Náhrada za Lumix gx80. Olympus e-m1 mark II?

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod monikash 15. 1. 2021 16:35

Jo, jo. to dotykové ostření/ovládání je silně návykové. Lehce se mu blíží X-T200, ale to jejích foto/mobil menu není moc stravitelné pro někoho, kdo fotil Panasem. Ale bacha, Oly nemá tak dobře vyřešený dotyk jak Panas. To už bych fakt radši šla do G9/G90/Gx9. U GX9 nevychytali to kolečko vyvážení expozice. Jde dost ztuha a mě to přední kolečko funguje jen jako "jemné" změny clony, času, expozice - záleží na co mám nastavené zadní kolečko. Ale to má navíc funkci zmáčknutí jako další tlačítko.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pajaq 21. 1. 2021 12:29

Řeším něco podobného. Mám GX80 s Panasonic 12-32mm a 35-100mm a k tomu řadu pevných objektivů: Panasonic/Leica 15 f1.7, Panasonic 25 f1.7, Panasonic 42,5 f1.7, m.zuiko 60mm f2.8. Celé tohle řešení je pro mě poměrně skladné.

Převažuje rodinné foto. Jinak experimentuji a začínám si hrát s makrem, občas video. Vlastně fotím/točím, protože mě to baví. Od nového těla čekám 20mpx čip, odolnost vůči nepříznivému počasí a vstup na mikrofon.

A teď nastává dilema.

Logicky by se mi asi nejvíce hodila G9, jenže mi přijde velká a těžká. Ostatně velikost a váha byl také důvod, proč jsem před pár lety přešel na m4/3. Bohužel teď není možnost si jít těla někde osahat. Možná by mi to až tak nevadilo.

Ideální by byl Olympus E-M5 Mark III, jenže ten je podle mě teď tak drahý, že se vůbec nevyplatí. Za cca cenu těla E-M5 III je právě k mání Olympus E-M1 Mark II + 12-40 f2.8. A vahám. Že bude dělat o něco lepší fotky, tím jsem si jistý. Četl jsem ale, že menu není tak přívětivé jako u Panasonic. Netuším, jestli je tam video minimálně stejně kvalitní jako u GX80.

Když jste přešli z Panasonic na tělo Olympus, přišlo Vám ovládaní ok?
Máte zkušenosti s videem E-M1 Mark II vs GX80?
Děkuji za názory.
pajaq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod monikash 21. 1. 2021 12:54

Přešla (EM5II) a vrátila se (G80). Olympus nemá tak vychytané dotykové ovládání jako Panas. A Oly je lepší na focení, Panas na video.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 1. 2021 13:31

Ale otázka zněla konkrétně GX80 kontra E-M1II a tam si dovolím tvrdit, že bude Olympus vpředu i ve videu (a určitě v něm bude mít lepší C-AF a o něco i stabilizaci).

Ta poučka "Panasonic lepší na video" obvykle plusmínus platí při srovnání porovnatelných tříd a generací, ale tady se bavíme o srovnání docela odlišného "levelu"...
Lepší ve videu by od Panasonicu byl G9, který je ostatně nyní za velmi rozumnou cenu, ale fakt je, že je větší i než E-M1II, o GX80 ani nemluvě.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ferin 21. 1. 2021 13:35

Tome, nepředbíhej! ;-)
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 21. 1. 2021 14:07

Ak by som bol OK s velkostou E-M1, asi by ma netrapila velkost G9. Dostanes za to prikladnu ergonomiu. V tomto smere je imho Olympus fakt potrat, ale ak nefotis extra akcne veci a mas par sekund na to aby si si vliezol napriklad do SCP (olympus rychle menu), tak sa to ovlada celkom v pohode.

Co sa videa tyka, vyhoda Panasonicu je kvalitu, vyhoda Olympusu pohodlie (toci sa s tym lahsie vdaka lepsiemu AF a stabilizacii). V pripade E-M1 II vs GX80 bude E-M1 II zrejme lepsia aj v tej kvalite.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 1. 2021 14:30

Mě se tedy G9 zas tak moc ergonomicky nelíbí proti E-M1III, ovšem proti staršímu E-M1II to je trochu jinak, ono se u Olympusu ovládání mezi temito dvěma generacemi vylepšilo o dost víc, než se zdá na první pohled - počínaje AF joystickem přes nové custom menu a konče třeba další předvolbou přímo na voliči nebo vylepšeným přepínáním displeje.
Na papíře maličkostí, ale v součtu je to hodně výrazné, bohužel mark III je zatím cenou trochu jinde...

Jinak má G9 můj respekt, pro méně akční věci je nejspíš fotograficky nepatrně lepší i než E-M1 mark III a určitě než mark II- typicky AF zaostává v absolutní rychlosti třeba pro sport či letovky ptáků, ale zase pokud není pohyb až tak rychlý, tak tracking má objektivně lepší a přesnější. Podle všeho má Panasonic malinko jinak vyladěný snímač - o něco horší při vyšších ISO, ale zase o něco lepší DR - v podstatě ve výsledku to samé, zase spíš plus pro méně akční věci a mínus pro "akčnější". Tady je výběr skutečně dost o osobních preferencích a zaměření daného fotografa, nedá se mluvit o tom, že by jeden z přístrojů "vyhrál k.o."... Pro leckoho by bylo pomalu nejlepší mít ty přístroje oba :-)
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 21. 1. 2021 15:05

E-M1 III bude asi dost podobna Xku a to je z pohladu ovladania mi to pride podobne zle ako E-M1 II. Ano, joystick a custom menu (lepsie nez u Panasonicu) maju obrovsku pridanu hodnotu ak by existovali uz v MK II, nikdy by som sa ku G9 nedostal, ale ten zvysok mi stale pride slaby. Aj customizacia je tak nejak na moj vkus slaba.

Lenze pre mnoho ludi to nemusi byt problem, mnoho veci vyriesis rychlo v SCP a v pripade fotenia akcie ma zase Olympus navrch, kedze tie custom mody funguju tiez lepsie. Akurat teraz prakticky nefotim, takze tie jednotlive moznosti tak nejak neviem plnohodnotne ocenit.

Co sa tyka toho snimaca, Olympus imho proste len pri vyssom ISO odsumuje, to je cele. Na fotkach z Dpreview to je imho vidiet pomerne jasne. Panasonic to nerobi, takze je tam sumu viac, ale detaily su na rovnakej urovni.

V kazdom pripade, snimac je to posledne kvoli comu by som tu uprednostnil jeden, alebo druhy fotak.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pajaq 21. 1. 2021 15:13

Je pravda, že G9 podle rozměrů není zase o tolik větší. Ve srovnávacích videí působí o dost mohutněji.
G9 má prý extémně citlivou spoušť, na kterou si ale člověk zvykne. Jak už zaznělo výše, cena je příznivá.
Využil bych i duální stabilizaci s 3 objektivy co mám.

Na E-M1II mě láká ještě objektiv 12-40 f2.8. Na druhou stranu, už to pak nebude tak kompaktní řešení jako GX80 + Panas 12-32. Předpokládám, že obrazová kvalita bude znatelně lepší. Ale oproti GX80 a pevným sklům co mám, už ten rozdíl nebude tak velký.

Akční věci fotím minimálně. Pokud bych si pořídil G9 nebo E-M1II, tak by jsem si asi nechal i GX80, protože v kombinaci s 15mm f1.7 je to opravdu malé, skoro kapesní :)

Nebo budu dále čekat, dokud nebude cena E-M5III přijatelnější.
pajaq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tomashr 21. 1. 2021 15:27

Citlivá spoušť je super, to mají i Olympusy E-M1II i III a třeba proti E-M5II je to veliký rozdíl - nejprve šok, ale když si na to zvykneš, tak už nechceš jinak...
Ad 12-40/2,8 - tak ale s E-M1II souvisí jen nepřímo pokud ho koupíš výhodně v setu, jinak ale tohle sklo bude fungovat úplně stejně i na na jakémkoli Panasonicu.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 21. 1. 2021 15:59

Na G9 je ale fakt extremne citliva. Ale ako pise tomas, clovek si na to zvykne je to takmer plus. Akurat mozno na stlacanie v rukaviciach to nie je uplne vyhra.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod pajaq 21. 1. 2021 16:22

Ano, 12-40/2,8 s E-M1II souvisí nepřímo. U Olympus objektivů ale na těle Panasonic nefunguje DFD. Možná v praxi, při focení akčních věcí, v tom není zásadní rozdíl. Nemám zkušenost.

Pokud se rozhodnu do nového a většího těla jít, tak budu řešit i poměr cena výkon. Jestli G9 aktuálně za 24tisíc nebo E-M1II s 12-40/2,8 za 32tisíc.

Kdybych aspoň měl jistotu, že m4/3 bude dlouhodobě pokračovat, tak to člověk tak neřeší :)
pajaq
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 1. 2021 16:32

S G9 fungovaly objektivy 12-40 nebo 40-150/2,8 naprosto bezvadně - vlastní zkušenost
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 21. 1. 2021 18:29

pajaq píše:Ano, 12-40/2,8 s E-M1II souvisí nepřímo. U Olympus objektivů ale na těle Panasonic nefunguje DFD. Možná v praxi, při focení akčních věcí, v tom není zásadní rozdíl. Nemám zkušenost.

Pokud se rozhodnu do nového a většího těla jít, tak budu řešit i poměr cena výkon. Jestli G9 aktuálně za 24tisíc nebo E-M1II s 12-40/2,8 za 32tisíc.

Kdybych aspoň měl jistotu, že m4/3 bude dlouhodobě pokračovat, tak to člověk tak neřeší :)


DFD sa dost precenuje. Tie objetivy funguju prakticky rovnako a na S-AF je G9 aj s Olympus klami imho rychlajsia, nez E-M1 II.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 21. 1. 2021 21:44

pajaq píše:Kdybych aspoň měl jistotu, že m4/3 bude dlouhodobě pokračovat, tak to člověk tak neřeší :)

Tak vydrzte, ceny budou pravdepodobne padat, lidi budou preferovat potizeni jidla ci zaplaceni strechy nad hlavou.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků