Výber fotoaparátu 60% video a 40% fotky

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Unzoned 27. 3. 2020 00:03

Dobrý den, potřeboval bych poradit s výběrem fotoaparátu.
Používal bych ho 60% video a 40% fotky z výletů a cest do zahraničí.
Rozpočet mám do 25 tis..

Podle toho co jsem četl a koukal na recenze tak mi zůstaly 3 fotoaparáty.
Sony Alpha A6300 + 18-135 mm OSS
Sony Alpha A6100 + 16-50 mm
Fujifilm X-T20 + 18-55 mm

Mé poznatky: nejvíce se mi líbí tělo A6100, z důvodu zaostřování přes dotykový displej, ale co jsem četl, tak objektiv 16-50 není nic moc. A6300 sice nemá dotykový displej, ale ten objektiv 18-135 je prý super. Fujifilm mi doporučil kamarád, že je to dobry stroj a zároveň tento objektiv 18-55 je prý super ostrý a ještě je o 4 tis. levnější.

Druhá věc je, jestli bych si neměl koupit nějaký objektiv na natáčení cestování.
Budu rád za každou reakci a radu, ať už k foťáku, či objektivu. Díky a přeji hezký den.
Unzoned
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod monikash 27. 3. 2020 07:34

Pokud bude převažovat video, tak něco se stabilizací snímače a to nemá ani jeden z nich.
Doporučila bych panasonic řada GX nebo G.

Ten setový objektiv od sony není nic moc, ten je doslova katastrofa!
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Unzoned 27. 3. 2020 10:26

Máte pravdu, že stabilizace je duležitá a také jsem sháněl puvodně se stabilizací, ale vše bylo moc dravé a ty Panasonic mají čip 3/4, což nechci.
Ale děkuji za názor.
Unzoned
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod wikxzen 27. 3. 2020 10:32

Optická stabilizace (OIS) je v tom Fuji zoom objektivu XF18~55mmF2.8-4 OIS R LM WR. To na rodinné-výletní focení a natáčení zcela stačí.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Unzoned 27. 3. 2020 10:46

I toto by mělo být stabilizované 18-135 mm OSS. Druhá věc je, jaký objektiv by byl lepší na natáčení. Předpokládám, že nějaké pevné sklo.
Unzoned
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod wikxzen 27. 3. 2020 10:53

Především bych už ale místo X-T20 šel do X-T30. Z hlediska podpory (firmware) a vylepšování (např. nové algoritmy autofokusu zrovna včera poskytl Fujifilm ke stažení) je to dle mého názoru vhodnější volba. Pro video (a výkon) je to oproti X-T20 výrazný skok. Stojí za to si připlatit.
Pro video asi ideálně takový objektiv, který nebude hlučný a bude mít svižný AF motorek, takže něco z těch malých s clonou F2. Jaké ti vyhovuje ohnisko je už na tobě. Ale pořád si myslím, že ten zoom ti bude plně stačit.
Další možností jsou plně manuální objektivy (např. Samyang, 7Artisans...).
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod jmatus 27. 3. 2020 13:33

Je to snadné, na video si kup videokameru a na fotky pokročilý kompakt.
No fish, no girls, no future.
jmatus
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Unzoned 27. 3. 2020 14:07

Wikxzen děkuji za informace, ale jsem rozhodlí, že tohle je moje meximální cenová hranice. Ikdyž našel jsem třeba Fujifilm X-T30 + 15-45 mm za 26k, ale ten objektiv prý neni nic moc. Dnes mi jeden pán poslal odkaz na FUJIFILM X-T20 + FUJINON XF 16mm f/2.8 WR za 16k což by byla varianta a koupit objektiv, co si o tom myslíte?
A nazor na ten set Sony 6300? nevím proč, ale táhne mě to k němu nejvíce.

Jmatus, jsem rád, že jste se zapojil do konverzace, ale pokud jste to četl celé, tak chci jeden stroj na cestování (skladnost) a v dnešní době neznám nikoho kdo by natáčel na kameru, všichni už použivají fotoaparáty.
Unzoned
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod monikash 27. 3. 2020 15:01

A6300 jsem měla i s OSS skly. Nevýhody oproti Panasovi chybí ruční ostření přes displej, roztřesené video z ruky, nízká výdrž baterie. U obou jako mínus byla nízká výdrž na baterii a cvakání ve videu při přeostřování (i s pevnými skly). Tady by se to dalo vyřešit mikrofonem, ale GX řada nemá na něj konektor. U A6300 si nejsem jistá, ale asi ho taky nemá. Mají ho u panase G řady (starší verze 7 a míň nemají stabilizaci snímače) a u sony A řady (opět 7mk 1 nemá stabilizaci).

U fuji zase zvaž dražší skla. Jestli je ve videu slyšet přeostřování nevím, neměla jsem ho, protože je na mě moc překolečkován. ;-)
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 27. 3. 2020 22:26

Unzoned - pokud je ohnisko 16 mm (ekv. 24 mm) vyhovující pro dané potřeby (někomu 16 mm může být moc široké), tak netřeba spekulovat.
Například ohnisko 23mm (ekv. 35mm) je pro mě přívětivější, ale je to věc vkusu/zvyku.

Můj názor ohledně upřednostnění X-T30 před X-T20 se nemění. I za cenu toho, že si k tomu vezmeš ten horší 15~45mm s tím, že jej prodáš dál a zainvestuješ buď do toho 18~55mm zoomu nebo jiného objektivu.

Pokud by požadavek 60 % video 40 % foto byl opačný, tak X-T20 bude zcela stačit, protože z hlediska obrazové kvality fotek de facto člověk nepozná rozdíl mezi X-T20 a X-T30 ve 100 % zobrazení na monitoru. Ale jestli s fotoaparátem je záměr více točit než fotit, tak X-T20 spíše ztrácí opodstatnění si pořizovat.
To raději bych bral X-T2 z bazaru (dnes na Paladixu visí X-T2 za necelých 11k Kč, což je dle mého názoru skvělá nabídka).
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Unzoned 30. 3. 2020 19:13

Wikxzen: Ještě to celé zvážím a dám tomu trochu čas, jak se mi to rozleží v hlavě, ale moc díky.

A to jsem se ještě bavil s jedním fotografem co má pujčovnu a říkal, že by šel do Nikon Z50 z důvodu novějšího zařízení a lepší ergonomie a také nevypadá vubec špatně.
Nesnáším rozhodování.... :D
Unzoned
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků