Kompakt pro dite do 5 tis.

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod waaaw 16. 11. 2015 10:37

V kompaktech se vubec neorientuju, tak hledam pomoc zde. Pro 12-lete dite hledam fotak cca do 5 tis. Idealni by byl asi kompakt s hledackem, moznost manualniho nastaveni, slusna optika, zoom. Neni nutna uplne mini kapesni velikost. Jde vlastne o prvni test, jestli ho to bude trochu bavit a zda ziska trochu kontrolu nad vysledkem. Diky vsem predem
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod waaaw 16. 11. 2015 13:33

A kdyby mel moznost fotit do RAW, tak by to nebylo spatne. Cena +/-, kdyz bude stat za to, cenu bych navysil. Co jsem zatim koukal, tak v teto hladine je i par ultrazoomu, ale tam mam trochu obavu o kvalitu skla.
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metatron 16. 11. 2015 14:39

Prepac, ale v tejto cenovej hladine musis mat obavu o cokolvek, teda snimac, sklo, svetelnost, hladacik... pochybujem ze tvoja poziadavka je realizovatelna. Ak tak nejaky lacny Olympus Pen so setovym objektivom ale bez hladacika.
Ak sa ma ucit fotit, tak by som asi siel do nejakej bazarovej zrkadlovky. Ma hladacik, manualne rezimy, urcite vacsi a lepsi senzor ako kompakty v tejto cene, Raw... nauci sa zaklady a potom sa uvidi. Nevyhodou su rozmery a homtnost... ale tu sa tazko robia kompromisy sa 5000.
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod waaaw 16. 11. 2015 17:50

Promin, ale ja psal, ze shanim kompakt. Jo, kvalita bude umerna cene a necekam zazrak. Podle specifikaci E-shopu jich par existuje, tak bledam.doporuceni a prakticke zkusenosti. Nechci jit cestou bazarove zrcadlovky.
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DUDISKO 17. 11. 2015 08:06

http://www.oaza.cz/olympus-e-pm2-stribr ... 2-stribrny

Trochu nad limit.. a bez hľadačika a blesku ale kompaktné.. časom ak ho to chytí tak pevne sklicka.. cena pojde hore..

Inak je ťažšie radiť.. do tej ceny je to asi jedno.. mení sa dizajn a ovládanie ale moc z toho nevymackas.. pidičip bude furt pidičip a na to má Mobil..
DUDISKO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metatron 17. 11. 2015 08:40

Hladas kompakt, to je fakt. Ale ocakavas za 5000 nieco co je cenovo asi 2x vyssie (priblizne) vid sony RX100 napr.
Teraz som ho videl na heureke od nejakych 330 eur, ale to je skvely kompakt...

Skus vymenovat, za ktorymi si sa pozeral
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Hans.Wolfenstein 17. 11. 2015 12:12

Trochu slušný kompakt do cca 5 000kč s manuálním nastavením jsem kdysi vybíral pro rodiče. Skončil jsem u výprodejového Nikon P330. Občas se ve slevě dal sehnat také Nikon 1 za celkem hezké peníze.

Cena trochu převyšuje rozpočet, ale jsou tu manuální volby, dobrá světelnost a o trošku větší čip:
http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz ... lpix-p340/
PC: Intel Xeon E3-1230, 16GB DDR3, Asus P8B WS, GF 460 GTX OC, Seasonic S12 II 520W, Chieftec LBX-02B-B-B, EIZO EV2455
Hans.Wolfenstein
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod STigre 17. 11. 2015 15:25

Kompakt s hledáčkem, možností manuálniho nastaveni, slusnou optikou a zoomem za 5000,- Kč je utopie (výrobci a prodejci se řídí heslem: „To, co já vám můžu slíbit, nebude nikdo na světě schopný splnit“).
Použitelný hledáček, slušná optika, použitelné manuální nastavení (pro které se nemusí hluboko do menu), RAW a rozumný zoom se u kompaktů v cenové relaci do 10-ti tisíc nevyskytuje, i 10 tisíc je silně o kompromisech. Snad jediný kompakt (a který jsem měl v ruce), splňující všechny požadavky (kromě ceny) je Olympus Stylus 1 (Stylus 1s).
Při ceně kolem 5-ti tisíc bude nekvalita odpovídat ceně, výsledkem bude zklamání z vyhozených peněz. To je pak fakt lepší fotit mobilem.
https://www.fotoskoda.cz/olympus-stylus-1/
http://www.digimanie.cz/ultrazoom-olymp ... i-f28/5289
https://www.fotoaparat.cz/clanek/1148/t ... s-1-11321/
http://www.digineff.cz/clanek/olympus/olympus-stylus-1
STigre
Návštěvník

Odeslat příspěvekod waaaw 18. 11. 2015 00:09

myslel jsem neco takoveho: Lumix DMC-TZ60 nebo Sony Alpha ILC-E3000
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 18. 11. 2015 01:05

No, ten Lumix má 30-ti násobný zoom, mizernou světelnost objektivu a ten nejmrňavější čip co se vyrábí, a ještě s rozlišením 19 MPX – dohromady pro fotografii smrtelná kombinace :-(. Rozlišení hledáčku jsem tak narychlo nenašel, asi ho raději moc neuvádějí ....
Sony Alpha ILC-E3000 – zde je začátek jeho recenze – už ten je docela odrazující:
„Co se mi ale na fotoaparátu opravdu hodně nelíbilo, je jeho "levnost". Úplně mi připomněl zrcadlovku Nikon D3200, kde všechno křičelo tím, jak moc se šetřilo. Nejde o zpracování, to má a3000 dobré, jde o funkce. LCD displej má velmi nízké rozlišení a špatné pozorovací úhly běžné dnes tak u nejlevnějších kompaktů, miniaturní elektronický hledáček z ultrazoomu s minimálním rozlišením nemá ani automatické přepínání, chybí např. RAW (pouze JPEG a RAW+JPEG), interní blesk má tak malé směrné číslo, že se setovým objektivem v podstatě nikam nedosvítí (je nutno použít vysoké citlivosti, aby byl vůbec vidět), RAW buffer pobere jen tři snímky, není tu HDMI port a takto by se dalo pokračovat ještě dále.“
A tady odkaz na tu recenzi – neměl jsem už sílu ji celou číst:
http://www.digimanie.cz/recenze-sony-a3 ... vneji/5443
Myslím, že Sony je špatná volba, Lumix ještě hodně horší.
Jen bych chtěl ještě říct, že dobrý foťák v případě nezájmu dítěte ještě případně prodáte – i když se ztrátou, ale ten špatný vám zůstane v šuplíku – takže ztráta při pořízení toho dobrého nebude zas tak velká.
Přeji hodně štěstí při výběru.
STigre
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 18. 11. 2015 03:42

Decka jsou zvykla na dotykac, zauvazoval bych tedy o tomto, byt je o 2k pres limit:

http://www.electroworld.cz/nikon-1-j4-10-30-mm-black

Nebo obetovat dotykac vymenou za elektronicky hledacek a rozumne rozliseni snimace:

http://www.electroworld.cz/nikon-1-v1-10-30-vr-black
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metatron 18. 11. 2015 09:39

Sony a3000 som mal ako prvy fotak. Predal som ho, pretize je to naozaj skor hracka. Hladacik je naozaj mini, fotak je pomaly, okliestene funkcie, neviem, mne fakt nesadol.
A inak si protirecis, lebo a3000 ozaj nie je kompakt.
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 18. 11. 2015 10:57

Nikon 1 V1: jeho jedinou výhodou je slušná velikost čipu, ale naprosto postrádá vnější ovládací prvky (viz foto), vše se nastavuje jen v menu, takže nějaké učení se manuálních nastavování je vyloučené. To tělo je jen krabička na mýdlo :-(. Foťák přes tři roky starý, dobrý možná pro babičku, když jede do lázní a bude se fotit s kamarádkama na automat, ale ne pro někoho, kdo se chce učit opravdu fotit. Prostě do 10-ti tisíc neexistuje nic, co by mohlo splnit alespoň rámcově dané požadavky. Do desítky nejde o to, nečekat na zázrak, ale být připravený na zklamání ..... Zde cituji recenzi:
„Zatímco těm, kteří využívají kompakty pro zábavnou fotografickou tvorbu, může chybět širší nabídka možností, kupříkladu sada digitálních efektových filtrů, zkušený uživatel nebude chválit řešení volby základních expozičních režimů v menu, nikoli na otočném voliči. I když ten nechybí, je v pravé části zadní stěny, ovšem neobsahuje přímou volbu režimů jako pružná programová automatika, programy s prioritou času a clony a režim s ručním nastavením parametrů expozice, které jsou ukryty v menu. Chybí také rychlejší a pružnější ovládání a volby pomocí obrazovky s „rychlou nabídkou“. Na otočném voliči je možno vybrat snímání statických snímků, samočinný inteligentní (chytrý) režim Video a Pohyblivou momentku. Někteří uživatelé mohou postrádat jiné běžné funkce, třeba širší možnost upravovat snímky ve formátu JPEG nebo zpracovat a převádět soubory RAW.“ Celá recenze je tady:
http://www.fotografovani.cz/recenze/rec ... u-157500cz
Přílohy
Nikon V 1V.JPG
STigre
Návštěvník

Odeslat příspěvekod waaaw 18. 11. 2015 19:51

Mym cilem bylo zkusit diteti dat do rukou fotak, ktery umozni osahat si vzajemne vazby mezi clonou/casem/citlivosti, zkusit si moznosti doladit foto pri zpracovani RAWu a zkusit si hrat s kompozici. Ani jedno z toho mu mobil neumozni a kdyz umozni, tak hodne komplikovane. Proto alespon kompakt (cimz myslim fotak bez vymenych objektivu, takze treba i ultrazoom, pokud si hrajeme se slovickama).
Milerad mu koupim zrcadlovku, ale musim vedet, ze to ma smysl a ze neskonci za tyden na policce, jak to s konicky casto byva. Vim, ze to je o kompromisech a ze za 10 se da koupit vic nez za 5 a za 15 vic nez za 10. Recenze ctu taky a znam je. Stejne tak muzu postnout link na hodnoceni kompaktu od amaterskych uzivatelu, kteri jsou nadmiru spokojeni ( a nad kterymi se tady vsichni budou pohrdave uchechtavat).
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 18. 11. 2015 20:46

...v tom pripade cokoliv, co ma volic rezimu s PASM a umoznuje fotit do RAW.
Na druhou stranu musim konstatovat, ze me osobne by foceni s necim, co ma pidi snimac, zarucene nechytlo, pokud bych uz od zacatku nevedel, ze budu fotit jen denni "krajinu".
Upozornění administrátora: Odstraněn podpis odporující pravidlům fóra.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod waaaw 18. 11. 2015 21:12

Ano, to je hlavni brzda v rozhodovani, velikost chipu a kvalita skla, zvlaste u tech ultrazoomu. Ten 1 V1 je k zamysleni
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 18. 11. 2015 22:23

Jenže právě ta V1 mu to osahání si vzajemne vazby mezi clonou/casem/citlivosti, nemaje ovládacích prvků (a dokonce ani to PASM) vůbec neumožní .... To fakt foťák jen pro focení na automatiku.
Mám asi sedum let starý kompakt Canon PowerShot A650IS, vozím ho v kufru s nářadím, používám pracovně obden, a ačkoliv má lepší ovládání než V1, není s ním focení jinak než na automat zrovna komfortní (na normální focení „pro radost“ mám Olympus E-M1 a E-M5). Volič režimů by měl vypadat asi jako na tom mém kompaktu – porovnejte s Nikonem 1 V1 – ten tam nemá nic. Osobně ale také nedoporučuji zrcadlovku, ale kvalitní kompakt – viz třeba ten Stylus 1, jak jsem už psal. Moje sestra má taky kompakt za 6 tisíc – Olympus XZ-1 – fotí jen na automat, a je s ním naprosto spokojená.
Napadá mi přirovnání – chcete, aby se dítě naučilo jezdit na jízdním kole, orientovat se v provoze, používat brzdy a přehazovačku ...... a koupíte mu dvoukolák. Má přece taky dvě kola, a spousta lidí ho má a je s ním spokojená, takže to pro začátek stačí :-). (ten dvoukolák to je ta V1).
Přílohy
CanonA650IS.JPG
STigre
Návštěvník

Odeslat příspěvekod waaaw 18. 11. 2015 23:34

Tahle prirovnani jsou vzdy osidna. Na me to chvilema zase pusobi, jako by nekdo hledal idelani levne auto pro zacatecnika, na rozjezdeni a pripadne "otluceni" a vy mu vzdy doporucite Audi A8, protoze ty ostatni auta jsou v mnoha parametrech prece jasne horsi. A pokud tomu neverite, tady mate objektivni testy, ze tomu tak je. Pohodli, vykon motoru, bezpecnost, komfort - jak muzete chtit zacatecnika posadit do neceho horsiho.....
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 19. 11. 2015 00:00

No, jelikož si v Praze můžete z několika obchodů odnést foťák za 500 mega (na objednávku i za cenu přes milion), tak to vidím spíš tak, že pro začátečníka doporučuji starší Felicii, a varuji před Trabantem (bylo to mé první "auto"). :-) Kompakt v ceně 10 - 15 tisíc není Audi A8.
STigre
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Calven 19. 11. 2015 07:29

Že som taký smelý... Aký že to foťák sa dá v Prahe kúpiť za 500 000 000 CZK?
Calven
Návštěvník

Odeslat příspěvekod waaaw 19. 11. 2015 08:37

Oni ho prodavaji s velkou zasobou filmu
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 19. 11. 2015 08:43

Sory, mělo to být půl mega , no bylo už po půlnoci.
,
STigre
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dudgeon 19. 11. 2015 10:51

Jen bych chtěl dodat, kolečko s režimy a 2 rolery nejsou podmínkou k poznání vazby iso/clona/čas a používání jiných než automatických režimů.
Já mám Olympus PEN E-PM2, který tyto ovládací prvky také nemá a automat jsem nikdy nepoužil. Fotím většinou v prioritě clony a ISO si nastavuji ručně.
Vše je otázkou maximálně 2 sekund, 3 ťuknutí do tlačítka.
Uznávám, že s takovým OMD-čkem by sefotilo asi líp, ale není to nutnost.
OM-D E-M10 II+Sigma30/1.4+Panasonic 15mm+M.Zuiko 9-18mm
Dudgeon
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 19. 11. 2015 12:39

Nejsou podmínkou, ale výhodou. Něco jiného je člověk co už dobře umí a ví co, kde a proč hledá. Něco jiného je když chce, ale neumí a neví. ;-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 19. 11. 2015 12:46

Ja bych deti nepodceňoval. Zvládnu prepnúť PASM aj v menu, len to skrátka bude kapku pomalšie.
Inak neviem ako iní, ja mám 90% na foťáku prioritu clony a nemením.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 19. 11. 2015 13:21

Nepodceňuji, jen že voličem (a rolerem) se přepíná snáze, krátí se čas práce před fotkou. :-)
Jinak mám na foťáku režim -P/Hi-Time, v první bance v režimu MTF, v druhé s minus korekcí blesku a ve třetí HDR v režimu auto.
Pro dítě nic z toho. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod waaaw 19. 11. 2015 16:59

Ktery z techto parametru byste dali do skupiny "nutne" a ktereho byste se byli ochotni vzdat u fotaku pro dite:
Hledacek, foceni do RAW, velikost cipu, otocny volic?
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 19. 11. 2015 19:41

Asi bych se mu do začátku snažil poskytnout všechno. To je jako přemýšlet která struna na houslích není pro začátek důležitá. :-)
Ale kdyby, tak za důležité považuji ergonomii, tedy všechno co slouží k ovládacímu komfortu, jakože - co se v mládí naučíš..... :-)
Ale myslím, že nevadí malý čip, ani chybějící RAW, který je už spíš pro pokročilejší. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ziki 19. 11. 2015 19:43

Nic z toho není nutné i bez hledáčku, RAWu, s malým čipem a bez otočného voliče se dá fotit. Výše uvedené věci jen vylepšují výslednou fotku (RAW, velký čip), popřípadě zpříjemňují samotné focení (hledáček, otočný volič), ale když je někdo dřevo, tak udělá mizernou fotku i z toho nejdražšího foťáku ;).
Myslím, že ze svých požadavků (hledáček, manuální nastavení, slušná optika, zoom, RAW) musíte buď slevit nebo musíte navýšit rozpočet, poněvadž už jen samotný hledáček posunuje cenu fotoaparátu mimo váš cenový limit (když odmyslím nejlevnější ultrazoomy). Kupodivu několik let nazpátek byste nějaký foťák podle vašich požadavků našel, např. Canon PowerShot A590IS, měl hledáček, manuální nastavení, měl díky "jen" 4x zoomu slušnou optiku se světelností f/2,6 na krátkém konci, otočný volič a díky CHDK hacku byl i RAW. Ale bohužel nástupci tohoto foťáku už nejsou. Osobně doporučuji, pokud hledáte univerzální fotoaparát na běžné i kreativní focení, tak o cca 2000 Kč navyšte rozpočet a pořiďte nějaký Olympus řady PEN E-PLx či Nikon 1 (ultrazoomům bych se obloukem vyhl).
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod waaaw 19. 11. 2015 19:56

Proboha to ja taky vim, ze je lepsi mit vsechno super. Otazka byla, kterou z uvedenych funkcnosti/vlastnosti byste ozeleli. Odpoved, ze zadnou je vskutku prinosna. Chapu, ze maximalista si to nedokaze predstavit, ale zkuste trochu empatie....
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 20. 11. 2015 00:17

Perfektně to vystihl Puntík, ten příměr se strunami na houslích sedí. Kterou strunu nekoupíte, to musíte rozhodnout sám. Ale pak to, empatie neempatie, nebude hudba, ale uši rvoucí vrzání. Kdyby to měl být foťák na příležitostné focení na automat, tak tam docela výběr je, ale pokud se na tom má naučit manuální ovládání ? Čím horší foták koupíte, tím menší je šance, že to bude dítě bavit.
Problém je v tom, že Vy chcete to totálně nejlevnější, ale aby to mělo na kompakt nadprůměrné možnosti ..... No určitě bych jako první oželel ten RAW, čip taky stačí 1/1,7“. Ale jinak – ve šlapacím autíčku se sice naučí točit volantem, ale řadit už ne.
Přece je logické, že to tak mají výrobci nastavené. Kdyby se pohodlně a kvalitně dalo fotit s kompaktem za 5 tisíc, nikdo by nekoupil „profi“kompakt za 25 tisíc. A kdyby „profi“kompakt fotil jako zrcadlovka – bezzrcadlovka za 100 tisíc, nikdo by ty zrcátka-bezzrcátka nekupoval :-)
STigre
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 20. 11. 2015 01:00

Empatie, vždyť jsem napsal ..".. že nevadí malý čip, ani chybějící RAW.."... přece nebudete hned z počátku dusit dítě zpracováním RAWu nebo focením ve sklepích. I do JPG a s malým čipem se dají dělat dobré fotky, obzvlášť v počátcích, kdy je kladený důraz nikoliv na špičkou technickou kvalitu, ale na kompozici snímku v různých fotografických disciplinách. Ale chápu finanční omezení a tak bych velmi váhavě zkusil jako řešení (přestože si tímto patrně vykoleduji všeobecné opovržení) sáhnout i po levném UZ, něco jako http://www.megapixel.cz/canon-powershot-sx520-hs - nebo - http://www.megapixel.cz/sony-cybershot-dsc-h300 - tedy s tím, že v případě hlubšího zájmu dítěte by už byl na odložení. Ale první kroky s tím, že je na čem demonstrovat základní zásady a kompoziční chyby a tisknout pohlednicový formát..... ;-)
Těžko radit, laciná věc může být v konečném součtu drahá..... O:-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ziki 20. 11. 2015 02:34

Asi jsem blbý nebo z jiné planety, ale mně přirovnání levného foťáku (s malým čipem, bez hledáčku, bez RAWu, … ) k houslím bez některých strun vůbec nepřijde analogické. I s levným foťákem lze stále plnohodnotně fotit, ale s houslemi i bez jedné struny (jsou celkem čtyři) si rozhodně plnohodnotně nezahrajete! Stejně jako v autě bez jednoho kola si také nezajezdíte. Když už chcete něco k něčemu přirovnávat, tak trochu přemýšlejte nad skutečnými paralelami :roll:.

Jinak jak jsem již napsal v mém předchozím příspěvku, tak doporučuji zapřemýšlet o navýšení rozpočtu o cca 2000 Kč a poohlédnout se po nějaké bezzrcadlovce Nikon 1 nebo Olympus PEN E-PLx. Nejsem proti ultrazoomům, ale pokud má jít o víc než jen dokumentační fotoaparát, tak vám Nikon 1 nebo Olympus PEN poskytne větší službu.
"Chytrý napadne špatný názor, hloupý jeho autora."
ziki
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 20. 11. 2015 03:29

"Čím horší foták koupíte, tím menší je šance, že to bude dítě bavit."

Sdilim tentyz nazor.
A vyjimecne castecne souhlasim i s Puntikem. Ultrazoom by nemusel byt v principu spatny. Ditko se alespon hned na zacatku fotograficke cesty nauci, jaky vliv ma delka ohniska na perspektivu :)
Ja take zacinal s UZ (Lumix FZ30).
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod waaaw 20. 11. 2015 08:45

Ty primery jsou hodne osidne..
Jina diky. Zvazuji vsechny varianty.
UZ - parametry maji vsechny dost podobne. Ma nekdo nejakou zkusenost, ze by nektery byl opticky trochu lepsi? Na dlouhem konci to stejne neudrzi a na kratkem bude kresba asi hodne mekka?
Priplatit a koupit nejake mensi EVF 4/3 s jednim zakladnim zoomem. Nejaky konkretni tip?
Diky.
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 20. 11. 2015 11:22

Nechceš mu koupit z bazaru zrcadlovku se seťákem? Je to jako s autem, nový je nový, ale co člověk pořídí nový za 200k a co ojetý je taky jasné jak facka... Myslím, že do 5k by se mohl vejít třeba nákup Nikonu D80+18-70.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hedra 20. 11. 2015 11:43

Já jsem si před nedávnem koupil tuhle mašinu: https://www.alza.cz/nikon-coolpix-l840- ... 3129#popis

vyhovuje mi na 100% doporučuji fotí pěkně.. Proč ho sem ještě nikdo nedoporučil?
hedra
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Puntík 20. 11. 2015 12:26

ziki píše:Asi jsem blbý nebo z jiné planety, ale mně přirovnání levného foťáku (s malým čipem, bez hledáčku, bez RAWu, … ) k houslím bez některých strun vůbec nepřijde analogické. I s levným foťákem lze stále plnohodnotně fotit, ale s houslemi i bez jedné struny (jsou celkem čtyři) si rozhodně plnohodnotně nezahrajete! Stejně jako v autě bez jednoho kola si také nezajezdíte. Když už chcete něco k něčemu přirovnávat, tak trochu přemýšlejte nad skutečnými paralelami :roll:.

Mýlíš se, chybějící struna na houslích pouze omezí použitelný tónový rozsah a (záleží která) v některých skladbičkách chybět vůbec nemusí. Jen ve školních cvičeních na strunách v základní poloze bude chybět vždycky. To není auto bez jednoho kola, ale s motorem, který jde jen na tři válce. Blbě, ale jede. ;-)

Jinak jde o učení a do pěti tisíc. Tady trochu waaw přehání starostmi o optický výkon, protože (kvalitou) pro rodinnou fotku - a co víc kdo může od dítěte chtít - samozřejmě vyhoví cokoliv, i mobil. Ten ale nemá dlouhý konec, takže ani nevadí, že nemá stativový závit, který by neměl na dlouhém konci zůstat bez obsazení stativovým šroubem. Jde přece o učení, že. ;-)
Starší zrcadlovka z bazaru bude vyžadovat dokoupení druhého objektivu. Bohužel. Jinak může špičkový foťák koupit svému dítěti k patnáctinám, to už bude ten současný dostatečně - :-\ . Můj názor.

Zdravím
Naposledy upravil Puntík dne 20. 11. 2015 12:32, celkově upraveno 1
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 20. 11. 2015 12:29

Protože Coolpix L480 kromě ceny už v ničem nesplňuje zadání. Má pidičip, maxizoom, nemá hledáček, a ani volič režimů.
STigre
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 20. 11. 2015 12:44

Do pěti tisíc je ten výběr skutečně těžký, kdyby osm. Ale chápu, že ne každý může každému z rodiny koupit pod stromeček dárek za osm tisíc, tedy kromě pemara a několika málo zdejších. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 20. 11. 2015 13:09

Pred časom by som vedel poradiť. Pamätám výpredaj Samsung NX-5 + 30/2,0 za facku. Bohužiaľ na takéto akcie treba počkať.
Možno vzdať sa toho hľadáčika a kúpiť nejaký EPL od olympusu. Ak sa chytí, hľadáčik sa dá dokúpiť, ak bude treba...
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod waaaw 20. 11. 2015 14:18

Ja klidne navysim, pokud to bude mit smysluplne reseni. Ale ani za 8 jsem nenasel nic idealniho. Jsem zvedavy, co kolem 8 tis se zajimaveho najde...
Ten hledacek je problem, bez nej by tech reseni bylo plno. Ja sam si to bez nej nedokazu predstavit, ale treba to nekdo zvlada lip (pokud na displej zrovna nesviti slunce)
Jinak s malym cipem byl kandidat Lumix DMC-TZ57 nebo UZ Lumix DMC-FZ200. Ten ma nastesti jen polovicni rozsah zoomu nez jine UZ a svetelnost 2,8 v celem rozsahu.
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 20. 11. 2015 14:40

Bingo, takže máš vybráno. Jen ten poloviční rozsah zoomu bych neviděl "na štěstí". Tedy pokud nebudeš to dítě tlačit do "mihálnic" a podobných nesmyslů. :-) ;-) :-D

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod metatron 20. 11. 2015 15:21

FZ200-ka je urcite pouzitelna na ucenie. Ked uz to nema byt bazarove zrkadlo, podla mna je FZ200 dobry kompromis.
metatron
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 20. 11. 2015 16:51

...v lete jsem prodal Fuji X10 za 4000Kc. Tedy kompakt s jednim z nejlepsich obrazovych vystupu mezi kompakty do dnesniho dne (velky opticky hledacek, RAW, manualni zoom, mezi kompakty velky snimac, vysoka svetelnost objektivu, PASM rezimy...).
Tim chci rict, ze bych se vykaslal na novotu a pohledal zbozi z druhe ruky. Za mene penez tak clovek dostane spoustu muziky. Navic, kdyz by to ditko nechytlo, muze jej clovek +/- beze ztraty zase prodat.

http://foto.bazos.cz/inzerat/53117331/F ... e-ACCU.php

Nevahal bych.
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod STigre 20. 11. 2015 17:06

Naprostý souhlas s Petrem Luňákem - ta jetá Fuji X10 by byla fakt dobré řešení
(když není + - 15 tisíc na něco podobného nového) - také bych neváhal.
STigre
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 20. 11. 2015 20:18

kamarat si kupil k stredoformatu a APS-C este aj Fuji X20, tusim za 280euro novy, posledny kus vo vypredaji u nas v elektre.
skusal som si ho. je to pekny kus fotaku, vypracovanim. hladacik rozhodne potesi (aj taky aky je). obraz z tej Fujiny je celkom slusny,vdaka o nieco vacsiemu snimacu ako ine lacnejsie kompakty. pekne su ovladacie prvky. prekvapilo ma dost rychle ostrenie.

neviem ci ma vyznam kupovat novy ultrazoom s malym snimacom (aj to telo ma vacsinou pol kila). ako sa casto opakuje na forach, dobra volba moze byt aj kompakt z bazaru s 1/1.7" snimacom, napr. Panasonic LX5, Olympus ZX1 atd., resp. vyssie verzie m4/3 Olympusov ako E-P2, E-P3.

kamoska ma uz objednany Olympus E-M10 strieborny za 499euro so setakom 14-42, tak jej idem predavat jej terajsi Olympus E-P3 so setakom 14-42. keby som bol optimista, tak ho predam snad do 200euro.
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Samyang 45/1,8 AF FE + Samyang 85/1,4 AF FE
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod waaaw 20. 11. 2015 21:28

Diky, chapu ze pomer cena/vykon bude u bazaru super, ale pod stromecek bych radeji neco noveho i za cenu, ze priplatim. Zajima mne, co myslel Puntik tim, ze za 8 by byl vyber vetsi. Co za 8-9?
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 20. 11. 2015 21:50

lennyl_2 píše:kamarat si kupil k stredoformatu a APS-C este aj Fuji X20, tusim za 280euro novy, posledny kus vo vypredaji u nas v elektre.

Ale o tom to není. O začínajícím dítěti, ne o doplňku pro už dostatečně vybaveného fotografa. Koupit zrcadlovku nebo bezzrcátko znamená kupovat i další objektivy. A už jsme velmi daleko přes původní rozpočet. Navíc kamarádi, kteří fotí středoformátem, ty už nikdo nic učit nemusí a i jejich požadavky na koncový výstup budou patrně někde úplně jinde. Proto se to patrně tak často na fórach.... :-)

waaw, pořád jsem měl na mysli nějaký UZ, v této cenové relaci vybavenější, tedy například s hledáčkem. Asi bych vážně nepřemýšlel nad začínajícím dítětem jako nad letitým fotografem, kterému už prošla rukama řada přístrojů, objektivů, filtrů a on chce něco příručního, lepšího než jeho mobil.... ;-) Zkus přikoupit tomu svému dítěti ještě polarizák, kolik to bude. A že by s ním měl umět, vždyť bez polarizáku se do krajiny vůbec nechodí. Tedy pokud nemáš polarizák svůj. Z tohohle pohledu by ovšem možná stálo za úvahu koupit mu něco, na co se dá nasadit to, co už máš doma. :-)

Zdravím
Naposledy upravil Puntík dne 20. 11. 2015 21:56, celkově upraveno 1
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 20. 11. 2015 21:55

je to super jednoduche :)
poziadavka novy fotak a do cca 8.000CZ (cca 300euro).

sup na hocijaky vacsi foto eshop, nastavit filter a vidim co mi predaju:
http://www.prolaika.sk/e-shop/olympus-p ... 3632.xhtml
http://www.prolaika.sk/e-shop/nikon-1-j ... 1134.xhtml
http://www.prolaika.sk/e-shop/canon-pow ... 0271.xhtml
http://www.prolaika.sk/e-shop/panasonic ... 2634.xhtml

vyberiem podla farby (cierny,strieborny), podla preferencie znacky a uz iba fotim :)
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Samyang 45/1,8 AF FE + Samyang 85/1,4 AF FE
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 20. 11. 2015 21:59

Pořád ti k tomu chybí ještě druhý set, cosi jako 35-100....... ;-)
Tady nejde o to, že - fotím, ale učí se fotit někdo jiný.

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 20. 11. 2015 22:10

a na co bude dietatu na overenie ci ho bude vôbec fotenie bavit zoom od nevidim do nevidim?
otec kupi najlacnejsi novy set, v pripade ze dieta o dva mesiace povie ze ho to nebavi da inzerat na paladix, ze preda fotak v zaruke a ked ho dieta neutopi alebo nepadne mu na chodnik, preda s mensou stratou.

pripadne ze to dieta hned prvy tyzden nezabali, kupi otec este z bazaru hocijaky kinofilmovy 135/2,8 alebo 135/3,5 za 25euro, redukciu z eBay za 10dolacov a moze pokracovat v hrani. keby som mal doma este take sklo, poslem mu ho s radostou zadarmo.

easy.
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 20. 11. 2015 22:12

Souhlas s Puntíkem, ostatně kolem těch osmi se nechá pořídit už zmíněný Panasonic FZ200. Výstupem mu to samozřejmě natře i ta nejlevnější zrcadlovka, ale to ovládání asi opravdu nikoho k fotografii nepřitáhne.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod waaaw 20. 11. 2015 22:48

Nepřitáhne ovládání toho UZ nebo té zrcadlovky?

to: Lennyl
bohužel ve tvém výčtu jsou pouze foťáky bez hledáčku, takže tvá lekce jednoduchého postupu se netrefila
waaaw
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 20. 11. 2015 23:19

nepřitáhne ovládání lowend zrcadlovky, to je hodně minimalistické
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Luňák 21. 11. 2015 00:29

Lpet na hledacku u kompaktu je podle me zbytecne. Beztak jsou male a ne zrovna top kvalita, takze stejne se clovek zasekne u foceni pres vetsi display. Samozrejme ma smysl pri foceni se slunickem za zady apod., ale jak rikam, urcite bych na nem nelpel, respektive bych uprednostnil vyssi kvalitu fotografii (vetsi snimac, lepsi optika, vyssi svetelnost, atp.), coz v praxi znamena napriklad jiz zminovany Nikon P340 za 7tis. Kc. Za 9tis. uz je pak rovnou DSLR (NikonD3200+18-55VR).
Petr Luňák
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 21. 11. 2015 08:22

po navyseni rozpoctu sa tu zislo par navrhov, kazdy fotak ma nieco pre/proti (kazdopadne do 5000CZ by ani to nebolo).
aj tak treba stale vyberat medzi prioritami - mensi/vacsi snimac, mensie/vacsie telo, s hladacikom/bez hladacika..

Nikon Coolpix P340 Urban Kit bílý - 6 990 Kč
+ najnizsia cena, na 1/1.7" snimac fak solidny vystup, ovladacie prvky, najmensie telo z vyberu fotakov, kit obsahuje zaujimave doplnky
- nema hladacik, stale je to kompakt s pomalsim ukladanim RAW
https://www.fotolab.cz/eshop/fotoaparat ... -bily.html
recenzia
http://digiarena.e15.cz/nikon-coolpix-p ... ticleStart

Panasonic DMC-FZ200 Black - 8 790 Kč
+ az "neuveritelny zoom" ak to uz nie je na skodu, svetelnost f2,8 v celom rozsahu, aj ked EVF hladacik ale je, fotak ma celkovo svizny chod, ovladacie prvky
- ten snimac, ten snimac, 1/2.3" je proste oproti aj 1/1.7" vidno, objektiv v protisvetle nie je hitparada
http://panasonicstore.cz/d/panasonic-dm ... t-1000286/
recenzia
http://www.digimanie.cz/recenze-panason ... ku/4799-10

Nikon D3200 + 18-55mm DX VR II - 8 798 Kč
+ kazdy musi uznat, ze v tejto cene nema konkurenciu APS-C snimac, byt mensi ale opticky hladacik, v cene stabilizovany objektiv
- v recenzii nizsie nevychvalili ovládanie (otazka je, ci necakali v tejto kategorii lowendu vela)
http://www.edigital.cz/fotoaparaty/nikon-d3200-kit-(18-55mm-dx-vr-ii-objektiv)-p403815.html?bid=&partner=30001
recenzia
http://www.digimanie.cz/recenze-nikon-d ... nd/4925-10

PS: na osviezenie pamati tu su velkosti snimacov vizualne zobrazene :-)
https://en.wikipedia.org/wiki/Image_sen ... rSizes.svg
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod rousini 21. 11. 2015 09:22

Já bych pro úplněho začátečníka neřešil výstup a RAW při omezeném rozpočtu. Tady se kupuje foťák za účelem zjištění jestli ho to chytne a pokud ano, tak se bude řešit zbytek.
Aby ho to chytlo, tak ho nesmíé odradit věci typu nepohodlného ovládání (přes menu) nebo možnosti nastavit cokoliv jakkoliv.
To, že jeho aparát nemá dobrý DR, špatně zvládá protisvětlo, zrní při ISO 800... to vše pochopí a tomu přizpůsobí další výběr. Pokud však nebude vidět závislost expozičního trojůhelníku a možnost jeho korigování dotykem daného konkrétního ovladače, tak to ho může odradit nebo přivést na myšlenku fotiti na automet a využívat scénické blbosti...

Všechno co tazatel vyjmenoval (RAW, hledáček, zoom, výstup...) jsou smysluplné požadavky, ale jak už padlo, budget je nedostatečný. A zvlášť kompakty a CSC si žádají více peněz než lowend zrcadlo, které má "všechno". Zase může odradit svojí velikostí a neochotou furt to vláčet.

Pokud je synek rozumný, tak mu vysvětlíš, že mohl dostat pod stromek naleštěný prd
(kompakt do 7000) nebo mu vzít bazarovou bezrcadlovku (kompakt), kdy se za daný peníz dá sehnat zánovní věc v záruce, kolikrát bez známek používání.
rousini
Návštěvník