Výběr "poloprofi" fotoaparátu do cca 35 000 Kč

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod feanoor 13. 10. 2021 17:14

S vinětací problém nemám, bokeh mi přijde super v celém snímku, to je ale subjektivní.
Podle testu na makofoto je Sigma proti Tamronu na nízké clony bláto, až do F2.8.
A to jak ve středu snímku, tak v rozích.

https://www.makofoto.cz/nikon/objektivy ... ompare.htm

Sigma má taky větší chromatickou vadu.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milann88 13. 10. 2021 17:29

Za mě určitě Tamron, Sigmu mám, koukal jsem na hodně testu Tamronu a přijde mi o kus lepší. Znatelně lepší ostrost, pro moje oko lepší bokeh, obraz mi přijde takový plastictejsi a navíc zrovna Sigma 35 1.4, tím jak je to jeden z prvních ART objektivu, tak často ostří dost mizerně.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod runner42 13. 10. 2021 18:14

Odkazovaný výsledek naprosto nekoresponduje s mojí zkušeností.
Mám Sigmu r.v. 2017 pro EF a nad 1.8 je perfektně ostrá. 1.4 a 1.6 je slabší.

Předpokládám, že mezi verzí 2012 Nikon a 2017 Canon může být dost značný rozdíl.

-- 13. 10. 2021 19:15 --

milann88 píše:Za mě určitě Tamron, Sigmu mám, koukal jsem na hodně testu Tamronu a přijde mi o kus lepší. Znatelně lepší ostrost, pro moje oko lepší bokeh, obraz mi přijde takový plastictejsi a navíc zrovna Sigma 35 1.4, tím jak je to jeden z prvních ART objektivu, tak často ostří dost mizerně.


Mizerné ostření, pokud myslíš front a back focusing, to mají skoro všechny Sigmy - které nejsou doladěny na konkrétní tělo. Nic co by nevyřešila kalibrace u prodejce nebo přes USB. S tím každý informovaný kupec počítá.
Nechci se hádat, co je nebo není plastický obraz, ale bokeh je jednoznačně na Tamronu horší, citrónky prostě nesnáším.

Je otázka, jestli Makofoto objektiv kalibroval. Jestli budu mít chvílí, tak to v Písku z nábřeží od VZP cvaknu taky a můžeme porovnat.
runner42
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milann88 13. 10. 2021 18:48

Znám dva lidi, kteří prechazeli na Tamron ze Sigmy a byli spokojeni s lepší obrazem, stačí kouknout na MTF, the Digital picture, ale v reálu je rozdíl podle mě ještě o kousek větší při zaostření na delší vzdálenost. Viděl jsem i nějaké další porovnavacky a když Sigmu a řešil bych kvalitu obrazu tak 40 1.4.

Citronky mi srdce netrhaji, já koukám na celkové podání bokehu, jak na mě působí.

Nemyslím FF/BF, mam na mysli konzistentnost ostření.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 14. 10. 2021 07:25

Když se vrátíme k Z5 a 40/2, bude to velký upgrade proti starší DX DSLR s 35/1.8. Možná na touhu po výměně za 35/1.4 ani nedojde. Oficiální fotky z 40/2 vypadají velmi dobře, ikdyž objektiv pravděpodobně nebude tak ostrý jako Nikkory S line, rendering a bokeh vypadají pěkně.
https://www.dpreview.com/sample-galleri ... 6413650161
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod runner42 14. 10. 2021 08:37

milann88 píše:Nemyslím FF/BF, mam na mysli konzistentnost ostření.


Nerozumím. Co myslíš tou konzistentností ostření?
runner42
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milann88 14. 10. 2021 10:23

Že je FF/BF nastaveno správně, ale když několikrát zaostřim na stejné místo, tak není zaostřeno vždy úplně stejně a občas to ujede. Měl jsem tu Sigmu 1.4 v průběhu let na různých tělech a i v rámci jednoho modelu se chová na různých kusech různě. Stejnou zkušenost jsem slyšel už od dost uživatelů, na webech je o tom popsáno stohy.

Třeba Sigma 135 1.8 s tím problém neměla, 50 1.4 byla také lepší, ale ta 35 1.4 byla na některých tělech otrava.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 14. 10. 2021 10:26

Vacoma:
Ja bych doporucil vzhledem k dnesni dobe cekat, koupit snad jedine kdyby se naskytla nejaka fantasticky vyhodna nabidka treba i z druhe ruky.
A v te dobe cekani zkouset .. pokud je moznost tak treba v prodejnach Megapixelu nebo Foto Skoda.
Aby si pani proste ujasnila, co chce a bude potrebovat.
Z5 je urcite vyborna, nicmene pro nekoho muze mit vyznam pockat si na D780, jenze to je individualni, proto si myslim, ze by pani mela zkouset a dospet sama k tomu, co opravdu chce.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod runner42 14. 10. 2021 10:59

milann88 píše:Že je FF/BF nastaveno správně, ale když několikrát zaostřim na stejné místo, tak není zaostřeno vždy úplně stejně a občas to ujede. Měl jsem tu Sigmu 1.4 v průběhu let na různých tělech a i v rámci jednoho modelu se chová na různých kusech různě. Stejnou zkušenost jsem slyšel už od dost uživatelů, na webech je o tom popsáno stohy.

Třeba Sigma 135 1.8 s tím problém neměla, 50 1.4 byla také lepší, ale ta 35 1.4 byla na některých tělech otrava.



Můžeš být konkrétní? Jaké tělo, jaký firmware a jaká kalibrace?

Já mám 35mm EF r.v. 2017, firmware 2.02 a mikrofocus kalibraci přes USB. Objektiv je naprosto přesný a ostrý bez ohledu na tělo a clonu.

Z toho co jsem zažil, většina stěžovatelů na nekonzistenci jsou lidi, co mají front a backfocusy nebo nikdy před tím nepracovali s takto vysokou světelností z ruky a mají problém s mělkým DOF.
runner42
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 14. 10. 2021 11:06

Ať si paní zajde do obchodu a vyzkouší si D750 i Z5, a bude mít jasno.

Sigma 35/1.4 ART je objektiv s 10 let starým designem optických členů.

Sigma 40/1.4 DG HSM ART ji válcuje po všech stránkách.
Je to nejostřejší sklo, co lze za ještě rozumnou cenu koupit.
Okometricky je podle mě ještě o kousek ostřejší na nízkých clonách než Tamron 35/1.4 Di USD, a to už je co říct.

MTF graf je nejúžasnější, co jsem kdy u objektivu viděl.

Jestli se něco blíží flawless objektivu, tak je to tento.

Je skoro k neuvěření že se prodává jen za 27 tisíc.
Kdejaký křáp od Canonu nebo Nikonu stojí mnohem víc.

Hmotnost 1200g je ale na mě už moc.

"... padesátku (Sigmu) překonává dokonce o 10 lp/mm. Překonává s přehledem Zeiss Otus 55 mm f/1.4 a překonává dokonce i novou Sigmu 105mm F1.4, která je sice ohniskem jinde, ale které se v době jejího vydání také podařilo pár rekordů, z čehož stále drží přinejmenším nejvyšší rozlišení na f/2.8 z f/1.4 fotografických objektivů. Stopětka je sice podle LensTip stále ostřejší na f/2.8 (dosahuje mírně přes 51 lp/mm), ale nová čtyřicítka vítězí na f/1.4..."

Skvělý článek od Jirky Součka
https://diit.cz/clanek/sigma-40mm-f14-dg-hsm-art

Zajímalo by mne laboratorní porovnání s Tamronem, ten je ale ještě o půl roku mladší.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 14. 10. 2021 12:17

Souhlas, ty nové generace (28mm i 40mm) Sigmy Art jsou opticky někde jinde, ale ty nové jsou hodně těžké a v kombinaci s lehkým tělem mi to nepřijde vyvážené (i D750 je na tohle tělo “prcek”), celá ta sestava je těžká na čumák.

Tomu Tamronu jsem nepřišel na chuť, přijde mi takový nějaký divně sterilní.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod feanoor 14. 10. 2021 12:22

pemar
jak dlouho jsi ho měl?

Btw Tamron má úžasné barvy.
Překvapilo mě, že v Lightroomu musím často ubírat na Saturation nebo Vibrance.
To se mi ještě s jinými objektivy nestalo, ani u těch Canon L.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 14. 10. 2021 14:47

Jen cca půl hodiny na prodejně, ale prohlížel jsem několik set fotek na flickru.

Kromě sterilnosti jsem měl na prodejně ještě subjektivní dojem, že Tamron je sice ostrý, ale vinětace a aberace mi přišla docela výrazná a Sigma 28mm mi přišla o něco lepší v protisvětle. Jinak jsem měl také pocit velmi saturovaných barev.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod claudymaudy 20. 1. 2022 10:03

Ahojky. Já měla v plánu koupit tento foťák od Sony. Líbí se mi i vzhledově, ale oplatí se, když jsem docela amatér? Ráda fotím přírodu a občas i někomu fotky na instagram atp. Je tedy lepší investovat do dražšího foťáku nebo jít prvně do levnějšího? Budu ráda i za doporučení foťáku, který je podle Vás fakt špička :) Předem děkuji.
claudymaudy
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chvd 20. 1. 2022 11:44

Za me u fototechniky nema smysl kupovat neco, u ceho presne nevim, proc to chci koupit.
Obecne dobre fotky jdou udelat dnes temer cimkoliv.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků