Prechod z DSLR na mirrorless

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod airman26551 16. 4. 2019 19:25

Dobrý deň,
potreboval by som radu, nakoľko sa vo svete mirrorless až tak neorientujem, aj keď už čo-to mám načítané. Rozhodol som sa vymeniť starú zrkadlovku za niečo menšie. Momentálne mám Canon EOS 40D (viem, pekne historický kúsok :) ) s Tamronom 17-50 2.8 a Canonom 10-18mm. Hľadám prístroj hlavne na cestovanie, prioritne fotenie miest, krajiny, nejké street photo, takže aj na to bude menší rozmer len plusom. Čo sú priority:

- prioritou je obrazová kvalita
- čo možno najkvalitnejší objektív (vzhľadom na cenu)
- čo možno najširší objektív (kvôli krajinám) takže 28 mm nepripadá do úvahy
- na objektíve závit na polarizačný filter
- video nemusí byť 4K, ale malo by mať ako automatické, tak aj manuálne možnosti ostrenie a pod., pokiaľ možno bez rušivých zvukov z aparátu
- dostupný systém objektívov (aj keď reálne by som dokupoval max. 1 pevné svetelné sklo na portréty a reportáže, možno časom ešte čosi širokouhlé na spôsob Canonu 10-18, tu ide hlavne o cenovú dostupnosť)
- hľadáčik poteší, ale nie je nevyhnutný

Určite pôjde o starší kus, vzhľadom na rozpočet a požiadavky pôjde o niečo z bazáru, cena do 300€ (7 700CZK), max 400€ (10 300CZK). Zatiaľ čo som pozeral, tak pripadá do úvahy:
Sony A5100, Olympus PEN E-PL 7, Olympus OM-D E-M10 Mark II

Ide mi hlavne o to, či je rozdiel v kvalite medzi APS a 4/3 značný, respektíve či tieto stroje poskytnú kvalitnejší výstup, ako moja súčasná zostava. Aj keď predpokladám, že áno, keďže 40d je už fakt dinosaurus.

Nepreferujem žiadnu značku, do budúcna by som ale zohľadňoval cenu objektívov, hlavne možnosť toho pevného svetelného skla a niečoho širokouhlého. Fakt som zúfalý a budem rád za každý názor ;)
airman26551
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod enigmarace 16. 4. 2019 19:52

Do 300 eur sa da kupit novy Fujifilm X A10 aj so setovym objektivom 16-50.
enigmarace
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Dolgor 16. 4. 2019 21:33

Všechny dnešní foťáky mají lepší obrazovou kvalitu než 40D (ikdyž ten byl svého času výborný), včetně m4/3. Nejtěžší bude sehnat kvalitní krajinářský základní zoom s dostatečně širokým začátkem a za slušnou cenu. Většina nabídky seťáků k bezzrcadlovkám je z kategorie kompaktních/palačinkoidních seťáků, čemuž odpovídá horší kvalita zejména v rozích (nižší ostrost a především výraznější a těžko odstranitelné barevné vady).

Z toho důvodu podle mne skončíš u objektivů střední nebo vyšší kategorie. U Fuji je to 18-55/2,8-4 (bazar 8-10 tis Kč) + například Samyang 12/2. U m4/3 bych šel pro 12-40/2,8. U Sony podle mne srovnatelný základní zoom není (ani drahý 16-70), ale je možnost fungovat zde s pevnými skly. Cena/výkon systémů je závislá na cílové sestavě. Když jde jen o set + jedno nebo dvě pevná skla a nevíme která, s jakou světelností a obrazovou kvalitou, každému rádci to vyjde jinak.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 16. 4. 2019 21:39

Mas dobre skla, dokoupil bych novy Canon (DSLR) (pokud tam neni nejake zasadni omezeni) a nekomplikoval bych si zivot.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 17. 4. 2019 06:42

Tiez si myslim, ze za 300eur by si mal problem najst slusny mirrorless. Mozno ak by si kupil nejaky EOS M s adapterom a pouzival na nom aktualne skla (neviem ako by fungoval ten Tamron). Ale skor to vidim na DSLR.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 17. 4. 2019 06:45

A nebo můžeš jít do bazarové Sony A7 a k tomu redukci na canoní skla. Krajinkáři ti řeknou, že u m4/3 chybí hloubka, takže je lepší APS-C. Z fuji na krajinky tak T10 nebo E2S, jen se připrav na dražší skla. Taky můžeš zůstat u Canona a koupit buď bazarovou D700kovou řadu nebo některou z bezzrcadlovek. Jinak doporučuji podívat se sem https://www.fotoguru.cz/nejlepsi-fotoaparaty/
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 17. 4. 2019 07:57

Asi by som na Tvojom mieste zháňal A6300 + redukciu sigma. Vyjde to síce drahšie, ale sklá canon budú fungovať komplet aj s autofocusom. A budeš mať prakticky rovnaký rozsah na aký si zvyknutý.
U prvej generácie A7 a u A6000 ešte AF canoních skiel cez redukciu moc nešlapal, korektne mi to fungovalo až u A7II a A6300.

Najlacnejšie by bolo zostať zatiaľ u canonu a kúpiť 760D alebo vyššie...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod airman26551 17. 4. 2019 09:54

Ďakujem Vám, no nejaké Fuji by som ešte zvažoval, tam ma trošku odrádzajú ceny niektorých skiel. Sony je fajn, len spočiatku bude asi seťák primárnym objektívom a na Sony seťáky som veľa chvály nepočul, aj keď tu je plusom zas APS-C.

Redukcie asi riešiť nechcem, aj keď ma to napadlo, nakoľko mi ide aj o kompaktnosť. Uznávam, že najjednoduchšie by bolo kúpiť napr EOS 60D za pár peňazí kde by som mal aj video a mať pokoj. Ide mi ale vo veľkej miere aj o kompaktnosť a rozmery, nakoľko posledné roky fotím tak 2-3 týždne keď som na cestách a potom fakt len pri niekoľkých príležitostiach, kedy sa mi už DSLR nechce ťahať.

Prípadne ma ešte zaujala kombinácia Panasonic GX80 so setovým objektívom 12-32, tých 24mm po prepočte na najširšom konci by zatiaľ mohlo stačiť + k tomu Panasonic 25mm 1.7 do horšieho svetla, na street, reportáž. Ten seťák vraj nie je zlý, viete mi k tomu čosi povedať? Upustil som zatiaľ z ultraširokáča, tie ale pozerám že Oly aj Pan v portfóliu majú tak do budúcna by problém nebol.
airman26551
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod monikash 17. 4. 2019 10:24

Olympusáci tvrdí, že Oly je dobrý na focení a Panas na video. Mě se líp ovládá Panas jak EM10MkII. Ta skla jsou dobrá a ta 12-32 je pěkně skladná. Měla jsem ještě starší verzi s kovovým bajonetem. Na street se fakt hodí a využiješ i dotykový displej při "nenápadném" ostření, nemluvě o tiché elektronické závěrce. A výhodou u m4/3 jsou levnější bazarová skla a větší výběr než u Sony E.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wikxzen 17. 4. 2019 11:08

Fuji je drahé. :-) Za mě tedy asi bazarový X-T100 + Videorecenze (7.000 Kč bazar) s pevným XF16mmF2.8 [ekv. 24mm] (9.999 Kč nový). Svižný AF, diskrétní rozměry a prakticky tichý. Obrazově je objektiv na tom docela fajn. Skladná a lehká kombinace "do kapsy". X-T100 má klasický APS-C "bayer" snímač, takže případně rawy půjdou zpracovávat lépe v Lightroomu např. Ale jinak JPGy filmových simulací na tom budou výborné. Ten základní zoom objektiv XF18-55mm, co doporučil Dolgor, je taky samozřejmě fajn.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 4. 2019 11:42

No, GX80 mohu jen doporučit, je to spolu s 12-32 dost kompaktní a s nějakým malým pevným sklem to umožňuje tvořit i bokeh :-)

Ovládání je docela intuitivní a snad jen ten hledáček je spíš nouzovka. Zvládne to i pohyb - ne ptáky v letu, spíše lidi v běhu ;-)
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod airman26551 18. 4. 2019 09:56

Páni a dáma ;) ďakujem všetkým za rady, tak napokon zvíťazil GX80, naskytla sa mi príležitosť kúpiť to za myslím celkom fajn cenu, telo s 12-32 ešte pár mesiacov v záruke + úplne nový 25 mm f1.7 s 3 batériami, nabíjačkou a polarizákom za cca 450€, keď to dorazí, dám vedieť či neľutujem :)
airman26551
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidko 18. 4. 2019 10:50

Tam nemas co lutovat :) Podla mna super volba :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod monikash 18. 4. 2019 11:01

Tak to je dobrá cena, a pokud jsou ty baterie origo tak je to ještě lepší cena. Ty neznačkové vydržří míň a mám pocit, že z jedné čárky do "červené" udělají jen pár fotek.
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod OnderCZ 18. 4. 2019 12:27

Pokud byste sháněli všestranný fotoaparát na běžné focení (výlety, krajina, občas nějaký rodinný portrét), má cenu jít do Lumixu GF7? Momentálně se se setovým objektivem dá sehnat za cca 8 000 Kč. Vzít seťák 12-32 a pak třeba přikoupit pevnou 25/1.7? Nebo se vyplatí spíš kompakt typu Canon G7X II, Lumix LX15, které jsou dražší, ale zase mají lepší světelnost, i když s menším čipem? Poslední dobou mě nějak přestalo bavit tahat zrcadlovku (seťák a 35mm objektiv na APS-C) a focení si moc neužívám, rád bych něco všestranného, menšího, lehčího.
OnderCZ
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků