Upgrade z Nikon D80

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 30. 12. 2017 19:11

To ano, myslel jsem to tak, že tato těla využívají i profesionálové. Ještě jsem neviděl v ateliéru nebo na sportovním utkání člověka s d3000 :) samozřejmě s drahým fotakem může fotit i slepý, když si ho koupí. Jen jsem dával do placu otázku, zda takto dráhy a dobrý fotoaparát pro své účely vůbec potřebuju.
Nemyslel jsem to nijak zle.
MartasHubenak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 30. 12. 2017 19:14

Vpohode :-) . Odhliadnuc od toho, ze je tam zakladny rozdiel medzi snimacom FF a APSC, tak je to nasledne o spolahlivosti AF modulu, ergonomii a komforte ovladania (hlavne o vyvedeni ovladacich prvkov na telo pristroja bez nutnosti vstupovat do menu). Ale to si uz kazdy musi zvazit sam, co je priorita.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod El Vigo 31. 12. 2017 02:23

zkus d3200 z bazaru plus dobre objektivy

-- 31. 12. 2017 02:31 --

zkus d3200 z bazaru plus dobre objektivy
El Vigo
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Obšák 1. 1. 2018 15:22

Doporučovat člověku , co je měl D80 a chce upgrade nižší řadu D3xxx je podle mě blbost. Kdyby mu šlo jen o lepší kvalitu obrazu a na ničem jiném nezáleželo, pak jedině by to dávalo smysl. Ale protože je zvyklý používat stavový display, používá víc ovladacích prvků na těle a taky hledáček vyšších řad je někde jinde než u řady D3xxx, nebo D5xxx, navíc píše, že má větší ruce a D3xxx(D5xxx) jsou příliš malé, pro to všechno to nedává smysl. To píšu jako člověk, který přecházel z D80 na D800. Přechod z D80 na řadu D3xxx nebo D5xxx si neumím představit, ty foťáky jsou jako hračky. Pro mě je to sci-fi :-))
Obšák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 1. 1. 2018 16:22

Obšák: komentáře od El Vigo neřeš, je to nejakej debilní troll, netuším o co mu jde, jeho komentáře nedávají smysl.
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 1. 1. 2018 18:32

Martas: ja uz videl atelier, kde fotili na D3100, zableskova svetla atd. - jde to. Akorat to ovladani je masakr. Uz jsi teda vybral?
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 1. 1. 2018 19:04

Ano, elviga beru s nadhledem :)
Určitě verim, že to jde. Obrazový výstup řady 3000 je moc fajn. 3400 získala i velmi dobrou známku na dxomark.
Čím víc zjistuju, tím víc docházím k závěru, že chci fullframe :) přecejen fotím nejvíc portrétní fotografie, kde bych asi využil lepší hloubku ostrosti a kvalitnější výstup.

Bude mi v dubnu 30, tak se mi prý rodina složí a přispějí na nový aparát, tak se můj finální výběr zúžil na
D610 nebo D7100/7200. Nejspíš to vidím na bazarovou 610 :) kombinace 50 a 85mm bude s tímto tělem boží. Časem asi dokoupim nějaký 24-70 nebo pevnou 35ku a myslim, že na vše vystacim :)
MartasHubenak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 2. 1. 2018 10:05

MartasHubenak:

Každej z těch foťáků má svoje kompromisy, záleží co dokážeš oželet. Mě by třeba na D610 vadila jedna taková maličkost, a to že tl. "OK" uprostřed křížovýho voliče nelze použít na rychlou kontrolu zaostření (100% zvětšení) vyfoceného snímku. D7000 (ze které D610 vychází) to tuším taky neumí. Nelze to ani namapovat na jiné tlačítko. D7100/ D7200 / D750 a vyšší to umí. Dále D7200 a D750 jsou lépe nastavitelné, pokud používáš Auto ISO - nejdelší čas závěrky, než se začne zvedat ISO, už nemusí být jen pevně nastavený čas, ale už je tam i volba AUTO, která vychází z momentální ohniskové vzdál. nasazeného objektivu, ta volba AUTO má ještě vlastní "fine tuning" - řekněme že máš ohn. vzdál. 100mm - na výchozí nastavení ti volba AUTO nastavuje nejdelší čas závěrky 1/100s. Tenhle vzorec se dá ale poladit, aby ti to dovolilo nejdelší čas třeba 1/400s (focení pohybu), nebo naopak pokud máš stabilizovanej objektiv a fotíš statický věci, nebo pro panning, ti to klidně dovolí i 1/25s a až pak se začne zvedat ISO. Je to variabilní. A tohle je supr věc, co oproti předchozí D300 ocením a už bych bez toho nechtěl být. Prakticky furt fotím na A nebo M + AUTO ISO, pro které mám ještě uložené další 2 různé uživatelské presety (rychlejší / pomalejší časy). No a jinak D610 je nejvíc pozadu oproti zmíněných v autofokusu, ale tak záleží asi nejvíc, na jaké clony chceš fotit a zda budeš fotit pouze s Nikkory, nebo máš / plánuješ i nějakou Sigmu třeba.... já bych si se Sigmou 35/1,4 nasazenou na D610 netroufnul fotit cokoliv na plnou díru, pokud by se to jen trochu hýbalo, nebo bylo šero. Na D750 to jde, na D7200 by ta hloubka ostrosti nebyla zas tak malá, takže správně zaostřit není takovej challenge, jako to samé na plnoformátu. Prostě, plnoformát si pořizuju hlavně kvůli focení na nízké clony, pokud fotíš portréty, no a to je bez fungujícího a spolehlivého AF celkem trápení. Hlavně pokud bys chtěl fotit na zakázku. Co je fajn věc, tak D750 umí celkem spolehlivě identifikovat obličej i při focení skrz hledáček, pokud máš nastavenou Auto AF area. Dále umí Group AF, to myslím umí i D7200 (nejsem si jist), taky je to využitelný. Moc jsem tomu nechtěl důvěřovat, byl jsem zvyklý pečlivě volit bod AF, ale postupně to používám čím dál víc, ona ta D750 má o dost citlivější modul pro meření expozice a vyhodnocování scény, než D7*00 a D6*0 a ono to spolupracuje s AF a fakt to funguje. D300 má slušnej AF, ale D750 je zase jinde. Pokud chceš fotit často za blbýho světla, zase, D610 se světelným sklem na plnou díru.... no neříkám že to nejde, ale budeš mít určitě větší odpad, než s D750 nebo s D7200, i D7100 bude asi lepší. Ono je na prd, když ti rodina přispěje na foťák a za půl roku, za rok, by ses ho chtěl nejraději zbavit, jenže ti to bude blbý, protože to byl defakto dárek od rodiny. Takže, jak tušíš, směřuju tím směrem, že když už FF, tak rovnou D750, pokud DX, tak D7100/D7200.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PalmTungsten 2. 1. 2018 13:20

Jeste je moznost D800, popripade D800E - ceny jsou docela cajk, AF a celkove rychlost toho fotaku je sice z dnesniho pohledu limitujici (nevhodne na sport), ale zase 36Mpx a zpracovani tela je na urovni D700.
Nikon / Fuji.
PalmTungsten
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 2. 1. 2018 13:35

Díky za hodně informací.
To jsme se z té d700 hezky posunuli :D Prvně jsem byl přesvědčený o D700, pak jsem ji vyřadil kvůli stáří a dynamickému rozsahu a zvolil D7100, kvůli ceně dobrému AF a celkovému zpracování. Poté mi přišla na mysl věc, že pro mé focení by fullframe byl asi lepší, tak jsem se rozhodl přijít s D610 :D

D750 už je asi, co se ostření myslím jinde, jen se obávám, že už je příliš přes rozpočet. Vím, že svou první D80 jsem před jedenácti lety kupoval za všechny našetřené peníze za 38 tisíc, ale teď bych vyšší částku než je 20tisíc před manželkou, dcerkou a svědomím asi neobhájil :)
Pořád si říkám, že ostřící systém D610 je o parník lepší než u mé D80, kde mi vždy stačily 3-4 ostřící body (z 11) a nikdy mi autofokus nepřišel špatný nebo nepřesný, tak z tohoto uplně strach nemám. Fotím doma s celkem španými podmínkami na ISO800 s časy kolem 1/50 na 1.8 clonu a vetšina fotek je pěkně ostrých a autofokus se i u mého dědka pěkně chytá.
Vím, že 7100 a výš má výhodu pokrytí ostřících bodů i mimo střed, ale nedovedu si představit jak se proklikávám 51 body na ten který potřebuju, to mi dcerka mezitím uteče :)
Detekce tváře a nějaký chytrý systém ostření je asi fajn, ale vůbec ho v praxi neznám, protože jsem vždy ostřil na jeden vybraný bod a celkový autofokus jsem nikdy nezapínal, protože to málokdy zaostřilo na ústřední motiv nebo v portrétním případě na oči.
Ještě nejsem ale stále přesvedčen jestli potřebuju nutně FF tělo. Je to můj dlouholetý sen a na portréty doma i venku by byl skvělý, ale vždy je to s nějakým kompromisem. U D7100 těch kompromisů vidím méně a na plnou díru bude hloubka ostrosti pro portréty taky krásně úzká.. navíc cenově je o nějakých 7000 níž.
no bude to těžké.

Pravda, že přednastavení max dělky času pro auto ISO je úžasná a určitě bych ocenil. Taky fotím z 90% na režim A. Mám ale zato, že jsem to u D610 viděl v jedné americké videorecenzi a říkali, že to umí. Ukazoval to i při nočním focení NY.
MartasHubenak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 2. 1. 2018 14:03

Ohledně té obavy z uklikání - můžeš si nastavit přepínání třeba pouze 11 bodů (tak to mám já), přičemž 3D tracking stále funguje se všemi 51 body. Těch 11 bodů je rovnoměrně rozprostřeno, pokud máš AF-C a 3D tracking, nebo group AF, tak to bere v potaz všechny body, i ty okolní, co v hledáčku nejsou vidět.

Hele, bude každopádně nejlepší, když si to půjdeš do nějakého kšeftu osobně vyzkoušet, specielně to ostření. Je klidně možný že ti bude stačit D610. D750 se líp drží, je celkově rychlejší, AF je spolehlivější, ovládání je lepší, konfigurovatelnost tlačítek je širší, obrazová kvalita je prakticky srovnatelná.

A máš pravdu, ta D610 má úplně stejně konfigurovatelné Auto ISO (s možností volby AUTO, kterou lze ještě korigovat). Takže v tomto jsem tě uváděl v omyl, omlouvám se.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 2. 1. 2018 17:55

Nic se neděje, jsem rád a každý názor :) souhlasím, že d750 je už zase lepší v mnoha směrech, ale zatím je pro mne draha.
Srovnával jsem fotky na dpreview z 7100, 800 a 610 a musím říct že obrazově mě nejvíc uchvátila právě 610. Zvládá ISO do 6400 velmi dobře a neumím si představit že bych někdy potřeboval víc než 3200.
Nejvíc mě vyklá lepší autofokus a cena u 7100.
Rozhodování bude ještě těžké :)
MartasHubenak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 2. 1. 2018 19:10

MartasHubenak: já bych k tomu přidal ještě jeden svůj pohled:
domnívám se, že na používání zoom objektivů je nejefektivnější používat DX formát a na pevná skla FX formát. U DX formátu zůstávám především proto, že odmítám přejít naplno ze zoomů k pevným sklům, ale používám zoom : pevné sklo to tak 4:1. Zoomy na FX jsou zbytečně velké a těžké a zbytečně drahé pokud mají být kvalitní a s relativně vyrovnanou kresbou střed - kraje. Pokud bych ale upřednostňoval pevná skla, tak bych o FX hodně uvažoval, nicméně ne o D610, přeci jen jsem zvyklý na lepší funkční výbavu a autofokus.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MartasHubenak 2. 1. 2018 19:33

ForeignerOnEarth píše:MartasHubenak: já bych k tomu přidal ještě jeden svůj pohled:
domnívám se, že na používání zoom objektivů je nejefektivnější používat DX formát a na pevná skla FX formát. U DX formátu zůstávám především proto, že odmítám přejít naplno ze zoomů k pevným sklům, ale používám zoom : pevné sklo to tak 4:1. Zoomy na FX jsou zbytečně velké a těžké a zbytečně drahé pokud mají být kvalitní a s relativně vyrovnanou kresbou střed - kraje. Pokud bych ale upřednostňoval pevná skla, tak bych o FX hodně uvažoval, nicméně ne o D610, přeci jen jsem zvyklý na lepší funkční výbavu a autofokus.


Díky za názor. S tím souhlasím. Já to mám právě přesně naopak :) vše fotím pevnými skly (50mm 1,8G a 85mm 1.8D) a zoom nasazuji jen v nouzi, když venku lítaj děti na oslavě nebo na dovolené. Asi je to tím, že setový zoom 18-70 není žádný velký ostrokreslič a musím hodně clonit, aby z toho vylezl jakš takš ostrý záběr (jsem asi zmlsanej pevnými objektivy, kde je ostrost od clony 2,2 nekompromisní.)
Kdybych přemýšlel o fullframe zoomu, tak buď koupím nějaký starší model za málo peněz, který mi pro těchto pár příležitostí poslouží.
Je zajímavé, že mi tady na fóru dost lidí 610 rozmlouvá. Na zahraničních fórech ji chválí do nebe :) Vyšší model bych si koupil rád, ale už bych vyšší částku neobhájil a tím, že si focením nevydělávám (i když by mi prý za to někteří i platili :D ) za nové tělo nechci dát víc než 20 tisíc.
MartasHubenak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 2. 1. 2018 19:55

MartasHubenak: s pevnými skly to dává smysl a nemusí to vyletět do extrémních částek. Mně osobně pokud bych se k FX výbavě postavil tak, jako jsem se postavil k DX výbavě, by na to nestačilo čtvrt miliónu. Takže je to úplně mimo. Beru to totiž tak, že v rámci DX si kupuji v drtivé většině to nejlepší, co je, což by u FX jaksi nešlo. Pokud bych chtěl FX, musela by mně opravdu přinést zřetelně víc, než DX, aby to vykompenzovalo velikost, váhu a cenu. No a to je dosažitelné někde u f/1.4 - f/1.8 pevných skel, ovšem neumím si představit tohle honit u zoomů nebo teleobjektivů. Z důvodů kvalitativního skoku bych zase asi nešel pod D850 a to je opět cena mimo rozumné uvažování čistého amatéra.

Ovšem pokud fotíš na DX s 50/1.8 a 85/1.8, tak vlastně fotíš teleobjektivy se spláclou perspektivou. No a přínos FX versus DX je především u širokoúhlejších světelných skel.
Ono rozostřit pozadí u teleobjektivu není problém ani u malých snímačů, ale je to rozostřené pozadé BEZ zvýraznění perspektivy. Velký snímač přináší ovšem malou hloubku ostrosti se zvýrazněnou perspektivou, tam je to, co se s menším snímačem honí dost blbě až vůbec ne. Takže to pravé zdůvodnění full frame nejsou 50/1.8 a 85/1.8, ale spíše 20/1.8, 24/1.8, 28/1.8 a 25/1.8, případně až f/1.4 pokud na ně jsou prachy anebo pokud se člověk smíří s manuálním ostřením. Samozřejmě 50/1.8 a 85/1.8 sedí na FX zásadně lépe, ale furt to není to pravé, co full frame opravdu přináší.
Ona malá hloubka ostrosti především dělá prostor. No a teleobjektiv ten prostor zase odebírá, takže se to trošku ruší a zůstává to hezky rozpité pozadí, ale samotné rozpité pozadí není to, o co kráčí. Dojem prostoru udělá 24/1.8 na plnou díru rozhodně zásadně jiný, než 85/1.8. Portréťák 85/1.8 mám moc rád i na DX, na FX by byl ještě lepší, ale určitě bych si kvůli tomu FX nepořídil. Kvůli 24/1.8 a 35/1.8 už spíš. Ale ty jsou zase dražší, no.... :-(
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků