Jakou první zrcadlovku X Bezzrcadlovku

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod jarek89 8. 5. 2019 09:17

Ahoj chtěl bych Vás poprosit o pomoc při výběru první zrcadlovky nebo bezzrcadlovky, tím si právě ještě nejsem jistý. Cenově bych se chtěl dostat na 30 tis. (Tělo + objektiv)

V okolí nemám nikoho kdo by měl nějakou značku, takže odpadá možnost půjčování objektivů.

Zatím mě zaujaly tyto fotoaparáty:

Pentax KP + Objektiv 18-135WR:
+ 27 ostřících bodů (25 křížových)
+kompaktní tělo (pokud se na něj nedá teleobjektiv)
+prachu a vodě odolnost
+ stabilizace v tělě
+ možnost používat i starší objektivy

- údajně méně objektivů

Sony A7 mark II + objektiv 28-70
+ Full Frame
+ stabilizace v těle
+ možnost používat Canon EF objektivy s předsadkou i když nevím jak je to s kompatibilitou

Canon 7D markII
+ 65 ostřících bodů
- už celkem dlouho na trhu
- nejdražší možnost

Dále mě zaujal Nikon D610. Nejvíc se mi zatím líbí výstup z Pentaxu, co se dívám na různé fotky, ale je to subjektivní pocit. Foťák chci používat při cestování, tzn. budu fotit přírodu, zvířata (zoo) památky atd. Rád bych nějaký foťák z vyšší odolností. Nebo bude lepší na toto použití vzít např. Panasonic GX80?

Co byste mi doporučili vy? Díky
jarek89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod FXE1 8. 5. 2019 09:54

To máš obrovský rozptyl, minimálne v rozhodovaní medzi zrkadlom a bezzrkadlom si urob jasno. Následne vo veľkosti snímača. Potom sa ten výber zúži. To nikto za Teba neurobí tak aby si bol spokojný.
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jarek89 8. 5. 2019 10:13

Tak mě spíš jde o to jestli je dobré si koupit Full Frame od Sony v podstatě za cenu APS-C, velikostně jsou na tom fotoaparáty podobně, když beru v potaz Sony vs. Pentax ty dva se mi líbí nejvíce.
jarek89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ferin 8. 5. 2019 10:40

Posuzuj vždy celý systém, ne jen tělo!
Objektivy na něm i v brasně udělají svý.
Jinak co myslíš tou "vyšší odolností"? Proti vodě? Zrovna Sony v tom oproti konkurenci v testech moc nevyniká.
Ferin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 8. 5. 2019 10:45

Já vyčkával, byl jsem trpělivý a koupil jsem a7 z alzy rozbalenou za 15500 a tamron 28-75 f2.8 s casbakem za 20500 tj za 36000 fullfrám a top zoom. Nevím jestli je v zrcadlovkach podobná alternativa.

Nevím kolik stojí a7ii se setakem - 30000? Lehce pod? Setaku se člověk bude chtít brzo zbavit a bude to max za 3000 takže bude tělo za víc než 25000 + dobrý objektiv za 15-20000 a jsme na 40-45000.

Proto si myslím s takovým rozpočtem že je lepší a7i + top objektiv, než a7ii a základní zoom.
A7i + Sigma 40f1.4 + 135f1.8 a Tamron 28-75f2.8.
Fuck8r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jarek89 8. 5. 2019 10:52

Fuck8r: tak to je lepší potom vzít ten Pentax, právě jsem uvažoval, že u toho Sony chvíli vydržím se seťákem a pak si pořídím předsadku a budu používat Canon objektivy, protože co jsem se díval, tak Sony toho moc nenabízí. Rád bych měl třeba časem 3 objektivy a tím měl v podstatě pokryté vše od širokouhlého po teleobjektiv. Samozdřejmě že pak by bylo fajn mít i nějaké pevné sklo.
jarek89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 8. 5. 2019 11:36

Sony toho ponuka dost (+sigma, samyang a dalsi), ale nemas lacne skla z bazaru jak na canon, nikon. A nove pecky su za raketu, ako u vsetkych. Ak mas osekany rozpocet, tak do ff by som nesiel, leda ze vies co chces a stacia ti 2 alebo 3 pevne skla. Pozor, rozdiel medzi verziou 1 a 2 u a7 je dost podstatny, napriklad tie canon skla na verzii 1 huntovali az des, na dvojke uz v pohode fungoval autofocus. Skusane s redukciou mc11 a lacnou fotgou.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jarek89 8. 5. 2019 11:59

bob222: mě právě příjdou fotky co tak koukám, z Canonu takové mdlé když to porovnám s ostatníma nevím no je to můj subjektivní pocit a samozdřejmě cenově dostupné skla bych uvítal :)
jarek89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 8. 5. 2019 17:21

Ten 7D by som asi na Tvojom mieste vypustil, je to hlavne určené na akciu, šport, pohyb.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 8. 5. 2019 17:53

jarek89: je to tvůj první foťák a nemáš v okolí nikoho na půjčování objektivů, takže k případnému Sony nemá smysl uvažovat o Canon sklech. Jestli nepotřebuješ super autofokus a ostření na oko běžících lidí, tak A7II může dobře posloužit.

Pentax neznám, Canon 7DII bych nebral, nic ti nenabídne.

Ještě bych zvážil např. Sony A6300. Malý, lehký, ne moc drahý.

Udělej si jasno, jaké ohniska chceš používat a podívej se na cenu skel. Na krajinu asi nějaký širokáč, na street něco kolem 35 mm, do zoo se zase hodí zoom či něco pevného delšího. Pak to tělo bývá to nejlevnější v ceně sestavy.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jarek89 8. 5. 2019 18:48

chodec80: co se týče ohnisek sem se právě díval. Časem by se mi líbilo něco jako 10-18, nebo 24-70 a třeba 70-200 do toho třeba nějaké pevné sklo typu 35,50 a byl bych asi vysmáty, ale jak sem se koukal tak třeba u sony je prej fajn 16-35, ale ten stojí dardu a nebo časem třeba rybí oko nebo nějaké starší objektivy, prostě něco s čím si jde vyhrát a přitom to člověka nepoloží. Takže hledám spíše systém, kde budou dostupné objektivy a právě sony mě zaujal tím, že na něj jdou Canonácká skla a M42 ty jdou i na Pentax.
jarek89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chvd 8. 5. 2019 19:50

jarek89:
-1-
Určitě bych doporučil, pokud je to možné, ohmatat a odzkoušet si foťáky někde na prodejně. Praha, Brno Ostrava má prodejny Megapixel, ale dá se třeba i u Fotoškoda a u řady dalších. Klidně si tam udělat výlet ... ale saozřejmě to záleží na tvých možnostech. Ač se to možná nezdá, pocit z toho, co máš v ruce při focení, jak se ti to ovládá atd je dost důležitý.
-2-
Dobrých foťáků je dnes hodně a ten NEJ je prostě hodně subjektivní záležitost.
-3-
Píšeš málo svých požadavků, málo o tom, co a jak chceš fotit, co s fotkami dělat(velké tisky nebo naopak třeba jen na soc.media a do PC) jaké máš zkušenosti atd.
takže když ti doporučím cokoliv, bude to spíše o tom, co bych preferoval já než co musí být dobré pro tebe.

Přesto pokud bych z toho, co píšeš, vybíral já, šel bych do toho Pentaxu asi.
Méně skel mají, ale myslím, že ač málo, tak pro naprostou většinu lidí je to dostatek.
Potřebuješ zjistit, kdy bezzrcátka nahradí APS-C zrcadlovky? Obrať se na odborníky. http://www.nudz.cz/
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jarek89 8. 5. 2019 20:16

chvd:

Tak foťák jak jsem psal chci hlavně na fotky z cest, dalo by se říct, že bych rád fotil tak od všeho trochu, určitě to znáš cestou vyfotíš nějaký ten portrét, nějakou tu památku, popř. v zoo nebo někde v lese nějaké zvíře. Nějaké velké ambice nemám, takže velké tisky můžu říct, že ne. Zkušenosti se zrcadlovkou nemám žádné, zatím fotím mobilem.

Proč se mi zatím líbí nejvíce modely Pentaxu a Sony.

U Pentaxu oceňuji právě tu odolnost vodě a prachutěsnost, líbí se mi i hořčíkové tělo a jak sem se díval výstupy z toho lezou podle mého názoru dost dobré co se barev týče. Což třeba u Canonu mi příjdou ty barvy takové mdlé, ale zase bojím se nedostupností cenově dostupných objektivů.

U Sony je pro mě asi největším lákadlem, že přes předsadku můžu používat Canon objektivy, které jsou cenově na tom líp a co tak koukám fotky z toho lezou dobré.
jarek89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 8. 5. 2019 21:15

Je to, jak říkají ostatní. Špatný foťák dnes nekoupíš a ten nejlepší pro každého je věc nuancí v osobních preferencích. Nicméně bych řekl, že není dobrý nápad jít hned do začátku pro FF formát, zvlášť když tématem mají být fotky z cestování, kde není maximální kvalita nutná a na cílovém formátu se stejně nepozná, jestli bylo foceno na crop nebo FF. I když je FF tělo kompaktní (viz A7), objektivy už tak malé nejsou, když je srovnáš s podobně kvalitními kusy pro APS-C nebo m4/3. Další faktor je cena. Co zpočátku vypadá jako supervýhodná koupě, se časem promění v černou díru na peníze. I když se ti nakrásně povede kupovat výhodně bazarové objektivy, jednou budeš chtít nové tělo a FF těla jsou i ve výprodejích o mnoho dražší než cropová, a navíc tam nebývá prostor slevit na nižší, ale stále dobře vybavený model za mnohem lepší peníze. ...Co se týká těch adaptovaných objektivů. Za prvé dobře fungující adaptér nebývá úplně levný a pak záleží kolik a jakých objektivů přes něj budeš provozovat, aby se to vyplatilo. Za druhé, adaptér je občas opruz při výměně + hmotnost navíc, pouzdro atd. Na cestování bych upřednostnil nějakou jednoduchou sestavu s nativními objektivy. Adaptér bych si nechal na specialitky a hraní, když jdeš jen za focením.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 8. 5. 2019 21:24

Pokud budeš fotit do RAW a následně si hrát s jeho zpracováním, barvy apod. nemusíš až tak řešit. Doladíš si to sám podle své chuti.

"Cestou vyfotíš..." trochu se bojím, že sis nepředstavil jednu drobnost. Na street/portrét se bude hodit >35 mm, na památky a krajiny širokáč <24 mm, na zvířátka v lese 100-400 mm (:-D). Todle tahat "jen tak pro jistotu, kdybych viděl něco pěkného" tě IMHO brzo omrzí a ani univerzál v podobě např. 24-105/f4 není úplný drobeček na toulání se ulicemi.

Voděodolnost se může hodit, ale nejvíc prachu se ti do těla dostane stejně při výměně skel v terénu.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jarek89 8. 5. 2019 21:31

Chodec80: Nejvíce mě zatím zaujal právě tvůj typ Sony A 6300 asi do něj půjdu. Je teď za dobré peníze navíc na Sony jde dát celkem cokoliv a pokud se tam nedá nějaká velká mrcha je to malé.

Zaujala mě tato recenze na 6400, ten mi ale za tak velký příplatek nestojí, když to porovnám s 6300 tak snad co by bylo fajn je lepší ten autofokus, výklopný a dotykový displej nepotřebuju.

https://www.youtube.com/watch?v=CAYR9jH4dvc
jarek89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chvd 9. 5. 2019 00:48

Řadu Sony A6xxx doporučuji určitě ohmatat dopředu.
Třeba pro mne je to strašně titěrný a nepříjemně ovladatelný, komponování taky pro mne děs. A není to zdaleka jen můj názor.. Nicméně spoustě lidí to naopak vyhovuje zcela.
Potřebuješ zjistit, kdy bezzrcátka nahradí APS-C zrcadlovky? Obrať se na odborníky. http://www.nudz.cz/
chvd
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 9. 5. 2019 06:05

Taktiez. Sice len par minut A6xxx v ruke v obchode, ale naozaj by som ju nechcel. Pre mna je to ergonomicky fail.
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 9. 5. 2019 06:06

Mě se A6300 drží díky většímu gripu líp a jistěji než panas, ke kterému musím grip přidávat.
Zase na A6300 mi chybí dotykové ostření (ďubnu na co chci zaostřit a fotím je lepší, než v menu nastavil ostření na pohyblivý bod a zdlouhavě tam najíždět přes tlačítka), i když zase včera mě vypeklo při focení závodů, kdy jsem se nechtěně tváří dotkla displeje a pak mi to ostřilo na levý dolní roh.
Moto G5+.
Sony A6400, A7S, Panasonic GX9
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 9. 5. 2019 07:26

Tiez by som sa priklonil k SONY hoci vyloizene subjektivne sa mi vsetky ich APS-C bezzrkadlovky nepouzivaju dobre. Je to perspektivny system, mas moznost prechodu na FF a velmi dostupne a velmi kvlaitne Sigma skla. Akurat nejaky cenovo dostupny ultrasirokac asi bude chybat, ale to myslim u vsetkych mirrorless.
Fidko
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 9. 5. 2019 07:34

Určite pred kúpou ošahať, lepšie ako sa potom dlho prispôsobovať ergonómii alebo systému menu. To čo popísala monikash, sa pri dotykáči deje celkom často.
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 9. 5. 2019 07:55

Ja som na A6000 poriešil držanie pomocou L-plate (z aliexpressu za pár šupov), pokiaľ ide o sklá, pre toho čo vie čo chce, je tam super séria sigma a to vo sveteľnostiach 1,4 a 2,8 (19+30+60 resp. 16+30+56), cenovo dostupné.
Problém je u dlhších skiel, kde moc výber nie je (cenovo dostupné je de facto len 55-210), resp. drahé sklá, ale zas použiteľné aj na FF do budúcna.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 9. 5. 2019 09:36

jarek89: pokud by ses rozhodl pro nákup z UK (tzv. šedivka), tak A6400+18-135 vyjde na cca 30k CZK. A6400 má z řady 6xxx nejlepší ostření, byť bez stabilizace. Výklopný displej může být pro určité focení neocenitelný pomocník (nemusíš se plazit po zemi) a za mě jednoznačně ANO. Dotykový displej se také může hodit pro rychlou změnu ostřícího bodu (zvlášť na modelech bez joysticku).
Souhlasím s předřečníky, tu ergonomii je třeba vyzkoušet.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 9. 5. 2019 10:08

Ta a6400 s tím zoomem je dobrej kup. Tělo top aspc a zoom 27-200 stačí jako jedinej objektiv pořád nasazenej na cesty skoro na vše. Za rok si udělá představu co nejvíc fotil, jakým ohniskem a pak si může pořizovat objektivy na míru..
Fuck8r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jarek89 9. 5. 2019 14:21

Chodec80 : opravdu by si šel raději do 6400 než do 6300? Teď je docela velký cenový rozdíl 6300 stojí s 16-50 18 990 a 6400 s tím samým objektivem 30 tis, opravdu je ten AF systém o tolik lepší, protože to by byl asi hlavní důvod proč pořídit. 6400. Dotykový displej no nevím.

Raději bych ušetřené peníze investoval do objektivů, takže bych raději vzal 6300
jarek89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod foto1977 9. 5. 2019 14:56

Mám gx80 Panase, ten dotykový displej je silně návykový, už bych asi bezdotyk nechtěl...
Osobně doporučuji si to nekde půjčit a vyzkoušet...
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 9. 5. 2019 15:15

Mno, každý podle sebe. Já bych se Sonkám vyhnul obloukem. Nejsou na světě nudnější foťáky než ty od Sony. Za mě z bezzrcadlovek Fuji X-T20/30 v setu s 18-55/2,8-4 ;-) Nebo klidně ten Pentax, pokud se zadavateli líbí zrcadlovky.

...Jinak podle mne je dnešní šílenství okolo AF a Eye detection marketingový nesmysl, který jen mate lidi a odvrací jejich pozornost od toho, co je pro fotografování opravdu důležité - ergonomie (ne velikost gripu, ale rozmístění, logika a kvalita tlačítek a menu), objektivy, pro amatéry třeba i hezký obrazový výstup do jpegu. AF drtivé většiny dnešních foťáků naprosto dostačuje pro amatérské využití. Ten bych vůbec neřešil.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 9. 5. 2019 15:16

U rangefinder těla je možnost změny ostřícího bodu dotykem docela užitečná, pokud teda nekoukáš levým okem (a pokud chceš tuto dovednost rozvíjet).

Ale bacha, důležitá je implementace, u GX80 je nejlepší, co znám, tak si tu Sonku určitě nejak osahej, jestli ti to bude vyhovovat. U toho dotykového displaye se taky zaměř na přesnost a odezvu - jestli s tím máš vybírat ostřící bod, tak to musí být rychlé a přesné :-)
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jarek89 9. 5. 2019 15:56

Dolgor píše:Mno, každý podle sebe. Já bych se Sonkám vyhnul obloukem. Nejsou na světě nudnější foťáky než ty od Sony. Za mě z bezzrcadlovek Fuji X-T20/30 v setu s 18-55/2,8-4 ;-) Nebo klidně ten Pentax, pokud se zadavateli líbí zrcadlovky.

...Jinak podle mne je dnešní šílenství okolo AF a Eye detection marketingový nesmysl, který jen mate lidi a odvrací jejich pozornost od toho, co je pro fotografování opravdu důležité - ergonomie (ne velikost gripu, ale rozmístění, logika a kvalita tlačítek a menu), objektivy, pro amatéry třeba i hezký obrazový výstup do jpegu. AF drtivé většiny dnešních foťáků naprosto dostačuje pro amatérské využití. Ten bych vůbec neřešil.

Pentax jsem měl taky ve výběru, ale prostě na něj podle mě neseženeš levný objektiv, na Fuji taky ne, o Eye detection mi fakt nejde. Jen se nechci dostat do fáze, kdy budu chtít nějaký objekt a budu muset dát 15-20 tis. takže proto vybírám Sony na který jdou různé objektivy.

Kupovat si Fuji s jedním objektivem nemá moc smysl si myslím.
jarek89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod foto1977 9. 5. 2019 16:12

Když to tak čtu, co zvážit Lumixe GX9 + 12-60mm sklo? Pro tvé potreby by to mohlo vyhovovat...
foto1977
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 9. 5. 2019 17:07

Za mě teda Sony foťáky rozhodně nudné nejsou, fotil jsem s Canony i Nikony a zrovna Sony jsou pro mě rozhodně nejzábavnější - tohle je ale velmi subjektivní, samozřejmě.
Ad ergonomie, tam nemám s řadou A6000 žádný problém, je to už poctivý kus foťáku a hlavně má oproti Fuji X-T30 pořádný grip
https://camerasize.com/compare/#809,816

U Sony je mi sympatické, že nejede na vlně kvazi retro-designu.
Pro Fuji ale mluví objektiv 18-55/2.8-4, ten je skvělý.
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 9. 5. 2019 17:20

Sony vypadá papírově lákavě, protože je internet plný historek o adaptérech, ale kdo je reálně používá a užívá si to? Pro mne je to jen taková výmluva na fakt, že Sony má velmi chudou nabídku kvalitních objektivů pro APS-C. Pravda, díry částečně plní Sigma, ale jen pevnými objektivy, zajímavé zoomy pro APS-C Sony, aby člověk pohledal. Ty pro FF dávám stranou, ztrácí se s nimi výhoda menšího systému (velikost a cena). Nicméně, tolik let už Sony prodává svoje Nex a A5/6xxx a pořád je to takový nic moc systém schovaný hluboko ve stínu FF. Tím neříkám, že si tam člověk nenajde vyhovující sestavu. Najde, ale nesmí být moc náročný a už vůbec ne estét na techniku. Spíš geek na funkce.
Pak jsou tu crop systémy, kde člověk může mít téměř cokoli si zamane přímo od výrobce fotoaparátu s jistotou plné a trvalé kompatibility - například m4/3 nebo Fuji X. Ano, originální objektivy bývají dražší než Sigmy, ale v obou systémech jsou vyšší i nižší řady + možnost nakupovat v bazarech, takže to nakonec nemusí být tak drahé, jak se zdá při pohledu do ceníku. Krom toho, m4/3 i Fuji X mají stejně jako Sony pokrytí alternativními výrobci - Samyang atd., možnost adaptovat takřka cokoli od ostatních, pravda většinou s manuálním ostřením. Jen se tu o alternativách tolik nemluví, protože to v těchto systémech není třeba.
Tak jsem promluvil, protože se mi nelíbí bezdůvodné protěžování Sony cropu, škaredý těla, jedno jak druhý, v kontrastu s krásnými a různorodými formami v m4/3 a Fuji X je to smutný pohled.
Nebrat smrtelně vážně bych prosil ;-)
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 9. 5. 2019 17:27

U fuji jsou drahá kvalitní skla. A moc točení spoustou koleček. ;-)
Sony chybí stabilizace v A6000-6400. A u A6000- 6300 dotykový displej. Pro ještě lepší držení se dá přikoupit od Meike bateriový grip. Ale s pevným sklem vypadá jak Oly M1X s pevným sklem.
S Panasem GX9 se mi fotí nejlíp. Horší už je to se šumem a ergonomií (ale je tu přídavný grip). Tady ho A6300 poráží, ale zase ne ve sklech. Ty mi připadnou lepší (sigmy jsem nezkoušela kvůli AF), je jich větší výběr a kromě těla jsou i stabilizovaná. A ovládání panasů mi přijde přívětivější než oly. Pro lepší úchyt bych zkusila G80, ale ta má trošku horní technologii než GX9 a G9. G9 je na focení asi nejlepší z panasů. Na video je tu jiná řada.
Jinak ta světlejší skla jsou drahá jak od Lumixe tak i od Sony.
Moto G5+.
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 9. 5. 2019 17:30

Ten kvazi-retro design je podle mne velmi uživatelsky přívětivý a snadno zvládnutelný. Taky jsem vyzkoušel kde co z crop bezzrcadlovek a zakotvil u Fujin, protože se mi jevily zdaleka nejzábavnější a nejsympatičtější. Jejich foťáky jsou prostě krásné a kdybych na to měl, vlastnil bych všechny modely ve dvou kusech. Jeden na hraní a druhý do vitrínky ;-)
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 9. 5. 2019 17:32

ještě k původnímu dotazu:
Za třicet tisíc se mi nejlépe jeví kombinace Nikon D7200 + Nikkor 16-80/2.8-4.
Za ty prachy získáš skvělé tělo s výborným snímačem a luxusní univerzální objektiv s parádní světelností.

https://www.e-infin.com/eu/item/2510/ni ... ly_kit_box

https://www.e-infin.com/eu/item/2966/ni ... (white_box)
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 9. 5. 2019 17:33

To Dolgor, v tom máš pravdu. Rozeznat od sebe jdou jen Sony Axx00 a A7xmkx a to díky nástavbě pro blesk. Jinak si člověk může oči vykoukat, aby rozeznal A6000 od A6500. ;-)
Panas má aspoň celočernou, stříbrnočernou nebo zlatočernou variantu. Ale taky je z dálky člověk moc nerozezná. Maximálně GX od X řady...
Moto G5+.
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 9. 5. 2019 17:34

Dolgor píše:Sony vypadá papírově lákavě, protože je internet plný historek o adaptérech, ale kdo je reálně používá a užívá si to? Pro mne je to jen taková výmluva na fakt, že Sony má velmi chudou nabídku kvalitních objektivů pro APS-C. Pravda, díry částečně plní Sigma, ale jen pevnými objektivy, zajímavé zoomy pro APS-C Sony, aby člověk pohledal. Ty pro FF dávám stranou, ztrácí se s nimi výhoda menšího systému (velikost a cena). Nicméně, tolik let už Sony prodává svoje Nex a A5/6xxx a pořád je to takový nic moc systém schovaný hluboko ve stínu FF. Tím neříkám, že si tam člověk nenajde vyhovující sestavu. Najde, ale nesmí být moc náročný a už vůbec ne estét na techniku. Spíš geek na funkce.
Pak jsou tu crop systémy, kde člověk může mít téměř cokoli si zamane přímo od výrobce fotoaparátu s jistotou plné a trvalé kompatibility - například m4/3 nebo Fuji X. Ano, originální objektivy bývají dražší než Sigmy, ale v obou systémech jsou vyšší i nižší řady + možnost nakupovat v bazarech, takže to nakonec nemusí být tak drahé, jak se zdá při pohledu do ceníku. Krom toho, m4/3 i Fuji X mají stejně jako Sony pokrytí alternativními výrobci - Samyang atd., možnost adaptovat takřka cokoli od ostatních, pravda většinou s manuálním ostřením. Jen se tu o alternativách tolik nemluví, protože to v těchto systémech není třeba.
Tak jsem promluvil, protože se mi nelíbí bezdůvodné protěžování Sony cropu, škaredý těla, jedno jak druhý, v kontrastu s krásnými a různorodými formami v m4/3 a Fuji X je to smutný pohled.
Nebrat smrtelně vážně bych prosil ;-)

Tiež úprimne, na fuji ma odrádza práve ten otrasný retro dizajn bez gripu. Inak by som to už dávno mal. Sranda že u olouša mi to až tak nevadí. S tou D7200 plný súhlas.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 9. 5. 2019 17:34

To feanoor, jen ztratí elektronický hledáček a koupí si již výprodejové těžké a velké tělo.
Moto G5+.
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 9. 5. 2019 17:37

No jo, nejdřív musí člověk (jarek89) zjistit, zda jej to focení bude vůbec bavit a není to třeba jen takový chvilkový nápad, jak utratit Kč pro dobrý pocit.

Takže bych třeba šel nejdříve do nějakého běžného kompatního fotoaparátu (třeba bazarový do 5k Kč) s rozumným zoomem. Chvilku fotil (nebo nefotil) a pak se rozhodl, že to hlavní budu kupovat právě kvůli focení a ne chlubení či archivaci v brašně. :-)
X-Pro2 • 16~55/2.8 • 50~140/2.8 • 16/1.4 • 23/1.4 • 56/1.2 • 80/2.8 • 90/2
Godox TT685 • Sennheiser MKE 440 SSM • C1 Pro 12
wikxzen
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 9. 5. 2019 17:53

monikash píše:To feanoor, jen ztratí elektronický hledáček a koupí si již výprodejové těžké a velké tělo.

...ktoré ešte aj dnes je jedno z najlepších na trhu, o pomere cena/výkon ani nehovoriac.
landov
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jarek89 9. 5. 2019 18:55

Dolgor: co bys mi teda doporučil, o vzhled foťáku mi nejde, kdyby Fuji mělo dostupné skla tak jdu do něj právě, že nastavení přes různé otočné voliče jak to má Fuji se mi líbí, jen ceny těch objektivů. Proč by si Sony s adaptery nepoužíval? Co sem četl, tak to funguje dobře.

Monikash: na bateriový grip sem se koukal, jen by mě zajímalo, jestli musí být ten grip propojený tím kabelem nebo nemusí a jediné co nebude fungovat je ta spouš na tom gripu. Právě to se mi na tom gripu nelíbí.

Wikxzen: co bys mi do 5 tis. doporučil?

Jak sem již psal několikrát, jsem nakloněn jakékoliv značce, snad jediná podmínka co mám jsou cenově dostupné objektivy. Fakt nepatřím mezi ty co jsou schopni dát 20 tis. za objektiv, když to má člověk jen jako zábavu a neživí ho to.
jarek89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fuck8r 9. 5. 2019 19:24

Třeba ten nex7 s powerzoomem za 3500 na fotoskoda
Fuck8r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jarek89 9. 5. 2019 20:17

Fuck8r: pošli mi odkaz nějak to na fotoskodě nemůžu najít teda pokud je to aktuální.
jarek89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fuck8r 9. 5. 2019 20:37

Jé už ho někdo vyfouk. Koukal jsem na něj že bych ho bral na kolo s palačinkou 16mm do kapsy prakticky. Ale je fuč.
Fuck8r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 9. 5. 2019 20:44

Jarek89, už ho nemají, ale za 6.000 ti ho prodám https://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=562563 popřípadě k němu nechám jiné sklo - 18-55.
Moto G5+.
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jarek89 9. 5. 2019 21:19

Za 3 500 bych ho totiž bral taky jen kvůli ošahání systému Sony jestli mi bude vyhovovat ovládání, přece jen není ideální zkoušet foťák na prodejně, protože tam člověk vyzkouší max uchop nějaké ty ovládací prvky, ale jak fotí zjistí až při akci, v prodejně toho moc nezjistí, pokud je prodejna dobře nasvícena, tak i ten nejhorší objektiv co tam mají se musí tvářit jako super objektiv.
jarek89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod FXE1 10. 5. 2019 07:42

Kedy ako. Vybral som sa kedysi do predajne kúpiť si Sony 707. Pár minút v ruke a pohľad do hľadáčika spôsobili, že som odchádzal s čímsi úplne iným.

https://www.google.com/search?q=sony+70 ... tg88861NJM:
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fuck8r 10. 5. 2019 09:37

Tak to byl slušný mutant :D

Vedle toho vypadal můj první foťák dmc-fz20 Black jako klenot :love:

Ten nex7 za 3500 asi nebyl v nejlepší formě (poškrábání možná po pádu..) jinak se to prodává za 5-6.ooo.
Já prodal před týdnem nex6 + full frame zakladak úplně nový za 7000 za víc ani prd. Ten objektiv max za 4000 takže tělo za 3000 + starý zakladak = Real cena na bazarech opravdu kolem 5000.
Fuck8r
Návštěvník

Odeslat příspěvekod tex086 10. 5. 2019 10:16

Můžu se zeptat FXE1 s čím iným si odchádzal? Protože pokud se dobře pamatuju ten Sony 707 byl v tu dobu nejlepší digitál na trhu, tuším 5-ti mego. Pak byl ještě Fuji 6900 UZ ten jsem si koupil já, to bylo 3 mego a stálo 30000 Kč, ten Sony byl tuším za 50t to už se mi nechtělo dávat. Tak mě to jen tak zajímá:).....
tex086
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 10. 5. 2019 10:21

jarek89: Stejne jako ostatni doporucuji zajit si do obchodu a osahat si kandidaty (I kdyz v dnesni dobe se to da poresit i v ramci 14-denni lhuty.). Neni nic horsiho nez, kdyz neco na fotaku nesedi. Foceni by mela byt radost. Ja takhle v roce 2007 vstupoval do obchodu jako Nikonista a odchazel jako Pentaxak. Ted mam tu KP a jsem porad spokojeny.

Jinak pokud pockas do cervna, cervence, budou mit prakticky vsichni nejaky ten cashback.

A pokud bys skutecne sel do Pentaxu, tak spise nez KP a 18-135 doporucuji K-70 a 16-85 jako zaklad.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FXE1 10. 5. 2019 10:38

tex086 píše:Můžu se zeptat FXE1 s čím iným si odchádzal? Protože pokud se dobře pamatuju ten Sony 707 byl v tu dobu nejlepší digitál na trhu, tuším 5-ti mego. Pak byl ještě Fuji 6900 UZ ten jsem si koupil já, to bylo 3 mego a stálo 30000 Kč, ten Sony byl tuším za 50t to už se mi nechtělo dávat. Tak mě to jen tak zajímá:).....

Ak sa dobre pamätám, tak Oly 5050
FXE1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jarek89 10. 5. 2019 16:14

cport píše:jarek89: Stejne jako ostatni doporucuji zajit si do obchodu a osahat si kandidaty (I kdyz v dnesni dobe se to da poresit i v ramci 14-denni lhuty.). Neni nic horsiho nez, kdyz neco na fotaku nesedi. Foceni by mela byt radost. Ja takhle v roce 2007 vstupoval do obchodu jako Nikonista a odchazel jako Pentaxak. Ted mam tu KP a jsem porad spokojeny.

Jinak pokud pockas do cervna, cervence, budou mit prakticky vsichni nejaky ten cashback.

A pokud bys skutecne sel do Pentaxu, tak spise nez KP a 18-135 doporucuji K-70 a 16-85 jako zaklad.

Takže by si raději počkal do června na cashback, protože třeba to Sony mě zaujalo a s objektivem vychází ted na 18990 Kč. jak to tak vidím, tak bych se rád vešel do těch 20 vč. objektivu. Je to lepší jak dávat 30 tis. :)
jarek89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod monikash 10. 5. 2019 17:05

Ale to ti nikdo nezaručí.
Moto G5+.
monikash
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 11. 5. 2019 09:23

Ja nevim, jak to ma s cashbacky Sony, ale kolem leta jich jinak byva hodne, takze bych klidne pockal.
cport
Návštěvník