KAPESNÍ NÁHRADA FOTOMOBILU

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod lywe 16. 10. 2019 10:21

Prosím o radu pro začátečníka: fotím telefonem a rád bych něco kvalitního a stejně kapesního. Aby pak nebylo překvapení , že můj p30 pro dělá lepší snímky ..
poradí prosím někdo něco, aby to mělo kapesní rozměry( byl také nenápadný!!!) a mohl to mít stále u sebe pro reportážní/street foto?
Opominu-li opt. zoom u telefonu. Tak mě zatím nenapadá adekvátní náhrada, kromě velkých zrcadlovek a bezzrcadlovek, které už zase nejsou tak malé pro neustálé nošení po kapsách.. Nutností by byl výklopný displej, pro focení z různých perspektiv(nad hlavou, ze země). cena tak do 35 tis. Zatím mě napadá jen RX100 VII, ale rozměry se telefonu také moc nepodobají a kromě zoomu ho telefony překonávají funkcemi-pokud se nemýlím?
Funkcemi by se mi zamlouval E-PL9(kvůli programům), až na tu velikost s objektivem... i s pancake.
Vím, že chci nemožné a že si tím nejspíš odpovídám sám, ale možná někoho něco napadne, s čím má zkušenosti.
Děkuji za rady a tipy.
lywe
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 16. 10. 2019 10:57

Ak Ti je RX 100 veľký, tak asi iná varianta nie je.
Leda by si chcel naozaj kvalitu a zmieril sa s pevným sklom. Tam mi napadá Ricoh GR...
Ale väčšie jak mobil to bude vždy, fyziku zatiaľ ešte nevedia oklamať.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 16. 10. 2019 11:02

V kazdom pripade ma napada nieco ako Panasonic LX100, mozno ten Ricoh. Tak tenke ako mobil to nebude a byt nemoze, je akurat na zvazenie nakolko je to problem. LX-100 by si asi do vrecka strcil.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 16. 10. 2019 11:20

Zostaň pri mobile :) Alebo Sony RX0 II, s jednopalcovým snímačom a RAWom, nič menšie nie je, ale zmysel jeho použitia je predsa len viac pre video

https://www.alza.sk/sony-cybershot-came ... 580138.htm
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 16. 10. 2019 11:31

"Zostaň pri mobile"

Tak to mi zrovna na tu reportážní/street foto nepřinde jako moc dobrá rada. ;-)
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 10. 2019 12:05

Ricoh GR je to, co hledáš, pokud hledáš to, co píšeš :-)

Pokud jsi smířen s tím, že nemáš zoom objektiv, tak Ricoh má už jen výhody.

Kvalita obrazu je oproti mobilu znatelně, ale opravdu znatelně lepší.

A jedna nenápadná, ale pro street docela důležitá věc. Ricoh je optimalizován na ovládání jednou rukou - od zapnutí, focení ale i změna nastavení.

Vejde se do kapsy od košile a je velmi nenápadný.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 16. 10. 2019 12:09

Ferin:
Asi nie je, ale skús dať niečo výrazne menšie a výrazne lepšie ako mobil :) Z toho foťáku si ani nezavolá....a bude nosiť dve veci, niekedy majú ľudia dosť protichodné požiadavky. Niečo je dobré, lebo to je malé, niečo pre to, lebo to je veľké a niečo pre to, lebo to je dobré :D
Okrem toho, píše "nenápadné" no čo už je nenápadnejšie ako mobil, keď ho každý drží v ruke ?
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 16. 10. 2019 12:25

Ricoh GR II nebo GR III.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 16. 10. 2019 12:28

Nic mensiho nez RX100 s vyrazne lepsi optickou kvalitou nebude. Cca na stejne velikosti jsou Panas LX100 rada a Ricoh GR rada. Pro street doporucuji GR, ma to na tento druh foceni nejake dedikovane funkce.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 10. 2019 12:56

Ještě teda napíšu, že EPL s tím olympusím zoomem jsem měl a určitá alternativa to je.

Mě u toho foťáku vadilo ovládání - jak to nemá dva rollery - jeden na clonu a druhý na kompenzaci expozice, tak to je podle mě opruz. Přinejmenším si to zkus, jestli ti to vyhovuje. A počítej s tím, že si nakonec koupíš strašně drahou automatickou krytku objektivu.

Čistě na street je Ricoh GR absolutně vymakaný stroječek, ale máš jen těch 28 mm. Dá se namapovat tlačítko na elektronický zoom 35mm a 50mm ale je to ořez. U GR III máš ale už víc Mpx.

A tu Sony RX100 si hlavně napřed vezmi do ruky - je to malý hladký mejdlíčko - a zkus si, jestli ho vůbec dokážeš ovládat, aby ti nevypadl z ruky :-) Technicky je to ale dobrý stroj, myslím ale, že ten GR má kvalitnější obraz na 28-35mm.

-- 16. 10. 2019 13:57 --

cport píše:Nic mensiho nez RX100 s vyrazne lepsi optickou kvalitou nebude. Cca na stejne velikosti jsou Panas LX100 rada a Ricoh GR rada. Pro street doporucuji GR, ma to na tento druh foceni nejake dedikovane funkce.

Panas LX100 už je vlastně velkej a pokud by ho uvažoval, tak bych mu radši doporučoval GX80. Ale tohle už nedáš do kapsy (od košile).
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 16. 10. 2019 13:41

FXE1 píše:Okrem toho, píše "nenápadné" no čo už je nenápadnejšie ako mobil, keď ho každý drží v ruke ?

Při (jen) držení určitě, ale při focení (vzhledem ke způsobu) si nic nápadnějšího představit nedokážu (snad s výjimkou FF+500mm :-D).
Navíc pod reportáží si představuju i něco akčnějšího / v pohybu a to mobily moc neumí. Stejně jako rychlost při streetu, která je často potřeba.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 16. 10. 2019 15:08

No ale ako Davidof píše, to ovládanie malých tiel je tiež "opruz", môžem potvrdiť :) To je niekedy mobil na tom lepšie, veľkosťou zobrazovadla, hlasovým ovládaním...atď. Ja len spochybňujem tú myšlienku, nahradiť mobil nejakou miniatúrou, to už radšej nech sa zmieri s tým, že ten fotoaparát bude väčší ale znateľne lepší. No a prepáč, ak niekde na akcii fotí 200 ľudí okolo Teba mobilom a Ty fotoaparátom, tak ty si ten neviditeľný ? :)
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ferin 16. 10. 2019 15:18

Jo, to je fakt.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 16. 10. 2019 15:39

FXE1 píše:No ale ako Davidof píše, to ovládanie malých tiel je tiež "opruz", môžem potvrdiť :) To je niekedy mobil na tom lepšie, veľkosťou zobrazovadla, hlasovým ovládaním...atď. Ja len spochybňujem tú myšlienku, nahradiť mobil nejakou miniatúrou, to už radšej nech sa zmieri s tým, že ten fotoaparát bude väčší ale znateľne lepší. No a prepáč, ak niekde na akcii fotí 200 ľudí okolo Teba mobilom a Ty fotoaparátom, tak ty si ten neviditeľný ? :)

No souhlasim. U techto malych tel je vzdycky fajn si je osahat. Jsou mala tela, ktera se poradne nedaji drzet a nastavovat a je k nim potreba neco dokupovat. A pak jsou mala tela (jak psal Davidof o Ricohu GR), ktere je mozne komplet bezpecne ovladat jednou rukou ... Ja teda tu novou generaci v ruce jeste nedrzel, i te predchozi to muzu potvrdit ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 16. 10. 2019 16:14

Ricoh GR nemá výklopný displej. Což je jeden z nutných požadavků autora tématu. :-)
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • C1 Pro 12
wikxzen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 10. 2019 16:17

To jsme ale chtěli zamlčet ;-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 16. 10. 2019 16:23

Vy kulišáci poťouchlí... :D

Jinak k tématu nemám moc konkrétního co říct. Osobně bych se zcela vyhnul té variantě, abych vedle mobilu, měl ještě kompakt. Ano, kvalita fotek bude lepší, ale... když už bych do toho vrazil 35k Kč, tak bych se mrknul do bazaru a koupil pořádný fotoaparát se solidním zoom objektivem a hotovo. Pak se nad kvalitou fotek můžu vyloženě tetelit. To by mi za tu neskladnost, větší rozměry a váhu stálo za to.
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • C1 Pro 12
wikxzen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 16. 10. 2019 20:31

Ještě by mohla přicházet v úvahu Fuji X70, je o trochu větší než GR (ale jen malinko).
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 16. 10. 2019 20:33

Je pro ní nějaká možnost automatické krytky ?
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 17. 10. 2019 11:11

no vzhledem k pozadavku co nejmensich rozmeru to stejne na vyklopny displej nevidim. Nahradit by se ten pozadavek mohl wifinou a funkcni aplikaci ..
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lywe 21. 10. 2019 10:58

Děkuji všem velice za názor...ale ještě to upřesním, aby to nebylo jednoduché:
-potřebuji výklopný displej+ zoom alespoň 5x fotím pouze přes den, takže světelnost mě až zas tak netrápí.
-k velikosti: není nutné, aby byl malý jako rx-0 ale spíš tenký... protože než vytáhnu z kapsy něco tlustého co sebou vezme i kapesník? a ostatní drobné předměty, tak to bych moc nenápadný nebyl:-) Zajímalo by mě porovnání v tlouštce Rx100 vs . ten e-pl9 s pancake základ. pro ten rx 100 mluví automatická krytka ale zase nemá programy pro hračičky jako live time...apod. Což pro mne jako úplnýho laika je trochu mínus. Většina telefonů toto může dohrát ze storu..bohužel ten zoom je tragický. A když Vám někdo řekne u snímku, který se Vám líbí, že stojí za h... jenom kvůli kvalitě a že jeho starý telefon fotí lépe, tak to pak musím uznat. Vždy jsem byl zastánce toho, že foťák ja na focení a mobil na volání.
ale Doba mění...
lywe
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Davidof 21. 10. 2019 11:21

Porovnání velikostí foťáků je na camerasize.com . Olympus objektiv 14-42 EZ může mít za příplatek taky automatickou krytku. Olympus nemá hledáček, Sony ano ale je hodně malý.

https://camerasize.com/compact/#332,686.409,ha,t
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod honza.c 23. 10. 2019 09:08

Pokud uvažujes nad e-pl9, tak mrkni na Lumix DC-GX9 viz bazar
viewtopic.php?f=224&t=1301074
honza.c
Kolemjdoucí