Foťák pro začátečníka, do 13 tisíc

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod STigre 23. 11. 2019 19:29

Na Olympusobchod.cz jsou v akci "Black Friday" foťáky Olympus OM-D E-M5 II s objektivy 14-42 EZ za cenu 13 999 Kč. Proti E-M10 to je vyšší třída, normálně se tenhle set prodává za cenu kolem 30 000 Kč. Řekl bych, že připlatit si pár tisíc se vyplatí.
https://www.olympusobchod.cz/katalog/om ... -ii-516967
Nějaké akce jsou i na Afoto a VKfoto.
STigre
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 23. 11. 2019 19:48

Za 5kovou řadu je to dobrá cena. Je to v podstatě ořezaná vlajková loď.
Moto One Vision
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 23. 11. 2019 20:27

Já jsem E-M10 Mk III pro dceru kupoval za víc peněz :-(. E-M5 Mk I jsem měl, fotilo se s ní dobře, ta Mk II bude ještě lepší. Teď mám E-M1 Mk II a opět pohoda.
Ten objektiv u E-M5 II je dražší než ten u E-M10 II (což ale neznamená, že musí být lepší), a má elektrický zoom, což je dobré pro video, ale už ne pro zoomování při focení a pro případné manuální ostření.
STigre
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 24. 11. 2019 18:26

Moto One Vision
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Feodaron 24. 11. 2019 23:02

Díky za info k té krytce, co dává zdarma fotoškoda, moc se mi nezdála a teď vím, že to fakt nedává smysl.

Dostal jsem ještě tip na to, že bych se měl vlastně vykašlat na (bez)zrcadla a koupit jí kompakt, třeba Sony RX100 III, s tím, že často problém málo světla, a to by kompakt v téhle ceně měl zvládnout lépe. Jsem z toho jelen. :hm

STigre píše:Na Olympusobchod.cz jsou v akci "Black Friday" foťáky Olympus OM-D E-M5 II s objektivy 14-42 EZ za cenu 13 999 Kč. Proti E-M10 to je vyšší třída, normálně se tenhle set prodává za cenu kolem 30 000 Kč. Řekl bych, že připlatit si pár tisíc se vyplatí.
https://www.olympusobchod.cz/katalog/om ... -ii-516967
Nějaké akce jsou i na Afoto a VKfoto.

Zamýšlím se nad tím, ta cena do 13 tisíc pro mě není zase tak nepřekročitelná, na druhou stranu nechci platit víc, než dává smysl. Otázka pro mě hlavně je, jestli to pro začátečníka má smysl a jestli má význam dávat navíc 5 tisíc, což je rozdíl oproti tomu setu E-M10 za 8999.

Noldo píše:...
Canon 200D tiež vynikajúci foťák a pravdepodobne moja voľba. Má super objektívy. Zatiaľ kúpiš seťák a potom 50-250, 50f1,8 neskôr seťák za baźarovú sigmu 17-50 f2,8 a pevnú 30 f1,4, ak by bolo treba tak 10-18 je tiež dostupná... Momentálne úžasne dostupný systém na zasklenie. Super je otočný display ak by sa chcela stať vlogerkou alebo by ho chcela na turistike otočiť k telu, aby ho neomlátila o skaly a predĺžila výdrž baterky. Výdrž zrkadlovky s vypnutým displayom je veľmi slušná a na rozdiel netreba ten foťák vypínať, len zdvihneš k oku a fotíš. Cez hľadáčik to ostrí tak ako všetky lacné zrkadlá, čiže málo bodov a ťažko sa medzi nimi prepína, takže ja som často volil ostrenie na stred a prekomponovať. Pri fotení cez display más vlastne plnohodnotnú bezzrkadlovku s dual pixel-om, veľmi presným ostrením na xichty, všetko, čo canon vie. Len sériové snímanie cez display je pomalé, ale to portréte nevadí a na šport nie je ani jeden zo spomínaných foťákov bohviečo.
...

Díky. Zaujalo mě co jsi psal o focení přes displej, že je to vlastně plnohodnotná bezzrcadlovka. Já mě za to, že hlavní praktický rozdíl mezi zrcadlovkou a bezzrcadlovkou je v tom, že u té první fotím přes hledáček, který je vlastně jen díra, kde vidím jen vlastně "odraz" z objektivu a na displeji fotku vidím až ti vyfotím. U bezzrcadlovky pak na displeji i v hledáčku, který je taky displej, mám už podle nastavení simulaci výsledné fotky. Proto jsem si myslel, že by právě za bezzrcadlovka měla být pro začátečníka lepší.
Feodaron
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 11. 2019 05:16

Tak ta RX100 je do horšího světla horší, než všechny tebou zatím uvažované foťáky.

Já osobně bych do EM5-2 nešel, podle mě by ten rozdíl nepoznala. Jedině, že bys hodně chtěl plně otočný display a weather sealing.

Úplně nejlepší by bylo ty foťáky vidět vedle sebe a zkusit si je.

EM10 je určitě s přehledem hezčí a má mnohem lepší hledáček.

GX80 je trochu skladnější a podle mého čistě osobního názoru se výrazně líp ovládá.

Co se týká fotek, tak budou z obou foťáků na stejné úrovni.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 25. 11. 2019 10:39

A bacha, Černý pátek nepotrvá věčně.

Tak jsem provedla velký reset. Po něm se při A režimu přední kolečko chová jako před tím - clonu mění jen o trochu, ale zadní kolečko ji mění už v plném rozsahu. Ale musím mít aktivováno samostatné kolečko expozice.
Moto One Vision
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 25. 11. 2019 11:41

U toho Olyho, pokud krytku, tak 9mm/8, příjemná rybina na hraní si, nic neváží, nic nezabírá. Ta druhá krytka už tak povedená není, ale pokud je "zdarma" ... ;-)
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 11. 2019 12:02

monikash píše:A bacha, Černý pátek nepotrvá věčně.

Tak jsem provedla velký reset. Po něm se při A režimu přední kolečko chová jako před tím - clonu mění jen o trochu, ale zadní kolečko ji mění už v plném rozsahu. Ale musím mít aktivováno samostatné kolečko expozice.

A pokud dáš na přední kolečko kompenzaci expozice (třeba) tak se chová standardně ?
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 25. 11. 2019 12:14

Ne, přední kolečko mění expozici jen o kousek, zadní mění clonu a po zmáčknutí mění expozici v plném rozsahu.
Moto One Vision
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 11. 2019 12:25

Jde o to, jestli když na přední kolečko, které ti asi zlobí, přiřadíš jinou funkci, jestli ta jiná funkce zlobí taky.

Pokud ano, tak je to kolečko vadné. Pokud ne, tak máš nastaveno něco moc záhadného :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 25. 11. 2019 13:00

Fidko: S tou 200/2.8, nemyslíš spíš ten belgickej obchod?
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 25. 11. 2019 13:25

Tak je to rozbitý. Dělá to i v menu, posouvá se to jen o 1 řádek nahoru a dolů.
Moto One Vision
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Předchozí stránka