Zrcadlovku nebo bezzrcadlovku do 17000

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod kofola2 10. 12. 2016 11:21

Ahoj chci poprosit zdejší diskutující o radu při výběru fotoaparátu. Zvažuji koupi zrcadlovky nebo bezzrcadlovky. Foťák používám převážně na focení při cestování. tzn. památky, příroda, zvířata.

Co se týče focení jsem začátečník. Rád bych pořídil foťák s kterým fotit bude potěšení a ne utrpení :-)

Co se týče zrcadlovek tak nevím jakou značku zvolit jestli Nikon, Canon či Pentax. Co jsem se tak díval tak v úvahu by přicházel asi jen Canon a Pentax. U Nikonu mi příjdou dražší objektivy, tedy dle mého laického pohledu.

Co od foťáku požaduji:

- snímač APS-C
- přijatelná cena objektivů ať už nových nebo bazarových (nechci skončit s jedním objektivem :-) )
- pohodlné ovládání - přeci jen nastavovat kde jakou prkotinu přes menu, začne být po čase otravné
nechci skončit u automatického režimu kvůli ovládání.
- skladnost ( v rámci možností)

Nejvíce mě zatím zaujal Pentax K-50, u Nikonu bych to vzhledem k omezenému rozpočtu viděl na 3300 a u Canonu asi 100D

Budu rád za každou radu.
kofola2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod standavfr 10. 12. 2016 11:52

Jestli může být i bazar tak https://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=448626 má dva rolery,což usnadňuje ovládání.
Do limitu se ti vejde i Nikon D5300,nejucelenější nabídku dostupných skel má Canon,Nikon je na tom malinko hůře a Pentax nejhůře.Ještě si ujasni,jestli potřebuješ hledáček,jestli ano,tak se do limitu u csc a aps-c nevejdeš asi s ničím.
standavfr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 10. 12. 2016 12:33

Pentax robi vyborne tela, ale v nasich krajinach je problemom servis a mozno aj dostupnost dodatocnych bazarovych skiel.

Mne osobne najlepsie vychadza asi Canon, hoci v ramci DSLR ma asi najhorsi vystup. Aspon starsie modely. 760D je fajn fotak a ma v podstate vsetko co od fotaku potrebujes. Alternativou su potom bazarove 7D (odolnejsie telo, lepsi a vacsi hladacik, takmer dokonale ovladanie a podobne), pripadne 60D. Vyhodou Canonu su hlavne objektivy. Nove STM objektivy su skoro zadarmo a vystup je viac nez v poriadku. Akurat konstrukcia je k hov .. no, zla a vacsina z nich ma plastovy bajonet, cize su sice lahke, ale clovek ich musi milovat a davat si na ne pozor. Ale aj taka 70-200 f4 L nie je prilis draha a pritom je to uzasne a na APS-C aj ako tak dlhe sklo.

Jo a skor ci neskor dostanes tip na Olympus PEN, tak to proste ignoruj :-)
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod kofola2 10. 12. 2016 12:49

Ahoj díky zatím za rady. Je to opravdu tak hrozné s tím plastovým bajonetem? Kdybych chtěl nějaký trochu odolnější objektiv k tomu sehnat tak se dá? Moc plastu nevěřím :-) Právě se více méně rozhoduju mezi Canonem a Pentaxem. Nikon asi vážně ne jak jsem se koukal na ceny objektivů.
kofola2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 10. 12. 2016 12:54

Poviem len svoj nazor, pretoze dlhodobe skusenosti nemam.

24mm f2.8 STM ma bajonet myslim kovovy, takze tam je to ok. Navyse je to lahucky objektiv.
50mm f1.8 STM - plati vyssie spomenute.
10-18 f4.5 - 5.6 STM - nooo, toto uz nie je najmensi objektiv a navyse ma plastovy bajonet, co moze byt problem z dlhodobeho hladiska. Okrem toho ma dost biednu svetelnost, takze je vhodny skor na krajinky, alebo fotky zo stativu. Ma tiez stabilizaciu a vystup je skvely, pritom cena extremne nizka.

55-250 STM je este vacsi a plastovy bajonet tu nebudi velku doveru. Ja osobne ho tiez mam a zatial s nim nie je ziadny problem. Vystup je velmi pekny a ostrenie tiche a rychle. Len ta konstrukcia. Alternativou je asi prave 70-200 f4 L, ktory je konstrukcne spickovy (verzia bez stabilizacie ale nie je pretesnena). Pripadne estye vies kupit konstrukcne slusnejsi Tamron SP 70-300.

V podstate mozes zvazovat aj nejake CSC, ale tam to zalezi dost od toho, ci chces fotit a ostrit aj na nieco co sa hybe. Pretoze toto pouzitelne umoznuju len novsie a drahsie CSC.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod standavfr 10. 12. 2016 13:07

Není,nepozoruju žádný problém.Když trochu připlatíš,tak je vždy alternativa s kovovým,to platí u všech výrobců,jde spíš o to,že za parádní cenu dostaneš opticky slušné sklo.Jestli s tím nehodláš driblovat o zem tak to vydrží.Pentax nemá tak ucelenou nabídku a třeba něco jako 10-18 má přes 10000,nabídka z druhé ruky taky není kdoví jaká.
standavfr
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kofola2 10. 12. 2016 13:41

Ještě mám jeden dotaz do čeho by jste šli do té 760D nebo do 7D třeba i za cenu že je více užívaná. Zvažuji že trochu přidám a koupím tu 760 novou, tělo zvlášť + nějaký ten objektiv.
kofola2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 10. 12. 2016 13:53

Ja mam 7D a do 760D by som urcite nesiel. 760D ma lepsi vystup a nejake pre mna nie tak podstatne drobnosti. 7D ma lepsi a vacsi hladacik, microadjustement, pocitovo ovela lepsie telo s daleko lepsou ergonomiou (zdvojene tlacidla pre pristup k funkciam stavoveho displeja). a pokrocilejsie sledovanie objektov. Tiez je rychlejsi a ma vacsi buffer. Na druhej strane to nie je lahke telo a tiez uz je vacsie, takze by bolo vhodne si ho vyskusat.

760D je ale vzhladom na cenu velmi dobry fotak ktory ma tiez svoje vyhody, ktore ale zase tak nepotrebujem.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod reign 10. 12. 2016 14:17

Add bajonet : on ten plast má i výhody - při pádu odejde jen kousek plastu, s kovovým by to odnesl i bajonet na těle.
Add Canon : souhlas s výběrem skel, tělo se fakt vyplatí z bazaru, třeba 50D nebo 60D ve slušném stavu. V případě Nikonu bych bral z bazaru D90+18-105. Pevná skla má lepší Nikon bych řekl.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 10. 12. 2016 14:41

Fidko píše:Pentax robi vyborne tela, ale v nasich krajinach je problemom servis.......


Servis u nás na Pentax skutečně téměř neexistuje, servisní místa - pokud nestačí jen triviální seřízení - posílají opravy do Německa, což se po různých zkušenostech může jevit spíš jako výhoda.
Do Canonu bych šel spíš v případě preference videa, jinak ergonomicky jsou těla konkurence (i Pentaxu) myslím lepší, což jsem si zrovna včera "na vlastní ruce" ověřil. Ale asi jde jen o nezvyk. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kofola2 10. 12. 2016 14:51

reign: Ted mám v tom docela zmatek. Čím víc čtu recenze tím víc si nejsem jist. Docela podle recenzí mě zaujal i takový Nikon 5500. U Nikonu mám strach z následné ceny objektivů. Bohužel zatím nevím jaké objektivy budu potřebovat. Tak to zároveň nejsem schopen objektivně posoudit.

Co byste si vybrali vy. Při cenovém limitu do 20 tis za komplet (klidně bazar). Podmínkou je v uvozovkách jednoduchost ovládání nastavení nechci aby mě právě nastavení odradilo, plus dostupnost kvalitních objektivů za přijatelné ceny.


Puntik: Pentax se mi líbí ale nevím skoro všichni mě tady od něj odrazují. Líbí se mi odolnost, hledáček i cena setu. Ale všude slyším o nedostupnosti objektivů, popř. jejich vysokých cenách.
kofola2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fidko 10. 12. 2016 15:05

Osobne by som si zobral 7D ktore mam aj teraz, pripadne 60D (70D malo problemy). To som ale ja. Ak by som chcel nieco lahsie, tak 760D.

Nikon rady 3xxx a 5xxx by som vynechal, ale opat, to som ja. Podla mna je tam velmi zla ergonomia. Rada 7xxx uz je inde, ale D7000 a D7100 mali nejake problemy, takze bez zaruky by som sa toho asi trochu bal. Inak Nikon je vystupom lepsi nez Canon, co sa ergonomie tyka, grip je podla mna u Canonu vyrazne lepsi, ale ovladanie porovnat neviem. Akurat si myslim, ze rollery ma Nikon umiestnene lepsie. Skla su ale lacnejsie u Canonu a to je dovod, preco by som pri nom ostal. D7000 a D7100 maju navyse velmi malicky buffer, co tiez moze byt prekazkou. Na druhej strane su to novsie tela a maju svoje vyhody.
Fidko
Pokročilý

Odeslat příspěvekod Puntík 10. 12. 2016 15:24

kofola2 píše:Puntik: Pentax se mi líbí ale nevím skoro všichni mě tady od něj odrazují. Líbí se mi odolnost, hledáček i cena setu. Ale všude slyším o nedostupnosti objektivů, popř. jejich vysokých cenách.


Všichni mě odrazují - logicky, Pentax je poměrně málo rozšířená značka (to Lamborgini také) a každý doporučuje to, co si zvolil on.
A třeba právě i proto, že Pentaxům nelze upřít vlastnosti těla, se to nahrazuje údajně malým počtem objektivů, nebo tím, že si jeho majitel nemůže půjčovat objektivy od kamarádů. Nicméně, pokud se nejedná o tvorbu videa a o sportovní fotografii, je plně konkurence schopný vůči veškeré konkurenci.
Pentax má (stejně jako ostatní) levné i drahé objektivy ovšem bazary skutečně nepřetékají touto značkou, což je překvapující, po vydání K-1 se dal předpokládat masivnější přechod do většího formátu. Asi jejich vlastníci fotí a nestarají se co si ještě koupit aby své fotografie přivedli na světovou úroveň. :-D
Což bych upřímně přál i tobě. :-)

Zdravím

p.s. - Nikony (i Canony) nejnižších řad bych vynechal i já.
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 10. 12. 2016 15:30

Jestli plánuješ točit i video, tak nějaký novější Canon, jestli ne, tak ten bazarový Nikon D90. Resp. si fakt promysli ty skla. Canon vyniká nabídkou 10-18 STM a světelných dlouhých skel, Nikon zase pevnými skly 35mm a 85mm a řekl bych, že I Nikkor 50mm AF-S je na plnou díru lepší než Canoní 50mm STM.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod pike01 10. 12. 2016 16:23

Pentaxu se neboj. Zakladní nabídka je v pohodě: levné pevné plasťáky 35/2.4 a 50/1.8 maji super kresbu a jako prvni rozšíření nějakého setu určitě vyhoví. Akorát bych místo K-50 vzal novější K-70.
pike01
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků