Jakou zrcadlovku do 10 tis.

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod drevokocur 89 31. 7. 2017 20:07

Opravdu je Panasonic LX 100 tak dobrý. Díval jsem se na recenze a celkem mě zaujal. Stejně mám v plánu v průběhu půl roku až roku si koupit zrcadlovku. Tak bych to bral jako záložní foťák na video. S videem jak jsem se koukal válčí skoro každá zrcadlovka.

Almik: poradit si nechám, ale momentálně nemůžu jít přes rozpočet. Tato myšlenka pořízení fotoaparátu vznikla takříkajic na poslední chvíli. Už mě jednoduše nebaví fotit mobilem. Tak si chci něco pořídit, ale na druhou stranu nechci jít cestou jako cca. před 8 lety kdy mě pořízení nevhodného fotoaparátu spíše od focení odradilo. Skoro vše se muselo nastavovat přes menu. Proto se tomu chci vyhnout. Nejsem typ co by řešil každý megapixel, ale focení stylem 5 minut něco nastavovat udělat snímek, pak zase 5 minut něco nastavovat udělat snímek. Není při mém účelu focení při cestování zrovna ideální. Protože to po čase člověka přestane bavit a skončí u automatiky nebo v horším případě bude fotit mobilem.
drevokocur 89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Almik 1. 8. 2017 04:45

Podrobná nastavení si přece uděláš doma a v terénu přece řešíš v nejhorším případě jen clonu čas a ISO. Když fotíš se zrcadlovkou ve složitých podmínkách, nemusí to být na první dobrou, zvláště pokud fotíš do JPEG a v PC už se s tím dál nechceš drbat. Ale to je o zkušenostech. Každopádně pro začátečníka je kompakt nebo bezzrcadlo vhodnější než zrcadlovka. A u LX100 pro nastavení základních expozičních hodnot rozhodně nebudeš tápat menu, ostatně jako u většiny jen trochu pokročilých foťáku.
Almik
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drevokocur 89 1. 8. 2017 08:29

Tak LX100 je už pryč. Takže vypadá, že dovolenou budu fotit na mobil. :) To je tak, když se rozhodnu na poslední chvíli. :-) I tak Vám děkuji za rady.
drevokocur 89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Grimjaur 1. 8. 2017 09:36

Řešit levnou zrcadlovku je fakt kravina. DSLR má fakt význam tehdy, když člověk má praxi, zkušenosti a předně u při nákupu vi do kterých skel jít, protože to pro svůj záměr potřebuje a v neposlední řadě na to je vyčleněný větší obolus. No a na video tedy jako zrcadlo je úplně navíc, byť to tak báječně magicky zní. Takže ty pokročilé kompakty s alespon 1" senzorem udělaji dost práce. Kór když máš omezený rozpočet. Jinak to opakuji pokaždé, konkrétně pro natáčení fotákem, rozpočet na foták je jedna položka, jen jedna. Pro opravdu slušnou práci je třeba mít opět skla, lépe světelné monofokály, rig pro připevnění bočného ostření. Náhledový monitor, nebo recordér, mattbox, sadu filtrů jak ND, tak přechodových. opěrku, výborné je taky mít ji i se zdrojem na napájení jak fotáku, tak i světla. mikrák atp. Těch věcí je kvantum, skládám si tu sestavu přesně podle toho co potřebuju natáčet od lehké cestovní až po ... To vše není proto aby člověk machroval, jaký je profík, ale proto, že je třeba odvést práci a mít ji taky pod kontrolou. Ono to příslušenství je tak trošku díra do které se pořád sypou peníze a to je poslední věc se kterou je prostě třeba počítat.
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drevokocur 89 1. 8. 2017 10:37

Grimjaur : Díky za názor. Bohužel jsem to asi od začátku vzal ze špatného konce. Vzhledem k tomu, že jsem se pro pořízení foťáku rozhodl na poslední chvíli, proto mám rozpočet jaký mám s tím nic neudělám. Bohužel v době kdy jsem se smířil s tím, že i profi kompakt bude na takové to cestovní focení fajn, tak už byl pryč. Ta LX100 fakt není špatná, podle toho co jsem si zjištoval. V průběhu roku si chci stejně pořídit zrcadlovku. Tak sem to zvažoval, že bych si jí nechal. Napadá vás ještě nějaký typ podobný tomu Panasonicu? Který se dá za ty peníze pořídit?
drevokocur 89
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 1. 8. 2017 10:49

On je následující problém: Nikon a Canon nejlevnější zrcadlovky jsou oproti mnohým srovnatelným bezzrcátkům či pokročilým kompaktům, zvláště pak vzhledem k těm s menším 4/3'' a 1'' snímačem, relativně hodně levné vzhledem k tomu, že mají navíc zrcátko se svým mechanismem, pětiboký ze zrcátek poskládaný hranol a hledáček vůbec, zvlášť AF modul, zvlášť expozimetr a objektivy na APS-C snímač, tedy relativně velké s větším množstvím optického skla. Je to určitě proto, že Canon a Nikon jich prodal takové obrovské množství, že už teď nemusí splácet žádný vývoj ani jiné náklady na zahájení či změnu výroby. Prostě to sekají z dávno zaplacených projektů.
Takže bezzrcátko bez hledáčku, které všechno včetně ostření obstará jedním malým snímačem, k tomu například jednoduchý opticky nic moc 14-42/3.5-5.6 objektiv, kde je skla že by se za nehet vešlo, by prostě mohl stát polovinu co nejlevnější zrcadlovka.
A pak by fakt nebylo co řešit.

Pokud Ti ale Megapixel nabízí třeba
Nikon D3300 + AF-P 18-55/3.5-5.6 za 10 990 Kč, přičemž ten seťák je oproti jiným levným seťákům opticky ostrý jako břitva
a
nebo
Olympus PEN E-PL7 + 14-42/3.5-5.6 EZ + FL-LM1 za 13 990 Kč bez hledáčku a ještě tvrdí, že nákupem setu ušetříme 5 890 Kč jak je to šíleně levný,
tak dá se ten PEN s fakt opticky nic moc seťákem vnucovat lidem jako výhodnější koupě, než ten Nikon?
Většinu shodných záběrů nafotí ten Nikon o malinko nebo i o dost lépe díky ostřejšímu objektivu a většímu snímači. A je o 3 000 Kč levnější.
Jasně, je to dnes v podstatě konstrukční nesmysl, aby v kategorii nejlevnějších fotoaparátů dominovala zrcadlovka. Jenže prostě jsme v situauci, kdy firmy s největšími objemy prodejů do této kategorie dávají zrcadlovky, no a firmy s menším objemem prodejů nabízí za stejné peníze nižší užitnou hodnotu. Ne každý si chce připlatit mnoho tisíc za to, že je to o něco menší. Když budou chtít hledáček, tak
OM-D E-M10 II + 14-42 EZ stojí absurdních 19 900 Kč.
Prakticky dvojnásobek. Kdo dá o 9 000 Kč víc za to, že je ten foťák o něco menší, ale furt né do kapsy, má nevýhodu v horším světle a méně ostrý objektiv?
Já jsem samozřejmě pro, aby zrcadlovky byly v segmentu, kde mají smysl, tedy od kategorie D7200 výše, to píšu konzistentně už dlouho. Jenže když kategorie foťáků vznikne tak, že se něco ubere, tak to nemůže být o moc dražší.
A ruku na srdce, ty fotky z Nikona D3300 či z nějakého low-end bezzrcátka budou v rukou obyčejného člověka, který chce lepší fotky, než z mobilu, vypadat na první pohled prakticky stejně. Nechme teorie, v cílovém formátu, ve kterém je budou lidi prezentovat s připočtením vlivu scény a fotografa to bude to samé.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ondrasheq 1. 8. 2017 11:44

> Já jsem samozřejmě pro, aby zrcadlovky byly v segmentu, kde mají smysl, tedy od kategorie D7200 výše, to píšu konzistentně už dlouho.

Smysl možná tak filozofický, protože prodejní rozhodně ne - co do množství těl, i marže má nejspíš 3 a 5 řada největší, protože z téhle skupiny už nedostanou většinou nic navíc za nákup skel. A co by bylo místo nich?
M4/3 je dobré, ale pořád jenom dobré. Aparáty jsou pěkné, zajímavé, ale to je pořád vše, skla drahá. Víc bych to nerozepisoval, pak sem akorát přijde troll a tisíc dalších, kteří na něj budou reagovat a zabalastí další vlákno.
Naopak právě proto mi připadá logický, že třídě od 10k Kč za tělo vévodí DSLR, kdo jiný by (zatím) měl. Naopak ale ta tupá honba dovolenkářů za DSLR už ne, taková stádovitost bez uvažování a poctivého vybírání se nevidí ani u aut kupujících.
ondrasheq
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Grimjaur 1. 8. 2017 13:28

drevokocur 89 píše:Grimjaur : Díky za názor. Bohužel jsem to asi od začátku vzal ze špatného konce. Vzhledem k tomu, že jsem se pro pořízení foťáku rozhodl na poslední chvíli, proto mám rozpočet jaký mám s tím nic neudělám. Bohužel v době kdy jsem se smířil s tím, že i profi kompakt bude na takové to cestovní focení fajn, tak už byl pryč. Ta LX100 fakt není špatná, podle toho co jsem si zjištoval. V průběhu roku si chci stejně pořídit zrcadlovku. Tak sem to zvažoval, že bych si jí nechal. Napadá vás ještě nějaký typ podobný tomu Panasonicu? Který se dá za ty peníze pořídit?


Bazar a poohlédnout se po starší GH2, nebo GH3 a sklo pro začátek 14-45/3,5-5,6 je to starší model, ale zároveň jedno z nejlepších skel, které fakt nestojí moc a je se stabilem. Nebo zkusit ještě model GX7. ALe nevím jeslti se dostaneš pod 10, to spíš trošku výš, tedy s GH3, ale rozhodně to je foták-kamera, která je pořád dost v pohodě.
Nebo se mrkni do ZS, tam jsem se rozepsal více.
Tome, OMD 10 MKII je podle mě o dost lepší foták, než ty základní ořezávátka od C a N, jako to je neskutečné jaký to je šrot. ALe to je jen můj názor. DSLR u C od 80 nahoru u N od 7200 nahoru, spodní řady se mi dost eklují, tam je CSC fakt jinde. Ale já jsem ještě navíc ovlivněn svým zaměřením :)

(I když z toho N padají fajn obr, to jo, ale ovládání mi přijde novinka od novinky horší)
Technika : Furt se to mění
http://fotomobil.blog.mobilmania.cz/
Grimjaur
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ForeignerOnEarth 1. 8. 2017 14:10

Gramjaur: jenže to je z pohledu lidí, co nějakou tu kvalitní ergonomii znají. Ovšem pro lidi, kteří akceptují ergonomii mobilu, tak je ergonomie low-end zrcadlovek Canon a Nikon úplný luxus. Takže tenhle Tvůj argument neplatí na cílovou skupinu zákazníků.
Nevěřím tomu, že by někdo z cílových zákazníků řekl, že se OM-D E-M10 lépe ovládá, než Nikon D3300. Spoušť má obojí a dokonce i na D3300 lépe složíš prsty. Jako sorry, ale pro mě má ergonomii až OM-D E-M1, cokoliv nižšího bych fakt nepovažoval za fotoaparát, krterý je možné ovládat pohodlně poslepu jako třeba D7200 a vyšší modely.
ForeignerOnEarth
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drevokocur 89 1. 8. 2017 17:35

ForeignerOnEarth: D3300 fakt nechci, i když hledám něco menšího, tak 3300 mi příjde jako hračka i když asi udělá podobnou službu co se kvality fotky týká. Na mě to je příliš malé :-) Pokud zrcadlovku tak asi bych uvažoval o Canonu nebo Pentaxu. Canon má alespoň levnější objektivy. Co se týče videa tak mě docela zaujal Panasonic a Sony.
drevokocur 89
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků