Svadobná výbava DSLR vs. CSC

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod engine_er 17. 8. 2020 18:08

Pozdravujem. Rád by som požiadal skúsenejších fotografov o radu. Chcel by som doplniť, prípadne vymeniť svoju fotovýbavu pretože by som sa rád venoval viac fotografovaniu svadieb a rodinných osláv. Stojím teda pred rozhodnutím do čoho investovať, aby to malo zmysel a prinieslo očakávanú hodnotu za dané peniaze.

Teraz vlastním D7200 + Sigma 18-35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon 85 f/1.8 + SB700. Problém vnímam predovšetkým v absencii záložného tela a v nespoľahlivom ostrení (už som mal v servise telo s Nikon objektívmi vo Viedni, ako aj telo so Sigmou v Prahe - AWH, ale stále to nie je ono).

1. Preto by som zavrhol nákup ďalšej D7200, čo by bolo rýchle a lacné riešenie (ostali by mi objektívy, ako aj blesk).
2. Druhou možnosťou by bol nákup D500, ktorá má (podľa recenzii) špičkový AF modul. Ale zatiaľ som nemal možnosť vyskúšať ho s mojimi objektívmi "zladenými" na moje telo (taktiež by mi ostali objektívy aj blesk).
3. Treťou možnosťou je úplne vymeniť systém, tzn. ísť do CSC, ktoré ponúkajú špičkové ostrenie priamo na oko. A tu sa ponúkajú dve možnosti:
3.1: A7III - je to FF, čo je pre väčšinu už iná liga oproti APSC, je to celkom vychytaný model a objektívy sa dajú kúpiť taktiež veľmi slušné (napr. Tamron 28-75 f/2.8 ). Investícia by však bola obrovská, ale na druhej strane by vydržala niekoľko rokov resp. musela by :)
3.2: systém Fujifilm (X-T3/T4). Fuji som vždy obchádzal až do momentu, kedy som bol na svadbe, kde fotograf používal výhradne tieto foťáky. Pozrel som si jeho tvoru a fotky boli veľmi dobré. Kto tvrdí, že na svadbu jedine FF, tak si myslím, že je to v dnešnej dobe už obmedzenejší názor. Prechod na Fuji by však taktiež znamenal značnú investíciu, pričom ide "iba" o APSC.

Na A7III a Fuji X-T3/4 sa mi páči hlavne kontinuálne ostrenie na oko (tzn. istejšie a príjemnejšie ostrenie bez prekomponovania a zároveň menej odpadu) a hmotnosť. D7200 s nasadenou Sigmou a bleskom má skoro 2 kg...

Ospravedlňujem sa za dlhšiu úvahu, ale chcel som načrtnúť moju situáciu čo najprehľadnejšie. Zároveň všetkým ďakujem za rady.
ULN WS: i5-13600K + 64 GB DDR4 + KC3000 1TB + SX8200 1TB + M500 256GB + Kingston UV400 240GB + 2x HGST 1TB Himuro + RX570 4GB + RM750x + Xonar DGX+ CS2731
DSLR: Nikon D780 + Nikon 24-70 f/2.8 + Nikon 35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon + 85 f/1.8 + Godox V1
engine_er
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod milann88 17. 8. 2020 18:37

Ja kdybych vybiral, tak bych sel urcite do dvou tel. Nedavno jsem fotil jednu svatbu z donuceni a dve tela jsou super, da se pak fotit s dvema pevnymi objektivy, aniz by byl strach, ze utece nejaky moment.

Na FF je super kombinace svetelne 28/24mm a 50mm nebo 35mm a 85mm, podle potreby jeste nejaky sirokac a delsi sklo na portrety.

Sel bych do kombinace dvou X-T3, D750 nebo A7III.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pemar 17. 8. 2020 18:41

Co se týče přesnosti ostření, tak s D500 má o hodně konzistentnější ostření a to i se Sigmou, ale pro optimální výsledek se musíš naučit více pracovat s AF režimy. Je to ale více foťák na sport nebo wildlife, oproti D7200 má větší a těžší tělo, to by mohlo i vadit. Na druhou stranu, má oproti D7200 i Fuji a Sony vyšší odolnost proti rozmarům počasí a vydrží déle na jednu baterku (do D500 se daji použit i baterky z D7200). Má to optický hledáček, obraz nemá zpoždění a netrhá se, AF má oproti D7200 vyšší pokryti AF body.

D750 je výborná mašina, ale AF je podobný jako u D7200.

Sigmu 18-35/1.8 bych si s D500 pořádně vyzkoušel, já ji nemám, řadě lidi na D500 funguje, ale nesmí mít prohnutou rovinu ostrosti a potřebu výrazně jiného seřízení na krátkém a dlouhém konci, v servisu Sigma (AWH) umí seřídit jen ostření na středový bod a Nikon D500 umí nastavit jen jednu ohniskovou vzdálenost a tenhle zoom potřebuje dost často seřídit na obou koncích, což D500 neumí, to umí až Nikon D780. V takovém případě bych se podíval po bazarovém Nikonu 20/1.8 nebo 24/1.8. Nikony 50/1.8 a 85/1.8 funguji obvykle s D500 bez problému.

Fuji a Sony jsou jiné. Menší, kompaktnější, bezzcadlovky. Oproti D500 o kousek lépe ostří na statické subjekty a hůře na rychlý chaotický pohyb, ale AF má více automatiky a hračičky jako je ostření na oko. Více se vybiji baterie, v zimě jsou citlivější na nízké teploty.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod lennyl_2 17. 8. 2020 18:45

ako ti ostri na D7200 ta 50tka a 85tka? mas problem iba s tou Sigmou?

ako tu bola poznamka,dve tela su velka pomoc pri svadbe.mohol by si to poriesit Nikonom Z50 - mal by si dostat cez dodavany adapter funkcny AF na tej Sigme,bohuzial vaha/dlzka skla bude mizerna.

APS-C plne vyhovuje, Fuji ma kvalitne tela aj svoje nativne skla.
co je podla mna vyhoda A7III (okrem toho,ze to ma vacsi snimac co je pri slabsom svetle trochu lepsie pre ISO),je aktualna cena aj oproti XT4 (minimalne z e-infin) tak vyrazna podpora Sigma,Tamron,Samyang a pridava sa Tokina atd.na f1,4 a f1,8 (resp.je aj dost f2,8) je velka ponuka a zopar typov skiel je naozaj vybornych.
https://www.e-infin.com/eu/item/3555/so ... (body_only)
https://www.e-infin.com/eu/item/4128/fu ... nly_(black)
tato cena Z50 je akasi nizka,neviem preco:
https://www.e-infin.com/eu/item/4054/ni ... -50mm_lens

prechod na Sony/Fuji ta bude stat majlant,to uz vies (menis vlastne vsetko).

PS: zamyslenie. vacsina vyrobcov sa uz zameriava na bezzrkadlovky. naviac nikde nemas "zaruku", ze aj s dalsim DSLR Nikonom nebudes musiet riesit kalibracie skiel.
pri bezzrkadlovke ziskas asi najviac ten konfort stylu fotenia pri EyeAF, ze nechavas fotak sledovat objekt/cloveka a cvaknes vtedy,ked ti vyhovuje kompo a vyraz (vsetci to uz maju, Nikon/Canon/Sony/Fuji pokial viem).
Naposledy upravil lennyl_2 dne 17. 8. 2020 19:12, celkově upraveno 3
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 17. 8. 2020 18:56

Z50 získala ocenění EISA 2020: Best buy camera – Nejlepší nákup, takže asi stojí za vyzkoušení.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 8. 2020 19:06

Tak tak. Jít na svatbu jen s jedním tělem je nezodpovědnost. Dvě jsou základ, takže bych vybíral tak, aby se to dalo utáhnout. Čili bych zkusil doplnit Nikon výbavu v některé z následujících variant.

1) Dokoupil bych bazarový D750 a Nikkor 28 nebo 35/1,8 G (celkem do 30 tisíc Kč). D750 jsem měl a potíže s AF byly nula. Je to supr tělo a na reportážní focení má nepřekonatelný poměr cena/výkon i dnes. Navíc zůstává filosofie ovládání.

2)Nebo nový Nikon Z5 s FTZ, přes který můžeš provozovat stávající objektivy nebo levně získané bazarové objektivy pro F. Časem a postupně pak můžeš nahrazovat objektivy za nativní pro Z bajonet a doplnit další tělo. AF výkonu se neboj, praktičtí fotografové na rovinu říkají, že v reálu s nimi jsou při reportážích a svatbách stejně úspěšní jako s adorovanými A7 III.

3)Koupit Z50 s FTZ jako hlavní tělo pro Sigmu 18-35/1,8. Tahle Sigma je známý problémista a málokomu se povede ji sladit s DSLR. Na bezzrcadlovce pravděpodobně bude fungovat mnohem spolehlivěji. Nikkory pak můžeš dál používat na D7200.

Přechod na jiný systém je velký zásah a chvíli se budeš učit, jak s tím pracovat. Nicméně se mi jeví jako docela dobrá cesta kombinace jednoho nového a jednoho staršího nebo nižšího těla - například X-T3 + X-T2, kde máš u X-T3 lepší AF a video, ale X-T2 tě nepoplete díky téměř identickému tělu. Objektivy u Fuji asi hlavně pevné, např 23 a 35/1,4 a 56/1,2.

-- 17. 8. 2020 20:16 --

...u Nikonu se určitě vylatí počkat do podzimu na slevové akce. Nikdo neví, co v nich přesně bude, ale předpokládám že Z5 a Z6 určitě ano, protože má být uveden nástupce Z6s.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 8. 2020 21:23

Prechod na iný systém je dosť veľká zmena. Po skúsenostiach s DSLR na svadbách by som jednoznačne volil bezzrkadlovky - ostria presnejšie, vedia fotiť tichšie a aj expozícia je presnejšia (bez ohľadu na svetlo).
Či zvolíš zmenu systému alebo kúpu napr. 2x Z5/Z6 s niečím univerzálnym (24-70/4 + sklá čo už máš cez adaptér) je na tebe, vždy ide o veľmi nákladnú vec.

Vybral by som určite 2 podobné fotoaparáty s možnosťou fotenia na 2 karty súčasne, je to lepšie riešenie ako 1 akákoľvek drahá, či kvalitná karta.

Mám Sony, takže poradím aj v tom - 2xA7III + Tamron 28-75/2.8 + nová Sigma 85 Art + 2x YN 560IV + 1 extra batéria a 4x128GB SD by bola pomerne ľahká, veľmi kvalitná a ešte ako-tak dostupná zostava.

Predtým ale určite skús aj ten D500, možno to pomôže.
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod lemming 17. 8. 2020 21:42

Já bych rozhodně zahrnul do výběru Z5/Z6. Využil bys na ní ty dva pevné Nikkory a blesk. AF na svatby úplně v klidu (ostření na oko samozřejmě Nikony mají). Plus když jsi zvyklý na Nikon, tak na nich budeš hned jako doma. Jestli bys chtěl používat na jednom focení D7200 a Sony / Fuji, tak by to bylo asi trochu na hlavu.
lemming
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 17. 8. 2020 21:56

Jedině můžu zopakovat, že u D750 není s přesností AF problém (používal jsem ho se světelnými Nikkory 1,8 G). Z6 má samozřejmě naprosto přesný AF, ale praktický přínos vidím hlavně v ještě vyšší kvalitě nativních objektivů a v AF bodech po celé ploše. Face/Eye AF představují ulehčení v některých situacích, ale i bez nich to normálně jde. D750 je nejlevnější možnost, jak se dostat k FF se skvělou obrazovou kvalitou a AF, na který je spoleh. Z5/6 jsou cesta do budoucnosti, ale pořizovací cena je v tuto chvíli trochu vyšší.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 18. 8. 2020 05:13

Já fotím svatby se dvěma těly (D700, D610), na nich pevnou 28mm a 50mm, na opasku v pouzdře ještě mám 105/2.8 a v batohu 70-200/2.8 už většinou jen na venkovní focení jenom. D700 má super, že má páčku na přepínání AF režimů, což se při tak rychlé reportážní fotografii jako je svatba perfektně hodí, nevím jestli novější Nikony to mají, podle mě ne. Přípravu a obřad většinou udělám pouze na 28mm a 50mm, žádný další objektiv nepotřebuju. 24mm nemám na svatby rád, protože už to kosí krajní linie. Domnívám se, že nekonzistence AF u tazatele nebude tou D7200 ale tou Sigmou, f1.8 na APS-C není zas tak extrémní, aby to ujíždělo.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 18. 8. 2020 05:37

S přesností AF u D750 problém obecně také nevidím, ale ta Sigma 18-35mm je DX objektiv, na FF nepoužitelný, takže ani na Z6 nebo jiný Nikon FF nepasuje. Jak jsem psal, je velká šance, že na D500 bude ostřit o hodně lépe (tu zkušenost mám se Sigmou 50 Art ze stejné generace, kdy se Sigma ještě hodně prala s kompatibilitou fw). U toho objektivu 18-35/1.8 je problém i v konstrukci objektivu, ostatní značky se do toho raději nepustili, ale Sigma chtěla mít něco extra.

100% zachování kompatibility s tím co máš, je jenom u Nikonu APS-C, zrcadlovky D500 nebo bezrcadlovky Z50, u všech FF snímačů přijdeš o možnost použit 18-35mm a u jiných systémů nebudeš moci použit ani objektivy, ani baterie, ani blesky, ... všechno budeš kupovat znova.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod engine_er 18. 8. 2020 06:16

Vďaka páni za podnetnú diskusiu. Je toho veľa, tak nebudem reagovať na každý detail, ale pokúsim sa to nejako zhrnúť.

D750 je stále veľmi slušný foťák (v podstate D7200 s FF snímačom), ale rád by som vyskúšal niečo novšie/lepšie s rýchlejším a konzistentnejším ostrením. To mi vie v podstate ponúknuť D500 alebo CSC. D500 mi dáva zmysel z dôvodu výborného snímača, výborného AF a mohol by som použiť všetky súčasné objektívy a blesk. Ale stále je to (veľké a ťažké) APS-C.

Logika mi však hovorí, že CSC sú budúcnosť resp. optimálne fotografovanie svadieb (aj na základe skúseností iných svadobných fotografov). Ľahšie telo a ostrenie na oko. Vzhľadom na ekonomický parameter by bolo ideálne použiť súčasné objektívy a teda vybrať CSC od Nikonu.
Spomínaná Z50 by (podľa môjho názoru) bolo pre mňa skôr prešľapovanie na mieste, nehovoriac o tom, že nespĺňa podmienku DUAL SLOT, ktorá je povinnosťou pri fotení svadieb (rovnako ako záložné telo). Z6 takisto nemá slot na 2 karty. Dosť sa zameriavam na tento parameter, tak by bolo fajn vedieť aj druhý názor - stačí 1 slot? Z5 síce ponúka 2 sloty, ale parametrovo je to exceletne osekaný FF model. Škoda...

Inak čo sa týka prechodu na iný systém, tak v tomto prípade je to skôr o financiách, pretože ja nemám žiadny problém zvyknúť si na niečo nové. Práve naopak, rád skúšam nové veci.

BTW: Čo sa týka tej Sigmy, tak mám aj USB-dock, kde si ju viem doladiť. Síce nie k dokonalosti, ale ponúka viac možností ako nastavenie BF/FF v tele DSLR.
ULN WS: i5-13600K + 64 GB DDR4 + KC3000 1TB + SX8200 1TB + M500 256GB + Kingston UV400 240GB + 2x HGST 1TB Himuro + RX570 4GB + RM750x + Xonar DGX+ CS2731
DSLR: Nikon D780 + Nikon 24-70 f/2.8 + Nikon 35 f/1.8 + Nikon 50 f/1.8 + Nikon + 85 f/1.8 + Godox V1
engine_er
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod pemar 18. 8. 2020 06:38

Jen malé uvedeni na pravou míru, abys nebyl následně zklamaný: bezzcadlovky ostří přesněji v režimu AF-S, ale u AF-C je konzistence jen o málo lepší, než u D7100, o kousek lépe zvládají rohy, než D7200, ale oproti D500 jsou pomalé a neudrží v pohybu tak dobře zaostřovací bod (kromě Sony A9, ale to je i cenově jiná liga). S D500 jsi s AF mnohem blíže profi stylu zaostřování, CSC jsou “automat” se všemi plusy a mínusy. Žádné trhání obrazu při pohybu, žádné zpoždění obrazu v hledáčku, nemusíš řešit nastavení kvůli výdrže baterie, to vše tě s bezzcadlovkou čeká.

D500 má slot na XQD a slot na SD kartu, to se hodí. Bez speciální čtečky budou přenosy dat z karet jak u Nikonu tak u Sony pomalé, XQD jsou robustnější, rychlejší a více vydrží, pár drahých SD karet mi už odešlo, u některých SD karet mne zlobí zamykání. Dva sloty jsou pro mne podmínkou, ale u XQD jsem zatím (na rozdíl od SD) nezažil problém s poruchovostí (oboje kupuji co nejlepší).

Doporučuji si dát náklady na ten upgrade do Excelu a spočítat si to, není to levná sranda. A doporučuji si vše, o čem uvažuješ, co nejdůkladněji vyzkoušet, třeba i přidat do rozpočtu náklady na zapůjčení, půjčit si různé řešení aspoň na víkend a uvidíš, vyhneš se zklamání a post-buy syndromu, spousta lidi věří marketingovým kecům a pak se diví.
pemar
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 18. 8. 2020 06:59

pemar píše:Z50 získala ocenění EISA 2020: Best buy camera – Nejlepší nákup, takže asi stojí za vyzkoušení.

Tak tie ceny to je skôr o marketingu ako o kvalite. aj Canonie f7,1 zoomy vyhrali...
(Tým nerozporujem, že Z50 môže byť dobrá.)

No a k téme, uvažoval by som na Z6 zvonku. Dve sklá budú použiteľné v pohode cez redukciu, len sa zmení uhol.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 18. 8. 2020 07:03

Dvě karty jsou věc názoru. Já to tragicky nevidím. Poruchy u XQD jsou evidentně velmi vzácné. Spíš jde o osobní nastavení fotografa, jestli je schopen nafocenou kartu po vyndání z foťáku ztratit nebo ne. Já mezi takové mimoně naštěstí nepatřím. Nicméně XQD a CFExpress jsou velmi drahé, stejně tak rychlé čtečky. Na svatby úplně stačí pomalejší SD karty.

Co se týče toho AF-C. Z6 v režimu Auto area AF se zapnutým 3D tracking mi s 50/1,8 S stíhá ke mně běhající 6 leté děti a skoro vše je ostré na f/1,8. Pak je tu režim přímo určený pro průběžné ostření (Dynamické AF pole) který je ještě efektivnější, ale je třeba s ním držet AF bod na objektu. Wide S a L by pak měly zaostřovat průběžně na nejbližší objekt uvnitř pole, ale v praxi se mi to nezdá pro sledování tak dobré jako předešlý režim, rozhodně to není vhodné pro vysoce světelná skla na plnou, protože nemám pod kontrolou, kam přesně to zaostří. Z5 bude mít AF pravděpodobně velmi podobný. Ve výkonu AF pro focení svatby nevidím problém (například Fuji X-T2 má AF mnohem horší a focení svateb s ním to nebrání).
Naposledy upravil Dolgor dne 18. 8. 2020 07:19, celkově upraveno 2
Dolgor
Pokročilý

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků