Náhrada zrcadlovky canon 500D...rodinný foťák

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Meridius 31. 3. 2020 17:19

Zdravím, rovnou k věci....moje ženská si kdysi koupila v domnění, že bude hodně fotit nově narozené děti a pro kvalitní fotky celkově canon 500D + seťáky EFS 18-55 IS a EFS 55-250 IS....jéénže, to jí vydrželo pár let. Pak šel ten 18-55 na opravu a už to nebylo ono, špatně to ostří doteď (těžko říct, jestli i tělo už neblbne) a využití trošku ubylo. Zjišťujeme, že je to poměrně těžké na nošení po výletech a jediné, kdy se ta zrcadlovka používá je při fotbale dcery, kdy z toho lezou opravdu hezké fotky.

Nicméně....k narozkám ženský jsem si řekl, že jí koupím něco, čím tento foťák nahradím a ponechám ho jen v případě právě určitého využití.

Ovšem...čím jej nahradit, aby to mělo smysl? Doba, kdy jsme byli ochodni dát za foťák 20-30k je tedy definitivně pryč....rád bych, aby to byl menší a lehčí a tím i skladnější přístroj. Objektivům se nebráním, ale zrcadlovku už opravdu nejspíš nechceme.A na druhou stranu se vnitřně bráním přijmout fakt, že malý kompakt by úlohu splnil. Ale rád se nechám přesvědčit. Po předběžném ohledání jsem zjistil, že do 10000 mi to přijde asi nonsense, takže přihodit?
Meridius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Meridius 1. 4. 2020 12:51

Zaujal mě panasonic DMC-GX80, ale jde už o starší přístroj. Vzal bych jej s tím 14-140 objektivem.
Meridius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 4. 2020 12:57

No, tenhle foťák mám a už připadám si jako jeho prodejce (jak ho pořád někomu doporučuju) :-)

Podle mě je to hodně povedený přístroj, má své výhody i limity.

Objektiv 14-140 je typický širokorozsahový zoom, oproti starším kompaktům určitě uvidíš pokrok ale je to spíš střední třída.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Meridius 1. 4. 2020 13:03

Tak....je pak otázka, jestli jej nevzít s tím základním 12-32....protože ta zrcadlovka s tou 250 fotí pořád skvěle. Ale zase....tu a tam něco člověk chce blejsknout i z dálky a tahat dva foťáky prostě nebudeme, takže mi přijde ten širokorozsahový objektiv OK.

Je nějaká alternativa? Do kompaktu se mi prostě příliš jít nechce, ale pokud je něco slušného na takové to domácí focení. Ale tam se mi prostě už z principu přes 10k jít nechce.

Je ten panasonic skladný foťák? Jestli nemám trošku špatnou představu, že např. při lyžování jej strčím do bundy apod.
Meridius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 4. 2020 13:38

Obrázek
Obrázek

-- 1. 4. 2020 13:42 --

Ale se 14-140 je to o dost větší.

S 12-32 to do kapsy strčíš bez problémů a já osobně bych tomu dal přednost před všemi kompakty, snad jen ten Canon G1X mark III bych zvážil. Ale na něj pevné sklo nedáš.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Meridius 1. 4. 2020 14:12

Hmm, a zas dilema....ta 140 pokryje vše a navíc je to slušný objektiv....dle hodnocení...ale jak píšeš, pak je z toho mnohem větší kus.
Meridius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 4. 2020 14:17

To už do kapsy moc není, řekl bych, že je to pak zhruba čtverec.

Na camerasize.com to jde nějak namodelovat.

Špatnej objektiv to není, řekl bych standard.


Těžko radit, ten výběr je vždy o kompromisu a hlavně o tvém očekávání. Pokud nechceš budovat systém nebo pokud nechceš aspoň jedno pevné sklo, tak bych kouknul i na nějaké jednopalcové kompakty, ale vždycky tam budeš číst - velký rozsah zoomu = kompromisní kvalita … :-|
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Meridius 1. 4. 2020 15:12

Ono mi jde i o váhu....protože narvat zrcadlovku do malého baťohu, kde má být ještě nějaká sušenka pro děti..to fakt nehro. Očekávání mám taková, že chci rozhodně lepší fotky, než lezou z mobilu a ideálně se přiblížit tomu, co umí to zrcadlo za rozumné peníze. 15k do kompaktu prostě nedám.

Úvaha je taková, že ten slušný širokoúhlý objektiv stojí samostatně dost peněz, kdežto v setu je za nepoměrně menší peníze. Respektive, moc se už ani nedá sehnat ani samostatně, ani v setu s foťákem.

Jdou do tohoto foťáku případně strčit i novější objektivy? Nerad bych koupil něco, co už je odepsané.
Naposledy upravil Meridius dne 1. 4. 2020 16:10, celkově upraveno 2
Meridius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 4. 2020 16:08

Jestli honíš váhu a cenu, tak stojí GX80 určitě za úvahu. Já osobně bych šel do 12-32 a jednoho pevného skla, 25/1,7 nebo 42,5/1,7

-- 1. 4. 2020 16:16 --

Jestli myslíš tu GX80, tak na ní jdou úplně všechny objektivy systému MFT.

-- 1. 4. 2020 16:17 --

Na fotolabu mají tu GX80 se 14-140 za 12000, což je hodně dobré
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Alešak 1. 4. 2020 16:31

Za necelých deset litrů je nyní k dostání Fujifilm X-T100 se slušným seťákem, tak se zkus podívat i na tuto možnost. Pro vaše potřeby by to mohla být také alternativa... :-)
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Meridius 1. 4. 2020 18:00

Problém Fuji je, že cokoliv dokupovat je ranec....to fakt jedině, že koupíš a už nic dalšího nedokupuješ.
Meridius
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Alešak 1. 4. 2020 18:44

Meridius: To až tak není pravda, jsou k mání objektivy na Fuji i jiných výrobců, za dobré ceny. Podívej se na Fujifoto.cz na nabídků objektivů...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noldo 1. 4. 2020 19:53

Čo sa týka GX80, tak počul som, že má slabší hľadáčik a porozmýšlaj či Ti sedí pomer strán fotiek 4:3. Ja napríklad preferujem 3:2, ale v dnešnej dobe instagramovej to môžu mať mnohí naopak. Volil by som 14-140 a k tomu 25 f1.7, keď budeš potrebovať foťák zmenšiť alebo použiť v horšom svetle.

Fuji X-T100 môže byť zaujímavá voľba. Porozmýšľaj aké potrebuješ objektívy. 15-45 je fajn. 50-230 je výborná a teraz pribudla veľmi dobre nacenená a opticky vynikajúca XC 35 f2. Potom už je všetko dosť drahé. Je tam zopár zaujímavých third-party skiel ak nepotrebuješ AF.

Sony je tiež zaujímavé. Canon m50 často vyhrával testy základných bezzrkadloviek.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 1. 4. 2020 19:58

Ten hledáček GX80 je opravdu slabší, je hodně malý.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Meridius 1. 4. 2020 20:18

Uff...chlapi...to mi nedělejte. Nejsem schopen to nějak zhodnotit. OK, takže to omezím na cenu 10K. Myslím, že to bude GX80 vs X-T100...nebo ještě nějaký model?

Tak který?
Meridius
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků