Zůstat u Nikonu, nebo přejít k Sony?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Humér 30. 8. 2022 22:18

Zdravím.
jsem amatérskou fotografkou, profesionálně se fotografii nejspíš nikdy věnovat nebudu. Fotím především zvířata, poslední dobou hlavně divoké ptactvo, a začínám pozorovat, že moje vybavení přestává být dostatečné. Po čtyři roky jsem uživatelkou Nikonu, konkrétně mám model D3400. K němu mám tři, pochopitelně kompatibilní, objektivy. Začínám však zvažovat pořízení nového těla, posléze i objektivu. Doslechla jsem se však, že Nikon pomalu, ale jistě přestává s výrobou a prodejem právě nižší řady zrcadlovek, které bych se osobně ale chtěla držet. Tudíž bych se chtěla zeptat, zda je to skutečně pravda?
Pokud ano, pak přichází mé dilema - zda si ještě rychle pořídit Nikon D5600 a pak být v budoucnu nejspíš nucena kupovat, pro mě zbytečně, dražší zrcadlovky, a nebo skončit s Nikonem a přesunout se k Sony - nejspíš Alpha 6000, možná i Alpha 6100. S tím, že nebudu mít zatím třeba čtvrt nebo půl roku žádné příslušenství včetně objektivů, neboť se by se jednalo o dárek k narozeninám.
Tak či onak, ať už půjde o Nikon nebo Sony, bych si pak chtěla pořídit teleobjektiv, který bude stát dalších asi 20 000, což pro mě osobně není málo, jelikož fotografování není mým jediným koníčkem.
Předem moc děkuji za odpovědi a návrhy.
Humér
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod FotoABC 30. 8. 2022 23:47

Taky zdravím.
Ano, Nikon oficiálně přestal vyvíjet nové typy zrcadlovek a objektivům k nim. Stále ještě ale vyrábí existující typy. Nová Nikon bezzrcátka umožňují používat existující zrcadlovkové objektivy pro bezzrcadlovky s použitím adaptéru a většina novějších objektivů funguje a ostří velice slušně. Takže cesta zavřená rozhodně není. Já osobně mám podstatně rozsáhlejší Nikon výbavu a po delším přemýšlení jsem se rozhodl nadlouho zůstat u Nikon zrcadlovek i když se třeba přestanou vyrábět. Nadchnul jsem se totiž pro následující myšlenku, kterou jsem začal hned realizovat. Právě ukončení výroby zrcadlovek znamená především ve světě někdy až dramatické zlevňování objektivů k nim. A zatím to jen začalo a jak se budou bezzrcátka rozmáhat, tak budou nádherné objektivy stále dostupnější.
Píšeš o teleobjektivu. Teleobjektiv snů je třeba Nikon AF-S 70-200mm f/4 VR, který stál nový 30 000 Kč. Dnes je možné jej koupit z Japonska lehce použitý za 12 000 Kč, samozřejmě + DPH + doprava, která je ale zrovna z Japonských velkých obchodů často kupodivu zdarma, tedy započtená v ceně.
Podívej se podrobně na tuhle ukázku - viz odkaz. Na fotkách je ten konkrétní prodávaný kus. No, často jsem zažil, že mně z Alzy poslali "nový" výrobek v mnohem horším stavu.
https://www.ebay.com/itm/234677100336
Není to teorie, přes pár dny jsem koupil za 16 000 Kč z Japonska objektiv 24/1.4. Objektiv, o kterém jako o novince psal makofoto v roce 2016 - zde: https://www.makofoto.cz/nikon/objektivy ... 1_4AFS.htm
že stojí nemravných 60 000 Kč. Nepoznal bych, že není nový. Obecně bazarová skla z USA a Japonska vypadají většinou o milión procent lépe, než bazarové zboží z ČR. Za pár dnů je tady, DHL nabídne proclení za poplatek pár stokorun a obtížnost pro zákazníka se prakticky neliší od nákupu v ČR. Jen to chce číst recenze a soustředit se na velké fotoobchody se stovkami a tisícovkami referencí na eBay. Samozřejmě když je něco z Německa, tak je to bez DPH, tudíž cena je konečná. Možná než Nikon D5600 bych zkusil vybrat velice lehce použitý D7200 třeba z Německa tam, kde nabídnou možnost vrácení a někdy i třeba roční záruku. Nepospíchat, znovu a znovu koukat, udělat si názory a zkušenosti. Už jsem toho nakoupil na eBay s rozmyslem dost, koukal jsem, jestli recenzované prodeje jsou za srovnatelné peníze a podezřelé Číňany lze snadno odfiltrovat. No a když budeš kupovat nová skla třeba od Sony či Nikonu, tak to bude za strašně peněz a koupíš teleobjektiv se světelností f/4.5-6.3. Přitom teleobjektiv se světelností f/4 a s ostrostí toho Nikona 70-200/4 máš při troše snahy za stejnou cenu a je to úplně, ale úplně někde jinde. Používám Nikon zrcadlovky od roku 2005 a znám levné amatérské kousky i těžce profesionální kousky, které jsem skoro nikdy nekupoval za novou cenu. Pokud někdo srovnává podle papírových parametrů, tak neví, co čem mluví. Od D3400 směrem výš a výš je obrovská cesta, kde člověk žasne jak to začíná fungovat. Právě proto nechci novou techniku s napálenou cenou. Raději trochu starší, zachovalou, ale bez zhoršováků a nedodělků. Taky nejsem profesionál a nedělám žádné obdivované fotky, ale radost z toho, že je něco domyšlené a poctivě udělané, si může dopřát i amatér. Je to hlavně o radosti z používání. Když jsem po prvních dvou amatérských tělech D70 a D80 v roce 2008 koupil první profesionální D300, tak jsem se po prvních dnech strašně naštval na Nikon. U D300 jsem totiž najednou viděl, o co mě Nikon 3 roky připravoval. O hračku, která normálně funguje bez zhoršováků, omezení, nešikovností, nedodělků. Profi tělo bylo najednou něco úplně normálního a logického a nechápal jsem, proč člověka trápí tím, že to u levných těl funguje blbě, že tam chybí funkce, které nejsou luxusní, ale jen úplně normální a logické.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vendda 31. 8. 2022 01:39

Též zdravím,
píšete: "zda si ještě rychle pořídit Nikon D5600 a pak být v budoucnu nejspíš nucena kupovat, pro mě zbytečně, dražší zrcadlovky, a nebo skončit s Nikonem a přesunout se k Sony - nejspíš Alpha 6000, možná i Alpha 6100"
Ono to vypadá tak, že Nikon zrcadlovky už další asi opravdu nebudou, ale ty Sonky, které uvádíte, taky nejsou zrcadlovky, ale "bezzrcadlovky", čili kompakty s výměnnými objektivy. Měl jsem donedávna zrcadlovku Nikon (D750), kterou jsem vyměnil za "dospělé" bezzrcátko Z6 (Z6-II ještě nebyla) a pak mám ještě "dětskou" Z50. A dopadlo to tak, že s sebou většinou nosím tu malou Z50, protože je menší, lehčí a nenápadnější. Když ale jdu fotit do špatného osvětlení, tam je Z6 prostě lepší. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, každý druh aparátu - jak zrcadlo, tak bezzrcátko - mají svoje plusy i mínusy. Ale pěkná fotka se dá udělat s obojím. A co se týká objektivů souhlas s FotoABC, že bazarové mohou být levné a přitom kvalitní.
vendda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 31. 8. 2022 05:21

Ptáci se daji fotit i mobilem nebo bezzcadlovkou, i levnou zrcadlovkou, ale má to svoje limity, pokud to člověk myslí s focenim zvířat a ptáků vážně, tak dříve nebo později člověk skončí u dlouhého teleobjektivu (u Nikonu zpravidla 200-500/5.6). Sony by u mne určitě nebyla první volba mezi bezzrcadlovkami na ptáky a zvířata, spíše bych to viděl na Olympus.

Každopádně je to relativně drahé, zejména ty teleobjektivy. Neznám nikoho, kdo by to fotil nějakým Nikonem 3xxx nebo 5xxx, většina přešla na vyšší řady. Klíčové je, jakým stylem člověk fotí.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 31. 8. 2022 07:05

Zvažte tu Z50 https://www.fotoskoda.cz/nikon-z50/#/tab/packages k němu redukci pro staré zrcadlovkové objektivy https://www.fotoskoda.cz/nikon-ftz-adap ... escription
Zajímavá jsou i nové Canony.
A jestli sony, tak už A6100, je novější a má dotykové ostření.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 31. 8. 2022 08:31

D5600 bych nechal stranou. Smysl má podle mne jen v případě, že jste s D3400 spokojená a stačí vám jen mírný posun vpřed. Větší možnosti by podle mne nabídl například bazarový Nikon D7500 kvůli lepšímu AF, pokud tedy nechcete nic moc měnit a zůstat u zrcadlovky.
Osobně bych volil bezzrcadlovku Nikon Z50 s adaptérem FTZ nebo FTZII a používal dál stávající objektivy, než přijde vhodná doba na jejich obměnu. Výhodou Nikonu, ať už zůstanete u zrcadlovky nebo přejdete na Z50 či jiný model, jsou obrovské možnosti ve výběru teleobjektivů. Kvalita teleobjektivu, jeho světelnost a rychlost AF jsou pro zvolené téma velmi důležité. Za 16-18 tisíc například můžete mít Nikkor 300/4 AF-S ED, za 25-30 tisíc novější verzi 300/4 PF, který je malinkatý a praktický. Podobný výběr by byl asi už jen u Canonu. Jeho nové APS-C bezzrcadlovky jsou mimochodem na ptáky skvělá volba.
Sony A6000 používá na focení ptáků kolegyně a sama to tělo nedoporučuje kvůli příliš malým rozměrům. Delší focení a používání teleobjektivu jsou s ním nepohodlné. S 200-600 už je to extrémně nedobrá kombinace a uvažuje o přechodu na tělo Sony A7rII nebo III opatřené gripem (200-600 má v roadmapě i Nikon, do půl roku je tu).
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 31. 8. 2022 08:56

Špatné držení u A6X00 se dá řešit bateriovým gripem https://www.fotoskoda.cz/meike-bateriov ... 6000-6300/
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod chvd 31. 8. 2022 10:48

Zkusil bych sehnat pouzity Nikon D500 v dobrem stavu nebo bych si nechal stavajici do doby, nez budete sama vedet PROC a co chcete.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 31. 8. 2022 10:52

Není také špatné si zaplatit nějaký fotokurz na téma focení ptáků a zvěře.
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 31. 8. 2022 11:09

Tak s tím Nikonem D500 rozhodně souhlasím. Právě na něj přecházím z D7200. Je skoro ve všem lepší a pro mě je to vlastně ergonomicky návrat k D300, ale D500 má ovládací prvky rozmístěná dokonale. Teda až na dvě staré drobné bolesti D300 a D500 a vůbec všech profi strojů oproti D7x00. Nemá "Easy ISO" ovládání, tedy v režimu A na plonkový pomocný volič nelze přiřadit změnu ISO a musí se mačkat tlačítko ISO s hlavním voličem. To tlačítko je sice umístěné logicky, ale přeci jen jsem 100x točil s pomocným voličem a nic.
Druhá věc je, že zase nemůžu použít IR spoušť, ale potřebuju něco na desetikolík pokud teda nebudu na stativu používat mobil jako spoušť. Ovšem mobil si s sebou obvykle člověk nezapomene, IR spoušť nebo drátovou zapomínám a ztrácím. Někde už jich mám asi 5, ale nevím, kde.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 31. 8. 2022 11:38

ked uz tak, tiez by som ostal pri Nikone s tymi fotakmi co chalani spominali.

tu Sony A6000 mam, ako druhe telo na vylety, je sice malicka a lahka, ale male tlacidla sa blbo hladaju/stlacaju a do maleho hladacika clovek aby oko tlacil ako debil :-D
AF je tiez jednoduchsi, novsie Sony tela ho maju lepsi v trackingu, ale to sa zasa preplaca a to telo a tlacidla su skoro furt rovnake.
ani APS-C Sony skla nie su ziadne terno, jednak su zbytocne drahe a ani nie je extra co vybrat. sam na tu A6000 davam full frame Sigmu 100-400, co aspon za nieco stoji, 400mm je akurat, menej by nemuselo stacit.

takze Nikon a Nikon dlhe sklo v dobrom stave z bazaru za dobry peniaz.
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fotofanda 31. 8. 2022 15:39

Možná bych trochu mírnil nadšení pro D500. Je to skoro 2x tak těžký a velký foťák jak D3400, který je jistě super, ale jeho ergonomie je dělána pro velké ruce. Své 24-leté dceři bych ho určitě nedoporučil.
Tady je porovnání velikosti: https://bit.ly/3wIt8lJ

Pokud máš Nikon, pak Nikon Z50 je přibližně stejně velký jak D3400 dají se na něm přes redukci používat Tvé současné objektivy a nové dokoupíš postupně podle potřeby, chuti a peněz.
Tady je porovnání velikosti: https://bit.ly/350zj4J

Se Sony také chybu neuděláš. Znám pár lidí co fotí ptactvo ve volné přírodě s obyčejnou A6000 a mají skvělé výsledky. Tady bych ale raději volil již zmiňovanou A6100 kvůli lepšímu zaostřování (má jej dcera) a k ní objektiv Tamron 70-300 (za 15 000) nebo lepší Sony 70-350G (za 25 000). Dostaneš krásnou, malou, lehkou a přitom výkonnou sestavu, které bude vážit cca 1 kg.
Lennyho nářky bych nebral úplně váženě. Je to chlap s chlapskýma rukama pro něho A6000 asi fakt není.
Tady je porovnání velikosti: https://bit.ly/3TpKZYp

Výše zmiňované objektivy 200-500 nebo 200-600 jsou sice krásné a super, ale myslím že v současné době mimo rozpočet.

Rozhodně ale doporučuji si foťáky před nákupem osahat a vyzkoušet alespoň v obchodě.
Sony a7III + Sony FE 28-70/3.5-5.6 OSS + Sony FE 70-200/4.0 OSS + Sony FE 35/1.8 + Samyang FE 45/1.8
fotofanda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar. 31. 8. 2022 16:12

Schválně se podívejte na flickr, čím jsou ty fotky vyfocené, neříkám, že to nejde vyfotit něčím levnějším, ale ty dobře vypadající jsou vesměs focené dražší výbavou a pořád ještě převážně zrcadlovkami. V obchodě si focení zvířat nebo ptáků moc nevyzkoušíte, je lepší si zaplatit fotokurz a tam to vyřešit.

D500 má smysl tehdy, když fotografujete zvířata v letu nebo běhu, na statické fotky stačí takřka cokoliv. D500 má smysl s objektivem typu 200-500/5.6, což je relativně velmi levná sestava, se kterou už jdou fotit náročné věci.

Z6 nebo jiný levný fullframe má smysl tehdy, když budete fotit zvířata v divočině při úsvitu nebo při západu slunce, kdy šum na D500 nebo D3500 už bude vysoký. Já jsem kvůli tomu smazal spoustu fotek z Afriky, ale dnes bych je nemazal, ale přes nějaký kvalitní program na odšum bych je zachránil.

Klíč k úspěchu je ale fotograf a objektiv. Fotograf může spoustu problémů vyřešit kreativně, kompozicí, nebo třeba tím, že se bude maskovat, využije pítka a krmítka, bude fotit v zoo nebo rezervaci …
pemar.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 1. 9. 2022 21:30

Teď by se nejspíš měla vyjádřit zadavatelka jestli ještě vůbec do této diskuze trefí. :-D
Třeba si tu píšeme jen tak mezi sebou. ;-)
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 2. 9. 2022 04:43

Naposledy tu byla dvě minuty po odeslání příspěvku …
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků