Univerzalni fotoaparát do 15 tis.

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod joekop 25. 12. 2015 11:58

Dobry den,

Rad bych poprosil o radu. Hledam co nejuniverzalnesji fotoaparat do 15 tisic.
Predevsim na vylety, dovolene a rodinku. Kvalita videa je take dulezita.

Zrcadlovka zamitnuta kvuli velikosti ale fotoaparat by mel mit alespon nejaky grip pro lepsi uchop, urcite integrovany blesk, hledacek neni nutnosti, pouze vyhodou a uprime nepocitam moc s vymenou objektivu tzn., ze v pripade bezrcadlovky by mel byt objektiv co nejuniverzalnejsi.

Uz jsem mel vybrany Panasonic Lumix DMC-GF7 (http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz ... x-dmc-gf7/) ale ten byl nakonec vyrazen kvuli absenci gripu.

Uvazuji o nize uvedenych, ale nepohrdnu jakymkoliv doporucenim.

Sony Alpha A5100 ( https://www.alza.cz/sony-alpha-a5100-ce ... d=18852432) zajimava cena momentalne na Alze.

Olympus EM10 (http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/olympus-e-m10/) podle recenzi si nejsem jist jak by zvladal nase behave ditko.

Do limitu by se i vesel:
Panasonic Lumix DMC-G7 (https://www.fotolab.cz/eshop/fotoaparat ... m+II+cerny)

Predem dekuji zajakoukoliv radu.
joekop
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 25. 12. 2015 12:46

Když už tak určitě Olympus, Panasonic má o dost horší snímač a Sony naprosto mizerný seťák. V tom limitu bych si ale spíše koupil lepší kompakt kvůli rozsahu zoomu, klasický seťák je opravdu nouzovka. Můj tip : Canon G7X.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod martin2580 25. 12. 2015 14:47

Za me Sony. Ma nejvetsi senzor a standardni rozmer 3:2 proti pochybnymu a nepouzivanemu 4:3. Ale setak stoji za prd.
martin2580
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ziki 25. 12. 2015 21:39

Sám již nějakou dobu pokukuju po nějakém vyletním PENu, takže já bych volil Olympus. Jednak Olympusácké m4/3 snímače nijak nezaostávají za konkurenčními APS-C snímači, ale také se mi prostě líbí ten retro vzhled ;).

martin2580: Vzhledem k tomu, že formát 3:2 používají v podstatě jen zrcadlovky a formát 4:3 ten zbytek zařízení, tj. stále naprostá většina kompaktů, mobilů a jiných zařízení s kamerou, takže tvrzení co je standardní a co je pochybné a nepoužívané bych takto neříkal nahlas. A také faktem je, že naprostá většina zobrazovačů je dnes formátu 16:9 a pokud nemáte v plánu dělat hodně fotek 10x15, tak je celkem jedno jestli 3:2 nebo 4:3 ;).
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 26. 12. 2015 13:15

ziki: proč nemluvíš čínsky? Je jich nejvíc tak je to standard, ne? A co se konkurence z APS-C týká, tak Canon ano, ale Nikon a Pentax, to myslíš vážně, že jim Olouš plně konkuruje? Jestli jo, tak neváhej a kup hned, zamilovaný už jsi.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod landov 26. 12. 2015 14:25

ziki píše: Jednak Olympusácké m4/3 snímače nijak nezaostávají za konkurenčními APS-C snímači,

Hmmmm...ked si o tom presvedceny, tak potom smelo do obchodu !

EDIT: Ops, vyzera to, ze joekop je dalssi troll.
landov
Expert

Odeslat příspěvekod martin2580 26. 12. 2015 14:54

Ten canon G7x mam a zadnej zazrak to neni. Jak uz jsem tu nekomu psal, klidne vyfotim neco konkretniho a poslu, jestli ma nekdo zajem. Nicmene nejsem typ cloveka co chvali to co ma, ale naopak na tom dokaze najit mouchy... Nez ten canon tak si radsi bura priplatit za rx100/3.
martin2580
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 26. 12. 2015 14:59

fotíš do rawu, nebo do jpegu?
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod sy242 26. 12. 2015 15:47

Jenže sony nemá dotykové displeje. A výběr ostřicího bodu dotykem je božská záležitost. Čili není moc na výběr, taky asi vyměním S120 za G7X.
sy242
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod martin2580 26. 12. 2015 17:47

Pokud na g7x jdes z kompaktu, tak asi OK. Ja mel predtim fuji X100 a sony rx100/1 a predim nexe a mrzi me, ze jsem si nenechal toho nex7 se sigmou 30/2.8. Na iso800 uz to dost sumi. Jediny dobry je ohnisko 100mm po prepoctu pri f2.8.... Ale stejne ten cip je malej. Fotim vetsinou do jpg. K zrcadlu uz se nevratim asi, kvuli velikosti, ale o kvalite a ergonomii ovladani muzou vsechny tyhle hracky bez zrcatka (mimo tech ff sony) jenom snit. Je to vsechno kompromis, ale lenost vyhrava a kvalita mi tak nak docela staci.

Ale g7x- nejde blesk o strop, nema hledacek, pomalu ostri, je plastova, krouzek na objektivu jde strasne ztuha.
martin2580
Návštěvník

Odeslat příspěvekod miromen4 28. 12. 2015 08:36

martin2580 píše:Pokud na g7x jdes z kompaktu, tak asi OK. Ja mel predtim fuji X100 a sony rx100/1 a predim nexe a mrzi me, ze jsem si nenechal toho nex7 se sigmou 30/2.8. Na iso800 uz to dost sumi. Jediny dobry je ohnisko 100mm po prepoctu pri f2.8.... Ale stejne ten cip je malej. Fotim vetsinou do jpg. K zrcadlu uz se nevratim asi, kvuli velikosti, ale o kvalite a ergonomii ovladani muzou vsechny tyhle hracky bez zrcatka (mimo tech ff sony) jenom snit. Je to vsechno kompromis, ale lenost vyhrava a kvalita mi tak nak docela staci.

Ale g7x- nejde blesk o strop, nema hledacek, pomalu ostri, je plastova, krouzek na objektivu jde strasne ztuha.


O G7X si psal mě. To že ma svoje mouchy je jasne ale to je snad u každeho přistroje. Na netě čtu že je G7X z kovu a ty tvrdiš že je plastova ?
Jinak jde samozřejmě na prvnim mistě o cenu a napiš mi kompakt za +- 12tkč nebo jako zde do 15tkč ktery foti a je celkově na tom lepe ? Ja zkoušel něco načist a žadny jiny kompakt ktery by na tom byl lepe v podobne ceně jsem neobjevil.
FOCUS 1.5 EB
miromen4
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martin79 28. 12. 2015 08:51

Ja jsem v situaci, ze moc neresim penize, takze nez nejaky extra cteni, tak zajdu a koupim a kdyz mi to nevyhovuje, tak to prodam. Nemam k tomu zadnej vztah a nejsem ani vazanej tim, zeby mi to nekdo pujcil, tak to musim chvalit..... Spousty lidi chvali to svoje a tm uz jsem si parkrat nabeh, ze jsem tu vec koupil a byla na nic.... Proto upozornuju na tyhle zakladni nedostatky. Jestli je to kov nebo plast.... ted na to koukam a mi to prijde proste jako plast... Ale asi obecne je nejjednodussi se zvednout, sednout na metro, zajet treba ke skodovi nebo do megapixelu a prohlidnout si to osobne.

-- 28. 12. 2015 08:55 --

Jo a jeste jedna vec, ktera me neskutecne vadi:

Nejde to nabijet usb kabelem... Takze to ma mikrousb na parada, maximalne na prenos fotek.... To u kompaktu nechapu.... Kazdej ma dneska powerbanku, takze by nebyl problem to nekde nabit, ale ne, Canon to zakazal, udelal kratkou vydrz a nuti clovek tahat dalsi baterku.
martin79
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 28. 12. 2015 09:53

S tím USB dobíjením je to žel tak, že když to tam výrobce dá tak můžeš automaticky zapomenout na nabíječku a to je ještě horší varianta.
Jinak na raw vs jpeg jsem se tě ptal z jednoho důvodu - zkušenost s Canonem G16. Kámoš si ho na mé doporučení koupil (při zkoušení jsem fotil do rawu ) a fotky měl děsný. Při podrobném zkoumání jsme zjistili, že ač vyšší třída tak bez možnosti vypnout redukci šumu alespoň na nízké ISO, o doostření ani nemluvě. Ve výsledku je jpeg z něj hnus, jpeg vyvolaný z rawu bez zásahu je perfektní. Tak mně napadlo, jestli to nebude i případ G7X. Každopádně optiku má výbornou, snímač také, zbytek je na uživateli.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod joekop 4. 1. 2016 15:46

tak jsem si konecne osahal vetsinu zminenych fotoaparatu a ten Canon G7x me podle recenzi celkem zaujal, ale bohuzel je az prilis kompaktni a drzi se velmi spatne a bohuzel vetsi kompatky jsu mimo muj financi limit (G5x, Lumix LX100) vaham tedy mezi Olympus EM10 (byl doporucen v megapixelu) a SONY 5100 (cena v Alze je velmi lakava) jeste premyslim i o FUJI XA2 (http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/fujifilm-x-a2/)
joekop
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bosonozka 4. 1. 2016 17:32

Jak už tu zaznělo, Sony má ze všech tří nejslabší objektiv a navíc nemá rollery - jestli budeš časem fotit na poloautomat, tak i tohle je potřeba zvážit (pomalejší/složitější nastavování expozice).

Olympus jsem nedávno kupoval a jsem s ním spokojenej (je ale pravda, že fotím statické scény - akční scény jsem zatím nezkoušel). Má navíc hledáček (nemusíš řešit viditelnost displeje na sluncy) a stabilizaci v tělě (může se hodit například když se rozhodneš do budoucna koupit pevný světelný sklo na focení v interiéru)

Fuji moc neznám, ale měl by mít nejlepší setový objektiv, bohužel ty skla (např. při dokupování světelného skla) seš finančně už hold řádově jinde + si nejsem jistej rychlostí ostření (u fuji často kritizovaná oblast)
bosonozka
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků