Výběr zrcadlovky

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cport 3. 11. 2019 20:21

Restaurator: No mozna by bylo fajn upresnit i fototemata, cenu, jestli se bude tocit i video, preferenci opticky/elektronicky hledacek a dalsi veci ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod resta_urator 4. 11. 2019 20:30

Díky za reakce a informaci o těch snímačích. Rozpočet mám okolo 40tis. S tím, že buď koupím dražší FF tělo a levnější pevný objektiv (a budu šetřit na dražší) nebo levnější APS-C tělo a dražší objektiv. Témata jsem myslím zmínil, ale mám v plánu fotit přírodu i lidi na svých cestách a pak reportáže plus street foto. S elektronickým hledáčkem zkušenosti nemám. Jsem zvyklý na zrcadlovky a objektiv 35mm. Objektivy moc neměním. Ona 35mm mi vyhovuje nejvíce. Pak používám ještě občas 24mm. Videa netočím, jde mi převážně o fotografii.
resta_urator
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod papun 4. 11. 2019 20:47

Pokud to myslíš s focením vážněji, tak bych se směřoval k FF. Myslím si, že by si měl navštívit dobrého velkého prodejce, kde si můžeš foťáky ošahat a zkusit si bezzrcadlovky. netvrdím, že to je pro každého, ale bez vyzkoušení to nelze odsoudit. A myslím si za sebe, že v tom je budoucnost.
papun
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 5. 11. 2019 08:58

Na vaznejsi portrety bych si vzal FF, na prirodu klidne APS-C, pokud by v tom bylo nejake tahani se po horach, na street bych zase uvital neco mensiho, klidne s APS-C. :) Je fakt, ze na FF by mi 35mm jako jedine ohnisko stacilo.

Co se tyce kvality objektivu, tak si myslim, ze v dnesni dobe je uz vcelku jedno, ktera znacka se vybere. Canon byval "papirove" nejslabsi, Fuji zase delala artefakty s X-TRANS, ale s obema foti spokojene spousta lidi a neresi to.

Pokud inklinujes k mensim telum, tak bych se podival i po bezzrcadlovkach (i kdyz opravdu nejsem presvedceny, ze zrcadlovky konci :) ). Rozdil je fakticky jen v hledacku (elektronicky vs normalni).

Vzhledem k rozpoctu si myslim, ze na FF to moc nebude. Sony utesnene nejsou, Pentax uz je nad planovany rozpocet ... Takze zrejme APS-C.

Pokud je tam pozadavek na utesneni, nezbyva nez se podivat do vyssich rad u bezzrcadlovek. U Fuji (APS-C) je to X-T rada, X-T2 by asi vyhovela s rozpoctem, s objektivem 23/2 by to bylo utesnene, ale uz to taky neni uplne mala sestava. Jeste by chybelo neco na ty portrety.

U zrcadlovek ma Canon mensi neutesnene tela a ma pekne male objektivy 24mm 40mm ... U Nikonu nevim ...

No a ze zrcadlovek zbyva Pentax, male utesnene telo KP s velkym hledackem a peknymi funkcemi pro krajinare do 20 tisic. S limited objektivy to je velikostne cca jako ta Fuji vyse (Pentax je tezsi). Nicmene ty pevne limited objektivy jsou neutesnene (byt ja s tim nikdy problem nemel). Pri pozadavku na maly utesneny objektiv se nabizi asi jen 20-40 ... na krajinky fajn, ale tam uz to na portrety nema uplne dobrou svetelnost. Pro report a portrety bych doporucil 21mm a 70mm.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 5. 11. 2019 09:16

Tych vyhod je tam trochu viac.

Jednak su to samotne moznosti EVF, ale dalej veci ako ticha zavierka, presnost AF, pokrytie bodmi, mozne mensie rozmery atd.

Nejde o to, ze by DSLR (obzvlast dnes) na niektore veci neposluzila lepsie, ale ludia od toho postupne upustaju a trend sa nezmeni, nakolko tie bezzrkadlovky uz horsie nebudu.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 11. 2019 09:26

Nikon má utěsněné všechno od DX řady D7xxx výš. D750 je také utěsněný. Pravděpodobně se ale dá čekat, že nejvyšší modely (D8xx, D5) mají utěsnění na lepší úrovni. Nicméně fotil jsem s D7000 5 let a s D750 4 roky a žádnou poruchu neeviduju. Horší je to s objektivy. Utěsnění je u Nikonu pravidlem u vyšších tříd zoomů (F/4 zoomy a lepší) a u pevných objektivů se týká jen nejvyšší řady s f/1,4. Pevné f/1,8 objektivy mají alespoň těsnící kroužek kolem bajonetu a lehký deštík zvládnou bez problému (do žádného mi nikdy nenateklo, ani jsem v něm neviděl vlhkost). ...U FF bezzrcadlovek má Nikon zatím utěsněné vše (jedná se o střední třídu a high-end, kde je to u Nikonu tradice od začátku digi éry).

Mezi 6D II a D750 bych já osobně volil Nikon kvůli lepšímu AF a snímači. AF tohoto těla je skutečně výborný a zvládne prakticky všechno, přestože novější Nikony můžou být v přímém srovnání trochu lepší.

-- 5. 11. 2019 09:33 --

Co se týká přesnosti AF DSLR vs bezzrcátko. Můžu z vlastní zkušenosti porovnat Fuji X-T2, Nikon Z6 a D750. Přesnost je prakticky stejná, když se člověk naučí ovládat AF zrcadlovky. Při focení portrétů s bezzrcadlovkou a Face/Eye AF je možné být efektivnější, protože není třeba se soustředit na umístění AF bodu jako u DSLR. Nicméně Face/Eye detect režimy nejsou samospásné a ne vždy jsou schopny detekovat, co chci, takže ve výsledku mi skoro připadá bezpečnější manuální výběr AF bodu, než riskovat, že se foťák v pravou chvíli nechytne - tady mluvím o reportážním focení, kde je vždycky nějaký stres, víc osob a nespolupracují s fotografem.
Naposledy upravil Dolgor dne 5. 11. 2019 09:34, celkově upraveno 1
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Fidko 5. 11. 2019 09:34

Ked hovorim o presnosti, v podstate vzdy hovorim o tom, ze odpadaju, alebo sa minimalizuju problemy s BF/FF. Za normalnych okolnosti samozrejme DSLR ostri nepriestrelne.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 11. 2019 09:38

Možná jsem klikař, nebo to nevidím, ale za ty poslední 4 roky s D750 jsem žádné problémy s BF/FF neměl. 85/1,8 G jsem si seřídil asi za 10 minut a to bylo vše, co jsem řešil na svých 7 objektivech.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 5. 11. 2019 09:51

Fidko píše:Tych vyhod je tam trochu viac.

Jednak su to samotne moznosti EVF, ale dalej veci ako ticha zavierka, presnost AF, pokrytie bodmi, mozne mensie rozmery atd.

Nejde o to, ze by DSLR (obzvlast dnes) na niektore veci neposluzila lepsie, ale ludia od toho postupne upustaju a trend sa nezmeni, nakolko tie bezzrkadlovky uz horsie nebudu.


Je jasne, ze tam je vic rozdilu. Za zasadni ale fakt povazuji jen ten hledacek - jestli chce clovek sledovat display a nebo se koukat skrz optiku.

Da se prodiskutovavat spousta dalsich veci, ale kdyz na tom nestacilo 2500 stranek jinde, nemuselo by se to az tak pitvat tady ;-)

Ja s AF u zrcadlovky mel problem jen jednou za 12 let, daleko vic nechycenych fotek jsem mel diky pohybove neostrosti ... ale to je vse milionkrat probrane. Zadani znelo jasne - cca 40 tisic s objektivy.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 5. 11. 2019 09:55

Dolgor píše:Možná jsem klikař, nebo to nevidím, ale za ty poslední 4 roky s D750 jsem žádné problémy s BF/FF neměl. 85/1,8 G jsem si seřídil asi za 10 minut a to bylo vše, co jsem řešil na svých 7 objektivech.


Tiez som nikdy podobny problem nemal, ale zase verim, ze tie desiatky ludi nechodili po servisoch kvoli nastaveniam BF/FF z nudy. Rovnako verim, ze Sigma/Tamron nedava tie konzoly k objektivom len tak.

Konkretne kamarat toto riesil so Sigmou 50 f1.4. A ano, je pravda, ze pri originalnych sklach sa take problemy prejavuju vyrazne menej.

Ale ano, sme trochu OT :)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 5. 11. 2019 14:40

resta_urator píše:Rozpočet mám okolo 40tis. S tím, že buď koupím dražší FF tělo a levnější pevný objektiv (a budu šetřit na dražší) nebo levnější APS-C tělo a dražší objektiv.
Za tú cenu zabudni, že si u tých snímačov vyberieš niečo aktuálne a konkurenciaschopné :-l

Už aktuálne mFT s kvalitným "seťákom" stojí 50 tisíc Kč: Olympus OM-D E-M5 Mark III + 12-40 mm PRO stříbrný
(teda .. začne sa predávať koncom mesiaca .. a to je ešte len "ekonomickejšia alternatíva", nie najvyššia trieda)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ferin 5. 11. 2019 14:49

No tak "seťák". ;-) To je objektiv z PRO řady.
Ferin
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Dolgor 5. 11. 2019 15:01

Set D750 s 24-120/4 VR = 39690,-
Tělo D750 = 26990,-
Nikkor 35/1,8 G ED = 13190,-
Za 13-15 tisíc se dá koupit i bazarová Sigma 35/1,4 Art.
Dolgor
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Davidof 5. 11. 2019 15:16

Jestli chceš zrcadlovku, tak podle mě ta D750 je optimální.

Jestli chceš foťák na cestování, street a reportáž, a chceš minimalizovat velikost a nevadí ti EVF, tak to otvírá i jiné možnosti.
https://www.zonerama.com/Davidoff/190455
Davidof
Expert

Odeslat příspěvekod Ganec 5. 11. 2019 15:24

Dolgor píše:Set D750 s 24-120/4 VR = 39690,-
Tělo D750 = 26990,-
No veď píšem .. "zabudni, že si u tých snímačov vyberieš niečo aktuálne a konkurenciaschopné" ;-)

D750 je model z roku 2014 => to je ako keby som mu ponúkal svoj E-P5 (rok 2013)
.. ktorý som už medzičasom nahradil za PEN-F (ktorý umožňuje napr. úplne tiché snímanie + 50 MPix výstup)
{teda vlastnosti, ktoré by sa hodili tomu kto chce foťák na reportáže/street, alebo naopak na nehybnú prírodu }
.. a plánujem ho nahradiť E-M5 III (ktorý dokáže ostriť do -6EV + vie snímať do buffra ešte pred domáčknutím spúšte)

Mimochodom, neviem odkiaľ berieš referenčné ceny :--
Na heureke je všade uvedená cena za samotné telo 28 490 Kč.

-- 5. 11. 2019 15:29 --

Ferin píše:No tak "seťák". ;-)
No veď preto je v úvodzovkách ^^
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků