vyhoda, ale ked donho budes ladovat data z takeho objektivu tak je ti to na dve veci, hlavne na tu druhu.

Tie nocne fotky si este pozriem, druhy link som neskumal, myslel som ze to je iba sucast jedneho clanku.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod meme sk 19. 4. 2006 21:04

No ja som povodne vychadzal z tohoto:

ObrázekObrázek

Ja som zase najskor nevidel ten test D50 :)

Ta tehlova stena jasne ukazuje co je Canonacky setak zac. O tom niet pochyb. Potom ma len zaujal tento rozdiel:
ObrázekObrázek

Ta prva fotka ma o dost ostrejsiu kresbu a proste sa mi zda, ze ten nikonovy setak zhorsuje kvalitu s pribudajucou clonou. A to ma zarazilo.
Fiat Doblo 1.9 JTD 105k
meme sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 19. 4. 2006 23:09

meme, tie nocne fotky ti ale nedavaju informacie o chovani objektivu, ale snimaca. Neviem aky dopad na tieto fotky ma pouzity objektiv, ale svedcia hlavne o vyssom dynamickom rozsahu Canonu, respektive ze u Nikonu sa treba viac hrat s nastavenim alebo s vyfotenym RAWom.

Clona u Nikona, nuz chapem to tak ze u vacsiny objektivov sa kresba zlepsuje s clonovym cislom rastucim po 8, a potom sa zase zhorsuje. U tychto dvoch to zda sa plati iba ciastocne, Nikon sa od 3.5 po 8 prakticky nemeni, co je vyhoda lebo nemusis pouzivat vyssie cisla ked sa chces hrat na ostre fotky, a mas tak viacej moznosti. Ovsem rozdiely su dost male a budu sa v malej miere lisit aj kus od kusu. Canon je najlepsi na 8 az 10, co je v podstate normalka ibaze na nizsich cislach je na tom zle.

Hele, objavil som rusko-anglicky translator :) http://dictionary.reference.com/translate/text.html

A aj priamy translator webstranok, neviem ktory je kvalitativne lepsi.
http://www.appliedlanguage.com/free_translation.shtml
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marek Dvorský 22. 4. 2006 13:14

Uvažuji co v létě koupit za cca 30k. Zda D70s +seťák či 350D tělo+nějaký jiný objektiv než seťák,ten jsem si vyzkoušel na Interkameře a úplně mi to stačilo. Zaujal mě třeba Tamron AF SP 28-75mm F2.8 Di XR LD Asp.(IF) Macro s výbornou světelností v celým rozsahu,rozhostřením pozadí a výbornou kresbou při všech clon.číslech (dle pár zahr.recenzí). Jen mě trochu mrzí těch 28mm. Nevíte o nějakým podobně dobře kreslícím objektivu který by začínal už někde na 17-18mm? To by bylo s 350D ideální kombinace. D70s jsem ještě neměl v ruce, 350tku na Interkameře a trochu jsem byl zklamán "maličkostí" foťáku,nemám žádný velký ruce,spíš střední,ale třeba na gripu pro pravou ruku mi přišlo,že tam je strašně málo místa pro prsty dotýkajícího se prakticky objektivu. S BG-E3 to bylo lepší,ale to zas pak výbavička značně ztěžkne. Tak fakt nevím,původně jsem chtěl D70s,teď hledám nějaký zákl.zoom objektiv pro 350D +BG-E3 s F2.8 v celým rozsahu,i když to už se dostávám někam k 33000 Kč:-(
Marek Dvorský
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod beat 22. 4. 2006 18:25

To máš těžký..Canonisti ti budou doporučovat Canon, Nikonisty Nikon...
350D není do ruky tak špatná jak se na první pohled zdá. Pokud ho držíš hlavně za objektiv a pravou rukou ten grip nedržíš nějak moc silně a křečovitrě tak je to na focení OK. Navíc občas se se hodí to, že je malý.. Velikost prostě občas někdy překáží.

Jenže pokud k němu máš nějakou averzi, což je jasně vidno (kritizuješ jak seťák, tak i tělo), pak bych radil jít do Nikona.

Jen chci podotknout, že seťák není tak špatný jak mnoho "uživatelů" říká... Dá se koupit set s objektivem za cenu prakticky stejnou jako je samotné tělo. U některých firem je příplatek kolem jedné kory a tak podobně.
Navíc seťák má opravdu ne moc povedené zpracování, ale optika je opravdu good!!
Tady každej kritizuje, pomlouvá a tak. Jenže pokud někdo není profík, tak na papírový fotce o rozměrech A4 nepoznáš rozdíl mezi fotkou ze seťáku a z jiných objektivů, to mi věř. Pokud si chceš prohlížet fotky při pětinásobném zvětšení, pak Ti seťák vyhovovat nebude.
Ale jako začátek, než si našetříš na lepší je opravdu fajn..
Někdy lidi neber až tak vážně. Hlavně ty "profíky", kteří zkoumaj každou fotku pod mikroskopem.
Kvalitní a hezká fotka není o tom, jestli je 3-4% ostřejší v detailech. Hezká fotka je úplně o něčem jiném....
Navíc. Pokud hodláš kupovat objektiv od 28, tak se ti seťák může hodit do té doby, než si koupíš nějaké širší sklo...
Podívej se po netu na ceny samotné 350D a setové. U některých obchodů budeš překvapen...
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod meme sk 22. 4. 2006 19:18

Marek: Ak 350D, tak jedine so setovym objektivom. Ten priplatok je tam naozajminimalny a za tu cenu ten objektiv urcitestoji. Potom si ku nemu kup napr ten Tamron a uz ti nebude tolko vadit tych 28 mm.

Ak uvazujes aj o gripe, zamysli sa nad druhym setovym balickom, ktory obsahuje navyse objektiv 55-200 USM a grip. Ten vacsi objektiv sa hodi, navyse je celkom podareny.

Ale urcite si chod osahat aj D70s. Najlepsie obidva naraz, vtedy prides na to, ktore telo ti lepsie sadne do ruky a ktore ovladanie ti je intuitivnejsie.

Kupou hociktoreho z tychto 2 fotakov neurobis chybu, takze rozhodnutie je naozaj len otazko subjektivnych pocitov
Fiat Doblo 1.9 JTD 105k
meme sk
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 22. 4. 2006 21:45

[quote="Marek Dvorský";Zaujal mě třeba Tamron AF SP 28-75mm F2.8 Di XR LD Asp.(IF) Macro s výbornou světelností v celým rozsahu,rozhostřením pozadí a výbornou kresbou při všech clon.číslech (dle pár zahr.recenzí). Jen mě trochu mrzí těch 28mm. Nevíte o nějakým podobně dobře kreslícím objektivu který by začínal už někde na 17-18mm?a/quote]Sigma 18-50 f/2.8. U nas ho Pro.Laika predava za 15k Sk a na tu cenu to je brutalny objektiv co sa tyka kresby. Akurat oproti Tamronu konci na 50 mm, ale s konstantou takouto svetelnostou asi lepsi rozsah za rozumnu cenu nebude.

Inak ja na objektivy nie som expert ani zdaleka, ale co som si minule v obchode porovnaval tuto Sigmu s kitovym Nikkorom (18-70 f/3.5-4.5), tak co sa hlbky ostrosti tyka, pripada mi prakticky rovnaka (Sigma na 50 mm f/2.8 a NK na 70 mm f/4.5). A mnozstvo svetla sa celkom da dohnat ISO, chcem tym povedat ze za konstantnou svetelnostou 2.8 sa netreba v tejto kategorii tak hnat. Aj tak vacsina objektivov kresli lepsie na vyssich clonach.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Marek Dvorský 24. 4. 2006 11:11

Díky za odpovědi na můj původní dotaz.

2beat: Tělo 350D neodsuzuju,spíš jsem ho držel asi blbě víc za grip jak píšeš než za objektiv 18-55, spíš ten mě trochu zklamal mech.zpracováním a manuální doostřování bylo dost vachrlatý na vysunutým objektivu,ne na těle objektivu jak bych si to představoval,optiku mít ale špatnou nemusí,ale to nepřesný doostřování na vysunutým zoomu mě odradilo. Jinak díky za velmi validní názor,fotky opravdu nebudu zkoumat pod lupou, tisky asi nejčastěji 13x18 a lepší věci na A4.

2goodoldalex: Ta Sigma 18-50 f/2.8 je zajímavá,ale jak jsi tuším Ty psal,že rychlost ostření není žádný zázrak,já bych chtěl objektiv co rychle ostří na momentky a občas sport s velmi dobrou kresbou i pod F5.6. Fakt nevím,tělo bude mnohem jednodušší vybrat než objektiv/y, asi taky počkám do léta na testy a cenu Tokiny 16-50 f/2.8 a Tamrona 17-50 f/2.8. Ten seťak Nikkor určitě špatněj nebude,spousta lidí je s ním spokojena i přes horší světelnost,která je zas u D70s vyvážena zač.ISO200. Už jsem byl skoro rozhodnutej pro Tamron AF SP 28-75mm F2.8 Di XR LD Asp.(IF) Macro, ale na krajinky zač.na 28mm asi není moc dobrý:(
Marek Dvorský
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 24. 4. 2006 18:28

Na A4 rozdíl v kresbě objektivu poznáš - ale tím ti neříkám, abys 18-55 od Canonu nebral. Za těch pár šupů. Já to pořád definuju tak, že nějak se s tělem zacházet naučit člověk musí a bez objektivu to nejde. Pak se dá klidně vyhodit...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod goodoldalex 24. 4. 2006 19:20

Marek, ano Sigma je pomala, ale to som priamo porovnaval s Nikkorom ktory ma USM ostrenie. Ja viem byt niekedy netrpezlivy, a v momente keby mi objektiv takto pomaly zaostroval v nevhodnej chvilu tak ho asi rozflakam o stenu. To neznamena ze ten objektiv musi byt pomaly v porovnani s ostatnymi objektivmi (to neviem posudit). Ja som si vybral Nikkor, ale ked som sa v klude pri kompe pozeral na RAW fotky tak som naozaj cumel co z tej Sigmy vyliezlo. Vazne odporucam si ju vyskusat v obchode, mne ten objektiv z hladiska obrazu zaimponoval. BTW Tamron bude na trhu v juni, Tokina tusim ze najskor v lete, pokial viem ani jeden z nich nebude mat ultrazvukove ostrenie. Inak ale myslim ze s tou svetelnostou to nie je tak kriticke, vysoke pouzitelne ISO to celkom isti a ked nefotis portrety tak hlbka ostrosti az tak nezavazi. A ked tak su tu lacne 50mm pevne sklicka.

(Vsetko je iba moj osobny pohlad.)
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Miloš 24. 4. 2006 21:26

na těch ukázkách fotek jsou jen clony , je tam stejné iso a čas?
Miloš
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 24. 4. 2006 23:27

Pety píše:Na A4 rozdíl v kresbě objektivu poznáš
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 25. 4. 2006 06:50

beat: Není tvrzení, že rozdíl nepoznáš, jaksi zavádějící? Opravdu ne? Když sám píšeš, že poznat jde?

Pravda, nepoznám, že je ta fotka ze seťáku, ale že je nedostatečně prokreslená, zvlášť v rozích, poznám - pokud bude mít v rohu v záběru něco, co by mělo být ostré.

Tvoje hájení seťáku Canon je až dojemné, možná máš výjimečně povedený kus? Nebo je prodáváš?
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Pety 25. 4. 2006 06:59

Ještě něco: Možná i trochu vím, o čem focení je nebo dokonce o čem by podle různých rádobyuměleckých výronů prý být mělo. Ale tahle diskuse, jestli se nepletu, je o technice a ne o emotivním působení žlutého fleku v pravém horním rohu v kontrastu k modrému předmětu ve zlatém řezu vpravo dole. A dokonce není ani o tom, kdo fotit umí a jak. Působivá fotka jde udělat jakýmkoliv přístrojem. Jenže to není předmětem tohoto vlákna.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod beat 25. 4. 2006 11:07

Já bych se s tebou vsadil o co bys sám chtěl, že nepoznáš ani to za jakého objektivu fotka je, ani z jaké foťáku fotka je. Nikkory mají podle testů vždy o mnoho ostřejší střed než okraje. Zvláště u některých je to poznat. Poznat na fotce o rozměrech A4 kresbu je nesmysl. Zkoumal jsem fotky 60x40 a tam už ro možná trošku poznat jde. Ale tam už to není fotka, leč výtisk z plotteru.

Já neobhajuju seťák. Jen se mi nelíbí, když tady Nikonista hází úplně naprosto zbatečnou špínu na něco, co je velice slušné.

Rozdíl v kresbě poznáš když budeš mít dvě fotky tesně vedle sebe. Když dostaneš do ruky jednu jedinou fotku tak nemáš šanci poznat, jestli je ze seťáku Canona nebo Nikona.
A mě vadí, když tu někdo hází špínu na objektiv, kde jeho OPTICKÉ nedostatky pozná jen a pouze v přímém srovnání s něčím jiným.

KONČÍM
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Bery 25. 4. 2006 12:56

beat píše:Pokud Ti přinesu fotku A4 ze seťáku, poznáš že je ze seťáku? Vsadím se s tebou o co chceš že ne.
Bery
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MrMarkus 25. 4. 2006 13:51

Mám Nikona D70S dva měsíce a za tu dobu jsem už získal pár postřehů. Setový objektiv 18-70mm je opravdu skvělý, díky kvalitě, rychlost a samozřejmě ceně, shledal jsem ho poměrem cena výkon za ideální na momentky a tahám ho sebou všude, za tu cenu se o něj nemusím nějak moc bát a je přece v záruce :) Nicméně ... pokud chcete fotit něco kde máte více času, doporučuji použít pevná skla s dobrou světelností, nemohu si je vynachválit. Mám i teleobjektiv, ale ten se dostane prakticky ke slovu až na rally. Porovnávat výstup s Canonem 350D nebudu, nemám Canona tak ošahaného. Ale mohu vyjádřit svou spokojenost s tím co jsem koupil já. Nikon D50 je zajímavý svou cenou, ale je natolik ořezaný že jsem ho nemohl použít na to co od zrcadlovky chci. Navíc je tu hodně předraženej, v Německu se dá sehnat tělo za nějakých 13 tisíc včetně německé DPH.
Seat Toledo 1.9 TDI PD
Nikon D70S
MrMarkus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rawen 25. 4. 2006 15:50

to beat!!:

ty jsi asi magor....
rawen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 25. 4. 2006 18:54

beat: Ale já netvrdím, že poznám fotku ze seťáku. Já tvrdím, že poznám fotku neostrou od ostré. Jednou z příčin neostré fotky může být i mizerný objektiv. Už mě chápeš? Jestli pořád ne, tak to vzdávám.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod PrazaMichal 25. 4. 2006 19:26

Zdravim, na internetu už se prostě nedá nic číst, aniž by člověk věděl, jestli může danému zdroji věřit, nemluvě o diskuzích. Z této diskuze jsem pochopil, že setové objektivy, na kterých jsem nucen začínat, jsou lepší pro Nikony. Mám v hledáčku tři fotáky - Nikon D50, Nikon D70 , Canon E350D a donedávna jsem měl i Konicu Minoltu Dynax 5D, která už se nedá pořídit. Jestli- že je pravda, že Canon dosahuje lepších výsledků pouze za pomocí lepších produktů (= více peněz), je volba nakloněna více Nikonu ,ale řekněte te mi prosím někdo , je D50 opravdu o tolik horší jak trvdíte...? Fotil jsem na analogu od Konicy a nevím, do jaké míry mi bude chybět náhled na hloubku ostrosti..ale v jiných parametrech neozastává,že? Jsem z toho ze všeho už zoufalý..děkuji za odpověd...Hezký zbytek dne...
PrazaMichal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rawen 25. 4. 2006 19:46

Dobrý den,

zkuste si přečíst vynikající review na všechny zmíněné fotoaparáty na http://www.dpreview.com. S D50kou nemám žádnou zkušenost, zato jsem vlastníkem D70s. Hlavními důvody pro koupi vyššího modelu:

-absence tlačítka hloubky ostrosti u D50
-D50 nemá commander mode pro CLS (nikon creative lighting system)
-D50 odšumuje hodně v kameře a tudíž je malinko méně ostřejší než D70s
-D70s je větší a lépe mi padla do ruky
-seťák k D70s je naprosto fantastický cena/výkon

Přeji hodně pěkných fotek a doufám, že jsem Vám to vybírání aspoň trošku ulehčil .)
rawen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PrazaMichal 25. 4. 2006 20:09

D50 nemá commander mode pro CLS (nikon creative lighting system)
Můžu se zeptat o co přesněji jde ? :)
PrazaMichal
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod rawen 25. 4. 2006 21:28

Jde o ovládání CLS, který Nikon vyvinul. V podstatě jde o bezdrátové spojení neomezeného počtu blesků, kdy všechny vzájemně spolupracují k vytvoření požadované expozice. Pracují tedy jak v automatickém, tak v manuálním režimu. D70s tímto způsobem může ovládat jeden blesk, zatímco D50 ani jeden. Tak aby bylo možno využít plného potenciálu CLS, ovládat více zábleskových jednotek, je třeba dokoupit buď SB800 blesk, který může pracovat jako commander a tudíž "velet" zbylým bleskům, nebo zakoupit samostatný commander, který nefunguje jako blesk, ale je nastavitelný přes cameru (cca 6000).
rawen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod beat 26. 4. 2006 00:07

rawen: OK, jsem magor. Když tě baví lidi urážet, tak dobrá. mě to nevadí, já to klidně uznám.
btw. Cybex: EOS 350D Rozdíl mezi Body a Body + seťák je přibližně 140 korun

Cybex: D70s Rozdíl mezi Body a Body + seťák je přibližně 7800 korun.

Pro každého může být poměr cena/výkon různý. Já si myslím, že Canoňácký seťák je výborný za sto korun.

Pety: "Ale já netvrdím, že poznám fotku ze seťáku. Já tvrdím, že poznám fotku neostrou od ostré. Jednou z příčin neostré fotky může být i mizerný objektiv. Už mě chápeš? Jestli pořád ne, tak to vzdávám. "

Přesně o tom mluvím. Na fotce nepoznáš, je-li pořízena seťákem od 350D, nebo jiným levným Nikkorem či jiným levným Canonem. Proto říkám, že opticky je na tom seťák u Canona dobře, a já na něj házet špínu nebudu.
Samozřejmě je dosti patrný rozdíl mezi kvalitním a nekvalitním objektivem. Proto se kvalitní dělají.
A třeba takový Nikkor 28-200 je taky dost nepovedený. Ty totálně neostré okraje je děs.

Btw. result z photo.net

The 18-55/3.5-5.6 is a very good lens for $100. It's weaknesses show up at the ends of its zoom range (18mm and 55mm), especially in the corners of the frame when used wide open where resolution and contrast can be rather poor. To get decent sharpness in the corners requires stopping to f8 at 18mm or f11 at 55mm - but you still won't get the same image quality as you would from a a prime or "L" series zoom lens. In the mid range (28mm), performance is pretty good at both center and edge. For a cheap, plastic mount, low end consumer lens, the 18-55 is certainly better than I would have expected. It's not a rival for an "L" series lens, but much of the time it can hold it's own against Canon's full frame coverage mid-range consumer lenses, especially in the center of the frame.

A jen tak mimochodem. Srovnání seťáku 18-55 s 17-40L

http://babelfish.altavista.com/babelfis ... page00.asp
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod goodoldalex 26. 4. 2006 00:31

Uz som mal pripravenu odpoved ako by sa objektiv s kvalitou a cenou setoveho Nikona dobre predaval keby take cosi Canon predaval ako kit, ale sral to pes. Po tom, co som si odbil svoje na forach Intel vs AMD, Nokia vs Sony Ericsson, AK-47 vs M-16 a Doom vs Half-Life som si myslel ze aspon medzi fotografmi nebudu vznikat taketo stupidne boje o svoju pravdu. Ale co uz, ludska blbost je nekonecna.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Santini 26. 4. 2006 03:47

Fotim s Canonem 350D. Začínal jsem se seťákem, jehož kvalita je ... hmm odpovidajici ceně. Teď ma sigmu 18-50mm/2,8 EX (EX=lepší skla od sigmy) a rozdíl je citelnej.
Muj Canon ma rozlišení 8Mpix, takže je schopen vykreslit víc detailů, než z jina zrcadlovka (napr Nikon) se 6Mpix.
Když na Canon nasadíš horší objektiv (seťák), nestanense nic horšího, než že nevyužiješ potenciálu čipu.
V galerii mam teď 2 portréty, oba jsou focený na otevřenou díru, jeden se seťákem a ten druhej se sigmou.

Porovnejte sami.
Santini
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Santini 26. 4. 2006 03:51

to:goodoldalex
Na vyběru objektivu záleží dost citelně kvalita fotky, rychlost AF u reportáží a pod. To není jako když se rozhoduješ, jestli je jedna hra cool a druhá víc coool.
Santini
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Pety 26. 4. 2006 06:22

beat: Nemám co dodat. Počtvrté ti to vysvětlovat nebudu. Pochopit, co píšu, evidentně nechceš.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod goodoldalex 26. 4. 2006 08:32

Santini píše:Na vyběru objektivu záleží dost citelně kvalita fotky, rychlost AF u reportáží a pod. To není jako když se rozhoduješ, jestli je jedna hra cool a druhá víc coool.
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 26. 4. 2006 09:03

goodoldalex píše:To je prirovnanie... Mal som na mysli zastancov jednej znacky, ktori si nepripustia nic ine, hlavne nie kritiku na ten "svoj" produkt, a dokazu ho branit a napadat ostatnych do roztrhania tela.

Tak to se teda musím bránit. Nikde jsem nenapsal, že je seťák Nikona špatný, nedejbože horší než Canon.

Jenže Nikoňáci tady hází nesmyslnou špínu na seťák Canona, jako by to byl ten nejhorší objektiv co na světě existuje. A já se tu jen snažím ukázat, že je to opticky naprosto průměrný objektiv. Nic horšího, nic lepšího. Takže kdo tady špiní nějaké značky?? Já teda rozhodně ne.
Vůbec nic proti Nikonu nemám. Nikdy jsem proti němu neřekl křivého slova. Ale prostě se mi nelíbí, jak se hází špína na seťák. A budu za to bojovat do roztrhání těla.
Myslím, že srovnání 18-55 a 17-40L mluví za vše.

Nechápu, proč mě tady z něčeho obviňujete. Kdybych tady začal vytahovat testy Nikkorů, taky by to bylo zajímavé. Jenže to dělat nebudu. Nechci se chovat jak vy.

btw. Nikkor a Canon mají odlišnou strategii. Takže se objektivy těžko porovnávají.

Už mě to nebaví. Když někdo nedokáže pochopit, jaký je cenový rozdíl mezi seťákem Nikonu a Canonu, tak to fakt nemá cenu.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MrMarkus 26. 4. 2006 10:21

Jde i o ten rozsah, končit na 70mm nebo 105mm ekvivalentu kinofilmu je pro mě velký rozdíl a raději mám 6megapixelů a zazoomím si optikou než abych pak ořezával z velké fotky to co mě zajímalo. Kolik z Vás si bere na dovolenou teleobjektiv nebo pevné sklo řekněme 105mm ekv.? Já teda ne, chystám se zrovna na poznávací zájezd a beru si sebou jen setový 18-70 a k tomu ještě 24mm f2.8, myslím že mi to bude stačit. Kamarád má Canona 350D, ale kupoval ho jen jako samotné tělo, velmi si chválí elektroniku a dokonce mu vyhovuje ergonomie (možna díky tomu že měl analog Canona), když jsem ještě uvažoval o Canonu, chválil hod, ale ty setové objektivy i on sám hodně hanil a naváděl mě ke koupi o třídu lepších třeba z bazaru.
Seat Toledo 1.9 TDI PD
Nikon D70S
MrMarkus
Návštěvník

Odeslat příspěvekod beat 26. 4. 2006 10:40

MrMarkus píše:když jsem ještě uvažoval o Canonu, chválil hod, ale ty setové objektivy i on sám hodně hanil a naváděl mě ke koupi o třídu lepších třeba z bazaru.t/quote]

Jasně, mají úplně otřesné zpracování. Když ho vezmeš do ruky tak si říkáš, že se musí rozsypat. Navíc nemá extra přesné AF (zřejmě záleží na kusu), a taky mívá trošku nepřesnou clonu. Manuální ostření je špatně použitelné atd. atd. Je to opravdu víceméně nouzové řešení.
Jenže když zabrousím do optické stránky, tak je na tom mnohem lépe, než zpracování :wink:
Já říkám: raději si stovku připlatit a mít i seťák, než nemít nic.
Jasně, je to pouze můj názor.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 26. 4. 2006 13:06

"Jenže Nikoňáci tady hází nesmyslnou špínu na seťák Canona"

Já jsem Minolťák a do sporů Nikon-Canon je mi houbeles. Seťák 18-55 od Canonu je šmejd především po stránce optické a to není házení nesmyslné špíny, ale suché konstatování faktu, potvrzené v různých diskusích i mnoha "Canoňáky". Pokud to někdo nevidí, tak mu (i mně) to samozřejmě může být jedno a přeju mu jeho osobní pocit uspokojení ze skvělého objektivu.

Pokud jde o cenu kitu Canonu 350D, tak předminulý týden se dal na mnoha místech koupit (se seťákem 18-55) levněji, než samotné tělo - už je asi po akci...
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod beat 26. 4. 2006 13:15

Pety: Moc dobře vím, že jsi Moinolťák. Jde to poznat..

Šmejd. OK. Řeknu jen toliko: mnoho objektivů od Canonu, Nikonu a Minolty je na tom opticky stejně jako 18-550 II od Canonu.
Pokud si libuješ v objektivech od 35.000 výš, pak je to opravdu šmejd.

Dej mi adresu. Pošlu ti poštou dvě fotky rozměru A4 focené různým foťákem a různým objektivem. Pak mi napiš odpověď, co bylo foceno seťákem, a co jiným levnějším objektivem.
Pokud to zvládneš, smekám před tebou.
Pokud se netrefíš, pak prohlašuj o všech objektivech do 15.000 že jsou šmejdy.

Tímto na tomto fóru končím.

Btw. Viděl jsem MNOHO testů na 18-55. Četl jsem mnoho fór o 18-55.
A že zcela ignoruješ ono srovnání s L-kem, o tom mluvit nebudu.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 26. 4. 2006 14:07

beat:

1) Nejmenuješ se náhodou na jiném serveru "mist"?

2) Dokážeš pochopit napsaný text? Například 24.4. 18:54?

3) Byl bys ochotný prohlédnout si stránky na http://videozona.ru/photo_tests/Reviews/Ni...page00.asp a opravdu vnímat ty zkušební snímky?

4) Nechceš si nechat změřit IQ? Viz http://www.mensa.cz

Svoji adresu ti pochopitelně nedám. Nestojím o letáky od Canonu ve své schránce.
Pety
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod Baldric 26. 4. 2006 14:11

Pery:
Fakt je, se najde dost lidi, kteri tvrdi, ze canoncacky setak je ***** a zaroven se najde priblizne stejne velka skupina lidi, kteri tvrdi, ze je to za ty penize dobry odbjektiv.
Pokud premyslis v buhvi jakych cenovych relacich, tak je to *****. Ale pokud jsi ted zacal fotit, tak telo+setovy objektiv je dobra volba.
Nemusis tady tak kategoricky prohlasovat, ze stak stoji za nic. To nejde. Zalezi to na spouste okolnosti.
Baldric
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rawen 26. 4. 2006 16:37

to ya´ll!

regarding beat and company

lidská blbost je opravdu nevyhnutelná, neporazitelná, a co je horší-všudepřítomná! proto nabízím jako jediné rozumné řešení rezignovat na ambice vysvětlit cokoliv debilovi-nejde to.

toť vše, přeji pěkný den, večer noc

a nezapomeňte, už Werich říkával: "kde je blb, tam je nebezpečno".
rawen
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod goodoldalex 26. 4. 2006 18:08

Amen. :mrgreen:

...

Inak, skusali ste niekto ten test na Mense? Vyslo mi 140, len to sa mi nejak nezda. Ovsem za 79 Kc aspon dobry pocit :)
goodoldalex
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mobil-man 26. 4. 2006 20:56

nechte toho OT
jinak budu zamykat:)
Mobil-man
VIP uživatel

Odeslat příspěvekod miraman 26. 4. 2006 21:20

Už jsem pár takovýchto diskuzí četl, nakonec si tazatel koupil kompakt a udělal nejlíp, obracet se naivně o rady na fóru typu - co si mám koupit? je lepší canon nebo nikon? - stejně k ničemu nevede, oba jsou dobré a canonisti budou hájit canon a nikonisti nikon. Když potřebuješ poradit, čti recenze, porovnání atd.

PS: já jsem nikonista a mám D70s + pár skel a dalších krámů, ale že by to bylo levné a vhodné pro začínajícího amatéra si rozhodně nemyslím, koupit dobré tělo a pak škudlit na objektivech je nesmysl, tak tedy - kvalitní zrcadlovku s vybavením do 24 k ani náhodou
miraman
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod beat 27. 4. 2006 00:04

goodoldalex píše:Inak, skusali ste niekto ten test na Mense? Vyslo mi 140, len to sa mi nejak nezda. Ovsem za 79 Kc aspon dobry pocit :)

Pravé přijímací testy do Mensy se dělají několikrát, několik dnů po sobě a spočítá se průměr. Co komu vyjde v jednom jediném testu není tak moc směrodatné.. V jednotlivé dny se to může celkem lišit.

Pety: V některých testech vychází donře, v jiných špatně.. Levná výroba. Některý se povede lépe, jiný hůře. Navíc nemá moc přesné ostření. Používám jeden jediný nick a to je tento. Žádné letáky Canonu bys ve schránce nenašel. Nejsem žádný dealer.

rawen: Urážky si nechej pro někoho jiného. Pokud jsem debil jen proto že říkám, že seťák na běžné focení stačí, pak ano. Jsem debil, dělá-li ti to dobře. Jen by mě zajímalo, proč vlastně debil jsem. Urazit někoho bez vysvětlení a argumentů dokáže každý.

miraman: Rozumný názor. Jenže zrcadlovka je zrcadlovka. Hledáček, hloubka ostrosti, komfort, šum atd. jsou důvody, proč fotku ze zrcadlovky prostě poznáš. Škudlit nehodlám. Počítám, že do objektivů do roka vrazím do 50.000
Přesto si nedovolím hanit seťák.

Holt jsem si dovol moc, když jsem nekritizoval Canoňácký seťák.
Všem se tímto omlouvám. Příště budu diskutovat na rozumnějším fóru. Je jich dost. Lidé se tam neurážejí ale argumentují.
beat
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pety 27. 4. 2006 06:35

beat: Ono se to nezblázní, že jsme se nedohodli, a život půjde dál. Jestli jsem se tě někdy něčím dotknul, tak prosím tě promiň.

Moderátor: Sorry za OT
Pety
VIP uživatel