Nikon Z50 vs Sony A6400

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Martasek89 2. 7. 2020 10:18

Ahoj, už pár let mám nikon D5200 a uvažuji o nějaké bezzrcadlovce. Celkově se mi nejvíce líbí nikon Z50 a sony A6400. Vše jsem si odzkoušel ale jen v obchodě, nemám dlouhodobou zkušenost.
Nikon se mi líbí, že jsem na něj zvyklí a už v setu má použitelné objektivy a fotí pěkně i na vyšší ISO. A6400 má zas dle mne více objektivů a lepší proporce pro natáčení videa a skvělí autofokus. A celkově fotky co z toho lezou mi přišli v pohodě.
Já osobně jsem hobby fotograf, takže ho mám furt u sebe a prostě fotim :-).
Díky za nápady.
Naposledy upravil Martasek89 dne 2. 7. 2020 10:40, celkově upraveno 1
Martasek89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 2. 7. 2020 10:36

Z50.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod bob222 2. 7. 2020 10:50

Ak máš na nikona nejaké lepšie sklo použiteľné cez redukciu, bral bych nikon. Inak je to len o sympatiách, ak si hobík, tak myslím že ani jeden aparát Ťa nebude obmedzovať.
Uváž prípadne aké sklo chceš dokúpiť. Aby si sa potom na nejakej blbej 35-ke (napríklad) neprehol jak luk, lebo nikon asi apsc sklá pre Z moc robiť nebude...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Martasek89 2. 7. 2020 14:53

Ahoj, k nikonu mám také pouze setové objektivy a pevné skla 32 a 50mm F1.8 tak nevím jestli to je primární faktor pro z50 ale váhal jsem i nad OMD em5 mark III ale focení za šera jsem koukal že je dost porod. Nad ISO 1600 je znatelné zrno.
Martasek89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chodec80 2. 7. 2020 17:04

Jestli používáš či plánuješ pevná skla, tak bych šel do Sony a to kvůli Sigmám 16, 30 a 56 mm@1.4. Jejich ceny jsou "za hubičku" a co jsem se díval, tak aktuálně pro Nikona nejsou.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 2. 7. 2020 17:36

Aktuálně nejsou, ale časem bude alternativní nabídka velmi podobná jako u Sony. Dnes je právě kvůli zatím malé nabídce nativních DX objektivů Z50 těžké doporučit někomu náročnějšímu, ale nepochybuju, že se to v horizontu 2-3 let výrazně změní. Současnou výhodou Nikonu jsou docela kvalitní seťáky.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod milann88 2. 7. 2020 17:46

Pokud chces jeste dalsi objektivy nez jsou pouze ty dva setaky k Z50, tak bych do Nikonu urcite nesel. Na Sony je ten vyber dramaticky lepsi a o nejakych sklech na APS-C Z-mount nikde neni slyset, Nikon tlaci hlavne FF. Vybiral bych z uz hotovych systemu Sony/Fuji, ta Z50 mi prijde dobra pokud nekde chce pouzivat vyhradne se setaky nebo jako doplnek ke stavaji Nikon vybave, protoze pujde pouzit i jako druhe telo.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Martasek89 2. 7. 2020 18:43

A ty setové objektivy na Z50 nejsou zlé ne? Já jen že mi to pokryje moje ohniska. Jinak na sony jsem koukal a opravdu pevná skla jsou za hubičku, ale jen ty s manuálním ostřením, což úplně nevím jestli se mi do toho chce.
Martasek89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod milann88 2. 7. 2020 19:17

Ty jsou dost slusne, pokud dalsi skla nebudou potreba, tak je Nikon fajn reseni. Na Sony, jsou Sigmy, Samyangy, Viltrox atp., staci kouknout kolik stoji 50 1.8 na Sony a kolik stoji Ztkova, ta Ztkova je o nekolik trid jinde, ale jde o to, ze na Z50 je alternativa az 50 1.8G pres FTZ.
milann88
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 2. 7. 2020 20:58

dolezite je si vyskusat, ako sa ti drzi a ovlada telo (kludne aj na predajni), to si urobil.
ak ti nevadi na Sony hladacik na boku a "ine ovladanie" oproti Nikonu, je z tohto pohladu Nikon vs Sony na rovnako.
ano, AF ma Sony prepracovanejsi, maju navrch dlhorocny vyvoj.

otazka su potom skor objektivy. ako byvaly Nikonak (D750) som vzdy pocuval staznosti na vyvoj APS-C objektivov, s prichodom Z bajonetu sa nic podla mna nezmenilo.
ak ti doteraz stacili setaky a chces len novsie telo (bezzrkadlovku), tak mas dva setaky na Z APS-C v slusnej kvalite a dobrej cene:
- Nikon Nikkor Z DX 16-50 mm f/3,5- 6,3 VR
- Nikon Nikkor Z DX 50-250 mm f/4,5-6,3 VR
..zbytok musis riesit nakupom 2x drahsich FF Nikon Z objektivov, alebo klasickymi AF-S DX APS-C objektivmi cez FTZ adapter, resp. drahsimi a vacsimi FF Nikon sklami tiez cez adapter.

z vlastnej skusenosti po prechode na Sony A7R3 a vselijakych adapterov MF/AF vacsina ludi (ako aj ja) prejde na nativne skla, adapter predlzuje velkost objektivov a zanika tym benefit noveho tela.

Na Sony je sice viac original APS-C objektivov, dost ich je aj slusnych. Sony tazi ale od vyrobcov tretich stran - Samyang, Sigma, Tamron, Viltrox, kde nema ziadna ina znacka konkurenciu - vyberies si svetelne AF kvalitne skla za ceny rovnake ako originaly alebo casto aj nizsie a kvalita vystupu pri urcitych sklach (nie kazde je super, som objektivny) je vyborna.

ak si chces urobit radost novym fotacikom teraz, stacia tie dva Nikon Z APS-C setaky, kludne si kup set Nikon Z50 + setak + FTZ adapter (mozes vyuzit aj ine sklo, co ti padne do oka - na portrety ti postaci aj slusny a lacny 50/1,8G AF-C cez adapter). necakaj ale, ze hned, alebo do roka,dvoch si mozes vyberat z viacej Z APS-C skiel.

ak sa nebojis ist do Sony, uz teraz budes mat uplne ine moznosti vyberu AF objektivov (bez redukcii) a kazdym dnom vyrobcovia oznamuju dalsie a dalsie a za ceny nizsie ako original objektivy (pri tych drahsich aj 2x lacnejsie)
Sony A7 IV + Sony FE 20/1,8G + Sony FE 35/1,4 GM + Sigma 50/1,4 ART DG DN + Sigma 85/1,4 ART DG DN + Sigma 100-400/5-6,3 DG DN
lennyl_2
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Dolgor 2. 7. 2020 22:11

Prostě jsme se dostali do reverzní situace než před pár lety. Dřív byl Nikon (DSLR) volba rozumu kvůli šíři příslušenství a jeho ceně a Sony volba srdce geeka, který příslušenství bagatelizoval. Dnes stejní lidé argumentují přesně opačně ;-) Kdybychom se ale drželi přísně poměru cena/výkon, na DSLR Canonu a Nikonu nic nemá ani dnes :)

...Seťáky k Z50 jsou po stránce optiky velmi kvalitní, takže jestli stačí světelnost, není co řešit. K A6400 takové seťáky nedostaneš, tu musíš chtít kvůli pevným sklům od Sigmy nebo drahým světelným zoomům. Nikon adaptér FTZ je nepříjemnost hlavně při výměnách objektivů a u malých objektivů ovlivní proporce sestavy, ale AF-P skla přes něj fungují jako nativní a AF-S stejně jako na DSLR. Já osobně ho při samotném focení prakticky nevnímám. S AF-S 35 a 50/1,8 G to pořád bude hodně malé a lehké.
AF bych vůbec neřešil, protože současné Nikon bezzrcadlovky mají AF velmi dobrý na 99 % věcí včetně běhajících dětí, psů atd., jen to chce se přeučit nastavování AF režimů, které je proti DSLR jiné. Mně to u Z6 chvíli trvalo, ale teď jsem velmi spokojený.

-- 2. 7. 2020 23:57 --

Testy seťáků k Z50:
https://photographylife.com/reviews/nik ... 16-50mm-vr
https://photographylife.com/reviews/nik ... 0-250mm-vr
Dolgor
Pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků