Canon 700D nebo Lumix GX80

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Demultiplexor 27. 3. 2021 22:15

Ahoj, prosím o radu, řeším dilema.
Rozbil jsem svůj foťák Olympus XZ-2 - totálka, nejde opravit. Až na čím dál horší ostření (nevím, jestli je to možné, ale čím byl starší, tím ostřil hůře) jsem s ním byl spokojený

Mám nabídku od kamaráda na použitou low-end zrcadlovku Canon EOS 700D se setovým objektivem EF-S 18-55 IS STM za 8500,-

Zvažuji ještě Panasonic Lumix DMC-GX80 se setovým 12-32 mm objektivem, který vyjde kolem 12 000,- což je můj strop.

Fotím hlavně děti, foťák tahám po výletech. Měl jsem možnost si vyzkoušet toho Canona. Nicméně se mi zdá, že třeba vyfotit s tímto foťákem děti v místnosti v pohybu je téměř nemožné. Taky by možná potřeboval seřídit, docela hodně fotek je po přiblížení neostrých (jakoby to ostří v některých případech trošku před). Poslední věc mi vadí velikost.

Panasonic nemám možnost si vyzkoušet takže mě napadlo napsat sem, co bude rozumnější. Panasonic by měl mít podle všeho lepší stabilizaci obrazu, ale zase si nejsem jistý tím menším čipem.
Děkuji za pomoc.
Demultiplexor
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 27. 3. 2021 23:51

Obrazově na tom bude lépe spíš ten Panasonic. Canon začal dávat lepší čipy do APS-C foťáků až v posledních letech.
https://www.photonstophotos.net/Charts/ ... MC-GX80_12
https://www.photonstophotos.net/Charts/ ... 20DMC-GX80
Neseřízený AF u toho Canonu je možný, ale těžko říct, chce to porovnat AF přes hledáček a liveview. Canon bude mít výhodu v případném přikupování nějakého hodně levného světelného objektivu v bazaru, se kterým to v interiéru bude na děti lepší. Obecně zrcadlovky jsou výhodnější kup pro někoho, kdo chce vážně fotit a zaplatit co nejméně, protože se dá velmi dobře vybavit na bazarech pro jakékoli fototéma. V takovém případě bych ale hledal o třídu nebo dvě vyšší model těla.
Entry-level bezzrcadlovky mají výhodu ve velikosti, mívají detekci obličeje, video a celkově jsou snadněji ovladatelné, když člověk fotí jen občas. Světelnější objektivy do interiéru se k nim samozřejmě dají koupit také, ale budou stát o něco víc. Ten Panasonic je dobrá volba. Já osobně bych volil v téhle kategorii bazarový Olympus E-M10 s 14-42 EZ nebo Fuji X-T10, X-T20, se kterými mám zkušenosti a jsou to všechno velmi dobře použitelné foťáčky. V případě Fuji je plusem asi o 1 EV nižší šum, mínusem o něco vyšší cena nejlevnějších světelných objektivů ve srovnání s m4/3 systémem (Olympus a Panasonic). Z vlsatní zkušenosti bych k dětem doporučil jedno pevné světelné sklo, i tu nejlevnější verzi, pro Panasonic například 25/1,7 nebo Olympusí 25/1,8 (bazary kolem 5 -6 tisíc). Velmi výrazně to zvedne možnosti proti seťáku.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Demultiplexor 29. 3. 2021 15:42

Moc děkuji Dolgore za odpověď, rozhodl jsem se tedy pro ten Panasonic GX-80.
Demultiplexor
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků