Výběr zrcadlovky

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod tiger12 3. 3. 2019 12:31

Dobrý den, chystám se investovat no nákupu nové zrcadlovky. Počítám s investicí 20-30 tisíc.Minulý týden jsem měl na zkoušku půjčený Canon 200D se setovým Canon EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS STM a k němu EF 50mm f/1.8 STM. Více méně jsem byl s přístrojem spokojený. Teď ale zvažuji, co koupit. Nikon nebo Canon? Podle testů je na tom lépe Nikon, ale dle názorů lidí má horší ovládaní. A teď jaké tělo…Zůstat u toho 200D, nebo jít popřípadě výš na 77D? Nebo nějaký Nikon 5xxx? Co jsem koukal například na objektivy k tomu 200D, místo toho setového 18-55 IS STM jít třeba do Sigma 17-50mm f/2,8 EX DC OS HSM? Proto se obrácím na vás, zkušenější uživatele a prosím vás o radu. Děkuji :-)
tiger12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ethernaly 3. 3. 2019 13:42

Za ty peníze seženeš i například A7II se setovým 28-70 z bazaru ve velmi dobrém stavu.
Ethernaly
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod zvuk11 3. 3. 2019 13:47

Což je ale irelevantní, o bazaru nepadlo ani slovo. Canonu 77d bych se vyhnul kvůli absenci micro-af adjustmentu. Podíval bych se i na Pentax k70
:arrow: Micro af adjusment
:arrow: Pixelshift
:arrow: dva rollery
:arrow: hranol
zvuk11
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jirka.VV 3. 3. 2019 14:28

Ahoj. Tak hlavně záleží, co Ti bude sedět do ruky i vyhovovat po stránce ovládání. Chybu neuděláš určitě ani s Canonem, ani s Nikonem ani s Pentaxem ani s A7II.
Je taky otázka, jestli máš někoho ze známých/kamarádů nebo rodiny, kdo má taky zrcadlovku a může Ti půjčit od dané značky objektivy nebo jiné vybavení.
Ale co píše zvuk 11 - určitě bych si za ty peníze (napříč značkami) volil model, který má výše zmíněnou výbavu (hranol, 2 rollery, Micro adjustment, stavový/horní display, vlastní motorek - pro starší objektivy, slot na 2 karty...). Ono obecně - tělo je jen základ sestavy pro focení - ta "radost" (i finanční) jsou potom objektivy. Každá značka je v určitém spektru rozsahů a typů objektivů v něčem lepší a v něčem horší - myslím v běžných cenových relací. Takže je i potřebu trochu tušit, co chceš fotit.
Já mám Nikon (prošel jsem od D3000, přes D5100, D90, D7000 po D600), tak jen za sebe (s ostatními značkami nemám zkušenosti) a za ty peníze bych šel klidně do:
Nikon D7200 se základním objektivem 18-105 za 22.990,- : https://www.megapixel.cz/nikon-d7200-18 ... gLJVfD_BwE
nebo Nikon D7200 s 18-140 za 24.990,-:
https://www.fotolab.cz/eshop/fotoaparat ... ovky+(DSLR)&utm_term=Nikon+D7200+%2B+18-140mm+%2B+brasna+%2B+32GB+SDHC+%2B+UV+filtr&gclid=EAIaIQobChMIlfSwxoXm4AIVieF3Ch3B9g4uEAQYAyABEgLVx_D_BwE (i s kartou, brašnou a UV filtrem).
Na těch základních objektivech si vyzkoušíš, co vlastně budeš fotit (v jakém rozsahu) a pak můžeš řešit objektivy.
Pokud by to mohl být i bazar (já nakupuju na PALADIX), tak možností je ještě o moc více jak těl, tak objektivů napříč všemi zmíněnými značkami.
Jinak, tady na Digiaréně najdeš určitě desítky diskuzí s podobným tématem, tak se mrkni a pročti si co jde. Stejně si nakonec musíš poradit sám :).
Snad to troku pomůže.
J
Jirka.VV
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 3. 3. 2019 16:30

Canon 200D základní model s kompletně ořezanýma funkcema. U zrcadlovky bych nebral model bez Micro AF nastavení (což tyto základní modely nemají). Ona i ta plánovaná 50 1.8 STM může ujíždět a na základním těle to budeš muset řešit přes servis.
Dva kruhové ovladače by měl být základ u všech těl.

S tvým budgetem bych se díval:
- U Canonu bych doporučoval až řadu x0D (např. 80D).
- Nikon řadu 7x00 (viz Jirkův text).
- Sony A6300/A6400/A6500 (e-inifin).
- Sony A7II se seťákem koupíš nový za 26k (e-infin).
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod feanoor 3. 3. 2019 16:48

Rozhodně Nikon D7200, nyní za těch 16 tisíc je to naprosto skvělá cena za tak vyladěný přístroj.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tiger12 3. 3. 2019 17:07

chodec80 píše:Canon 200D základní model s kompletně ořezanýma funkcema. U zrcadlovky bych nebral model bez Micro AF nastavení (což tyto základní modely nemají). Ona i ta plánovaná 50 1.8 STM může ujíždět a na základním těle to budeš muset řešit přes servis.
Dva kruhové ovladače by měl být základ u všech těl.

S tvým budgetem bych se díval:
- U Canonu bych doporučoval až řadu x0D (např. 80D).
- Nikon řadu 7x00 (viz Jirkův text).
- Sony A6300/A6400/A6500 (e-inifin).
- Sony A7II se seťákem koupíš nový za 26k (e-infin).


80D je už asi na mě moc vysoko :-)) Když už, bral bych asi tu 77D :hm ale zas zvuk11 nahoře psal, že 77D nemá micro AF...V čem je ten micro AF tak důležitý? Toto je pro mě nový pojem :-)
tiger12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod chodec80 3. 3. 2019 17:28

Stává se, že objektiv v ostření mírně ujíždí dopředu či dozadu od foceného bodu (roviny). Na světelných sklem na plné díře se tak může stát, že místo zaostřeného oka budeš mít zaostřený nos a oko bude už mimo hloubku ostrosti a tedy rozmazané (jen příklad). Já musel korigovat i tu Canoní 50tku. Na sklech třetích stran (Tamron, Sigma) je to ještě častější. Bohužel Canon i Nikon si chrání své komunikační protokoly a ostatní výrobci na to musí reverzním inženýrstvím a holt se někdy netrefí. Petax a Sony mají tuším tyto protokoly otevřené všem výrobcům.

80D je Canoní ekvivalent Nikoňácké řady 7x00, bohužel je to stále aktuální model a jeho cena je tedy jinde než u starého Nikonu 7200.

Mimochodem, pokud si nechceš hrát s RAW a chceš fotit jen do JPG, tak se podívej spíš po Fujině.

Nepsal jsi, co chceš fotit, ale ze všech zde zatím uvedených tipů na dané typy je ta Sony A7II asi nejlepší. Jestli se chceš vyblbnout s manuálním ostřením a (pra)starými skly, tak je na to přímo stvořená :-D.
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Obšák 4. 3. 2019 12:00

Pokud zrcadlovku, tak bych ani vteřinu nepřemýšlel a vzal v této ceně Nikon D7200. Výborná zrcadlovka v součastnosti za skvělé peníze. Oproti Canonu 200D má mnohem lepší hledáček, má stavový display, má víc zaostřovacích bodů a má dvě kolečka na volbu clony, času atd. Ovládání to má úplně v pohodě, že je horší to tvrdí příznivci Canonu. Zrovna tak může někdo, kdo fotí Nikonem tvrdit, že horší ovládání má Canon.
Pokud bych zvažoval i natáčení videa, šel bych radši do bezzrcadlovky. Sám teď zvažuji Panasonic gx9 jako doplněk k větší zrcadlovce (především na kolo).
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod monikash 4. 3. 2019 12:39

Canon má oproti Nikonu D7200 výklopný dotykový displej. Dva rolery nabízí až 77D, i když 4 směrné kolečko k tomu svádí. Špatný není ani bazarový 760D (ale ten se bazarově moc nevyskytuje).
Z bezzrcadel bych doporučila Sony A7II nebo A6500/6400, Panase GX9/G9 (neuvěřitelná stabilizace, dotykový displej, dostupná bazarová skla), Fuji T20/30 (stabilizace je až v nejvyšší řadě a skla jsou docela drahá).
Sony RX100/7, A6600, A7R2, A7III

Moje cvaky najdete zde http://monikash.rajce.idnes.cz/
A videa tady https://www.youtube.com/@monikasindelkova1432/videos
monikash
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tiger12 5. 3. 2019 08:43

Děkuji všem za tipy. Na prodejně sem si prošel pár zařízení. A nakonec bych asi opravdu vzal tu D7200. Je to odolný držák, sice těžší. Na prodejně jsem ale ještě dostal tip na D5300, který má stejně kvalitní výstup jako D7200, ale je o 6 tisíc levnější. A tyto peníze raději investovat do kvalitního objektivu, protože mi bylo zdůrazněno, že obě tyto zařízení mají kvůli rozlišení vysoké požadavky na kvalitu skla. Popřípadě ještě novější D5600, který už je ale za stejnou cenu jako D7200. Tak teď babo raď :)
tiger12
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod landov 5. 3. 2019 09:16

Chod urcite do D7200. Sice obrazovy vystup moze mat D5300 rovnaky, ALE ostrenie (AF modul) je u D7200 o raketu lepsie, no a ergonomia ovladania: 2 rolery, stavovy displej, ovladanie bez nutnosti liezt do menu...to urcite ocenis. O korekcii AF vo fotaku (u DSLR must have) ani nehovorim.Tych +6000 za to urcite stoji.
landov
Expert


Odeslat příspěvekod landov 5. 3. 2019 09:36

Ten Tamron som mal, ale uz by som sa mu vyhol - hlucne ostrenie, otacajuci sa ostrici kruzok pri automatickom ostreni...no a dnesne MPx uz nevykresli tak ako nove skla.

Tu Sigmu by som ja osobne nebral tiez :-) Mal som ju par dni, ale isla z domu - nekreslila podla mojich predstav. Ale niekto si ju zase chvali.

Isiel by som do N 16-80/2,8-4 (mam ho na D500 a velka parada), ale je drahy. Alebo potom do N 16-85/3,5-5,6.
Tak si vyber :-)
landov
Expert

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 5. 3. 2019 10:32

Nikkor 16-80/2.8-4 je pro Nikon DX platformu první skutečný univerzál, který k D7200 pro mnoho věcí stačí jako jediný objektiv. Je jak do exteriéru, kde 16mm je slušně široký konec a 80 mm zřetelně užitečnější, než obvyklé 3x zoomy. Světelnost f/2.8-4 pomalu stoupá, takže v interiéru je vhodný i pro nedostatek světla a na reportážní fotografování. Má vyvážený výkon ve všem, nemá dramatické slabiny, které by omezovaly jeho využití. Zvláště pak v RAWu, kdy i přísný fotograf velmi slušně zkoriguje soudkování na 16mm v případě focení architektury.
Příkladné je jeho chování v protisvětle.
Levnější 16-85/3.5-5.6 má hlavně omezení do interiéru kvůli světelnosti, horší protisvětlo.
Já osobně jsem s kombinací D7200 + 16-80 přestal dlouhodobě hledat stále něco lepšího, takže nakonec člověk takovou investicí ušetří. :-)
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků