Foťák pro začátečníka, do 13 tisíc

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Feodaron 19. 11. 2019 21:15

Aktuálně vybírám fotoaparát pro přítelkyni, která dosud fotila mobilem (výlety, procházky, dítě doma) a projevila zájem posunout svoje focení na vyšší úroveň. Prošel jsem si spoustu článků s doporučeními, ale málokde se pracuje s aktuálními cenami. Proto jsem si dle aktuálních cen jsem si udělal nějaký vlastní výběr.

Za 10 tisíc vč. objektivu lze nyní pořídit Nikon D3500 černý + 18-55mm VR nebo Olympus OM-D E-M10 Mark II Silver + 14-42 II R. Za 12 tisíc je pak Sony Alpha A6000 + 16-50mm f/3,5-5,6 OSS SEL a za 12,7 tisíce Canon EOS 200D černý + 18-55mm IS STM.

Mohli byste mi poradit, co při těchto cenách nejlépe zvolit, co se nejvíce vyplatí? Nerad bych utrácel více, nevím, zda ji focení chytne, tak bych se raději držel při zemi. Zároveň bych rád aby byl foťák dobře ovladatelný pro ni jako úplného začátečníka. Uvažuju, že by asi nejlepší mohla být ta bezzrcadlovka rovnou zobrazující podobu výsledné fotografie, na druhou stranu jsou u obou těchto modelů četl v recenzích nějaké zápory, které ty vybrané zrcadlovky nemají.
Feodaron
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chodec80 19. 11. 2019 21:51

Sony RX100 IV nebo V. Šedivka kolem 13-16k.
Na uvedeného Nikona, Canona i Sony bez dalších investic zapomeň (Olympuse neznám). Navíc zastávám názor, že fotka v "lepším" foťáku je jen půl práce. Druhá polovina přichází doma u počítače při zpracování RAW.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 19. 11. 2019 22:04

S tím vyplácením je to těžké. Nejlépe se vyplatí koupě systémového fotoaparátu, ze kterého se dá později upgradovat a nechat si současné příslušenství (objektivy, blesky). Ty dvě zrcadlovky (Nikon D3500 a Canon 200D) jsou příslušníky končícího druhu. Pravděpodobně už nebudou mít nástupce, jen ještě jednu dvě generace dražších FF těl. Výhodou ale je, že už dnes jsou bazary plné skvělého příslušenství za velmi nízké ceny a v příštích letech to bude ještě lepší včetně možností koupit high-end těla za poměrně nízké ceny. Lidé budou postupně přecházet na bezzrcadlovky od Nikonu a Canonu a nahrazovat zrcadlovkové objektivy novými pro bezzrcadlovky. Čili pokud přítelkyni focení chytí a nebude jí vadit, že nemá nejmódnější vybavení a naopak ji bude těšit, jak výhodně nakoupila spoustu skvělých věcí... pak jsou zrcadlovky dobrá volba. Ale těžko předvídat, že.
Olympus je (možná) podobný případ. Sice je to bezzrcadlovka, ale od nejmenšího výrobce. Není jisté, že bude na trhu ještě třeba za 5 let. Trochu štěstí je zde, že všechno od Olympusu je kompatibilní se vším od Panasonicu a ten si vede lépe, takže budoucnost značky nemusí být jistá, ale systém pokračovat bude. Nicméně podle mne je Oly E-M10 II pro začínající fotografku nejlepší volba z výběru. Oly E-M10 II má všechny důležité vlastnosti - EVF, dostatek voličů pro pohodlné ovládání důležitých funkcí, face-detection, AF body v celé ploše, stabilizovaný senzor. Velkou výhodou je široká nabídka objektivů za velmi příjemné ceny - myslím například trio 17, 25, 45/1,8. A důvod číslo jedna, proč bych mu jednoznačně dal přednost před Sony A6000, je velmi dobrý barevný výstup, takže si přítelkyně vystačí i s jpegem a nebude muset nutně řešit rawy. Také je to velmi hezký a skladný fotoaparát.
Sony A6000 je z hlediska budoucnosti nejistější, ale podle mne je to nejhorší foťák, protože má velmi chabé ovládání a barevný výstup je tristní (chce to zpracovávat raw). Výhodu ale je široká dostupnost objektivů, když ne od Sony, tak od alternativních výrobců (Sigma, Tamron) a velmi jasná cesta upgradů k modernějším a lepším foťákům od Sony.

Za sebe bych doporučil nějaký základní set od Fuji. Je to nejlepší APS-C systém s bohatým příslušenstvíma a možnostmi růstu a zároveň nabízí nejlepší podmínky pro focení do jpeg. Fuji barevné profily nemají jinde obdoby a dají se dělat stylové fotky přímo ve foťáku. Bohužel cena je vyšší. Levné čínské obchody (např eglobalcentral.eu) nebo bazary asi nejsou vhodná volba pro dárek.

...Čili za mě Olympus.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 19. 11. 2019 22:16

A pokud bys preferoval klasický vzhled, tak třeba
https://www.fotolab.cz/eshop/fotoaparat ... araty+(CSC)&utm_term=Panasonic+Lumix+DMC-G80+cerny+%2B+12-60mm&gclid=EAIaIQobChMIm5fs55j35QIV1-FRCh2xQwShEAQYASABEgJarvD_BwE
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 19. 11. 2019 22:55

Já sám fotím Olympusem OM-D E-M1 MkII, takže synovci jsem doporučil Olympus OM-D E-M10 Mk II + 14-42 II R, dceři jsem koupil Olympus OM-D E-M10 Mk III + 14-42 II R + 25mm/1,8. Oba jsou spokojení, dcera nasadila 25mm/1,8 a už jej nesundala.
Takže souhlas s Dolgorem - Olympus.
STigre
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jozef6 20. 11. 2019 08:50

Ak to chces na fotografovanie, tak Nikon ma najkvalitnejsi snimac (vysoky dynamicky rozsah, bez AA filtra). Ak chces aj filmovat, napr. dieta, tak najlepsi bude Canon. Nevyhodou Nikonu a Canonu je ze maju mensi hladacik. Ale zrkadloviek by som sa nebal, vraj z dovodu ukoncenia vyroby zrkadloviek, ako tu niekto spominal. Aj keby k tomu prislo, nebude to hned, a na Nikon a Canon existuje najvacsie mnozstvo objektivov a prislusenstva, ktore bude dostupne aj za 10 rokov.
Olympus je najmensi a technicky najlepsi (detekcia tvare a oci, dva rolery, stabilizacia snimaca, tj. stabilizacia so vsetkymi objektivmi atd.), ale horsie zaostruje na rychlejsie sa pohybujuce objekty, troska horsie sa drzi, lebo ma maly uchop. Tiez ma trochu mensi snimac so 16 MPix, oproti ostatnym 24 MPix snimacom. Ale ak nechces robit extra velke zvacseniny, tak ta to nemusi zaujimat.
Jedine Sony by som nebral, z dovodu slabeho zakladneho objektivu, ktory degraduje kvalitny snimac o triedu nizsie.

Takze to zhrniem:
Ak chcem aj filmovat tak Canon (najlepsie automaticke zaostrovanie pocas filmovania)
Ak chcem iba fotografovat tak Nikon (krajina, šport) alebo Olympus (osoby)
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 20. 11. 2019 09:45

Jen jeste ... kdyz bys sel do neceho s vymennymi objektivy, tak k tomu neber (jen) setak, ale nejake mensi svetelnejsi pevne sklo. To by uz byl fakt lepsi nejaky ten kompakt ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 11. 2019 10:24

Přesně. Klidně ten seťák ano, ale alespoň jedno pevné sklo - 50 nebo 90 EQ :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 20. 11. 2019 10:35

Nedávno jsem vybíral foťák pro svou drahou (která tedy byla taky zapojena), jež má obdobnou historii (fotografickou), jako ta tvoje (když nepočítám fotokroužek v dřevních časech kinifilmových). Nakonec byla celkem jednoznačná volba Oly E-M10 II (jen jsme k němu vzali záklaďák od Paňáku (12-32), ale ta 14-42 by byla bývala taky stačila). Žena je spokojená, foťák má vše, co potřebuje (resp. mnohem více), krásně se vleze do jakékoliv kabelky (do ničeho většího by nešla) a v (ženských) rukách je zatraceně sexy (v nichž navíc není s držením problém).
Hlavně tu velikost bych být tebou hodně zohlednil, už ten přechod z mobilu není úplně evidentní a nějakej velkej bazmek skončí dřív (to nejspíš) nebo později (při velkým odhodlání) na dně šuplíku.

-- 20. 11. 2019 10:40 --

No, možná bych s tím pevňáskem počkal, až jak ji to chytne. Ale je fakt, že pevný světelný sklo je prostě ... pevný světelný sklo. A u toho Olyho (a Panasonicu) jsou na výběr skutečně maličkatý.
My tohle dilema neřešili, žena má vrátka mé fotoskříňky otevřená (mno, s děckama v domě to zas tak doslova neplatí ;-) ), nicméně zatím si vystačí s tím záklaďákem, obrazová kvalita je na takovýho prcka fakt výborná. Jen tou světelností samozřejmě těm pevným sklům konkurovat nemůže.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 20. 11. 2019 10:47

Budem úprimný, ja by som sa na žiadne prekvapenie v tomto prípade nehral a skonzultoval to s priateľkou. Kúpiš niečo čo jej nesadne alebo sa jej to nebude páčiť a si zbytočne vycaloval prachy a radosť nikde.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 11. 2019 10:48

Ještě bych přeci jen zvážil ten Panasonic - GX80, GX9 nebo G80 - teď jsou akce kde je i pevná 50 v ceně.

Pro začátečníka i středně pokročilého je to IMHO velmi adekvátní volba a po čase se uvidí.

Akorát ten Olyk je opravdu hezčí.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 20. 11. 2019 10:56

Jo, to hrálo ve výběru véééélikou roli. :-D
Tu GX80 jsem měl v merku, ale neprošlo to. ;-)
Výběrová evoluce byla PEN (ten dojel na absenci hledáčku) - GX80 (mj. vzhled, ale nejen) - E-M10 II.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 11. 2019 12:16

U nás to bylo napřed GX800 a teď EM10-2 :-) Taky manželka.

Docela by mě zajímal názor Moniky na GX9.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 20. 11. 2019 13:04

Ferin píše:Jo, to hrálo ve výběru véééélikou roli. :-D
Tu GX80 jsem měl v merku, ale neprošlo to. ;-)
Výběrová evoluce byla PEN (ten dojel na absenci hledáčku) - GX80 (mj. vzhled, ale nejen) - E-M10 II.

Ber o tak, že nemusíš čumieť do hrozného EVF (GX 80) . A viem o čom píšem.... :D
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 20. 11. 2019 13:11

Jj, to byl druhej hlavní důvod. ;-)
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 11. 2019 13:12

Já tu GX80 mám stejně rád, i přes ten hledáček. Ten je hodně nouzovej :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 20. 11. 2019 13:35

Jo, máš recht, jinak je to podle všeho moc šikovnej foťáček.
A ty ho ještě používáš? Měl jsem za to, že E-M1x máš přilepenou k ruce. ;-)
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 11. 2019 13:39

Jo, na určitý situace je k nezaplacení. Vlastně právě prožívám takový pocit, že bych si z nějakého mě neznámého důvodu mohl koupit ještě jeden ;-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Feodaron 21. 11. 2019 13:56

Díky za rozbor a tipy. Vyplývá mi z toho tedy mnou předvybraný Olympus nebo GX80.

Na svém výběru určitě netrvám a ta doporučovaná GX80 navíc vypadá dobře, obzvlášť stříbrná s hnědou kůží a myslím, že by se jí mohla líbit o možná víc než ten E-M10. Přítelkyně zase tak extrémně náročná na vzhled není a co se týče komfortu a ovladatelnosti, to ani jeden z nás amatérů posoudit nedokáže. Aktuálně se prodává Panasonic Lumix DMC-GX80 + 12-32 mm za taky 10 tisíc, tak pokud by to měl být lepší foťák (set) pro tyto účely než Olympus OM-D E-M10 Mark II Silver + 14-42 II R, tak bych do něj šel.
Feodaron
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 11. 2019 14:11

Jediný, co si ověř je ten hledáček. Jako řešení pro situace, kdy je moc světla je to OK, ale je malinký a někdo v něm vidí barevné vady způsobené technologií vykreslování.

Zase na focení přes LCD je podle mě GX80 úplně vymazlená, pokud budeš chtít, tak můžu dát nějaké úvodní rady, jak to nastavit.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Feodaron 21. 11. 2019 21:02

Díky. Na focení přes displej vyloženě netrvám a ona určitě taky ne, chce se naučit fotit, tak by se měla určitě učit s hledáčkem. Jsem teď na vážkách. Našel jsem doma nějakou slevu do Alzy, která se vztahuje jen na ten Olympus, takže bych ho mohl mít za 9, ten Panasonic za 10, budu si to muset ještě pár dní nechat projít hlavou. :)
Feodaron
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod foto1977 21. 11. 2019 22:04

Jako skoro dvouletý vlastník GX80 potvrzuji, že ten hledáček je fakt mizernej.
Jinak foťák parádní, ale pokud chcete fotit jen přes hledáček, tak nedoporučuji...
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 22. 11. 2019 09:11

Davidof píše:Jediný, co si ověř je ten hledáček. Jako řešení pro situace, kdy je moc světla je to OK, ale je malinký a někdo v něm vidí barevné vady způsobené technologií vykreslování.

Zase na focení přes LCD je podle mě GX80 úplně vymazlená, pokud budeš chtít, tak můžu dát nějaké úvodní rady, jak to nastavit.

Mne sa javí že tu nekvalitu spôsobuje veľmi jednoduchá optika hľadáčika. Predsa len, drahšie prístroje, majú hľadáčik značne vystupujúci z tela, tým pádom tam je viac (4-5) optických členov, tu mám pocit, že sa pozerám cez obyčajnú lupu :)
Musím ale pochváliť video, v tejto cene nemá konkurenciu, zvlášť veľmi príjemný priebeh a pomalý dobeh stabilizácie pri pohybe kamerou.
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 22. 11. 2019 11:53

GX9 leží ve skříni. Nevím, jestli je to vlastnost výrobku nebo jsem si někde něco blbě nastavila, ale kolečko clony my nabízí změnu jen mezi 2 hodnotami. Nejde točit z f2,8 do cca 20. Skáčou mi tam hodnoty 2,8-3,2 atp. a když chci změnit clonu na vyšší, tak musím přepnout displej na quick menu, tam ťuknout na clonu a teprve potom ji můžu zvednout, ale po opuštění QM jsem zase tam, kde jsem byla, jen o několik desetin.
A po pořízení A7S a díky špatným fotografickým podmínkám, co se týče osvětlení v sálech, halách a tp, tak už fotím jen FF. A teď mi k eSku přibyla i A7R2. Sonky mají horší hledáček než GX9, ale jsou na tom lépe s vysokým ISOem. I když i u nich bojuji se šumem. A dobře se drží, ten grip je dobře úchopový.
Moto G5+.
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 11. 2019 12:16

To určitě není vlastnost :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 22. 11. 2019 12:19

Jenomže v menu žádný omezovač clony (Ano/Ne) není.
Moto G5+.
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 11. 2019 12:43

Myslel jsem tím, že to je nějak rozbitý, nemyslím, že by tahle funkce byla někdy implementována. Možná je to vada objektivu (?)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 22. 11. 2019 12:59

Už mám jen 12-60. Ale myslím, že to dělalo i s ostatními.
Moto G5+.
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 11. 2019 13:00

Taky myslím, že je to rozbitý.
K původní otázce... Zůstal bych u toho OMD-EM10 II. Nevím jestli se to u GX80 změnilo, ale já z těch Panasoniců mám pocit, že nemají tak vyladěný Auto WB a barvičky jako Olympus, což je podle mne pro jpegistu docela podstatný faktor.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 11. 2019 13:28

Může být.

Kdyby to tazatele zajímalo, můžu vyfotit pár scén těma dvěmi foťákami :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Feodaron 22. 11. 2019 14:45

Mě by to určitě zajímalo. :)
Feodaron
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod monikash 22. 11. 2019 14:47

Ale kdyby to bylo rozbité, tak by ta clona nešla měnit vůbec. To byste museli vidět.
Moto G5+.
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 22. 11. 2019 14:50

Když jde v autě zařadit jen z 1 na 2 a naopak, tak sice řadit lze, ale je to rozbitý.
Jestli tam třeba není nějaká chyba ve firmware, která by šla opravit novou instalací apod.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Amalary 22. 11. 2019 14:55

Dolgor píše:K původní otázce... Zůstal bych u toho OMD-EM10 II. Nevím jestli se to u GX80 změnilo, ale já z těch Panasoniců mám pocit, že nemají tak vyladěný Auto WB a barvičky jako Olympus, což je podle mne pro jpegistu docela podstatný faktor.

Souhlas, Olympus má v JPG opravdu pěkné a přirozené barvy. Když si trochu poladíš Fuji, tak možná nějaká starší verze by taky byla pro takové focení fajn. Na bazarech jsou Fujiny velmi laciné.
Amalary
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 22. 11. 2019 15:01

Moto G5+.
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 22. 11. 2019 15:03

monikash píše:Ale kdyby to bylo rozbité, tak by ta clona nešla měnit vůbec. To byste museli vidět.

Moniko :-) ten foťák testovalo x lidí a nikdo se o tomhle nezmínil. To by asi neuniklo pozornosti, takováhle vlastnost, ne ? :-)

-- 22. 11. 2019 15:06 --

Feodaron píše:Mě by to určitě zajímalo. :)

Přes víkend něco zkusím cvaknout
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 22. 11. 2019 15:13

Ten FW mě taky napadl. Zkusím ho přehrát.
FW1.4
Improved compatibility with the Panasonic LEICA DG VARIO-SUMMILUX 10-25mm / F1.7 ASPH. (H-X1025) digital interchangeable lens.
- Smooth aperture control is available during video recording.
- [Aperture Ring Increment] has been added with which users can choose the control method of the aperture ring from [SMOOTH] or [1/3EV] in photo shooting.
Improved operational stability
- There were cases where the headphone volume did not change in real time when [Headphone Volume] registered in "My Menu" has been changed. This bug has been fixed.
Moto G5+.
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Feodaron 23. 11. 2019 11:36

Ještě k tomu Olympusu, přijde vám lepší ušetřit a koupit jej za 9 tisíc v setu se 14-42 (mám slevu tisícovku) nebo za 10 tisíc ještě navíc s https://www.fotoskoda.cz/olympus-m-zuiko-15-f8-cerny/ jak to nabízí fotoškoda? Nevím, jestli k něčemu ten malý objektiv je a jestli nemám radši ušetřit, pokud by měl být zbytečný.
Feodaron
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bosonozka 23. 11. 2019 12:09

15mm f8 má horší světelnost i kresbu než ten seťák, takže mi to přijde jako nesmysl
bosonozka
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Noldo 23. 11. 2019 12:47

15mm f8 je zbytočnosť.

Myslím si, že skvelý foťák pre začiatočníka ja Canon M50. Sú na to slušné až vynikajúce a relatívne dostupné objektívy onedlho doplnené triom od Sigmy. U nás je však drahý.

Canon 200D tiež vynikajúci foťák a pravdepodobne moja voľba. Má super objektívy. Zatiaľ kúpiš seťák a potom 50-250, 50f1,8 neskôr seťák za baźarovú sigmu 17-50 f2,8 a pevnú 30 f1,4, ak by bolo treba tak 10-18 je tiež dostupná... Momentálne úžasne dostupný systém na zasklenie. Super je otočný display ak by sa chcela stať vlogerkou alebo by ho chcela na turistike otočiť k telu, aby ho neomlátila o skaly a predĺžila výdrž baterky. Výdrž zrkadlovky s vypnutým displayom je veľmi slušná a na rozdiel netreba ten foťák vypínať, len zdvihneš k oku a fotíš. Cez hľadáčik to ostrí tak ako všetky lacné zrkadlá, čiže málo bodov a ťažko sa medzi nimi prepína, takže ja som často volil ostrenie na stred a prekomponovať. Pri fotení cez display más vlastne plnohodnotnú bezzrkadlovku s dual pixel-om, veľmi presným ostrením na xichty, všetko, čo canon vie. Len sériové snímanie cez display je pomalé, ale to portréte nevadí a na šport nie je ani jeden zo spomínaných foťákov bohviečo.

Olympus je fajn a veľmi pekný, ale objektívy sú trochu drahšie a obrazová kvalita je nižšia ako u väčšieho senzoru s vyšším rozlíšením. Horšie svetlo sa tiež nie vždy dá dohnať stabilizáciou a občas treba to vyššie iso. Výhodou je, že pevné objektívy sú veľmi drobné a kvalitné, sú to ozaj také poldecáky, ktoré nie je problém nosiť v kabelke. Oproti 200D mi prišiel menej ergonomický, horšie sa držal a olympusácke menu sú dosť hrozné. Mám XZ-2ku, ktorá má rovnaké menu a ani po 3ch rokoch vlastníctva to nedávam. Za to Canon má menu dobré.

Volil by som medzi týmito dvoma. Sú to úplne odlišné foťáky a ani s jedným nespravíš chybu. Pre mňa by to bolo o tom, či hľadám niečo na zachytenie dovolenky a turistík. Alebo hladám niečo atraktívne na všedný deň, čo mi bude robiť radosť a pekne plniť insta. Treba si ich chytiť do ruky.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 23. 11. 2019 13:16

Ten 15/8 je skor taka hracka, urcite by som zan nepriplacal. Pre zaciatocnika rovnako nie nejaku zrkadlovku (sorry ak s tym niekto nesuhlasi) - rychlo prestanu bavit ludi, ktorych fotenie nejak hlbsie nezaujima a nechcu sa v tom vzdelavat, vidim to dost v mojom okoli.
Bezzrkadlovky su nepomerne jednoduchsie na ucenie sa a aj pochopenie, zaroven clovek nemusi byt fotografom, aby z nich dostal vyborne vysledky.
Na m43 fotaky su bazare plne skiel, myslim si, ze sa daju zohnat celkom dobre a aj lacno (nove aj pouzivane), no viac ako jedno svetlejsie pevne sklicko k setaku na zaciatok ani netreba (Panasonic 25/1.7, Sigma 30/1.4 ci Oly 45/1.8 )
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 11. 2019 13:23

Ten 15/8 je především krytka :-) která umí (na krytku) docela fotit. Osobně bych za ni neutrácel.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod zvuk11 23. 11. 2019 13:24

Až na focení přes evf a v začátcích bez znalosti správné expozice ale jinak nejsou csc nijak přívětivější pro začínající fotografy. EDIT : Ale rád se vzdělám, je pravda že jsem už dlouho neviděl někoho s lowend csc (takže možná že už tu máme AI našeptávače a vylepšovače ale spíš jsme zatím zůstali jen u ostření na oko což má třeba 250d v lv taky ..... )
Naposledy upravil zvuk11 dne 23. 11. 2019 13:37, celkově upraveno 1
zvuk11
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 23. 11. 2019 13:33

To není žádný fotoaparát, když si člověk nepřečte manuál nebo se nenaučí používat jeho základní funkce.
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • C1 Pro 12
wikxzen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 11. 2019 13:49

Třeba zrovna ten Lumix je hodně intuitivní.
Všechny důležitý funkce má na tlačítko, perfektní implementace dotykového ovládání a pro úplný začátečníky Ai režim :-) ...
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 23. 11. 2019 19:29

Na Olympusobchod.cz jsou v akci "Black Friday" foťáky Olympus OM-D E-M5 II s objektivy 14-42 EZ za cenu 13 999 Kč. Proti E-M10 to je vyšší třída, normálně se tenhle set prodává za cenu kolem 30 000 Kč. Řekl bych, že připlatit si pár tisíc se vyplatí.
https://www.olympusobchod.cz/katalog/om ... -ii-516967
Nějaké akce jsou i na Afoto a VKfoto.
STigre
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 23. 11. 2019 19:48

Za 5kovou řadu je to dobrá cena. Je to v podstatě ořezaná vlajková loď.
Moto G5+.
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 23. 11. 2019 20:27

Já jsem E-M10 Mk III pro dceru kupoval za víc peněz :-(. E-M5 Mk I jsem měl, fotilo se s ní dobře, ta Mk II bude ještě lepší. Teď mám E-M1 Mk II a opět pohoda.
Ten objektiv u E-M5 II je dražší než ten u E-M10 II (což ale neznamená, že musí být lepší), a má elektrický zoom, což je dobré pro video, ale už ne pro zoomování při focení a pro případné manuální ostření.
STigre
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 24. 11. 2019 18:26

Moto G5+.
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Feodaron 24. 11. 2019 23:02

Díky za info k té krytce, co dává zdarma fotoškoda, moc se mi nezdála a teď vím, že to fakt nedává smysl.

Dostal jsem ještě tip na to, že bych se měl vlastně vykašlat na (bez)zrcadla a koupit jí kompakt, třeba Sony RX100 III, s tím, že často problém málo světla, a to by kompakt v téhle ceně měl zvládnout lépe. Jsem z toho jelen. :hm

STigre píše:Na Olympusobchod.cz jsou v akci "Black Friday" foťáky Olympus OM-D E-M5 II s objektivy 14-42 EZ za cenu 13 999 Kč. Proti E-M10 to je vyšší třída, normálně se tenhle set prodává za cenu kolem 30 000 Kč. Řekl bych, že připlatit si pár tisíc se vyplatí.
https://www.olympusobchod.cz/katalog/om ... -ii-516967
Nějaké akce jsou i na Afoto a VKfoto.

Zamýšlím se nad tím, ta cena do 13 tisíc pro mě není zase tak nepřekročitelná, na druhou stranu nechci platit víc, než dává smysl. Otázka pro mě hlavně je, jestli to pro začátečníka má smysl a jestli má význam dávat navíc 5 tisíc, což je rozdíl oproti tomu setu E-M10 za 8999.

Noldo píše:...
Canon 200D tiež vynikajúci foťák a pravdepodobne moja voľba. Má super objektívy. Zatiaľ kúpiš seťák a potom 50-250, 50f1,8 neskôr seťák za baźarovú sigmu 17-50 f2,8 a pevnú 30 f1,4, ak by bolo treba tak 10-18 je tiež dostupná... Momentálne úžasne dostupný systém na zasklenie. Super je otočný display ak by sa chcela stať vlogerkou alebo by ho chcela na turistike otočiť k telu, aby ho neomlátila o skaly a predĺžila výdrž baterky. Výdrž zrkadlovky s vypnutým displayom je veľmi slušná a na rozdiel netreba ten foťák vypínať, len zdvihneš k oku a fotíš. Cez hľadáčik to ostrí tak ako všetky lacné zrkadlá, čiže málo bodov a ťažko sa medzi nimi prepína, takže ja som často volil ostrenie na stred a prekomponovať. Pri fotení cez display más vlastne plnohodnotnú bezzrkadlovku s dual pixel-om, veľmi presným ostrením na xichty, všetko, čo canon vie. Len sériové snímanie cez display je pomalé, ale to portréte nevadí a na šport nie je ani jeden zo spomínaných foťákov bohviečo.
...

Díky. Zaujalo mě co jsi psal o focení přes displej, že je to vlastně plnohodnotná bezzrcadlovka. Já mě za to, že hlavní praktický rozdíl mezi zrcadlovkou a bezzrcadlovkou je v tom, že u té první fotím přes hledáček, který je vlastně jen díra, kde vidím jen vlastně "odraz" z objektivu a na displeji fotku vidím až ti vyfotím. U bezzrcadlovky pak na displeji i v hledáčku, který je taky displej, mám už podle nastavení simulaci výsledné fotky. Proto jsem si myslel, že by právě za bezzrcadlovka měla být pro začátečníka lepší.
Feodaron
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 11. 2019 05:16

Tak ta RX100 je do horšího světla horší, než všechny tebou zatím uvažované foťáky.

Já osobně bych do EM5-2 nešel, podle mě by ten rozdíl nepoznala. Jedině, že bys hodně chtěl plně otočný display a weather sealing.

Úplně nejlepší by bylo ty foťáky vidět vedle sebe a zkusit si je.

EM10 je určitě s přehledem hezčí a má mnohem lepší hledáček.

GX80 je trochu skladnější a podle mého čistě osobního názoru se výrazně líp ovládá.

Co se týká fotek, tak budou z obou foťáků na stejné úrovni.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 25. 11. 2019 10:39

A bacha, Černý pátek nepotrvá věčně.

Tak jsem provedla velký reset. Po něm se při A režimu přední kolečko chová jako před tím - clonu mění jen o trochu, ale zadní kolečko ji mění už v plném rozsahu. Ale musím mít aktivováno samostatné kolečko expozice.
Moto G5+.
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 25. 11. 2019 11:41

U toho Olyho, pokud krytku, tak 9mm/8, příjemná rybina na hraní si, nic neváží, nic nezabírá. Ta druhá krytka už tak povedená není, ale pokud je "zdarma" ... ;-)
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 11. 2019 12:02

monikash píše:A bacha, Černý pátek nepotrvá věčně.

Tak jsem provedla velký reset. Po něm se při A režimu přední kolečko chová jako před tím - clonu mění jen o trochu, ale zadní kolečko ji mění už v plném rozsahu. Ale musím mít aktivováno samostatné kolečko expozice.

A pokud dáš na přední kolečko kompenzaci expozice (třeba) tak se chová standardně ?
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 25. 11. 2019 12:14

Ne, přední kolečko mění expozici jen o kousek, zadní mění clonu a po zmáčknutí mění expozici v plném rozsahu.
Moto G5+.
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 25. 11. 2019 12:25

Jde o to, jestli když na přední kolečko, které ti asi zlobí, přiřadíš jinou funkci, jestli ta jiná funkce zlobí taky.

Pokud ano, tak je to kolečko vadné. Pokud ne, tak máš nastaveno něco moc záhadného :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 25. 11. 2019 13:00

Fidko: S tou 200/2.8, nemyslíš spíš ten belgickej obchod?
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 25. 11. 2019 13:25

Tak je to rozbitý. Dělá to i v menu, posouvá se to jen o 1 řádek nahoru a dolů.
Moto G5+.
Sony A7S, A7R2
monikash
Návštěvník