Foťák co fotí srovnatelně jako mobil

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Flor.cz 2. 12. 2020 08:13

V té cenové relaci vyjde nejlíp koupit druhý mobil a k němu pouzdro s gripem, které ho přiblíží fotoaparátu - jak vzhledově tak funkčně. Simka není třeba, mobil velmi dobře funguje i bez ní.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tomashr 2. 12. 2020 08:55

Mikka1 píše:
Myslela jsem si, že ty parametry foťáků nějak nechápu, protože mi všechno přišlo dost špatné. Že ten mobil za 6000 má vlastně všechno lepší, kromě tedy optického zoomu, než foťák za stejno cenu.


Zaprvé s těmi parametry to malinko zmatek je, typicky u toho odkazovaného Samsungu je těch 48mpix ve skutečnosti jen 12mpix - pixely se skládají ze čtyř menších, což má své výhody a v podstatě těch 48mpix úplná lež není, ale v přímém srovnání s foťákem to je jen 12...
Jinak ale hlavní rozdíl (klad?) mobilu je v integrovaném postprocesu, on si fotku do jisté míry "vymýšlí" a popravdě v hodně případech, typicky krajinky, se mu to velice daří. Proti levným kompaktům to pak vypadá lépe právě z tohoto důvodu, přímo kvalita optiky a snímače v mobilu lepší být nemusí (a často ani není).
Za mne má kompakt proti mobilu smysl hlavně pokud někdo chce delší zoom-přiblížení, to v mobilech buď není anebo je to dost ošizené. Ať už výše zmíněné Sony HX60 nebo Panasonic TZ80 nebo více fotoapáratově řešený Canon SX620 či Nikon Coolpix B500 přeci jen nabízejí něco, co mobil zkrátka nemá (ale cena často mírně nad 5 tisíc). Pokud ale požadavek na zoom není, tak pak upřímně řečeno už mobily vyhrávají ve velké části případů.
Blog Fotozóna - https://blog.fotozona.cz
tomashr
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 2. 12. 2020 12:53

No, a jak jsou vlastne stari ti mali?

Pokud hodne mali, kdyz tam je obava z rozbiti fotaku, tak bych bral klidne neco za par stovek ze zastavarny. Takhle jsem pred mesicem koupil fotak dcerce (6 let). Dela to vse, co fotak delat ma, foti, nataci videa, publikovat to nikde nebudou, rozbiti me netrapi, a hlavne ... je leskly a cerveny :)
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noldo 3. 12. 2020 13:32

Podľa mňa existuje trochu nedocenená trieda foťákov a to staršie profi kompakty. Ja napríklad vlastním olympus XZ-2 a mal som z neho naozaj dobré snímky. Aj malý čip v kompakte s dobrým svetelným objektívom dorovná mobil.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Mikka1 4. 12. 2020 10:06

tomashr píše:Ať už výše zmíněné Sony HX60 nebo Panasonic TZ80 nebo více fotoapáratově řešený Canon SX620 či Nikon Coolpix B500 přeci jen nabízejí něco, co mobil zkrátka nemá (ale cena často mírně nad 5 tisíc). Pokud ale požadavek na zoom není, tak pak upřímně řečeno už mobily vyhrávají ve velké části případů.


Moc děkuji! a který mám vybrat? Má je ve srovnávači a koukám na to a nevím. Nejlepší mi přijde Canon, zvažuji váhu a velikost. Nejvíc se mi líbí Nikon. Může být trochu dražší, dneska ta tisícovka je jeden nákup.
Požadavek na zoom je. Mně to u mobilu chybí. Já to předtím blbě pochopila. Chtěla jsem napsat, že není požadavek na makro.
Pak je požadavek na zachycení hýbajících se dětí jinak než zcela rozmazaně.
Mikka1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flor.cz 4. 12. 2020 11:15

Zachycení rychlého pohybu teoreticky zvládne každý foťák, je to jen otázka nastavení. Stačí fotit s prioritou času a nastavit dostatečně krátký čas, který pohyb "zmrazí". Detailněji to mám vysvětlené na blogu - https://www.flor.cz/blog/fotoskola-naucte-se-jak-fotit/ - jak nastavit foťák pro různé situace. Foťáky na to mají i automatický režim sport, ale ten nezohledňuje, že každý pohyb je jinak rychlý.

U těchto levných foťáků bude problém v rychlosti a přesnosti ostření, dá se čekat, že spousta fotek bude zaostřená jinam než na děti. Při focení např. v místnosti, kde není moc světla, budou výsledky ještě daleko horší. Čím míň světla, tím foťák hůř ostří. Focení rychlého pohybu se správným zaostřením, je technicky nejnáročnější druh focení, problémy s tím mají i mnohonásobně dražší foťáky.

Dá se to obejít předostřením, v klidu zaostřit někam do trávy a jakmile tím místem budou děti probíhat, tak zmáčknout spoušť.

Ještě k těm mobilům, i ty nejlevnější mobily umí rozostřit pozadí za postavou. Je to sice umělý efekt, ale vypadá docela věrohodně. Foťáky toto rozostření dělají přirozeně objektivem, ale ty levné na to nemají dostatečně velký snímač, takže efekt rozostření pozadí za postavou bude jen minimální.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikka1 4. 12. 2020 15:54

Nemyslela jsem fotit třeba běžící dítě.
Ale třeba sedící hrající si s kostkama, nebo stojící dívající se na mě.
Mikka1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Flor.cz 4. 12. 2020 16:15

V tom případě by neměl bý problém s rozmazáním pohybu. Pokud si hraje trochu víc "divoce", tak stačí nastavit dostatečně krátký čas, jak jsem psal výš. S ostřením nebude problém.
✔️ Galerie pro fotografy zdarma:.. http://_Story_Show_Gallery_.flor.cz
Flor.cz
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikka1 5. 12. 2020 10:11

Tak mi prosím poraď, který vybrat.
Já opravdu nevím.
Mikka1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Mikka1 7. 12. 2020 18:52

Prosím neporadil byste mi někdo?
A pak ještě jeden dotaz, je lepší kupovat teď nebo počkat po Vánocích?
Mikka1
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 7. 12. 2020 19:35

Vyber si podle velikosti - ten Canon je příjemně malý, vejde se ti i do kapsy.

Pokud tě velikost nezajímá, tak ten Nikon má větší přiblížení.

Oba splňují tvoje zadání.

Ten Canon mají v Megapixel za 4000 zlevněný.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Mikka1 8. 12. 2020 00:50

Moc děkuji.
Zakoupeno.
Jsem moc ráda, že se podařilo něco vymyslet.
Mně se na něm právě líbila ta hmotnost a pak že má GPS.
Mikka1
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků