Kompakt s okamžitým startem a ostřením

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Tajemný Smajlík 29. 6. 2016 19:34

Ahoj, prosím o radu. Za nedlouho odjíždíme s rodinou na dovolenou a potřebuji pořídit nový fotoaparát. Vybírám nějaký drobný kompakt s přijatelným zoomem. Třeba Lumix TZ57 je maličký s přijatelným 20x zoomem, což je právě ten typ fotoaparátu jež hledám. Podstatné jsou další parametry. Rychlost spuštění a ostření. Když mi někde něco zaujme, chci foťák zapnout a vyfotit. Můj starší Nikon byl děsný, po zapnutí trvalo neskutečně dlouho než začal reagovat a mohlo se začít fotit. Reakce na ostření také katastrofa. Tomu se chci už vyvarovat. Vybraný fotoaparát musí být skutečně rychlý. Uvítám i schopnost kvalitnějších fotografií při zhoršených světelných podmínkách, ale to už chci asi moc. Poradíte někdo? Děkuji.
Tajemný Smajlík
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 29. 6. 2016 20:54

...malý foťák s 20x zoomem je zaručený průšvih, to jen pro začátek - a Panasonicy této řady průšvih doopravdy jsou. Střel finanční limit co si můžeš/chceš dovolit.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 29. 6. 2016 20:55

Obávám se, že moc horší foťák než ten LUMIX TZ57 snad ani koupit nemůžeš. Má ten nejmenší čip (1/2,33"), velké, pro mrňavý čip nevhodné rozlišení 16 MPix, 20-ti násobný zoom doplněný - pochopitelně - mizernou světelností (3,3 - 6,4) už od nejširšího ohniska.
Už jsem kdysi psal - "foťáky" za pět tisíc se kupují podle barvy (třeba tyrkysová, starorůžová a tak), ne podle technické úrovně - ta je u nich vždycky více-méně mizerná.
Takže s TZ57 na fotky ve zhoršených světelných podmínkách zapomeň - kombinace nesvětelnosti objektivu, malého čipu a nesmyslně velkého zoomu je pro kvalitu fotek smrtící kombinace.
Pokud zvedneš cenu na (nebo raději nad) 10 tisíc, jistě Ti někdo poradí, co koupit, ale v ceně kolem pěti tisíc se s čistým svědomím opravdu nic poradit nedá.
Sice vím, že už je pozdě - ale foťák na letní dovolenou se kupuje nejpozději na vánoce, aby se s ním člověk do léta naučil fotit :-).
Jinak dnešní foťáky už startují opravdu rychle snad všechny, takže tenhle parametr považuj při výběru za bezpředmětný.
STigre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tajemný Smajlík 29. 6. 2016 21:03

Tak já nejsem žádný profi fotogram, který se potřebuje honosit super kvalitou. Teď mám ten coolpix S8000 pořízený za pár tisíc a fotky z něj jsou super. Alespoň na zobrazení na 15" displeji a vyvolání na 10x15cm si nemám na co stěžovat. Potíž je jen ten extrémně pomalý start a ostření. Ten Panasonic je na prd? Fajn, proto jsem tady abych si nechal poradit ;-) Nechci kdoví jak zbytečně drahý foťák. Chci prostě něco, s čím zaznamenám dobré snímky z dovolené a bude to rychle v pohotovosti. Nejsem profík a nepoznám rozdíl na fotce 10x15 zda je z fotoaparátu za 5 či za 20 tisíc .-) 20x zoom je na kompakt moc? Tak jo, co třeba 12x? Pod deset nejdu ;-)
Tajemný Smajlík
Kolemjdoucí


Odeslat příspěvekod STigre 29. 6. 2016 21:49

No, jeden z rozdílů mezi foťákem za 5 a za 20 tisíc je třeba v tom, že s tím za 5 tisíc tu fotku nemáš (třeba kvůli nedostaku světla, rychlosti ostření a tak), ale foťák za 20 tisíc už tu situaci zvládne a fotka je. Za pěkného počasí a dostaku světla obecně ale ten rozdíl na fotce 10x15 opravdu nepoznáš.
Ten TZ57 ale nebude o nic lepší než S8000, snad jen ten rychlejší start.
10x zoom je asi tak na hraně toho, co ještě fyzika (optika) jakž takž beztrestně dovolí - ale je samozřejmě rozdíl, jestli na jeho výrobu má výrobce 1 tisíc nebo 40 tisíc :-).
Jinak "profíci" nefotí foťáky za 20 tisíc, ale mají výbavu za stovky tisíc.
Ale abych byl aspoň trochu konstruktivní, tak můžu doporučit Olympus Stylus 1s (měl jsem jej v rukách) - na mé doporučení si jej koupil kamarád a je s ním spokojený.
http://digiarena.e15.cz/olympus-stylus- ... ticleStart
STigre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod santilub 30. 6. 2016 09:52

Kup si Sony RX100M2 a máš vystaráno.Za rozumný peníz máš maximální kvalitu v dané třídě.
A s těmi připomínkami nahoře se dá jen souhlasit.
santilub
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 30. 6. 2016 09:59

no, ale RX100 není UZ, ne? Jinak samozřejmě souhlas.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 30. 6. 2016 12:23

Mimochodem je zajímavé jak vymřela kategorie slušných kapesních ultrazoomů - před pár lety se daly od většiny výrobců pořídit do 10k celkem použitelné krabičky s cca 10x zoomem, teď má něco podobného jenom Panasonic, akorát ta cena je díky 1" snímači jinde.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 30. 6. 2016 12:53

Ja som mal HX-5 a HX-9 a na jednoduchú reportáž, dovolenku a takové to domácí žvejkání to bolo super. Hlavne to už vtedy zvládalo slušné (samozrejme nemyslím profi) video.
Naposledy som postrehol nejakú HX-50 a zdalo sa mi skoro všetko horšie (možno nostalgia)...
Tieto malé ultrazoomy je kategória vyvraždená výrobcami, Jak tam rvú 20 megové snímače a megazooooom, tak to je zúfalstvo.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod santilub 30. 6. 2016 13:39

Lotrandor : to máš pravdu,není....Nějak neveřím těmto kapesním UZ...Nevezmeš je pořádně do ruky,na dlouhém ohnisku malá clona,focení dlouhým časem a rozklepané snímky,které nejsou nic moc díky kompromisům v konstrukci objektivu.To raději rozumný 4x zoom,který v pohodě za aspoň trochu slušného počasí udržím.
Ale spousta lidiček,kteří si to neuvědomují chce zoom aspoň 100x :-D
Tajemný Smajlík : to bylo všeobecné konstatování.Nechci do Tebe rýt...
santilub
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 30. 6. 2016 14:08

Santilub: Sony RX100 M2 by byl dobrá volba, kdyby "Tajemný Smajlík" neměl jako nepodkročitelnou podmínku minimálně 10x zoom. Sony má sice větší čip, ale světelnost objektivu se i při jen 3x zoomu docela dramaticky se zoomováním zhoršuje .... Olympus Stylus 1s má průběžnou světelnost v celém rozsahu 2,8, splňuje ten 10x zoom a navíc má docela slušný elektronický hledáček - což člověk na slunci ocení. Cenově je na tom zhruba stejně jako RX100 M2 - což může být pro T.S. problém.
STigre
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod reign 30. 6. 2016 17:26

bob222: to není nostalgie, to je fakt - Canon měl něco jako SX120 či co a mělo to snad 10x zoom, směšnej design, překvapivý objektiv a lidovou cenu. Dnešní pokračovatel 4xx má 40x optický zoom.... - který kretén to vymyslel? To bych si raději koupil nějaký kapesní UZ z bazaru. Jo a video z HX5 či kolik jsem viděl a bylo fakt slušný.

bazar: http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=427787

edit: další bazar, do kompaktu daleko, ale za ty prachy... http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=429604
reign
Návštěvník


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků