Fotoaparát podle JPEG

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod ecop 16. 12. 2020 12:46

Ahojte, ptám se zde za kolegu z práce.
Plánuje pořídit foťák na takové to domácí focení ( děti + výlety, dovolená)
Cenově do cca 25-28000,- lze i o něco výš, pokud to bude dávat smysl.
Plánuje postupně 2-3 objektivy, tzn. ty bych do ceny teď nepočítal.

Co je ale hlavní, jde mu o výstup JPEG, nechce nic upravovat v Rawu, tak nějak se díval po Panasonic, Olympus m4/3 a nebo Fuji (x-t 30, X-t 200 ?)

Pokud by bylo tělo WR + stabilizace, je to plus ale není podmínkou.

Já mu poradit nedovedu, měl jsem jen chvíli E-M5-II, podle všeho by měly být nové snímače 20 Mpx lepší.

Moc díky za názory, pokud možno zkušenosti s danými přístroji (značkami)
ecop
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tomashr 16. 12. 2020 13:27

V kvalitě JPG přímo z přístroje jsou na tom opravdu hodně slušně právě Olympusy a Fuji, to je reálné.
V tuto chvíli je docela zajímavá nabídka v Oly outletu na různé vrácené a demo kusy, což má kompletní záruku, nejde o klasický bazar a třeba E-M5III s univerzálem 14-150 za 26 tisíc je hodně slušné - to už je konstrukčně nové tělo s PDAF dostatečným i na akční focení, stabilizací na úrovni E-M1II (lepší jsou jen M1III a M1X), k tomu weather seal (i ten objektiv). Viz https://www.olympusobchod.cz/katalog/ou ... k-ART20350 .
To sklo mám a pro travel je to hodně dobrá volba...
Při striktním požadavku na úplně nový bych asi váhal více.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ecop 16. 12. 2020 13:39

Tomáši díky, takže spíše Olympus a Fuji? Panasonic je out?
Když to chce jen na JPEG, je vůbec podstatný rozdíl mezi 4/3 a Aps-c :?:

Ten E-M5 III nevypadá špatně, zkusil jsem tam zavolat ale nezjistil skoro nic, jen že to jsou přístroje od ambasadorů, ale kolik toho mají nafoceno, eventuální poškození mi nikdo neřekne. Má si prý objednat a může do 14 dnů vrátit, což je sice fajn, ale tak nějak jako kupovat zajíce v pytli a třeba zase poslat zpět.
Přece to není takový problém u toho vést evidenci fotek a doby zápůjčky, taky ho mohl někdo mít i skoro rok :?:

Jen nevím, jak by mu ten E-M5 sednul, já měl E-M5 II asi dva týdny a na ovládání se dalo zvyknout, jen to držení mi dělalo problémy, skoro jsem dostával křeče do prstů, jak tam není ten grip...
ecop
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 12. 2020 13:44

Zjisti taky, jestli preferuje klasické tělo nebo to bez gripu.

Rozdíl mezi APSC a MFT je, ale taky musí člověk uvážit, s jakými skly bude systém provozovat.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod tomashr 16. 12. 2020 14:03

ecop píše:Tomáši díky, takže spíše Olympus a Fuji? Panasonic je out?
Když to chce jen na JPEG, je vůbec podstatný rozdíl mezi 4/3 a Aps-c :?:

Ten E-M5 III nevypadá špatně, zkusil jsem tam zavolat ale nezjistil skoro nic, jen že to jsou přístroje od ambasadorů, ale kolik toho mají nafoceno, eventuální poškození mi nikdo neřekne. Má si prý objednat a může do 14 dnů vrátit, což je sice fajn, ale tak nějak jako kupovat zajíce v pytli a třeba zase poslat zpět.
Přece to není takový problém u toho vést evidenci fotek a doby zápůjčky, taky ho mohl někdo mít i skoro rok :?:

Jen nevím, jak by mu ten E-M5 sednul, já měl E-M5 II asi dva týdny a na ovládání se dalo zvyknout, jen to držení mi dělalo problémy, skoro jsem dostával křeče do prstů, jak tam není ten grip...


Já bych řekl, že v tom JPG je Panasonic horší.
K tomu outletu - mám takto kupované dva objektivy a oba v pohodě, jeden mi přišel fakt jak nový, druhý asi použitý byl, ale OK. Ono jde ale o to, že to sice je použité, ale prodej je s plnou zárukou (dokonce včetně prodloužení o 6 měsíců), není to tedy jako u bazaru s omezeními. Pochybuji, že by takto pustili něco s poškozením, toho bych se moc nebál a navíc tu opravdu je těch 14 dní na vrácení, což je další bonus.

Ad Fuji - taky dobrá volba, já teď spíš odkazoval na určitou konkrétní nabídku. Fakt ale je, že levné Fuji jako X-T200 zas tak skvěle vedle E-M5III nevycházejí (mimochodem zrovna absence gripu je ještě výraznější), pěkná těla jako třeba X-S10 už jsou cenou přeci jen výše (zejména proti odkazované nabídce, v běžné ceně by to bylo podobné). Já bych asi u Fuji právě pod X-S10 nešel, ale přirozeně někdo může mít jiný názor...
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod ecop 16. 12. 2020 14:13

Davide, musím ho poslat do obchodu, ať si to osahá. Říkal, že už byl v Datartu, tam toho sice moc není ale byl tam Olympus, /asi EM-10 a to mu moc nesedlo, pak říkal Panasonic, to nejspíše GX80 a bylo to obdobné, takže si myslím, že alespoň nějaký grip by to mohlo mít :-)
Z toho by vycházelo např. Fuji X-S10, ale to je tak na hraně možností, holt je to novinka. A nebo na ty Olympusy přídavný grip...
Zajdu s ním do Megapixlu, tam toho budou mít doufám více, jen nevím, jestli se jich ptát na to JPEG.
ecop
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 12. 2020 14:19

Dobrou pověst mají jpeg barvy z Fuji, Nikonů, Canonů a Olympusů. U Fuji je výhodou, že mají několik perfektních barevných profilů, takže si každý vybere ten svůj nebo pro různé situace. Profily u Nikonů a Canonů jsou si vzájemně podobnější než ty u Fuji a většina lidí pak používá jen jeden. U Olympusu se mi líbí jen standard, ostatní jsou divočina. Obecně je to ale hodně o preferencích, někdo rád to a jiný tohle. Vybíral bych proto mezi všemi těmito značkami. Foťáky se také liší v automatickém vyvážení bílé, ale nedá se označit univerzální vítěz. Mám dlouhodobou zkušenost s Fuji a Nikonem. Za denního světla a na fotky se sluncem preferuji výstup z Nikonu, v mixovaném umělém světle (různé umělé zdroje, obýváky, hospody) a v lese pod zelenými stromy mívám lepší pocit z Fuji, ale není to 1:0 spíš něco jako 6:4 dle aktuálních podmínek. Expozici podle mne lépe trefují Nikony. Prostě se nedá říct, že by některý výrobce univerzálně vedl a shlížel na ostatní shora. A to ani Fuji, kde je pověst extrémně dobrá.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod tomashr 16. 12. 2020 14:23

Taková rýpavá poznámka ke gripu... Co jsem viděl, tak dost lidí kritizujících u celkem jakéhokoli foťáku absenci gripu má trochu problém v tom, že přístroj drží "jak prase cvičku" a nepoužívá obě ruce. V reálu má člověk většinu váhy na levé ruce (na objektivu) a pravá spíš jen drží balanc a menší grip někdy i zjednodušuje práci prstů kolem koleček, joysticků atd...
Třeba E-M1III má grip sice perfektní, ale z hlediska pevnosti držení se plně využije spíš jen při focení jednou rukou (třeba přes displej) atd.
Já třeba s přecházením mezi E-M1III a E-M5II s výrazně odlišnými gripy problém prostě nemám a myslím si, že to je skutečně dost o celkovém stylu držení, kdy nejsem až tak vázaný jen na grip...

A totální offtopic - pravé neštěstí je velký grip, až si nasadíte circular fisheye :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

-- 16. 12. 2020 14:32 --

Dolgor píše:U Olympusu se mi líbí jen standard, ostatní jsou divočina.


Jen bacha, tady se dost liší typy. Třeba v těch "Art profilech" je mezi E-M10 I a IV rozdíl hodně velký, poslední verze se hodně sune podobným směrem jako Fuji, kdy ty různé "simulace" mohou být vnímány dost pozitivně.
Sám tohle nepoužívám vůbec, ale dost lidí to má rádo a řekl bych, že v tomto asi kralují právě Fuji a Olympus, byť každá značka to pojímá trochu jinak a tak nelze vyhlásit "vítěze", je to o preferencích.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 12. 2020 14:52

Máme E-M10 první verzi, tak možná proto. Ten foťák jsem, když přišel na trh, hrozně chtěl kvůli designu a velikosti, ale pak vedle X-E1 a X-T10 (které jsem mezitím pořídil jako bazarovky) mi v reálu hodně zhořknul kvůli ovládání (menu) a nepřesvědčivé obrazové kvalitě a nechal jsem ho sestře spolu s EZ 14-42, 17 a 25/1,8, ještě ho má. Někdy od roku 2011 jsem si prošel několika crop systémy (Oly, Sony, Fuji), když jsem hledal něco malého k DSLR, a nakonec jsem skončil u Fuji. Je ale třeba říct, že pro mě byla priorita dobrý výstup právě na takovéto domácí cvakání rodinných snímků, výletů a hor, kde je Fuji od prvopočátku silný v kramflecích kvůli velmi solidnímu zvládání šumu, velmi příjemnému WB a barvám i v umělém světle a výběru dostupných objektivů. S Olykem jsem vůbec nebyl spokojený v interiéru, a ani ta f/1,8 sklíčka to proti Fuji nezachránila. Nicméně dělat makro a WL, je Oly bezpečně mnohem lepší systém, pravděpodobně i nové 20 mpixelové senzory a modely s OSPDAF výrazně zůžily propast, která mezi Oly a Fuji na ten můj styl focení bývala.

-- 16. 12. 2020 15:07 --

Ohledně gripu. Nemám problém s žádným tělem typu OMD-EM10, Fuji X-Txx, X-Ex apod, kde jsou všude gripy malé, ale tlačítek a voličů pro pohodlné ovládání důležitých funkcí je dost. Beru je jako kompromis, když chci malý skladný foťák. Když jsem přecházel z X-T10 na X-T2, kompaktnost X-T10ky jsem oplakal.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 16. 12. 2020 16:41

No, ještě bych se ohlédnul po X-H1 od Fuji. Na takové to cvakáníčko možná overkill, ale je to pořádný foťák s dnes už docela legrační cenou. WR, vyšší odolnost, velký grip, stabilizace snímače, spoušť z GFX systému, stavový displej na horní hraně, možnost bateriového gripu, lepší hledáček než X-S10 nebo X-T30/X-T200... snímač a výkon vychází z generace X-T2/X-Pro2.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Stan35 16. 12. 2020 17:03

Mě y dávalo smys si připlatit za X-T3 se setakem nebo nějaké pevné sklo z bazaru. Z dlouhodobeho hlediska za mě rozumný počin.
Jen je třeba zvážit, jestli to myslí vážně a je si vědom vyšších cen objektivů.

X-T3 za chvíli nebudou
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ecop 16. 12. 2020 19:10

wikxzen píše:No, ještě bych se ohlédnul po X-H1 od Fuji. Na takové to cvakáníčko možná overkill, ale je to pořádný foťák s dnes už docela legrační cenou. WR, vyšší odolnost, velký grip, stabilizace snímače, spoušť z GFX systému, stavový displej na horní hraně, možnost bateriového gripu, lepší hledáček než X-S10 nebo X-T30/X-T200... snímač a výkon vychází z generace X-T2/X-Pro2.

To mne taky napadlo, cena vs. výkon asi supr, jen je to už dost velké a těžké.

Stan35 píše:Mě y dávalo smys si připlatit za X-T3 se setakem nebo nějaké pevné sklo z bazaru. Z dlouhodobeho hlediska za mě rozumný počin.
Jen je třeba zvážit, jestli to myslí vážně a je si vědom vyšších cen objektivů.

X-T3 za chvíli nebudou

To je další varianta, cenově sice výš, ale snad by to prošlo. Díval se na ni na netu a za něj (i za mne) lepší polohování displeje než ty komplet otočné.

Odpoledne jsme byli v tom Megapixelu a zkoušeli, kolegovi asi nejvíce sedl Panasonic G9, jenže jsme zase u ceny a velikosti, navíc kontrastní ostření.

Měli jsme v ruce X-T4 (X-T3 nebyla) a taky to šlo. Prodavač říkal, že X-T3 je menší.
Jak je to se stabilizací u Fuji skel, funguje to dobře? Je to na furt nebo se dá vypnout?
Viděl jsem porovnání stabilizace Oly E-M1 III vs X)T4, a byť papírově není Fuji daleko, tak skutečnost je hóódně jená v neprospěch Fuji...https://mirrorlesscomparison.com/fujifi ... -iii-ibis/
A co když je i v těle? Je to jako u Olympusu, že se dá zvolit jen stabilizace v některé ose (např. pro panning) nebo jen ON/OFF ?
Další byl E-M1 II a E-M5 III, E-M1 jednoznačně lepší držení, jen jestli to už není zbytečně moc profi a složité.
To stejné je u Fuji ty samostatné voliče, aby se do toho nezamotal...

Jinak moc díky všem za podněty ;-)
ecop
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 16. 12. 2020 21:22

Ad stabilizace u Fuji, dá se vypnout. Při rozhodování bych ji nepřikládal takovou důležitost, abych se rozhodoval podle toho, jestli udržím sekundové časy.
Pokud je v těle, jen ON/OFF a potom buď může běžet pořád, nebo jen při snímání nebo vypnuto.
Pokud máš zároveň OIS objektiv, tak položka v menu není aktivní, pokud je objektiv na OFF, aby fungovala, musí se na objektivu zapnout do ON. Toto samozřejmě neplatí s nestabilizovanými objektivy.

Voliče - složité to není, má to svou logiku, dá se fungovat i jako u DSLR.

Každopádně, tělo je jen část a opravdu je dobré se zamyslet nad tím, že kupuju systém a z něj pramenící výhody/nevýhody. Od velikosti snímače, ceny objektivů a příslušenství, jak se mi to drží, jak se do toho hledí atd. Aby ho to nepřestalo za pár let bavit a zprvu zmasírován marketingem zjistil, že je mu to k ničemu a mohl ušetřit.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ecop 21. 12. 2020 07:49

Hlásím, že kolega si objednal ten E-M5 III. Nakonec rozhodlo to, že na m4/3 je asi lepší výběr objektivů, taky jsou za dobré ceny ;-) Dorazí asi až po vánocích, to ale nevadí, není malej :D
Díky všem za pomoc.
ecop
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků