Fotoaparát na dlhé makro sekvenčné snímanie

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cport 26. 5. 2020 11:24

ppW99 píše:Vďaka, s ffmpeg by to teda šlo, problém u tých Panasonicov je ale stále redukcia fps pri sekvenčnom snímaní v plnom rozlíšení po určitom čase.

Dovolím si teda zhrnúť požiadavky po všetkých updatoch:
- Elektronická uzávierka
- Rozlíšenie ~20 Mpx
- Záznam 2-3 fps pri full rozlíšení, 5 fps pri redukovanom rozlíšení
- Postačuje kvalitné jpg
- !!! Možnosť ukladať záznam pri konštantnom fps až po zaplnenie pamäťovej karty, a to bez držania tlačila spúšte (externé ovládanie)
- Napájanie zo siete (priamo, alebo cez špeciálny "batériový" adaptér)
- Cena tela do 40k Kč
- Výhoda: kompatibilita (i cez prevodku) s Nikon 60mm f/2,8 G ED AF-S Micro
- Možnosť dokúpenia ďalšieho vhodného príslušenstva (max. cena 40k Kč/položka), pri zachovaní dobrého pomeru cena/výkon

Mnohé z tých parametrov sa dohľadávajú skutočne ťažko, takže pokiaľ má niekto nejaký tip, budem fakt vďačný :-)



Pokud D500 nema elektronickou zaverku, mel by ji mit Z6.

Jen se mi zda, ze se hleda kanon na vrabce - kdyz vezmu telo, zajistim napajeni, nastavim elektronickou zaverku, vystup do JPGu, nizsi FPS a kabelovou (dalkovou) spoust s aretaci, tak to musi dat temer jakykoliv trosku lepsi fotak a bude to plnit do limitu karty. A nemusi se hledat omezeni na pocet fotek v ruznych multiexpozicnich rezimech.

Ted jsem si to vyzkousel s KP, ktery ma maly buffer a pomale vycitani z bufferu - na 24MPix fotky temer udrzel 3FPS po dobu minut.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 26. 5. 2020 11:58

Já zkoušel svůj foťák (Olympus EM1-3) na čisté jpegy na rychlou kartu a omezení 5 sn/s, ale není to konstantní. Po asi 200 fotkách to trochu zpomalí.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod jozef6 26. 5. 2020 13:34

Davidof píše:Fidko, nezkusil bys dát na G9 6K Photo a zadat manuálně čas třeba 1/5 - 1/10s ?
Jestli to nezpomalí tu frekvenci snímků. Ale má to samozřejmě i nevýhody.

Protože jinak ten G9 má právě i ten požadovaný mód - zapni záznam jedním stlačením spouště a vypni druhým

Skôr by som vyskusal seriove snimanie 7 sn/s, jpg standartna kompresia, a mozno aj znizit rozlisenie napr. na 15 Mp.

-- 26. 5. 2020 14:36 --

Davidof píše:Já zkoušel svůj foťák (Olympus EM1-3) na čisté jpegy na rychlou kartu a omezení 5 sn/s, ale není to konstantní. Po asi 200 fotkách to trochu zpomalí.

Myslim, ze 20 Mp jpgy budu uz moc. Ako pisem hore, skusil by som znizit rozlisenie alebo aspon zvacsit kompresiu = znizit kvalitu jpgu.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 26. 5. 2020 14:37

No myslim, ze kvalitni 16MPix vystup z rozumneho objektivu by mel na tohle stacit --> minimalne to vypada, ze to teoreticke reseni existuje.

Prvni reseni na rane je od Nikonu - Z6?
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ppW99 26. 5. 2020 14:47

Bohužiaľ tú Z6 v cenovom limite asi nezoženiem :-|
ppW99
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cport 26. 5. 2020 14:53

mozna budou v lete nejake cashbacky ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ppW99 26. 5. 2020 15:04

Neviem teda, ako by sa s cashbackom vysporiadalo naše finančné oddelenie. Každopádne nejde o súkromný nákup, takže nejaké vyčkávanie na "akciu" moc nepripadá do úvahy...
ppW99
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 26. 5. 2020 15:56

Někteří prodejci cashback započítávají sami do ceny, takže odpadá jakákoli další starost. Např afoto.cz. Akce pravděpodobně začnou v červnu, ale těžko soudit, letos je všechno jinak.
Pokud je cílem jpeg, zvládl by tu práci i Nikon Z50 (+FTZ adaptér), přestože má nižší rychlost zápisu než D7500 nebo Z6: https://alikgriffin.com/best-memory-cards-nikon-z50/
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jozef6 26. 5. 2020 16:29

Este davam do pozornosti Fujifilm X-T3. Robi video 4K 59,94P s datovym tokom 400 Mbps. Video v tomto pripade nie je zaujimave, ale datovy tok 400 Mbps je uz riadny vietor. Jednoduchym prepoctom je to ako ukladat 5x 10MB jpeg za sekundu. A 10MB jpg moze mat aj 20 Mpix. v strednej kvalite.
Lenze X-T3 ma 26 Mpix snimac. Na zaklade udajov z navodu na strane c. 291 sa da vypocitat, ze 26 MPix jpg snimok v normalnej kvalite ma priemerna velkost asi 10,4 MB. Da sa ale pouzit napr. ukladanie snimok s pomerom stran 16:9, ktore budu mat 22 Mpix a teda ich priemerna velkost bude pod 9 MB.
Pripadne sa da fotit s pomerom stran 1:1, ked snimky maju 17,3 Mpix. Jestvuje aj akysi 1,25x crop mod snimania (len neviem ci je pouzitelny v kombinacii s "malou" rychlostou 5 sn/s) kde snimky maju rozlisenie 16,6 Mpix, atd.

Samozrejme vsetky tieto moje vypocty mozu byt k nicomu, ak fotak napr. nedokaze ukladat fotografie rovnakou rychlostou ako to video. Alebo ak ma nejake obmedzenie v pocte ukladanych snimkov pri seriovom snimani. Treba sa spytat nejakeho fujistu alebo na ich zastupenie a potom vyskusat.

Medzitym ako som pisal tento text, Dolgor zverejnil rychlosti zapisu kariet v Nikone Z50. Namerali mu zapis rychlostou 54 MB/s, cize tiez 400+ Mbps. Na tej stranke https://alikgriffin.com/ultimate-guide-memory-cards/ ale merali rychlost zapisu viacerym fotoaparatom. Rychlo som pozrel rychlost zapisu X-T3 a je to az 144 MB/s.
Naposledy upravil jozef6 dne 26. 5. 2020 17:12, celkově upraveno 1
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 26. 5. 2020 17:01

Tady může být kámen úrazu, že dokud nezkusíme, tak nevíme, jestli ten který foťák dokáže konzistentně pořizovat snímky a ukládat je podle teorie. Tam klidně může být úzké hrdlo v rychlosti zpracování signálu a jeho převodu do jpeg nebo k přehřívání elektroniky nebo kýhovýra, které vede ke změnám rychlosti sekvence. Já mám maximálně zkušenost s time-laps, což je fce integrovaná do foťáku, interval mezi fotkami je v sekundách a délka série je max 300-500 snímků. Sporťáci zase nekropí tísíce snímků 10 minut v kuse. Zkrátka máme zkušenost s podstatně méně náročnou zátěží foťáku a tenhle scénář 5fps po dobu minut až desítek minut jen tak někdo nezkouší, aby mohl dát záruku, že to jde.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jozef6 26. 5. 2020 17:30

Dolgor presne si to vystihol. 5fps pocas niekolkych minut az desiatok minut je taky zahul na fotoaparat, ze to nikto z nas neskusal. Len z inych parametrov, ako napr. tie parametre zaznamu videí, sa da odhadnut nejaka vykonnost toho-ktoreho fotoaparatu. Ale ci zvladne to co pozaduje ppW99 sa zisti iba otestovanim.

Este doplnim pre ppW99: Kedze mate makroobjektiv Nikon 60mm idealne by bolo pouzit fotoaparat Nikon. Ale DSLR objektivy Nikon sa daju pripojit nejakou redukciou na akukolvek bezzrkadlovku, len pravdepodobne nebude fungovat autofokus, ale ten pri makre zo stativu nebude treba. Napriklad tu pre Fujifilm - http://www.viltrox.com/en/index.php?m=i ... 151&id=210 , alebo pre m4/3 - http://www.viltrox.com/en/index.php?m=i ... 151&id=242

-- 26. 5. 2020 18:48 --

Davidof píše:Já zkoušel svůj foťák (Olympus EM1-3) na čisté jpegy na rychlou kartu a omezení 5 sn/s, ale není to konstantní. Po asi 200 fotkách to trochu zpomalí.

Na stranke https://alikgriffin.com/best-memory-car ... us-em1-ii/ su rychlosti zapisu Olympusu EM1 II na rozne karty. Na nalepsie karty zapisuje rychlostou cez 140 MB/s. Pri takejto rychlosti zapisu by TEORETICKY malo byt mozne zapisovat na kartu dokonca RAWy rychlostou 5fps. Nuz musis kupit rychlejsiu kartu :-)
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 27. 5. 2020 04:52

Já mám tu Sandisk Extreme Pro.

Zatím mi to stačilo, ale koukám, že mám mezeru ve výbavě ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod jozef6 27. 5. 2020 07:12

Pozeram, ze tych Sandisk Extreme Pro je viacero druhov. Len v tom teste su 3 rozne, napr. Sandisk Extreme Pro 300, na ktoru zapisuje Olympus EM1 II rychlostou 141 MB/s, aj Sandisk Extreme Pro U3 na ktory zapisuje rychlostou 45 MB/s. Rozdiel viac nez 3-nasobok.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 27. 5. 2020 07:26

Pro 300 :-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod ppW99 28. 5. 2020 14:40

Vďaka všetkým za návrhy a komentáre. Je jasné, že od prístroja chcem niečo, na čo nie je primárne stavaný a bude to potrebné otestovať pred nákupom. Každopádne teraz aspoň viem, na čom som :-).

Prípadný nákup budeme realizovať v priebehu niekoľkých týždňov; dám potom vedieť, ako to dopadlo...
ppW99
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků