Canon M50 upgrade

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod MichoCZ 29. 8. 2021 20:22

Zdravím, mám M50 MK.I a k tomu kromě setového 15-45mm ještě celou rodinu Sigma 16mm, 30mm a 50mm f1,4. Dokovací stanici na Sigmy a dvě redukce na EF objektivy. Jsem spíš hobík než profík, ale zvažuji vylepšení svého vybavení. V současné době je varianta prodat tělo M50 a koupit M6 a nebo druhá varianta poslat všechno do světa a jít třeba do R řady od Canonu, který mi tak nějak sedí nejvíc ze značek.

Zajímá mě názor jestli zůstat na M nebo přejít na R. Díky
MichoCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidko 30. 8. 2021 07:47

Osobne by som sa Mka nedrzal. Ak Ti to rozpocet dovoli a mas pocit, ze to vyuzijes, ber Rko, alebo iny system ktory ma pred sebou nejaku buducnost.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MichoCZ 30. 8. 2021 08:12

Díky za radu. No rozpočet je nezanedbatelná součást rozhodování. Ty sigmy a tělo by za dobrých podmínek mohlo jít do světa někde za 40K, přechod na FF v setu na Canon R se setem 24-105/F4-7.1 se dostanu někde těsně nad 50K, ale budu muset se porozhlédnout po nějaké světelnější verzi nějakého skla. V případě R6 v setu je to už někde 85K, ale zas rozdíl Digic X vs Digic 8. Poznám to?
MichoCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 30. 8. 2021 08:18

Musíš hlavne zvážiť či Ťa aktuálna technika nejako obmedzuje, alebo ide o kúpu novej hračky. Sám to moc dobre poznám.
Ale samozrejme u hobby je aj to dobrý dôvod, tak potom záleží už len na rozpočte.
Osobne ale prechod z M50 na M6 nepovažujem za nejaký veľký dôvod na zmenu...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MichoCZ 30. 8. 2021 08:38

No slibuju si větší ostrost detailů. Na tom APS-C prostě vidím šumy a nepřesnosti v ostření. Na stejné akci jsem fotil já s M50 a šéf s R6 a ten rozdíl je propastný. Já s M50 a sigmou 16mm/F1,2 a on R6 s 24-105 L F4. Jasně, měl L sklo, což je zas někde jinde než set, ale ty fotky vypadají super a to říkal, že je nijak neupravoval.

Ale díky bobe za názor neměnit M50 za M6.
MichoCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 30. 8. 2021 08:43

Neviem ako si na tom so softom, ale dobrá znalosť úprav robí zázraky.
Pozri si fotky užívateľa flor, má spravidla dosť jednoduchú techniku, ale jeho úpravy vo fotošopke zmenia obrázok o povestný parník.
Šum určite dnes ide veľmi dobre riešiť, koniec koncov čip M50 síce samozrejme nie je špička, ale ani úplná vykopávka.
Ale zas keď je rozpočet, tak tá R-6 samozrejme je v inej lige.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod feanoor 30. 8. 2021 09:00

MichoCZ
jestli si nejsi jistý, tak zkus půjčovnu fototechniky v Megapixelu.
EOS R6 plus nějaké dobré sklo, a uvidíš jestli to má pro tebe smysl.

https://www.megapixel.cz/pujcovna?backlink=1iona#foto
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod 2828 30. 8. 2021 09:45

a co fotíš ?
krajina, neakční foto M50 stačí
akční focení, málo světla je lepší zrcadlovka/bezzrcadlovka....na akční focení ne R a RP

rozdíl M50 a M6mark II (samozřejmě s hledáčkem) je markantní, oproti zrcadlovce/bezzrcadlovce prohrává M6markII jen když je málo světla a větší foťák se samozřejmě líp drží (ovládá)
2828
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 30. 8. 2021 18:46

Nenapisu nic noveho, ale:
Porizuj nove veci, pokud presne vis, proc je chces, v cem si slibujes benefit.
R6 je urcite super stroj, nicmene je to jen telo a lepsi objektivy k nemu budou cenove vesmes jinde nez pro APSC. (jasne ze zacatku si poridis treba ten zakladak ...ale pak zjistis, ze k mani je treba nejake super svetelne super kvalitni sklo ...no a bude te to lakat ... :) )
Postproces samozrejme dela strasne moc, ale to je pak otazka, jestli te bavi.
Vsechny zde uvadene modely jsou schopny produkovat kvalitni vystup, opravdu zalezi, co fotis, jak to zpracovavas, jestli chces velke tisky pripadne jestli vyhledove muze jit i o profesionalni zajem, kd by treba mohl byt pozadavek na vystup s velkym rozlisenim.

Obecne bych doporucil, co nejvice si sam sobe stanovit, co vlastne chces a podle toho se rozhodnout.
Nesmirne dulezite jsou taky ty zminene penize a asi nejdulezitejsi je radost, kterou ti pripadna zmena prinese.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 31. 8. 2021 03:25

MichoCZ píše:No slibuju si větší ostrost detailů. Na tom APS-C prostě vidím šumy a nepřesnosti v ostření. Na stejné akci jsem fotil já s M50 a šéf s R6 a ten rozdíl je propastný. Já s M50 a sigmou 16mm/F1,2 a on R6 s 24-105 L F4. Jasně, měl L sklo, což je zas někde jinde než set, ale ty fotky vypadají super a to říkal, že je nijak neupravoval.

Ale díky bobe za názor neměnit M50 za M6.


Nie Sigmou 16mm f1.4 ?

Inak teda myslim, ze problem moze byt inde. Nemyslim, ze by v tomto pripade ta technika urobila priepastny rozdiel.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod MichoCZ 31. 8. 2021 14:55

Ano byla to Sigma 16mm F1.4. Asi překlep;) Každopádně názory v diskuzi mi zase dávají do tabulky pro a proti další argumenty.

Cenová bilance:
Výměna M50 za M6, při prodeji M50 se setem 15-45 by byl doplatek cca 10K.
Prodat APS-C vybavení (M50, 2 náhradní baterky, redukce EF na EF-M canon, EF na EF-M viltox s boostem, Sigma 16, 30 a 56 F1.4, setový 15-45mm, dokovačku na Sigmu) a koupit R se setem 24-105/F4-7.1 by doplatek taky cca 10K.
Prodat APS-C a koupit R6 se setem, tak bych se dostal na doplatek cca 40K.

Fotím hlavně děti a přírodu. Úpravy fotek jsem hlavně samouk. Obvykle by fotce stačilo doladit jen detaily, ale jak začnu těma šoupátkama lítat sem a tam, tak výsledek ne vždy je úplně super.
MichoCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 8. 2021 16:23

No, ty ceny za přechod na FF jsou jen začátek, určitě zatoužíš po nějakém pevném skle, nebo dvou … :-)

Já osobně bych ten seťák ani nekupoval, radši bych vzal pevnou 35/1,8 třeba, nebo pevnou 50/1,8.

R6 je výborný stroj, ale když to postavíš proti těm 30 000 navíc oproti R, člověku zamrazí v zádech. A minimálně 15 000 ještě přihodíš …

Popravdě řečeno, měl by sis být opravdu jistý, že ten koníček ti vydrží a že ti to přinese radost a že se posuneš ve focení a postprocesu až tam, kde to fakt využiješ.

Já osobně se vždycky kouknu na florovy fotky a na jeho vybavení, když chci vidět, kde jsou limity těch
“nesvětelných pod-foťáků”

Ale není to nic příjemného když člověk hledá důvod pro koupi něčeho nového :-)

P.S. Ale mě to taky nezastavilo a důvod jsem našel :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod MichoCZ 31. 8. 2021 16:45

No to jsem si prošel na APS-C. Zoom nemám žádný, jen pevné. Se setem se to nedá srovnat. Ono k myšlence upgrade vybavení mě donutilo mimo jiné to, že EF-M už Canon dál nemá v úmyslu vyvíjet, takže než to padne úplně, tak jsem uvažoval vylepšit tělo vzhledem k objektivům, které mám a nebo utéct na perspektivnější RF.

Každopádně děkuji všem za podmětné názory. Nevím jestli rozhodnutí padne dnes, zítra nebo za týden, ale určitě do toho říznu.
MichoCZ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 31. 8. 2021 16:51

Řekl bych, že Canon ten M bajonet moc rozvíjet nebude.

A zůstávat u ukončené větve vývoje foťáků má cenu jen když ti výstup vyhovuje, a to se zdá u tebe neplatí.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod chvd 1. 9. 2021 10:51

U varianty porizeni si FF tela bych taky zvazil podvariantu ponechani si stavajiciho vybaveni bud komplet nebo v omezene mire treba jen docasne.
Hodne lidi si totiz k FF ma nasledne tendenci priporidit neco mensiho jen tak do kapsy.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků