Lepší zrcadlo

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod xcmaniax 1. 4. 2016 13:17

Ahoj všem. Jsem tu po x letech, kdy jsem fotil svou stařičkou zrcadlovkou Nikon D40 koupenou za peníze z první brigády:-) Pak nastaly úplně jiný koníčky, nebylo nic fotit, no možná to znáte. Po dlouhé době jsem D40 vytáhl ze šuplíku a opět jsem zjistil, že i přes svůj věk jsou výsledné obrázky hezčí než ze všech iPhonů, kompakt co máme doma atd. Teď přibylo pár let, peněz a řekl jsem si proč si neudělat radost a nezačít zase pěkně fotit - dovolené, výlety, děti a hodinky (nový koníček:-)).

Bohužel nemám čas studovat aktuální trendy, trh, testy a staré diskuze zde, rád si zde proto nechám poradit. Rád bych se vešel do 40 tisíc, měl základní ochranu proti vodě a prachu, objektiv v základu 18-105 a víc (časem dokoupím spíš nějaký širší), pěkný videosekvence a samozřejmě pěkný fotky. Je mi asi fuk jestli Nikon nebo Canon, možná je mi historicky trošku blíž ovládání u Nikonu. Tak co vy na to?
xcmaniax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 1. 4. 2016 13:37

Tady mají absolutní převahu ti, co fotí Nikonem. Tak co asi uslyšíš. :-)) Ale ten objektiv v základu 18-105 ti stejně nevystačí, takže bych na něm netrval. I když jako seťák špatný není. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metatron 1. 4. 2016 16:23

Puntik ako casto zvykol, exaktne poradil :) peace.

Ale k veci. Chapeme sa,ze v podstate potrebujes univerzalny fotak - ako kazdy ;-) zial taky neexistuje. Ale si si isty ze potrebujes zrkadlo? Uz len preto,ze tahat sa so zrkadlovkou nie vzdy a kazdemu chce. Ale ak nikona a zrkadlo, tak D7200 je iste dobra volba. Z nizsej kategorie asi D5500. A pre zaciatok a trochu kreativity urcite doporucujem k tomu lacnu pevnu svetelnu 50-ku na hratky s hlbkou ostrosti - portrety. Ak chces krajinky urcite nejaky stativ, dialkovu spust, nejaky polarizacny filter. Mozno nejaky sirokac bazarovy alebo novy Samyang 10, alebo 14/2.8 .

ps: fotim na sony
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 1. 4. 2016 19:01

a ja ti poradím niečo z úplne iného súdku :-)

1. mini alternatíva..
canon 100D , 24mm 2,8stm a 40mm 2,8stm
+ kompaktné zrkadlo s palacinkami na 80% fotenia.. a má samozrejme pre maminku zelený štvorček :-)
- vode moc neodolá a video taky niv c moc..

2. M4/3 oly panak.. výber je veľký a pevné sklá sa dajú skombinovať ešte v cene..
+ kompaktnosť, použiteľný okamžitý výstup, občas sa dá na to aj pozerať za dobrých podmienok, panák aj video OK
- slabšie svetelné podmienky slabší výstup..

3. FF je jedno aký od roku 2012.. k tomu podľa peňaženky sklíčko (2x)..
+ obrazový výstup, hraie sa s DOF , šum,
- cena objektívov (tela), veľkosť, niekedy nutnosť moc cloniť, video ako ktorý..

4.
5.
6.

možností je nespočetne..

ale za mňa asi najdôležitejšie veci..
musí sadnúť do pracky ako tvarom tak ovládaním, musíš skočiť do takej výšky na akú máš a nechať rezervu na kartu a +++, dopredu si stanoviť najpoužívanejšie ohniská a v danej značke prispôsobiť objektívy (cena výkon peňaženka) a potom už len pár cvakov na skúšku a keď počúva aj AF tak si vybral a už len fotiť..

obrazovo sú v daných značkách a príslušných triedach +- rovnaké výstupy a možnosti objektívov.. preto sa nad tým netreba moc zdržovať.. asi najviac je teda dôležitá peňaženka..:-)
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 1. 4. 2016 19:08

Za 40tisic kc sa da zohnat novy Pentax K3 (II) (24mpix) + 16-85tka, vsetko utesnene a spickove. Alebo za cca 11tisic obcas sa da kupit kombo K30 a 18-135tka (ale tuna od cca 70mm to na ostre krajinky moc nie je). Najlepsie skocit do Alzy, preskusat a pozriet.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 1. 4. 2016 19:27

Canon 70D + 18-135 mm IS STM - 33000Kč
Canon 50mm 1.8 STM - 3300Kč
SD karta - 400Kč
YN568EX II - 2600Kč
Brašna

...40k Kč ;-).
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 1. 4. 2016 19:38

metatron píše:Puntik ako casto zvykol, exaktne poradil :) peace. Ale k veci.....

Bylo to zbytečné, ale jsi tu relativně krátce. Fotím Pentaxem a vím proč, vyhovuje mi ze všeho nejvíc. Takže ho také dobře znám a pokud se někdo zeptá, logicky poradím Pentax a ne něco jiného. Ovšem v okamžiku se slétne partyzánská kohorta a rozpoutá se takové peklo, že se dotyčný tazatel diví, co dovedou slušní lidé. Tedy pokud před tím ještě nenahlédl do vlákna o bezzrcadlovkách.
Takže se raději přikrčím za Itokara a špitnu - klidně Pentax K-S2, což je už slušná zrcadlovka střední třídy, pokud by tazatel do těch čtyřiceti tisíc ještě zahrnul kartu, stativ, druhý, případně třetí objektiv, polarizák a editor. Dnes už mu ani nic nebrání vybudovat na této značce kompletní "systém" s možností pokračovat v budoucnu přes FF až do APS-C SF. :-) Tedy Pentax K-S2, s okamžitou možností komplexnější sestavy, bez které (tedy jen s přístrojem a jedním seťákem) ten fotografický rozvoj bude zbytečně pomalejší. Ostatně, Pentaxy mají to ovládání ještě poněkud příjemnější, než Nikony. I když jde o zvyk. :-)
Na místo K-3II bych mu raději dporučil předchozí model K-3, přece jenom, alespoň z počátku má k dispozici interní blesk, který mu na jeho rodinný fototlamismus (nastavený na -1EV) vyhoví také. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metatron 1. 4. 2016 19:41

my tych tvojich 40 litrov rozflakame raz dva :D ako vidis ;)

Puntik: neber si to tak. az tak kratko tu nie som, tunajsie pomery uz trochu poznam . A podla mna je aj pentax dobra volba K-S2 , preco nie.
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 1. 4. 2016 19:41

Novinka Canon 80D + novinka 18-135 USM - údajně konečně skok vpřed ve výkonu snímače ale hlavně neskutečně rychlý objektiv.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 1. 4. 2016 19:51

metatron, pokud bych s xcmaniax -em mohl mít delší rozpravu, poradil bych mu i nějaký rozumný kurz práce s editorem, bez kterého je slušná fotka většinou dost náhodná. Třeba by mohl oslovit zdejšího -Flora, ten ví o té práci dost - a nejen o ní. Protože dobrý učitel je lepší, než ten nejlepší foťák. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kozakm 1. 4. 2016 20:25

reign píše:Novinka Canon 80D + novinka 18-135 USM - údajně konečně skok vpřed ve výkonu snímače ale hlavně neskutečně rychlý objektiv.

Ano, 18-135 NanoUSM je suverénně nejrychleji ostřící objektiv, co jsem kdy zkoušel. Z metru na nekonečno doslova na lusknutí prstu.
kozakm
Návštěvník

Odeslat příspěvekod chodec80 1. 4. 2016 21:09

Ale ta cena toho setu :-(. To pak mít tak alespoň 50k...
chodec80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xcmaniax 2. 4. 2016 08:09

Díky za odpovědi pánové. Našel jsem doma ještě pevnou 50 od Nikonu, tak je teď asi největší kandidát Nikon D7200. O zrcadlovce jsem víceméně přesvědčenej, má to tak nějak své kouzlo. Jen u toho Nikonu bude asi trochu - horší video co jsem četl.
xcmaniax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 2. 4. 2016 08:44

Video u Nikonu je obrazově výborné, problém AF řeší nová technologie objektivů použitá zatím žel pouze u seťáku 18-55. Širší nabídku skel vhodných pro video (co se AF týče) má ze zrcadlovek pouze Canon. Pokud by mělo být pro tebe video důležité, tak buď Canon, nebo optimálně Sony A6100+18-105/4G (jediný CSC s opravdu dospělým AF atakujícím DSLR, žel nemá dotykový displej).
Jinak co se natáčení zrcadlovkou týká tak mně se Canon velmi líbí (mám 70D+18-135STM) protože i za málo peněz nabízí dokonalé pohodlí v podobě dotykového displeje (na rodinné video dokonalé) už v 700D. Obrazovou kvalitou je Nikon i Pentax výše, ale to není vše, nabídka objektivů je u každého výrobce jinde a Canon velmi často umí mile překvapit kvalitou za nízkou cenu - kupříkladu všechny STM objektivy, třeba širokáč 10-18 za 6,5k je rarita.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 2. 4. 2016 17:07

xcmaniax píše:Bohužel nemám čas studovat aktuální trendy, trh, testy a staré diskuze zde, rád si zde proto nechám poradit .. O zrcadlovce jsem víceméně přesvědčenej, má to tak nějak své kouzlo.
Zrkadlovku chceš kvôli výmenným objektívom, alebo kvôli zrkadlu?
Lebo dnes už existujú aj bezzrkadlovky, ktoré tiež majú výmenné objektívy a podobne kvalitné snímače, ale už nemajú zrkadlový mechanizmus, teda môžu byť menšie (a má to aj iné výhohody).

xcmaniax píše:Rád bych se vešel do 40 tisíc, měl základní ochranu proti vodě a prachu, objektiv v základu 18-105 a víc (časem dokoupím spíš nějaký širší), pěkný videosekvence a samozřejmě pěkný fotky
Olympus OM-D E-M5 Mark II + 14-150 mm II stojí síce až 41 490 Kč, ale možno sa dá zohnať aj lacnejšie.
(ani ja nesledujem aktuálne ceny, rovno pozriem do tohto určitého shopu ktorý zvyčajne má čo hľadám)

Spĺňa všetko čo píšeš, dokonca aj viac:
- aj telo aj objektív sú odolné
- objektív má dokonca až 10x zoom
- má najlepšiu stabilizáciu aká dnes existuje (5-smerovú) - u videa funguje aj za chôdze
EDIT: a na rozdiel od zrkadloviek, môže nahrávať video aj s pomocou hľadáčika
(u zrkadloviek sa to z princípu nedá: keďže u videa majú sklopené zrkadlo, žiaden obraz do hľadáčika nejde)

A k fotkám:
- ja som natoľko spokojný, že ani nemusím používať RAW
- v prípade nutnosti veťa megapixelov má aj high-res shot - zo 16M snímača dokáže za pomoci statívu a 8-mich záberov vyčarovať 40-megapixelový záber
Tu je porovnanie s vtedy najviac megapixelovou FF zrkadlovkou:
http://www.imaging-resource.com/news/20 ... full-frame

-- 2. 4. 2016 17:11 --

xcmaniax píše:fotit .. hodinky (nový koníček:-)).
toto je síce zvláštna požiadavka, ale aj na toto sa hodí:
- spomínaná 5-smerrová stabilizácia sa hodí aj na makro
- umožňuje Focus bracketing - z viacerých záberov sa tak dá spraviť makro s väčšou HO (teda: ostrejšie)
Naposledy upravil Ganec dne 2. 4. 2016 21:10, celkově upraveno 2
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Další stránka