Fotoaparát na fotenie detí do 2 500Eur

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 29. 12. 2020 11:46

No, tazatel chtěl rozsah zhruba 27-80 se ekvivalentní světelností F4 ale radši lepší, měl na to 2 500 € a chce fotit momentky svých dvou dětí ... nic lepšího mu asi nelze nabídnout, jak z hlediska ceny, tak AF (s detekcí tváře/oka).

Radit mu, aby na děti použil blesk mi nepřijde optimální - jednak blesk nepůsobí moc přirozeně, ani s tím odrazem o strop, a za druhé, často se jedná o focení akce pomocí sekvence, a na to ti běžný blesk nestačí.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod milann88 29. 12. 2020 12:30

Nebál bych se FF, pokud není problém budget, tak s FF se fotí úplně stejne jako s čímkoliv jiným, není to žádná modla, ke které se musí propracovat, obzvlášť pokud zas vas hlídá ostření automatika, v tom případě to paradoxně bude jednodušší než na APS-C zrcadlovce, expozice je vidět v hledáčku, velký dynamicky rozsah letos odpustí, ostření pomáhá automatika. A ten F2.8 zoom na FF je něco jiného než na APS-C, protože tam bych pro dosažení menší hloubky ostrosti musel prehodit na pevnou 50 1.8 a tady je možná obdobná práce s hloubkou ostrosti i na tom zoomu.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 29. 12. 2020 23:24

Tak pokud nechut menit objektivy vedla k prodeji celeho vybaveni, mam docela tucha, ze u tohodle frfrejm reseni se dost prabdepodobne najdou jine problemy povedouci k fatalnimu konci dua Sony-Tamron jako treba nutnost prace s hloubkou ostrosti ci prizpusobenim nastaveni EVF ci displaye vzhledem k frekventovanemu foceni za snizene intensity prirozeneho svetla.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 30. 12. 2020 08:18

no, i kdyz se v zasade splnil pozadavek a doporucilo se mozna to nej ... taky bych se klonil spise k nazoru, ze to nemusi byt to nejvhodnejsi reseni. Zakladatel mel vcelku zacatecnickou sestavu a tak je mozne, ze i s focenim je spise v te pocatecni fazi.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 12. 2020 08:27

To jako chcete tvrdit, že člověk by si měl kupovat jen výbavu, kterou potřebuje ? ... ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 30. 12. 2020 08:48

Budem trochu spiatočník voči miestnym predstavám (FF or death), ale v prípade totálnej nechute meniť jedno sklo a tvrdej požiadavke na univerzálnosť rozsahu by bolo podľa mňa optimálne riešenie niečo ako sony RX-10, v poslednej verzii veľmi rýchly AF a fakt bonusovo slušné video.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 30. 12. 2020 09:12

Webste9 píše:Ahojte,
Idem si vám po radu.
...
Hladam preto iba jeden, s rozsahom cca 17 - 55 ale musí byt svetelný, moja predstava f2.8 a nižšie.


Myslím, že na portréty ho ultrazoom s EQ světelností 11 (nebo 8) úplně neuspokojí.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 30. 12. 2020 09:21

Ak mu teda ide primárne o rozmachlené pozadie a nielen v detaile tváre, tak aj tak nejaké to 1,8 +++ sklo potrebuje. V prípade bytu a krátkej vzdialenosti duplom. Požiadavka na širší koniec toho univerzálu (pochopil som pod 28mm EQ) sa tiež prieči s požiadavkou na sveteľné portrétne sklo.
Ale to už je boj tazatele, či sa mu bude chcieť vláčiť FF s dosť veľkým 2,8 zoomom, ktorý obávam sa zasa nenaplní jeho požiadavky na jedno sklo a nemennosť.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 30. 12. 2020 09:45

Davidof píše:To jako chcete tvrdit, že člověk by si měl kupovat jen výbavu, kterou potřebuje ? ... ;-)


Zrovna tady to je zaludna otazka :) Tady jsou ale lidi kapku zkusenejsi.

Mezi tim, co navrhl bob a mezi FF + F2,8 sklem je vic variant. Moje zkusenost je ta, ze pokud uz nekdo ma FF na takove to domaci foceni, tak to zpravidla resi 2 skly, treba cca 35/2 a neco na portrety a prehazovani se nevyhnou.

Ale kdo vi? Treba zrovna FF + 2,8 zoom nakopne tazatele k lepsim fotografickym zitrkum :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod milann88 30. 12. 2020 09:45

Tyhle predikce, ze si nema kupovat drahou výbavu, protože ho to stejne přestane bavit a je začátečník, na to jsem trochu alergický. Jak jsem si všimnul, tak občas někdo odmítá akceptovat, ze koupě slusne FF výbavy nemusí být pro každého taková sekera do rozpočtu a mermomoci tlačí nižší tridu foťáku. Ten UZ nesplnuje ani základní požadavky dane v úvodu a přitom je největší výhoda takového stroje použití dlouhého ohniska, po kterém v zadání nikdo netouží.

Už jsem to psal jednou, ale asi je fajn to napsat ještě jednou. I začátečník muze vyrazne těžit z toho, že dražší fotoaparát přináší něco navíc, myslím, že možná ještě víc než zkušený fotograf, který ledacos dokáže dohnat umem. Eye AF, možnost dosažení hloubky ostrosti, na kterou by na APS-C bylo potřeba sada F1.8 skel a neustále prehazovani, expozice hned v hledáčku a slusne fungující pomocníci jako auto ISO, to všechno umožní dělat slusne fotky méně vzdělanemu fotografovi ve většině podmínek.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chvd 30. 12. 2020 10:23

Davidof píše:To jako chcete tvrdit, že člověk by si měl kupovat jen výbavu, kterou potřebuje ? ... ;-)

To ne, samozrejme je to kazdeho vec stejne jako jestli pije pivo jen kdyz ma zizen ci cokoliv jineho takrka.
Ja jen reagoval na tu vstupni otazku. Nejak na mne zapusobila, zareagoval jsem z meho pohledu ve stejnem duchu. Konkretne na to, ze zadavatel mel telo a dva objektivy, nechtelo se mu prendavat objektivy tak vsechno prodal. Asi jsem divnej, ale prijde mi to zvlastni reseni, tak jsem upozornil, k cemu muze v ramci podobneho systemu konani dojit.
Nechci tu ale rozebirat rozhodnuti ci osobu zadavatele, je samozrejme jeho vec, jak co resi.....ale kdyz jsi se zeptal, tak vysvetluji.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 30. 12. 2020 10:24

Ja som len hodil variantu na úvahu, neriešim nikoho finančnú situáciu.
Aj kúpa 2,8 tamronu za pár babek by posunula stávajúcu techniku o level a pomohla tazateli v úvahách, ako ďalej.
Samozrejme tá sonka s tamronom je najlepšia v ramci +-rozpočtu, to je bez diskusie. Úroveň rozmazania neriešim, je to pre mňa spravidla až taká 3-4 požiadavka v poradí.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 30. 12. 2020 10:27

Samozrejme to jsou zadavatelovy penize :) ... lidi si delaji radost ruzne. Nekdo si poridi mechanicke hodinky za sto tisic nebo Type R na kazdodenni jezdeni, prestoze jsou "ospravedlnenejsi" varianty ...

Zadavatel ale ten FF mel v merku, takze se chtel zrejme ujistit. Kdyz ho vezme, bude mit fotak, ktery chtel a to je hlavni. Hlavne, at ho to bavi ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 30. 12. 2020 10:32

A někdo třeba ty 4-6 leté caparty umí natolik ukáznit, že mu postačí i ten kompakt nebo fotomobil s efektem rozmazání pozadí. Což samozřejmě třeba při školním fotbálku nebo na dětských soutěžích může být problém i pro FF sestavu s Eye-AF.

Vzpomínky na dědu s "olympic" Zenitem, jak mě učil se chovat před fotoaparátem... k nezaplacení. :-)
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod chvd 30. 12. 2020 11:01

milann88 píše:Tyhle predikce, ze si nema kupovat drahou výbavu, protože ho to stejne přestane bavit a je začátečník, na to jsem trochu alergický. Jak jsem si všimnul, tak občas někdo odmítá akceptovat, ze koupě slusne FF výbavy nemusí být pro každého taková sekera do rozpočtu a mermomoci tlačí nižší tridu foťáku. Ten UZ nesplnuje ani základní požadavky dane v úvodu a přitom je největší výhoda takového stroje použití dlouhého ohniska, po kterém v zadání nikdo netouží.

Už jsem to psal jednou, ale asi je fajn to napsat ještě jednou. I začátečník muze vyrazne těžit z toho, že dražší fotoaparát přináší něco navíc, myslím, že možná ještě víc než zkušený fotograf, který ledacos dokáže dohnat umem. Eye AF, možnost dosažení hloubky ostrosti, na kterou by na APS-C bylo potřeba sada F1.8 skel a neustále prehazovani, expozice hned v hledáčku a slusne fungující pomocníci jako auto ISO, to všechno umožní dělat slusne fotky méně vzdělanemu fotografovi ve většině podmínek.


No ja jsem treba zase trochu alergicky na podivnosti.
Predikoval jsem pouze moznost prichodu problemu ci nespokojenosti.
Zadavatel vyresil nelibost zpusobenou prendavanim objektivu tim, ze prodal celou sestavu a ted ma poridit obdobnou sestavu jen realne svetelnou na urovni toho byvale pevneho skla. Pricemz v zadani ani pozadavek na zlepseni svetelnosti vubec nedal, z cehoz mi plyne, ze nejspise uplne nema predstavu, jak mu bude jaka svetelnost s jakymi ohnisky fungovat. A tak me podobne jako bob222 napadlo, ze v interieru si radovanek s hloubkou osrosti s touhle sestavou mozna vubec neuzije...ostatne ale ani nevime, jestli chce tu svetelnost kvuli praci s hloubkou ostrosti. A nevime ani dalsi veci, napriklad co bude s vystupem vlastne delat, raw, jpeg, tisk nebo naopak jen soc media.

Jasne, nemusi to byt pro kazdeho takova sekera, ale na druhou stranu asi to neni pro nej "na kafco", pokud se mu to tenhle mesic nehodi, ale hlavne proc teda nevynalozit penize smysluplne kdyz to jde. A pokud by melo jit jen o to..proste jen tak neco koupit, vsak to je pro me za babku, tak predpokladam, ze by se ani neprisel ptat. Aspon takhle to od lidi, co prachy rozhazuji znam. Koupi, protoze jim udela dobre, ze si to mohli dovolit a a ted jsou borci :).

Zacatecnik muze tezit, ale taky ho nektery veci mohou otravit jeste vice.
Eye AF, to asi bude zalezet, co presne bude fotit, ja pochopil, ze spise nejaky momentky, v malem tmavem interieru to zas tak super pomoc byt vzdy nemusi.
Hloubka ostrosti, jak uz jsem psal v tom tmavsim interieru to muze naopak treba i otravovat protoze treba zrovna u tech momentek muze byt klidne vysledna hloubka ostrosti spise degradujicim prvkem a nemusi byt vubec snadne s ni dobre a efektivne pracovat.
Expozice hned v hledacku-neznam presne moznosti Sony zato znam lidi, co vubec nechapou, jak si to v jaky situaci nastavit a produkuji minimalne stejne odpadu jako by meli s cimkoliv jinym.
Neboli porizenim opravdu rychlyho a vykonnyho auta nekdo muze ziskat na silnici velkou vyhodu a kus bezpeci, jinej se v nem zmrzaci nebo zabije. Uplne stejne jak plati, co pises, ze drazsi fotak muze prinest i neprofikovi neco navic, tak to navic mohou byt starosti nebo diskomfort.
Co jsem se zde naucil:
Čím více MPX nebo větší datová velikost, tím více detailů.
Čím větší "dynamický rozsah snímače", tím vhodnější na focení pošmourna, zamračena.
Software neprodáváný v krabicové verzi zákonitě upadá ve vývoji.
chvd
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků