Kvalitní kompakt náhrada za DSLR na cesty

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod cport 21. 9. 2017 12:18

Ja bych to vyreklamoval, jestli te to stve ted, bude te to stvat pozdeji jeste vic.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 21. 9. 2017 14:08

No, Canon jpeg je prostě úžasný. To jsem takhle kámošovi poradil G16 a taky je nucenej fotit do rawu, jpeg hnus bez detailů, raw slušný.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 21. 9. 2017 15:10

cport: Vyreklamovat jpeg Canonu?
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 21. 9. 2017 21:07

Reklamovat není co, vrátit bez udání důvodu do 2 týdnů od prodeje, samosebou pokud možno v původním balení a stavu.
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luckyghost 21. 9. 2017 22:48

Já si jej nechám. Hmotnost mě nevadí. Zpracování je fakt festovní a na 1. Když jsem si s ním hrál první den a hned se přiřítil můj 18 měsíční syn prozkoumat co to mám nového za hračku, tak jsem ani neměl strach mu jej chvíli nechat. Ovládání je díky 3 otočným voličům a spoustě tlačítek také dobré. Fotím zejména na prioritu clony a na předním prstenci objektivu mám korekci expozice (manuálně takřka neostřím), druhej prstenec nastavuje clonu a zadní otočný volič mění ISO. Tak mi to vyhovuje. Chybí mi už snad jen tlačítko pro nastavenení průběžného a single ostření, ale to už jsem zmlsanej z DSLR. Pokud nastavím jen jpg a minimální redukci šumu, tak se i ten jpg celkem dá. RAW je dobrej, ikdyž mám podezření, že to ukládá už také doostřené a dosaturované rawy. Šum z raw do 1600 v pohodě. Prostě tělo resp. HW za 1 a SW tak za 4.

Celkově mi to ale přijde, jakoby tělo udělali profíci z Canonu a sw vymýšlel nějaký nový manažer, co nemá o focení ani páru. Hlavně ať je tam wifi (nikdy nevyužiju), dálkové ovládání přez smartphone (nepotřebuju), detekce mrkání, nějaké rozpoznávání tváří co si zapamatuje ksichty třeba dětí a ty pak prioritně ostří a k nim přiřazuje věk či co (to snad někdo vážně ve foťáku chce?). No ale už jsme jaksi zapoměli na obrazové profily, tedy nastavení ostrosti, barevnosti, vypnutí redkce šumu aj. Tohle snad musí v tak pokročilém kompaktu být. A ještě potrestáme ty, co chtějí fotit jpg + raw (s tím že z rawu vytáhnou jen fotky co za to stojí a zbytek nechají v jpg) a nastavíme napevno pro jpg střední redukci šumu, tak aby museli z raw "vyvolávat" vše. Možná nutí lidi kupovat zrcadlovky (ty od Canonu jsou na tom snad lépe).

Na vážné focení mám úžasnou D750 a G1X je prostě rodinej foťák na sekání tun fotek na které se stejně nikdo už ani nekouká, protože ani nemám čas je na externím disku roztřídit.
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alešak 22. 9. 2017 05:04

Lucky: a proč sekáš "tuny fotek", na které se nikdo nebude dívat?
Není lepší fotit s rozvahou, méně, ale aby ty fotky stálo za to upravit
a dalo se na ně dívat?... :mrgreen:
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 22. 9. 2017 17:39

Na to focení s rozvahou mám D750. Ty tuny fotek z dovolené je myšleno zejména neustále nadávající manželka - "Ty vůbec nefotíš, vyfoť tohle, vyfoť malého, vyfoť tamto..." . No a nebo když dostane foťák do ruky, tak je schopna nasekat za procházku klidně 200 fotek našich psů a malého. No a ruku na srdce, jak často se koukáte na fotky dovolených u moře.
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alešak 22. 9. 2017 18:14

Lucky: nemám nic proti focení potomků, máme pět vnuček
a také je sem tam fotím. Ale ruku na srdce, není lepší méně
a pořádně, nežli více a naprd ? Ale co, jestli někdo nacvaká
200 fotek, nebo 20 je vlastně jedno, nic to nestojí. Hlavně
ať je synek zdravý, žena spokojená a psík poslouchá :-) ...
Alešak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 22. 9. 2017 22:53

Já ji to říkám pořád. Já na fotku čekám, sleduju v objektivu a leckdy se mi stane, že pes, nebo syn ke mě přiběhne už moc blízko a já čekal tak dlouho až jsem nic nevyfotil. Oproti mě moje žena ve stejný okamžik dokáže v sériovém snímání nafotit 10 snímků a z toho většina bude špatně nakomponovaná. Na začátku je třeba hlavní motiv daleko a malý a ke konci už má různě "odříznuté" ruce, nohy a hlavu.

Jako se vším, správná cesta je asi někde uprostřed.

Dnes jsme byli na delší procházce celá rodina a já vzal G1X a zkoušel. Bylo pod mrakem a při zaclonění kreslí parádně. Dnes se mi většina fotek líbila. Sice komponovat přez displej je velkej nezvyk, makro se AF absolutně nechytá, musím manuálně. Štve mě, že neukazuje v režimu A vypočítanej čas dokud nemám namáčknuto. Prostě to není žádnej reportážní akční foťák. Zdaleka to ovládáním a výstupem nemá na tu D90, ale bude to dobré. Musím si vychytat kolik clonit a celkově se s tím foťákem sžít. Zrcadlovka bude nějakou dobu v brašně. Jo a ještě další nezvyk je po 150 snímcích nabíjet akumulátor (no dost jsem si hrál v menu).
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 23. 9. 2017 08:24

No, to jsi měl napsat, že budeš fotit běžící potomstvo a psa, na to jsi vybral z uvažovaných nejslabší kus, no co už.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Luckyghost 23. 9. 2017 19:24

Tím Canonem nemám v plánu fotit akční snímky, běžící psy ani syna. Na to mám zrcadlovku. Nikde jsem to nepsal. Psal jsem, že G1X není žádnej reportážní akční foťák. Ta debata o množství fotek se už vedla v obecnější rovině.
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Luckyghost 29. 9. 2017 23:12

Ctěl bych to důstojně zakončit.

Nafotil jsem s G1X celkem dost fotek a můžu říci, že mě baví mnohem víc než D750 (pochopitelně je to něco nového a trochu výzva). Fotím do RAW+JPG přičemž běžné fotky do ISO 400 stačí JPG a povedené fotky, nebo na vyší ISO si tahám JPG sám z RAW. Z RAW je použitelné i ISO 6400, osobně mi odbarvený šum nevadí, jinak do 800 je to jen s minimálním šumem.

Objektiv potřebuje zejména na blízko a detaily v celém rozsahu o 1 EV přiclonit, f2,0 je mazanice. Na akční focení to nejde, ale jako rodinný foťák paráda. Dále heslovitě - start okamžitý, ostření rychlé i ve tmě bez přisvícení, překvapivě výkonný blesk, zbytečně softwarově omezený, spousta funkčních tlačítek a ovladačů, výběr ostřícího bodu dotykem je fajn, akumulátor měl mít větší výdrž, ergonomie mohla být lepší, zpracování a použité materiály absolutně špičkové, na stabilizátor je spoleh, už jsem zaznamenal moaré, ostrost při zaclonění o 1 EV od minima je špičková, automatika vyvažuje bílou občas do chladna. Jako kompakt je to docela těžítko, ale proti D750 s 24-70 má pořád o kilo a čtvrt méně.

Na závěr ještě jednu fotku obou miláčků pohromadě.
Přílohy
DSC_4036.jpg
Luckyghost
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod feanoor 30. 9. 2017 07:00

Luckyghost
díky za informace a zpětnou vazbu. Hodně lidí tady na fórech chce poradit, ale o své poznatky s vybraným foťákem už se málokdo podělí.
Tvá zpětná vazba je velmi informativní, osobní zkušenosti s danou věcí se vždycky cení.
Ať jsi s G1X spokojený a dobře ti slouží.
feanoor
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 1. 10. 2017 10:20

Mně těší ta spokojenost se zpracováním - přesně ten dojem solidního kousku jsem měl z Canonu S95, škoda, že to není standart.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Almik 2. 10. 2017 07:06

Dneska jsem se dočetl, že údajný nástupce - G1X MkIII - má mít APS-C snímač (teda nejspíš crop 1,6x) a prý objektiv 24-70/f2,8-5,6 (35mm eq.). A mě teda vrtá hlavou, jestli je ta světelnost už přepočtená na 35mm, nebo skutečná.
Pokud je na 35mm přepočtena i ta clona, tak OK, potom by měl objektiv světelnost cca f1,8-3,5 a to už by šlo. Pokud je to ale skutečná hodnota, pak je to v přepočtu na 35mm 24-70/f4,5-9.
G1X II má objektiv (35mm eq.) 24-120/f3,8-7,5 (crop 1.92x), tedy při znatelně delším zoomu lepší světelnost... no uvidíme. Pokud by to sklo bylo skutečně 24-70/f4,5-9 (35mm eq.), pak by to zachránily jedině kompaktní rozměry, aby to nebyl dle mého názoru krok zpět.

G7X (II) má 24-100/f4,9-7,6 (crop 2,72x)
LX100 - 24-75/f3,8-6,2 (crop 2,2x)
FX: Nikon D750, Sigma 35/1,4 Art, Nikkor AF-S 85/1,8 G, blesky SB-800, SB-600
m4/3: Olympus E-M10, Panasonic 12-32/3.5-5.6, Samyang fish-eye 7,5/3.5, blesk FL-36R
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků