Fotoaparát na cesty

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod hoonzakk 17. 2. 2017 11:17

Zdravím,
předem se omlouvám za možné opakovaní nebo nejednoznačnost.

Plánuji cestu na Nový Zelánd a poté i snad Asii a podobné místa. A proto jsem se rozhodl koupit foták který bude umět lepší fotky než iphony nebo levné kompakty a jím podobné...

Vzhledem k tomu že jsem velmi aktivní člověk, který přes rok furt jezdí na hory, jak v létě i zimě, furt je někde v přírodě ale i ve společnosti jsou požadavky asi následující:

-kompakt nebo CSC, zrcadlovka na moje cestování atd. moc velká.
-psát o odolnosti asi nemá moc cenu protože chápu že za tu se hodně platí.
-ohnisko a specifické věci = nejsem profík,ale rád si s fotoaparátem i jeho funkcemi hraju...
- aby to fotilo i na automat hezky -> má drahá polovička to velmi ocení :)
- hledáček asi výhodou ale v cenové kategorii nevím nevím
- cena: kolem 12000 jsem ochotný lehce připlatit ale přes 15K určitě nemůžu jít...
-výdrž a podobně asi neřeším - vždy lze dokoupit nahradní baterky či powerbanku.

Nejsou to moc specifické požadavky ale snad mi poradíte.
Díky
hoonzakk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 17. 2. 2017 12:58

Doporučujem kompakt s väčším čipom, niečo ako Sony RX-100 alebo canon G7x. Prípadne uvážiť sony alpha 5000 ak netreba hľadáčik, alebo podobné v kategórii. U sony je trochu problém so základným objektívom, bohužiaľ.
Osobne by som bral niečo ako fuji XE-2 s 18-55 objektívom, ale to už je bohužiaľ finančne nad limit.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chel 17. 2. 2017 13:16

bob222 píše:Doporučujem kompakt s väčším čipom, niečo ako Sony RX-100 alebo canon G7x.

ty maji ale snimace male ne? prtavych 13.2mm x 8.8mm

-- 17. 2. 2017 12:28 --

ta alfa 5000 je apsc cca 24x16mm https://www.alza.cz/sony-alpha-5000?dq= ... d=18852432
Světlo, to je, oč tu běží.
chel
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 17. 2. 2017 13:29

Ale väčšie ako bežné kompakty.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 2. 2017 13:51

Ta alfa 5000 je super malá, ale ten objektiv k ní je docela velkej, na to se určitě koukni, jestli ti to vyhovuje.

Kvalita snímků bude jistě dobrá.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 17. 2. 2017 14:12

Pokud vezmes neco s vetsim cipem, co navrhoval Bob, tak temer nemuzes slapnout vedle. Ano, vetsi cip je rozhodne fajn, ale taky je potreba mit na to co nasadit. A nez (bez)zrcadlovku se setakem, tak to uz je fakt lepsi a skladnejsi ten kompakt.

Z toho, co tu nepadlo - treba LX100.

Pokud to ma byt hodne kvalitni a velmi male reseni, tak muze byt kompakt s pevnym ohniskem (vyrez z vetsiho formatu "prakticky" nahrazuje zoom) - typu Fuji X70, Ricoh GR (u tech dvou bych se klidne podival po starsich kouscich v zaruce), Nikon Coolpix A (doprodaval se kolem 12 tisic) apod.

Pro inspiraci a predstavu: https://www.google.cz/search?q=ricoh+gr ... 8geb-qi4DQ
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 17. 2. 2017 14:43

Z vlastní zkušenosti mohu doporučit jakýkoli Panasonic s objektivem 12-32 .

Je hodně ostrý, rozhodně na seťák velmi nadprůměrně.

Jediná nevýhoda je horší světelnost. V tom jsou ty výše uvedené kompakty lepší.

Pro bezzrcadlovku můžeš dokupovat objektivy, které budou lepší, než ty z těch kompaktů, ale je to už jinej level - záleží na tom, jestli chceš all-in-one řešení, nebo něco, co můžeš dál rozvíjet (a cpát do toho prachy :-) )
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 17. 2. 2017 16:18

Pokud máš oči v pořádku, tak podle mně je bestofka Canon G7XmkII, pokud je zrak slabší, tak Panasonic LX100 kvůli hledáčku. Sony se vyhni, nejsou na to k mání kloudná skla - doslova ani jeden slušný zoom, jediný jakž takž kompromisní sklo je 18-105/4 ale to už je celkem kráva.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod honzark 18. 2. 2017 00:53

Řeším podobnou otázku. Co takhle Panasonic LX15? Je to teď novinka. Na digiareně je o něm recenze.
honzark
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 18. 2. 2017 07:46

To máš těžký, leda kvůli velikosti. Rozsah zoomu má stejný jako levnější a celkově lépe vybavený LX100, f:1,4 padá téměř okamžitě a strmě, takže výhoda lepší světelnosti je pouze teoretická. Nevím, nějak mně nebere, ale myslím že Martin Kozák tady někde postoval link na skupinový test na dpreview a LX15 se jim zamlouval nejvíce.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 18. 2. 2017 10:34

Ano, určitě je dobrý prohlédnout si graf závislosti světelnosti na ohniskové vzdálenosti. Aby se člověk nenechal ohromit jedním číslem.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 18. 2. 2017 12:16

F1,4 je naozaj dobra len papierovo - medzi 24-30m, potom je to skor fixny f2,8. LX100 a aj Canon G7xII (a G7x) su na tom omnoho lepsie.
Přílohy
Priebeh svetelnosti.jpg
Ondrej Bobek
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 19. 2. 2017 09:03

U GR uz mozna taky zacinaji doprodeje https://www.mall.cz/digitalni-kompakty/ricoh-gr-ii

Letos se ocekava novy vyrazne vylepseny model.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoonzakk 20. 2. 2017 12:46

V prvé řadě bych chtěl poděkovat za návrhy...

Z návrhu uvažuji nad All-in-one řešením či bezzrcadlovku se setákem. Vzhledem k tomu co se týká dlouhodobých investic tak těch bych se nebál...peníze budou, my nebudem. Takže pokud je lepší i s ohledem na budoucnost koupě setáku nebudu s tím mít problém. Oželím popřípadně i o něco horší kvalitu díky horšímu objektivu.

I zmíněné all-in-one řešení jako Canon či Ricoh vycházejí už na nějakých 17-18 tisíc což bych nevím jak řešil ty finance alespon v této době před cestou.

-- 20. 2. 2017 11:46 --

Z návrhu uvažuji nad All-in-one řešením či bezzrcadlovku se setákem. Vzhledem k tomu co se týká dlouhodobých investic tak těch bych se nebál...peníze budou, my nebudem. Takže pokud je lepší i s ohledem na budoucnost koupě setáku nebudu s tím mít problém. Oželím popřípadně i o něco horší kvalitu díky horšímu objektivu.

I zmíněné all-in-one řešení jako Canon či Ricoh vycházejí už na nějakých 17-18 tisíc což bych nevím jak řešil ty finance alespon v této době před cestou.

-- 20. 2. 2017 11:47 --

hoonzakk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod cport 20. 2. 2017 15:57

No jestli nove, tak jedine pockat na akce. Na mall.cz to v odkazu meli za 14, ted uz je ta cena nekde jinde. A nebo bazar.

https://www.paladix.cz/bazar/index.php? ... =6&btid=16
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 20. 2. 2017 16:46

Nevím, jestli čteš místní hádky :-) a nakolik se orientuješ v těch systémech.

Já můžu psát jen o tom, co mám.

Jako možný nástupní model Ti mohu doporučit Panasonic GX80 s tim seťákem 12-32. Pro normální světlo budeš podle mě spokojenej. Příplatek za objektiv byl asi 2000.

Jako výhody bych uved skutečnou kompaktnost, hledáček a ostré snímky. Po dokoupení pevných skel (20/1,7 např) si můžeš hrát i s tou hloubkou ostrosti :-)

Nevýhoda může být velikost senzoru oproti třeba Fuji. Na tu se musíš poptat nějakého majitele. Mě to neomezuje :-) ale každej to má jinak.

Kdybys měl nějaké dotazy, neváhej.
Davidof
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoonzakk 23. 2. 2017 11:38

Moc nečtu zdejší hádky, a že bych byl přeborníkem v systémech, to nejsem, právě proto jsem tady a pokladám někdy i stupidní dotazy :D

no ten GX80 vypadá opravdu dobře...jen ta cena :( ta asi v nejbližším pul roce nebude padat co?

A co třeba Nikon J5? či Panasonic GF7? nebo už zmíněná a nedoporučovana sony alpha 5000?
Ty jsou v trosku v jiné cenové relace....
Jde mi o to jeslti třeba počkat a koupit i třeba rok použitý GX80 se setákem 12-32 nebo zas takový rozdíl v tom není ušetřit penize a spokojit se s NIkonem a jím podobným. (zase asi do nikonu budou případné objektivy stát majlant)

Nebo nevyjde ted na jaro nové fotoaparty které by startovali na ceně 14 000 i s objektivem či další model GX80 který by tu cenu snížil?

Foták planuji určitě koupit do června, tím dřív to bude tím líp ale klidně počkam, kdybych měl na co....
hoonzakk
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod iggi 23. 2. 2017 11:52

a canon eos 100d+palacinku 24mm+40mm?
či to je už veľké?
iggi
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Davidof 23. 2. 2017 17:29

Jedině oželet hledáček - tam je GX800 a GF7 - ale někdy ti bude hledáček chybět, hlavně na slunci.
Jo a GF7 nemá stabilizaci na čipu (ale 12-32 ji má).

GX80 je bohužel relativně novej model ... :-(

Ty ostatní foťáky neznám.
Davidof
Návštěvník