Bezzrcadlovka pro tmavý interiér

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Davidof 27. 2. 2020 10:16

Já bych k GX80 doporučil samozřejmě setovou 12-32 a potom ideálně 15/1,7 a 42,5/1,7 .

Popřípadě Olympusí alternativy 17/1,8 a 45/1,8.

Pokud jen jedno sklo navíc, tak asi 25/1,7 - ta bývá hodně levně k mání a je docela dobrá. Ale to ohnisko 50 může být do bytu dlouhé, jak psal bob. A taky každého neoslovuje, protože je hodně podobná tomu, co vidíš vlastníma očima.

Ta 45 je spíš na portréty nebo ven, ale zase je u ní nejvíc vidět to pověstné rozmazání pozadí.

Pokud chceš fotit nablízko, tak musíš jít do 15 nebo 17. Ta 15 je určitě kvalitnější (a dražší) a má mnohem kratší minimální zaostřovací vzdálenost. To se na některé hrátky s kompozicí hodně hodí.

Ještě jednou, pro jistotu, napíšu - určitě si polepšíš oproti mobilu na děti v pohybu, ale jinak z diskusí tady ti musí být jasné, že správná sestava je třeba A7-3 + Tamron 28-17/2,8 + nějaké ty Sigmy Art , na rychlejší děti pak Canon 1DxIII na stativu ... ;-)

-- 27. 2. 2020 10:21 --

P.S.

Ta 12-32 tě nebude stát skoro nic a venku kreslí fakt nadstandardně.

Jako univerzál jsem kdysi měl 14-140, ale asi bych Ti doporučil radši třeba bazarovou 35-100/2,8. Ne že by 14-140 byl nepoužitelný, ale je to spíš na cestování, kde chceš fotit vše a nemáš čas měnit objektivy.

K těm pevným sklům - přál bych ti tu 15/1,7. To je sklo opravdu na vysoké úrovni a přitom je to mrňous.

Tu 20/1,7 mám (rád), to ohnisko je vlastně parádní, ale ostření je trochu pomalé, vůbec nepodporuje kontinuální ostření a je trochu hlučné. Kreslí to ovšem skvěle, na to že to je pancake. Spíš je to ale třeba na street foto apod.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 27. 2. 2020 10:23

A podotykam, ze on obcas i ten delsi cas neni k zahozeni :)

https://www.facebook.com/bestofstreetre ... =3&theater
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod velkejfrajer 27. 2. 2020 11:13

Moc díky - tenhle přehled objektivů si vytisknu a budu prohlížet inzerce a bazary :-).

No a když trochu zatočím téma - jestli mi poradíte s další věcí..

Když člověk vybírá použíté bezzrcadlo, tak u těla je asi důležité koukat na shutter count a celkový stav, tam asi nicmoc víc člověk nezjistí - nebo ano?

A na co koukat u objektivů - mimo škrábanců a celkového pohledového stavu, což napadne na první dobrou, podle čeho vybírat? Co zkoušet na co dávat pozor?
alcatel one touch db - nokia 6510 - sony ericsson t68i - sony ericsson t 310 - nokia 3650 - nokia n-gage - nokia 3650(znova) - siemens c35i - nokia 6310i (vice v servisu nez u me)
velkejfrajer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod monikash 27. 2. 2020 11:22

Souhlasím s Davidofem, A7-3 je nejlepší volba nebo aspoň A7SI/II (bazar) a tamron nebo samiang s f2,8
m4/3 tě potrápí vysokým šumem, a světlejší skla 12-35/2,8 a 35-100/2,8 jsou 2x tak drahá jak GX9. 12-32 a 12-60 jsou dobrá skla, ale na focení v místnosti s míň světlem už nestačí. :-(

Blesk ti na rychlé focení moc nepomůže, protože se nebude rychle dobíjet a při A a P režimu ti nahodí čas maximálně na 1/60, což je na hýbající se lidi/věci málo.
Moto One Vision
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod velkejfrajer 27. 2. 2020 12:01

Bohužel ty Sony jsou pro mě úplně cenově mimo. Tam se už opravdu dostat nechci.

Ještě zmiňujete GX9 - je to lepší volba než GX80? cenově tam velký rozdíl není...

Za objasnění času s bleskem děkuji, to jsem nevěděl.
alcatel one touch db - nokia 6510 - sony ericsson t68i - sony ericsson t 310 - nokia 3650 - nokia n-gage - nokia 3650(znova) - siemens c35i - nokia 6310i (vice v servisu nez u me)
velkejfrajer
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 27. 2. 2020 12:54

Mám info od místního uživatele, že GX9 je kupodivu pocitově horší, než GX80.

Hlavně proto, že odezva displaye na dotyk není tak dobrá, jako u GX80. Hledáček je lepší, ale pořád ne moc dobrý.

Navíc má GX9 podle mě trochu nešikovně provedené kolečka - na expozici máš dedikované, ale blbě se na něj palcem dostaneš a pod ním je ještě jedno, na které můžeš expozici namapovat, ale pak máš to dedikované zbytečně.

Každopádně jsem měl pocit, že ta odezva byla natolik horší, než u GX80, že kolega tu GX9 vrátil.

Lepší by bylo, kdyby to popsal sám, třeba to tu bude číst a zapojí se.

Co se týká šumu, uvidíš sám, podle mě, pokud budeš fotky prohlížet na 13" tabletu a pokud budeš mít dobře naexponováno, tak ti to dojem z nich nezkazí. Jakmile budeš prohlížet 1:1 anebo budeš chtít tahat stíny v RAW o 5EV, tak šum začne rušit.

Opravdu jde o to, co je vlastně cílem tvé fotografie a jak bude vznikat. A zrovna GX80 je přesně ten foťák, který Ti umožní nenápadně a velmi operativně fotit tvoje blízké.

A pokud to budeš publikovat na rajčeti nebo Facebooku, nebo pokud budeš tisknout do velikosti A4 - A3, tak bych se moc nebál. Věř, že 90% dojmu z fotky bude tvořit kouzlo okamžiku a tvoje dovednost :-)

Samozřejmě v technické diskusi nakonec skončíš u A9-2 ...

Určitě má spoustu alternativ, ale v téhle cenové relaci je to podle mě dobrá alternativa.

Upřímně bych Ti ještě poradil informuj se o Fuji a jejich jpg profilech. Hodně se mi líbili fotky na ty různé simulace apod. Zejména jestli fotíš do jpg může to být zajímavá věc.
Ale nemám ponětí nic o cenách a vlastnostech modelů, které by se vešly do tvého limitu.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 27. 2. 2020 13:53

monikash: zrovna ten Tarmon 28-75 na A73 moc do "tmy" dobrý není. Světelnost je nic moc a v horším světlem hůře ostří (jak nečekané :-D). Ty údaje z mého prvního postu této diskuse jsou právě i z toho Tamrona. Na takové blbosti je 100 % lepší pevné sklo.
Nicméně, toto je vše jen teoretická rovina. Autor má jiný cíl a nikdo mu todle kombo ani nenabízí (byť Davidof tam neustále lehce míří :-D).

Tazateli přeji šťastný výběr a hodně radostných fotek. Jsem v tomto období také a ač není kompozice ani prostředí často perfektní, neopakovatelné fotky prcka za to stojí.
Naposledy upravil chodec80 dne 27. 2. 2020 22:45, celkově upraveno 1
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jozef6 27. 2. 2020 13:55

monikash píše:Blesk ti na rychlé focení moc nepomůže, protože se nebude rychle dobíjet a při A a P režimu ti nahodí čas maximálně na 1/60, což je na hýbající se lidi/věci málo.

Na rychle fotenie blesk nie je, ale ak nepotrebuje fotit v serii tak je dobrym pomocnikom. Pohyb moze fotit v rezime priority casu a na kratsi cas. Zavysi aj od toho ako vykonny blesk bude mat.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 27. 2. 2020 14:36

K GX9 (mám ji v práci). To kolečko pro expozici se jim opravdu nepovedlo. Tuhý chod a dvě kolečka pod sebou, to se jim moc nepovedlo. Taky bych se přikláněla k té GX80. Jen si dej bacha, ať přes bazar nekoupíš model pro západní Evropu bez češtiny, jak se teď stalo mě (chtěla jsem něco malého na každodenní nošení). A připadne mi, že se víc hřeje než GX9. A kvůli lepší spolupráci stabilizací v těle a objektivu doporučuji (i výrobce ;-) )pořídit lumix skla. Na videa jsou ale obě GX dobré právě díky stabilizaci, ale nemají zástrčku pro mikrofon a při přeostřování/zoomování skel je ten zvuk ve videu prostě slyšet (takové cvakání, hlavně u starších pevných skel). To mi na nich vadí.

K blesku - jeden mi tu zbytečně leží ve skříni - METZ 50AF1
Moto One Vision
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Předchozí stránka