Lumix GX9 nebo Fuji X-T30

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod mandak1 20. 11. 2020 21:26

Ahoj všem, plánuji koupit novou bezzrcadlovku. Rozhoduji se mezi:

  • Panasonic Lumix GX9
  • Fuji X-T30

Co bude lepší? Zatím plánuji vzít se seťákem, u GX9 bych bral s 12-60, u Fuji s XF 18-55. GX9 by byl levnější. Ale nevím, zase kolem Fuji je docela hype. A je to APS-C proti m4/3. Poradíte?
mandak1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 20. 11. 2020 22:31

Zdárek. Pokud preferuješ jednoduchost ovládání, tak Fuji nemusí být ideální fotoaparátem. Moc "hejblátek", ale třeba to hraní si s foťákem je směr...
A vstoupíš do systému (s Fuji X-T30) bez stabilizace snímače (oproti GX9).
Levnějším Fuji "seťákem" je jeho plastová variace XC 16~50 se slabší světelností oproti XF verzi. Opticky si oproti 18~55 až tak nepohoršíš. Váhově a velikostně si naopak polepšíš. Nový stojí asi necelých 12k Kč.

Více se typově k Panasonicu GX9 blíží asi X-S10 od Fuji, ale to je letošní novinka a cena tomu odpovídá. Pak už jen třeba X-T200 o kterém se ale začalo šuškat, že Fuji nebude již prodávat (zatím však spekulace).

Někdo rozdíl mezi m4/3 a APS-C neřeší, jiný ten rozdíl pozná hned (a vadí mu). Záleží na tom, co se a jak (a třeba kdy) fotí/točí... a třeba jak se s fotkami pak ještě pracuje v PP a případně provádí s výstupy (tisk vs. soc. sítě např.).
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod foto1977 20. 11. 2020 22:56

Měl jsem GX80 a chvíli i GX9 včetně toho 12-60mm.
Teď mám X-T30 a k němu jsem původně měl 18-55mm, ale ten jsem prodal a pořídil 16-50mm (jak píše wikxzen). Opticky mi ten 16-50mm nepřijde horší než 18-55. Výhodou (pro mě) je 16mm na začátku a pak váha a velikost. 18-55mm už je na X-t30 těžký, chce to přídavný grip, ale pak už to postrádá tu kompaktnost. To už rovnou X-T3.

Jinak Lumix má podle mě oproti Fuji úplně fantastické ovládání, Fuji zase obrazový výstup.
Já upřednostnil to druhé i když to první mi moc chybí... :)
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod LoboC 21. 11. 2020 14:04

Měl jsem GX9+12-60, předtím k Olympusu také 12-60 (ty levnější), oba špatné od ohniska cca 30-35 mm - rozmazaná levá, nebo pravá strana, nepoužitelné, takže vráceno.....
Jako dlouholetý uživatel Fuji jsem si nějak nemohl zvyknout na ovládání a nastavení memu - u Fuji je to jednoduší...

V podstatě moje zkušenosti s objektivy odpovídá tato recenze:

https://www.optyczne.pl/406.11-Test_obi ... wanie.html

https://www.optyczne.pl/406.1-Test_obie ... 4%99p.html

dnešní Fujinon 16-50 + Fuji X-T100
Přílohy
DSCF7089w.jpg
LoboC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mandak1 21. 11. 2020 23:08

Je faktem, že foťáky Lumix mají ovládání parádní. Jen se mi moc nelíbí, že to dost šumí. Mám zkušenosti s Gx800. Foťák fajn, ale ve stínech je šum vidět někdy i na ISO 200.
Ještě by byla možnost vzít G90. To by taky měl být parádní foťák. Možná i parametrově lepší než GX9, jen větší rozměrově. Ale zase hledáček tisíckrát lepší prý.

Jen prostě ve mně hlodá to, zda nejít do Fuji. Peněžně to vyjde víc. To prostě jo. Jen jestli si člověk o tolik polepší. Protože Fujiny, konkrétně ta X-T30 fakt i na ISO 1600, možná i na 3200 má ten šum skoro neviditelný. A spousta lidí prostě i mluví o tom, že s Fujinama je radost fotit. Takový ten X faktor, který spoustům foťáků chybí.

Zase na m4/3 existují dobré a hlavně cenově dostupné objektivy - jako 14, 25/1.7, od Olympusu 45/1.8. TO člověk koupí za pár peněz, u FUJI člověk vykrvácí. Takže babo raď.

Ta G90 je asi pocitově velká. Nevím, ale zase ty parametry. Vypadá taky dobře. Kdo chce popovídat a říct svoje názory? :) Beru vše, prostě mi jde o zkušenosti a sám si to nějak ujasnit.
mandak1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vendda 22. 11. 2020 01:33

Zdravím, koukal jsem na dpreview.com na rozdíly mezi uvedenými aparáty, a ono to vypadá na plichtu. Pokud se vám nelíbí GX, pak na tom Géčko bude ohledně šumu tak nějak stejný. Podle mě z bláta do louže. Samozřejmě se nebavím o ostatních parametrech, rozdíly přeci jen trochu jsou. Ale ta Fujina přece jen stále vrtá jako červík, že jo?
vendda
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 11. 2020 08:02

Ten šum se ti objevuje v RAW nebo jpeg ? Nemohl bys postnout nějaký příklad ?
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Fidko 22. 11. 2020 10:26

mandak1 píše:Je faktem, že foťáky Lumix mají ovládání parádní. Jen se mi moc nelíbí, že to dost šumí. Mám zkušenosti s Gx800. Foťák fajn, ale ve stínech je šum vidět někdy i na ISO 200.
Ještě by byla možnost vzít G90. To by taky měl být parádní foťák. Možná i parametrově lepší než GX9, jen větší rozměrově. Ale zase hledáček tisíckrát lepší prý.

Jen prostě ve mně hlodá to, zda nejít do Fuji. Peněžně to vyjde víc. To prostě jo. Jen jestli si člověk o tolik polepší. Protože Fujiny, konkrétně ta X-T30 fakt i na ISO 1600, možná i na 3200 má ten šum skoro neviditelný. A spousta lidí prostě i mluví o tom, že s Fujinama je radost fotit. Takový ten X faktor, který spoustům foťáků chybí.

Zase na m4/3 existují dobré a hlavně cenově dostupné objektivy - jako 14, 25/1.7, od Olympusu 45/1.8. TO člověk koupí za pár peněz, u FUJI člověk vykrvácí. Takže babo raď.

Ta G90 je asi pocitově velká. Nevím, ale zase ty parametry. Vypadá taky dobře. Kdo chce popovídat a říct svoje názory? :) Beru vše, prostě mi jde o zkušenosti a sám si to nějak ujasnit.


Skus fotky trochu preexponovavat. Na Olympuse to funguje a sum sa na zakladnych ISO skoro strati.

Keby si si vyberal celkom novy system, asi by som Ti odporucil to Fuji, ale ked uz to mas doma a navyse sa Ti nepozdava myslienka toho, ze zaplatis viac, skusil by som tomu este dat sancu. Fuji ma ten sum samozrejme nizsi, ale nemal by to byt tak extremny rozdiel. A ako si pomenul, optiku na mFT zozenies lacnejsie.

Co sa tyka radosti z fotenia, to je zase individualne. Niekoho Fuji naozaj chyti, ale nie na kazdeho to ma rovnaky efekt. Ale je pravda, ze napriec systemami mam z Fujistov tak nejak najprijemnejsi pocit, v zmysle, ze su to ludia pre ktorych je fotenie naozaj radost a najmenej riesia techniku, ine znacky, porovnavanie pindikov a podobne :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 11. 2020 12:47

Já bych si zkontroloval, jestli nepoužíváš nějakou formu zesvětlování stínů (v jpeg). To je sice hezká funkce, ale může přinést šum, když se snaží zvýšit jas v tmavých částech kontrastních scén.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod foto1977 22. 11. 2020 18:18

mandak1 píše:Ještě by byla možnost vzít G90. To by taky měl být parádní foťák. Možná i parametrově lepší než GX9, jen větší rozměrově. Ale zase hledáček tisíckrát lepší prý.

Než jsem přešel na Fuji X-T30 tak jsem pořídil jako možného nástupce tu G90 v setu s 12-60mm.
Oproti GX80/9 má ta G90 opravdu parádní hledáček. Ale obrazově je to pořád stejné jako GX9 a asi o 5% lepší než starší GX80. Takže jsem jí vrátil a šel do Fuji, tam jsem opravdu spokojen i když vzpomínka na ovládání Lumixu mě občas zarmoutí. Ale jak píše svou zkušenost LoboC tak je to silně individuální...
foto1977
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mandak1 22. 11. 2020 20:11

No ten šum - ono když jsou podmínky dobré, tak je to v pohodě. To s tím problém není. Ale když třeba porovnám ISO 100 starého Pentaxu K50 a teď GX800 na ISO 200, tak to tam vidím. S JPEGy nepracuji, vždy jsem fotil do RAW. Ale s tím zesvětlováním stínů, ano, když vezmu RAW a snažím se hodně někde vytáhnout stíny v Lightroomu, tak tam Lumix dobrý není. Ale není to žádná tragédie, to zase ne. Ale vidět to je.

vendda: jo červíček vrtá a hodně.

Mám teď skoro první půlroční dítě a tak prostě jen zkoumám a zjišťuji, co by bylo nejlepší za danou cenu (cca 15-28 000 Kč).
mandak1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 11. 2020 22:37

Takové rozhodování je vždycky těžké. Já vnímám Fuji jako skvělý systém pro hobíky, kteří chtějí profi výsledky (kvalita obrazu i HO) a nechtějí FF s jeho většími těly a objektivy. Mám v současnosti třetí tělo Fuji (teď X-T2) a nedokážu se s ním rozloučit, přestože mám i FF Nikon a několik skvělých S objektivů. S Fuji se mi zkrátka dobře fotí a některé objektivy mají subjektivně ohromě zajímavý charakter (např 35/1,4 a 56/1,2), takže si zkrátka vybírám ten systém, který mi v dané situaci připadá vhodnější. Rozdíl v šumu a celkové obrazové kvalitě proti FF tu je, ale nepřipadá mi podstatný ani limitující, chyba fotografa dokáže vyprodukovat větší rozdíl. Máme v rodině i m4/3 Olyka OMD E-M10 (první verze, plus palačinka 14-42, 17 a 25/1,8) a mezi ním a Fuji je podle mne znatelně větší rozdíl v kvalitě rawu než mezi X-T2 a Nikonem Z6. Novější 20mpixelové Olympusy jsou určitě lepší než starý 16mpixelový snímač, u Panasoniců vůbec nevím, nesleduji.
Co se týká cen, ano, Fuji optika je dražší jak nová, tak bazarová. Na druhou stranu na focení dětí si člověk nebude pořizovat širokou sadu high-end objektivů. Podle mne stačí základní zoom a 2-3 pevná skla pro různé příležitosti. Já tedy mám jen 18-55 a 35/1,4 (stál mě bazarový před čtyřmi lety 8,5 tisíce). Ten 35/1,4 mi připadá jako skvělé sklo na rodinné foto, na což převážně Fujinu používám, takže nemám potřebu rozšiřovat výbavu. Jeho výhodou je maličká velikost a téměř palačinkoidnost, takže je dobře vyvážený i na malých Fuji tělech. Jeho nevýhodou je trochu pomalejší AF (ve srovnání s f/2 verzí), ale na děti to většinou v AF-C režimu stačí. Fuji má nyní skvělou podporu v LR i Capture one, co se týká barevných režimů a jejich kvality. Fotky vypadají skvěle už při otevření. Přikládám sooc jpegy z 35/1,4 na plnou, zasloužily by si mírnou úpravu, ale už by nebyly sooc:)
DSCF2059.jpg
DSCF1979.jpg
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod mandak1 22. 11. 2020 22:49

Krásné fotky. Děkuji za zkušenosti. Ono stejně nejtěžší věc je to rozhodnutí, člověk by měl víc fotit a starat se o jiné věci. Než o výběr. Aspoň tak to vidím.

Ale asi to risknu a objednám Fujinu X-T30, spolu s 18-55, časem dokoupím XC 35/2.0 a snad budu spokojený. Jako v ruce jsem si ji osahal. Stihl jsem to v létě. Mám spíš radši menší stroje, drží se mi dobře, ruce velké nemám. I když G80 nebo G90 jsou takové klasické "zrcadlo-držení" bezrcadla, s nimi se to srovnávat nedá, ale zase jsou těžší, o dost. O to mi ale nejde, jak jsem napsal už dřív.

Holt je to koníček a člověk by měl něco i zkoušet, buď to půjde nebo se spálí. O život nejde. Chci si udělat radost a mít ten fajn pocit, když vezmu foťák do ruky a půjdu si jen tak něco vyfotit. Ať už rodinu nebo rybník na procházce. O nic jiného mi nejde.

EDIT:
No a ještě mě zajímá jedna věc. Koupili byste ještě dnes na eglobal central? Aby to došlo do Vánoc/do konce roku? Pokud to dojde v 2021 zadrží to na hranicích a bude nutno doplácet clo? Nebo raději koupit ve fujifoto o pár tisíc víc?
mandak1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stan35 23. 11. 2020 09:18

Já bych teď eglobal vynechal. Ono u položek, kde mají uvedeno, že expedují do 24 hodin, by se to stihnout dalo, snad i u ostatních. Ale ty rozdíly nejsou díky akci u Fuji drastické a asi chceš mít klidné vánoce a ne nervy jestli to stihnou. Navíc teď před svátky se ti může hodit možnost vrátit to do 14 dnů.
Zvážil bych i koupi jen těla a k němu buď nové nebo bazarové malé pevné objektivy f2. Na X-T30 vyvážená sestava myslím.
Stan35
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 23. 11. 2020 09:23

Megapixel bazar X-T30 za necelých 18k Kč. Paladix bazar X-T30 za 15k Kč se zárukou do 9/2021. Já bych tedy moc neváhal. Se skly to je podobné.
wikxzen
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků