Náhrada za Lumix gx80. Olympus e-m1 mark II?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod pecaa 10. 1. 2021 15:16

Ahoj, rozhodl jsem se nahradit svou gx80 a dostat se kvalitou fotek trochu dál. Momentálně mám ke gx skla samyang 7.5mm, Lumix 12-32mm, 20 f1.7 a m.zuiko 45 f1.8. No a teď dilema jestli to vše prodat reálně za cca 15tis. a přidat 20tis. (mé maximum) a koupit do 35tis. něco jiného než M4/3 nebo prodat jen gx80 a koupit e-m1 II? Pomůžu si s tím Olympusem a stávajícími skly? Láká mě FF, ale ten je cenově mimo a v APS-C nemám přehled. Zkoušel jsem Fuji x-t20, ale ten mě proti gx neoslovil a přijdou mě u nich dost drahá skla a po bazarech toho moc není. Líbí se mi třeba Sony a6400, ale bojím se, že by mi chyběla stabilizace na čipu. Má někdo z vás zkušenosti s přechodem z gx80 k e-m1 nebo k něčemu jinému v ceně do 35tis.? Moc děkuji za rady.
pecaa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milann88 10. 1. 2021 15:40

Chybi mi info, co od přechodu čekáš a co fotis.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 1. 2021 15:59

Sony APSC je docela problém osadit skly tak, aby sis vůbec nějak reálně pomohl.

EM1-2 jsem měl, a GX80 mám, určitě si trochu pomůžeš. Ale nečekej nějaký zázračný skok.

Senzor v Olympusu je lepší, jak v rozlišení, tak v šumu.

Autofokus je na mnohem lepší úrovni, stabilizace taky.

Pokud tě autofokus nelimituje a pokud se ti líbí menu Panasonic, zvážil bych G90
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod pecaa 10. 1. 2021 16:14

Fotím hodně krajinky, ale když tak nad tím přemýšlím, tak poslední dobou vše možné. Rychle se pohybující psi ( tam gx moc nestíhá) hodně v interiéru (tam je zase super stabilizace), u těch krajinek mě přijde, že ve stínech gx dost šumí i na nízké ISO. Takže dynamický rozsah by mohl být lepší. Na druhou stranu nevyužívám ISO vyšší než 1600 (díky stabilizaci), takže v tom by mě ani e-m1 nelimitoval. Líbila by se mi nižší hloubka ostrosti, tam by byl větší čip lepší, ale nevím jestli 35tis. je dostatečná částka na změnu systému a ten rozdíl mezi M4/3 a APS-C už není tak výrazný. Kdysi dávno jsem měl Olympus e300, pak Nikon d7000, tam byl výrazný skok dopředu, pak gx80 a zase jsem si dost polepšil i přes menší čip a teď bych si s novým fotoaparátem zase chtěl o kus polepšit.
pecaa
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 10. 1. 2021 16:22

Pokud tě neoslovilo Fuji, tak bych APSC zatím vynechal.

Nabízel by se i Canon M, ale oni ho asi zaříznou, nebo nechají pomalu vyhnít.

-- 10. 1. 2021 16:25 --

Na Paladixu v bazaru nabízí EM1-2 a 12-40/2,8

Tím by sis určitě pomohl, o něco. Objektivy dělají divy :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Noldo 14. 1. 2021 12:18

Začal by som tým, že si presne vymedzíš aké objektívy potrebuješ a vyskladáš si tie kombinácie v iných systémoch. Rozdiel v crop faktoroch môžeš počítať asi po jednej stope. APSC je o stopu lepšie ako m43 v šume aj nižšej hĺbke ostrosti. FF o 2 stopy. Tj. s FF by si mohol fotiť na 2x také ISO a mať rovnaký šum. Ber do úvahy aj rozdielny pomer strán čipu.

Budem oponovať a myslím si, že Sony APSC má najlepší výber objektívov. Skvelé sú pevné sigmy, viltroxy a aj 17-70 f2.8 zoom od tamronu. Foťáky sú technicky skvelé avšak mne tá ergonómia neprišla atraktívna.

Svoju objektívovú zostavu by si dokázal poskladať aj u Fujiny, avšak tie foťáky nie sú pre každého a X-trans snímač podľa mňa nie je ideálny na krajinky a určite by si musel použiť Capture One, aby boli výsledky vlastne lepšie ako z terajšej techniky.

Ja by som naozaj zvážil či nezostať pri m43 a upgradovať na 20mpx čip. Nemyslím, že by dnes väčšina z nás nutne potrebovala lepšiu obrazovú kvalitu. Taktiež napr. ja mám 2 telá a taktiež zbierku objektívov aby som vedel ísť fotiť s XF56f1.2 alebo ísť s malým objektívom na ľahko cestovať. A v tom je m43 tiež dobré.

Fotím X-T20 a stabilizácia mi nikdy nechýbala, s obrazovou kvalitou som spokojný.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod foto1977 14. 1. 2021 18:20

Noldo píše:X-trans snímač podľa mňa nie je ideálny na krajinky

Proč myslíš?
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noldo 15. 1. 2021 08:23

Jaj, to boli slová do bitky, však :-D ? Moja osobná skúsenosť. RAF z X-T20 mi príde menej ostrý a nevykreslí tak dobre drobné detaily. V C1 viem doostriť k spokojnosti, v LR som už videl artefakty. Osobne by som teda na krajinky preferoval bayer, či už v X-T200 alebo apsc Sony čo sa týka obrazového výstupu. Skrátka mi príde, že výsledok demoisacovania bayera je ostrejší ako demosaicovania Xtransu a teda potom nie je treba toľko doostrovať. Je to len moja osobná preferencia, ale určite sa nájde časť ľudí, ktorá so mnou bude súhlasiť. Samozrejme tým nechcem povedať, že sa s Xtransom nedajú fotiť krajiny, vždy som bol s fotkami aj s tým ako vyzerajú vytlačené spokojný.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 15. 1. 2021 09:04

U Fujin vidim trosku problem v tom, ze XTRANS muze vest ke zmene workflow.

Jinak k dotazu - ten rozpocet neni velky. Rekl bych, ze je maly na zmenu systemu - leda by se braly veci bazarove. Jasne, nova technika vzdycky laka, ale pokud te soucasna vyrazne neomezuje, zustal bych u M43. A na sum u krajinek bych sel do stativu :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 15. 1. 2021 09:33

Mimochodem by mne docela zajímal nějaký příklad toho šumu u krajinek - co to je za typ fotek a tak...
Při ISO200 a koneckonců i 400 totiž MFT šumí naprosto zanedbatelně, ta poznámka o šumu ve stínech na mne působí spíš jako buď chybná expozice (reálně je lépe spíš přeexponovat než podexponovat) anebo nějaké extrémní tahání stínů ve snaze o hodně velký rozsah, kdy by pro změnu bylo spíš k úvaze zkusit složit z více různých expozic (a to i u fullframe, ani tam není vždy tahání v celém rozsahu DR ideální). Jde to mimochodem v řadě případů úplně klidně i z ruky, ze stativu se pak už vyloženě není o čem bavit.
Já si naopak myslím, že u krajin je MFT menším omezením než u jiných oborů - ve valné většině případů není problém větší DOF (častěji spíš výhodou), rozlišení (pokud je to vůbec reálný problém) jde zvedat skládáním fotek, nebývá tak velký problém s potřebou velkých ISO atd. - možností je tu prostě řada.

Osobně si myslím, že E-M1II by v dané situaci přinesla pokrok docela značný - AF je proti GX80 úplně jinde, novější 20mpix snímač sice tak extrémní skok není, ale poznat to bude, stabilizace je o něco účinnější a takto lze pokračovat. Ale zase - bude to pokrok, ne vyloženě "skok"...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 15. 1. 2021 10:09

Novy fotak, ci uz by to bola E-M1 II, alebo G/GX9 by Ti s dynamickym rozsahom mierne pomohli, ale rozdiel nie je priepastny.

S vyssim ISO mozno stabilizacia (U E-M1 a G9 podstatne ucinnejsia nez mas teraz).

Podstatne je hlavne sa zamysliet nad tym, co si mozes dovolit. SONY v kombinacii s dobrymi sklami Ti da lepsie fotky, ale mozes si tie lepsie skla dovolit ? Budes ochotny do nich v buducnosti investovat ?

Tu je mozno vyhoda mFT, ze ako "hobby" system ponuka velke mnozstvo slusne dostupnych skiel. Napriklad uz len vymena tej 12-35 za nieco "profesionalnejsie" by mohla spravit nezanedbatelny rozdiel. A s vyssim DR v niektorych situaciach pomoze bracketing, co si mozno este neskusal.

S vyssim rozpoctom by som asi pre krajinkarsky fotak hladal alternativu, ale v tvojom pripade ...
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Noldo 15. 1. 2021 10:45

Doplním, že bracketing a pano sa dá bez problémov robiť z ruky. LR či Photoshop si s tým vynikajúco poradí.

Vlastne mi napadá, že by pre teba atraktívnou fičurou mohol byť aj high-res mode.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 15. 1. 2021 11:57

Nedokážu posoudit ten prestup v rámci M4/3, ale já bych jako foťák s nejlepším poměrem cena/vykon v tom budgetu koukal po Fuji XT3 nebo XH1 z druhé ruky, přijde mi, ze uz je na ne po bazarech i hodně objektivu, navíc teď jsou i levné světelné Viltroxy. Ale správný point je, ze obzvlášť na krajinu by to možná chtělo změnit workflow, iridient by mohl byt relativně bezbolestny.

Druha možnost, nad čím bych uvažoval, je Sony A7rII v kombinaci s Tamronem 28-75, je to z druhé ruky lehce nad limit, počítám tak 40k, ale dostal by ses k hodně dobre sestavě na krajiny, která prakticky nezaostává za dnešní špičkou. S tím zoomem bys mel menší hloubku ostrosti než na M4/3 s pevnými objektivy, akorát by se ti tam nevešel cenove ten sirokac. Tahle generace ještě ma nějaké mouchy a nevím, jak by to stihalo ty psy, ale jako upgrade by to byl slušný skok.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 15. 1. 2021 12:36

Zase ak by som hladal fotak primarne na krajinu, mne by tych 28mm asi vadilo. Je pravda, ze sa tam da lahko zohnat ten 18mm Samyang, ale aj bez neho to uz ide cez rozpocet.

Ono si imho by si mal autor na zaklade aktualnych skusenosti ujasnit ake skla/ohniska potrebuje a kolko je do toho ochotny dnes/v buducnosti investovat a podla toho sa rozhodnut.

Pretoze aj kazde dalsie sklo ho na iny system, nez ten aktualny vyjde viac.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pecaa 15. 1. 2021 16:14

Děkuji za rady. Ještě zvážím jestli nepůjdu do e-m5 mark III, je teď na eglobalu za necelých 17tis. (nejsem příznivcem těchto e-shopů, ale rozdíl oproti českým cenám je víc jak 12 tisíc a to je fakt hodně). Jinak k tomu šumu u gx, je to spíše ve scénách, kde je méně světla (východy, západy, tam je to nejpatrnější) v kombinaci s delším časem, tak i na ISO 200 šumí docela dost (porovnávám s Nikonem D7000, který na tom byl lépe a ten tím šumem byl vyhlášenej). Možná je to i postprocesem, který dělám v Zoneru z RAWu a v LR by to třeba bylo lepší. Bracketing, jak se píše výše, dělám se stativem, pak jsou výsledky slušný. Ale popravdě zase tolik ten šum neřeším, možná si chci jen obhájit proč je nutné gx prodat (je to jinak výborný fotoaparát) a udělat si radost koupí nové techniky. Na tu a7 II jsem koukal, ale nevím jestli by mi nechyběl dotykový displej, na ten jsem si pro výběr ostřícího bodu u lumixu zvykl. Asi teď u mě vede ten e-m5 mark III, vypadá stejně jako e-m1 mark II jen je menší a nebudu muset ještě dokupovat větší brašnu.
pecaa
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků