Výběr prvního fotoaparátu.

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Markil 24. 11. 2018 19:58

Ještě mne napadá, že důležitý je také hledáček. Ten byl u 100D jediná věc, která mi trochu vadila, obzvlášť, když jsem na cestách vzal do ruky kamarádův starý EOS 70D. Tam byl hledáček prostě na úplně jiné úrovni... Co jsem koukal do hledáčku té 200D, tak se to asi od 100D v tomto směru neliší, tam pokrok nenastal. Jaký hledáček má 77D nevím. Ale tady pozor 77D je totiž úplně jiná kategorie (označení může mást) než byl EOS 70D - to byl foťák tuším někde za 40 tis., takže i ten hledáček u 77D může být úplně jinde a třeba stejný nebo hodně podobný jako u 200D. Jediný způsob jak si to posoudit, je se do něj podívat...

Hledáček jsem mu tedy trochu záviděl, ale to bylo jediné. Tahat bych se s tím jeho foťákem nechtěl a rád jsem mu ho hned vracel =D ...a fotky jsem měl stejně rozhodně lepší než on ;-D Prostě případ, kdy si člověk koupí drahou zrcadlovku a pak jede na A program a ani kompozičně mu to moc nejde...
Markil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Noldo 25. 11. 2018 10:05

Myslím, že 77D má rovnaký hladáčik ako 800D, ktorý je ironický ešte o trochu menší ako 200D. Keď som do toho pozeral v obchode, tak sa mi zdali byť rovnaké a oproti X-T20, ktorú som držal predtým v nich bola hrozná tma :D
Nepadlo tu ešte to 800D, ktoré má oproti 200D dobré ostrenie. Ale pri spomínanom využití by som asi počet ostriacich bodov až tak neriešil. Koľko ľudí fotí profi portréty s 6Dčkom...

200D sa stále drží v ruke ako klasická zrkadlovka, so seťákom je príjemne vyvážená, to že je menšia podľa mňa neubralo ergonómií.(oproti 800D napr.) Zamrzí, že rovnako ako 800D, či 5x00 Nikony nemá senzor priblíženia oka a keď priložíš oko k hladáčiku, tak ti pleští display do tváre.
Naproti tomu X-T20 sa drží veľmi zle a s 16-50 bola veľmi ťažká na predok. Ale ten dizajn a ovládanie sa mi veľmi páči.
Noldo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod wikxzen 25. 11. 2018 10:47

Je lepší, aby většina Fuji fotoaparátů (např. X-E3, X-T20, X-Pro2 i X-T2/3) měla přídavný grip pro větší objektivy (16/18-55/90/16-55/50-140 atd.). Buď ty od Fuji nebo od jiného výrobce (např. Meike, Haoge, JB Camera Designs). S malými skly F2 řady to nutné není.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 25. 11. 2018 23:31

Markil píše:Co se týká zrcadlovek, když to myslíš s focením vážně, tak je to stále nejlepší poměr cena/výkon. Nicméně má to svá úskalí. Pro začátečníky především dvě. Za prvé je to úplně něco jiného než focení mobilem, takže se někdo může zklamat, že to vyžaduje znalosti, usilí a přemýšlení, a že mu z toho nakonec lezou klidně i horší fotky, než z dobrého mobilu...
Pozor na "nejlepší poměr cena/výkon" .. ten má napríklad "mobil za korunu" .. ale v konečnom dôsledku vyjde najdrahšie
=> keďže počiatočný nákup je len začiatok

Pri kúpe foťáku s výmennými objektívami si to treba uvedomiť. Že tým "nákupy" len začínajú.

Je teda zbytočné fixovať sa na jediný lacný objektív systému .. po roku-dvoch už po ňom "ani pes neštekne". Budú iné.
Mnohí z tých, čo si kúpili lacnú APS-C zrkadlovku .. a neodradila ich od fotenia .. po čase prešli na FF.
(vidíš to na ľuďoch čo ti tu radia: Dolgor, lemming, pavelmeli, bob222, ...)
No a zase mnohí z tých, čo mali FF zrkadlovku .. po čase prešli na mFT bezzrkadlovku. Alebo aspoň dokúpili.

Ja som vsadil na mFT bezzrkadlovky a FF si k nim dokupovať nemienim. Nemusím. Teda tým trošku ušetrím 8-P

Markil píše:Uvažoval jsem o té 200D a pak vybíral právě z těch malých foťáků s výměnnými objektivy. Kokrétně SONY (řada 6 tisíc něco), FUJI (X-T20, X-E3), Canon M50 a měl jsem v ruce i Panasoniky a ten Olympus. Olympus není určitě špatný foťák a velmi se mi líbil třeba jeho hledáček. Nicméně ovládáním mě neuchvátil a spolu s panasoniky jsem ho vyřadil, protože jsem si řekl, že bych rád zachoval alespoň APS-C velikost snímače (když z menšího snímače bych stejně neměl žádné jiné výhody - třeba že by i foťák byl menší apod.) A protože "malé" foťáky Fuji, Canon a Sony tu velikost APS-C mají, nebyl pro mne důvod se omezovat a uvažovat o Olympusu či Panasonicu...
Vieš o tom, že aj Canon má menší snímač ako ostatní výrobcovia? O:-)
Nielen mFT ;-)

No a výhodou menšieho snímača sú menšie sklá. Pre porovnanie:
- Olympus M.ZUIKO 12-40mm f/2,8 Pro = 382 g
- Fujifilm XF 16-55mm f/2,8 = 655 g
(a to navyše nemá ani stabilizáciu, ktorú by mal mať .. tá tiež navyšuje hmotnosť skiel)

No a výhodou "menších skiel" je .. lepšia ponuka skiel!
Na APS-C zrkadlovky existuje minimum krátkych svetelných skiel: zrejme by už boli neúnosne veľké (alebo drahé)
Na APS-C bezzrkadlovky zase existuje minimum profi zoomov: tiež by boli neúnosne veľké (ako ten FujiFilm)

-- 25. 11. 2018 23:31 --

Chcem tým povedať: u mFT systému mám proste všetko čo potrebujem.
- nemusím prejsť na FF, lebo na APS-C neexistujú sklá ktoré by som chcel
- no a nemusím si dokupovať profikompakt (ako "musia" tí, čo si kúpili zrkadlovky)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod bob222 26. 11. 2018 08:24

Fakt tu môžeme napísať, čokoľvek, niektorí aj totálnu znôšku pitomín (Ale aj tak by som olympus nezavrhoval), ale osobná skúsenosť je neprenosná. Zrkadlá viac menej omakané máš ako čítam, tak si ešte niekde ak máš možnosť skús aj tie bezzrcátka a rozhodni sa sám. Aktuálne modely sú podľa mňa všetky na úrovni doby, obrazovo čo z toho vypadne je to ok, hlavne ak venuješ trochu času postprocesu.
Rozhodujúca je ergonómia a hlavne aby Ťa to s tým foťákom bavilo, veď ide o koníčka. Ak aj kúpiš top model neviem čoho a nebude Ťa to baviť, tak je to o ničom a skôr či neskôr to skončí na polici a cvakať budeš mobilom.
Takže asi toľko...
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod wikxzen 26. 11. 2018 09:19

Poznámka:
Není třeba aby si někdo k např. modelu X-T20 od Fuji pořizoval ten poněkud přerostlý zoom XF 16-55mmF2.8 LM WR z "red badge" série. Zcela stačí zoom XF 18-55mmF2.8-4 R LM s vlastní stabilizací.

Naopak pro XF 16-55mmF2.8 LM WR je ideální model Fuji X-H1, který pro změnu má stabilizaci ve snímači a je s gripem pro lepší uchycení těžších/větších objektivů.
wikxzen
Pokročilý

Odeslat příspěvekod cport 26. 11. 2018 09:23

Jak rika Bob. Moc to neresit, v dnesni dobe uz foti dobre vsechny fotaky, takze slapnout vedle nemuzes. A kdyz si to budes osahavat, ono te neco chytne ...

https://www.theinspiredeye.net/camera-love/

Ja si takhle sel kdysi zkouset jednu znacku ... a skoncil jsem uplne u jine ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jozef6 26. 11. 2018 09:44

Davidof píše:Josef6

To zvětšení u APSC modelů je ale nutno vynásobit 1/1,5 = 0,66 :-)

Davidof, ďakujem za opravu. Pravdu povediac, nebol som si istý, keď som písal svoj príspevok, či to nemá byť tak ako hovoríš, ale už som nemal čas to zisťovať. Takže aby som tu nezavádzal, opravujem na pravú mieru: Pentax K-S2, Pentax K-70 má zväčšenie hľadáčika vzhľadom na full frame 0,95x/1,5 = 0,63x.
Markil tu spomínal veľkosti hľadáčikov Canon 200D a 77D, tak sa pozrime na ich zväčšenie vzhľadom na full frame:
Canon 200D: 0,87x/1,6 = 0,54x
Canon 77D: 0,82x/1,6 = 0,51x. Paradoxne drahší Canon 77D má menší hľadáčik ako 200D.
Vynikajúci prehľad zväčšenia hľadáčikov bezrkadloviek je na stránke https://www.neocamera.com/article/evf_sizes . Ale pozor, minimálne pri bezrkadlovkách Sony, Fujifilm APS-C, Canon M sa musia tie zväčšenia znížiť z dôvodu, že hľadáčik má pomer strán 4:3 a snímač 3:2 a preto sa fotografovaná scéna nezobrazuje na celej ploche hľadáčika. Napr.:
Sony A6000 má hľadáčik s rozlíšením 1 440 000 bodov, tj. rozlíšenie je presne 800x600x3 bodov. Pri pomere strán snímača 3:2 sa fotografovaná scéna môže v takomto hľadáčiku zobrazovať max. v rozlíšení 800x533 bodov.
Sony A6300 a A7 majú hľadáčiky s rozlíšením 2 359 296 bodov, čo je presne 1024*768*3. Opäť, fotografovaná scéna 3:2 sa môže v takomto hľadáčiku zobrazovať max. v rozlíšení 1024x683 bodov.
Fujifilm APS-C a Canon M bezrdkadlovky udávajú rozlíšenie 2360K, čiže opäť má hľadáčik rozlíšenie 1024*768*3 a fotografovaná scéna 3:2 sa môže v takomto hľadáčiku zobraziť max. na ploche 1024*683 bodov.
Preto zväčšenie pre hore uvedené fotoaparáty udávané na stránke https://www.neocamera.com/article/evf_sizes treba deliť koeficientom 1,125 aby sme dostali skutočné zväčšenie fotografovanej scény.

Ešte iný prípad je Panasonic GX80 / GX85, ktorého hľadáčik má pomer strán 16:9 a snímač pomer strán 4:3. Preto udávané zväčšenie treba deliť ešte väčším koeficientom a teda skutočné zväčšenie bude ešte viac zmenšené ako pri Sony, Fujifilm APS-C a Canon M.

P.S: Ospravedlňujem sa za prípadný off-topic.
jozef6
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Markil 26. 11. 2018 10:23

Vidím, že se to tu zase rozjelo a zabředává to do nepodstatných věcí...

Přesto pár poznámek.

Reakce na Noldo:
OK, v tomto případě je má poznámka o hledáčku irelevantní. 77D nebo 200D bude asi na stejno. Nicméně samozřejmě principiální rozdíl je elektronický hledácek u bezzrcadlovek a optický u zrcadlovek. Takže samozřejmě že třeba za velkého šera bude v optickém šero (200D a v každé zrcadlovce) a v elektronickém (což je v podstatě displej) to bude v podstatě jak na displeji mobilu projasněné (FUJI X-T20 a ostatní bezzrcadlovky). Tohle není o foťáku, ale typu hledáčku. Nicméně taky dobré si posoudit výhody a nevýhody obou typů - je to jeden z rozdílů mezi zrcadlovkou a bezzrcadlovkou.

Reakce na Josef6: OK, technické parametry jsou zajímavé, nicméně při výběru je nejlépší se do hledáčku podívat v reálu... Koukal jsem do mnoha elektronických od všech značek a hodně závisí na typu foťáku i u jedné značky. Někdy je rozdíl velký, že jsem si řekl, tenhle hledáček je na nic, jindy i přes rozdílné technické údaje byl reálný pohled v podstatě stejný...

Ganec: asi nemá smysl na to ani reagovat, ale jen krátce: samozřejmě vím, že canon má jinou velikost APS-C snímače než ostatní, ale to je tak malý rozdíl, že je to celkem nepodstatný detail... Co se týká Olympusu, stejně jako cokoli jiného ho nezavrhuju, jen jsem psal, proč jsem ho vyřadil já... Ale to, že vyhovuje tobě (jak jsem z toho pochopil - snad se nemýlím), ještě neznamená, že je to nejlepší volba pro všechny...

Myslím, že se tu moc řeší detaily. Jak už jsem jednou napsal. Každý z těch foťáků, o kterých tazatel uvažuje, bude fotit dobře a cca dost podobně, takže co se týká kvality fotek, těžko vybere špatně. Hlavní je, aby to vyhovělo jeho potřebám a tam už jsou větší rozdíly. Takže do prodejny a pořádně si to osahat... A moc nedat na prodavače. Já byl v několika a každý, tak jako tady, si prosazoval svoje...Vyplatí se kvůli tomu dojet i třeba do Prahy, pokud není člověk zrovna od tamtud. V prodejně Megapixel či Škoda Foto je reálně k vidění skoro vše... Ten výlet se vyplatí. Já taky nejsem z Prahy a v reálu je to jiné než na obrázku...
Markil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 26. 11. 2018 11:13

Neviem ako v CZ, ale dobre pozrieť a ohmatať sa dajú foťáky aj vo FOTOLAB obchodoch.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Markil 26. 11. 2018 12:07

Tak u nás v okresním městě tam nemají skoro nic... Jak ve větších krajských nebo jinde, nevím. Já dojel do Prahy. Megapixel je jistota a lze tam strávit i hodiny :lol:
Markil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 11. 2018 13:38

Markil píše:samozřejmě principiální rozdíl je elektronický hledácek u bezzrcadlovek a optický u zrcadlovek. Takže samozřejmě že třeba za velkého šera bude v optickém šero (200D a v každé zrcadlovce) a v elektronickém (což je v podstatě displej) to bude v podstatě jak na displeji mobilu projasněné (FUJI X-T20 a ostatní bezzrcadlovky). Tohle není o foťáku, ale typu hledáčku. Nicméně taky dobré si posoudit výhody a nevýhody obou typů - je to jeden z rozdílů mezi zrcadlovkou a bezzrcadlovkou.
U bezzrkadloviek je to aj o foťáku: teda o jeho nastaveniach!
Dokonca aj o objektíve (*)

Napríklad kamoš čo mal X-T20 sa nám na fotoklube sťažoval, že má v zlom svetle problém so slabým jasom hľadáčiku.
Pre mňa to bola šokujúca informácia, lebo ja som takýto problém za 9 rokov s Olympusmi nemal.
O to viac ma prekvapilo, že takýto problém má foťák "papierovo" lepší - keďže mal väčší/novší snímač.
(no a ďalší problém mal so zaostrovaním: s tým som tiež také problémy nikdy nemal .. ale oboje má svoj dôvod)

Proste tým, že indoor používam sklá so svetelnosťou f/1.8 (kamoš mal ten "seťák" so svetelnosťou F2.8-F4) + poznám prinípy (teda viem ako treba foťák v kritických situáciách nastaviť), tak nezažívam problémy, ktoré reportujú ostatní.

Ono je napríklad problém s tým, že keď sa zvýši obnovovacia frekvencia hľadáčiku, tak to síce na dobrom svetle vyzerá lepšie, ale v zlom svetle to spôsobuje problémy. Preto si treba prepnúť typ zobrazenia (zo "športového" na "low-light"). Nové foťáky to už majú. No u tej X-T20 sme to v rýchlosti nenašli.
Asi to staršie Fujiny ani nemajú, keďže aj Dolgor sa tu tiež sťažoval na problémy so zaostrovaním v tme.

Pritom práve vďaka možnosti nastaviť si hľadáčik, je fotenie v tme výhodou bezzrkadloviek: keďže vďaka tomu nastaveniu dokážu vidieť omnoho viac ako aj ten najbystrozrakejší človek.

-- 26. 11. 2018 13:39 --

Ešte k tým objektívom .. u bezzrkadloviek je so svetelnejšími sklami všetko lepšie:
- aj autofocus (AF)
- aj kvalita/rýchlosť/jas zobrazenia v hľadáčiku
(u zrkadloviek sa od istej úrovne sa už nič nezlepšuje: AF funguje len do určitej clony, aj OVF viac ako f/2.8 nezobrazí)
Naposledy upravil Ganec dne 26. 11. 2018 14:07, celkově upraveno 1
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Markil 26. 11. 2018 13:54

...nevím jestli se smát nebo brečet, ale doufám, že tímhle se fakt nikdo řídit nebude. Reagovat by byla ztráta času.
Markil
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Fidko 26. 11. 2018 14:46

Jo, toto je velka vyhoda CSC.

S menej svetelnymi sklami Ti obraz v hladaciku trha, so svetelnejsimi uz nie (u DSLR sa to nezlepsuje, netrha to nikdy)

Tiez AF s menej svetelnymi sklami je u CSC horsi, so svetelnejsimi sa zlepsuje. U DSLR sa nezlepsuje, funguje spolahlivo aj pri menej svetelnych sklach.

Uz len pre toto by som sa DSLR hned zbavil.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Ganec 26. 11. 2018 17:27

Markil píše:Reagovat by byla ztráta času.
Chápem .. nevieš čo na to napísať .. netušíš o čom píšem :oops:

Takže polopatisticky: moderný EVF hľadáčik zobrazuje to, čo si v ňom nastavíš.
Najnovšie Olympusy majú dokonca aj simuláciu optického hľadáčiku (S-OVF).
(pre tých, ktorí radi fotia bleskom, alebo sú proste na optický hľadáčik navyknutý)

Reagoval som hlavne na tvoje tvrdenie "v elektronickém (což je v podstatě displej) to bude v podstatě jak na displeji mobilu projasněné" (FUJI X-T20 a ostatní bezzrcadlovky)"
Toto totižto nemusí tak byť. U kamošovej Fuji X-T20 to ani nebolo.

Záleží od foťáku a jeho nastavenia. Kto si ho nastaví zle, alebo nevie, že si ho vôbec môže nejako nastaviť môže byť zbytočne nespokojný. Ako Dolgor, ktorý tu napísal toto:
Dolgor píše:Použitelnost hledáčku se neodvíjí jen od velikosti ale taky od kvality a rychlosti zobrazení. Typickým problémem levnějších EVF je šum při focení tmavých nekontrastních scén (např Fuji X-E1, Olympus OMD E-M10, v menší míře Fuji X-T10), kdy je prostě snazší zakomponovat i s malým pentaprism OVF (mám ve skříni za sebou Nikon D5100). Zkuste si fotit večerní nebo ranní krajinu za podmračného dne.
Skrátka práve táto scéna sa s najnovšími bezzrkadlovkami fotí najpohodlnejšie. Kvôli tomu zosvetleniu. Ktoré on nemá.
(alebo si ho len nenastavil .. alebo mal nastavený ten "Vysoký" Frame rate, o ktorom sa v návode píše)

Jeho E-M10 má totižto u "LiveView boost" len možnosť vypnúť si náhľad:
Obrázek
Kdežto môj PEN-F má aj možnosť vybrať si medzi kvalitou a rýchlosťou:
Obrázek
(v slovenskom preklade je toto nastavenie dokonca nazvané "Nočné foto")
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků