Kompakt - bazar do 5tis

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod eltuto 5. 10. 2015 08:30

Ahoj,

prosím Vás o pomoc při výběru "nového" kompaktu s možností výměny objektivu. Vím, že není zase tak moc z čeho vybírat, ale i přes to se chci raději poradit. Můj favorit je Olympus E-PL3 s objektivem 14-42 I . Časem bych pak rád přikoupil kvalitnější objektiv.
Je určen pro normální focení - rodina, výlety, dovolená, atd...

Existuje v této cenové relaci nějaký podobný? Je to dobrá volba?

Předem všem děkuji ;-)
LG G2
eltuto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ghork 5. 10. 2015 10:08

Zdravím, obávám se, že za tu cenu se asi moc vybírat nedá. Pokud byste přitlačil, tak se dají na Paladixu najít určitě i mnohem zajímavější kousky. Jestli se ale plánujete držet do těch 5 000 Kč, tak je to asi to nejlepší, co se tam dá momentálně najít.
Ghork
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 5. 10. 2015 11:29

Myslím že EPL -3 v dobrom stave v pohode na rodinné fotenie poslúži. S-AF je dostatočne svižný, a ak sa k tomu dokúpi 45/1,8 na portréty detičiek a manželky (alebo 17/1,8 na menšie priestory a univerzálnejšie fotenie), dá sa s tým fakt dobre zabaviť a výstupy nikoho neurazia ani na A4.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod eltuto 5. 10. 2015 12:28

Děkuji za odpovědi. Přitlačit by se možná lehce dalo, třeba na max 7tis, ale nic podobného jsem nenašel. Pak teda Olymp E-PL5, ale ten už je za cca 10tis - to je moc.
Které zajímavější kousky myslíte? Rád si nechám poradit a pokud by to za příplatek stálo, šel bych do toho :)
LG G2
eltuto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod eltuto 9. 10. 2015 08:32

Ahoj,

ještě prosím o radu. Mám možnost koupit v záruce E-PM2 (tělo) za 3500Kč. Koukal jsem na srovnání a měl by být lepší než E-PL3... Je to tak?
Dále bych k tomu zatím od kamaráda koupil starší Olympus Zuiko Digital 14-42mm f/3,5-5,6 - abych se naučil fotit. Nabídl mi ho za 800Kč. Časem potom 17/1,8 - ty fotky z toho se mi velice líbí.

Co myslíte?

Díky moc

EDIT: Jaké objektivy ten foťák sežere? To musím shánět jenom Olympus?
LG G2
eltuto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 9. 10. 2015 09:16

Žere i Panasonic skla.

-- 9. 10. 2015 09:19 --

Jinak na bazoši jsem teď viděl slušný kompakt Olympus xz 1 za 3k, do toho bych šel, protože koupí EPM2 začínáš budovat systém a hlava ti z toho půjde kolem.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 9. 10. 2015 09:19

EPM 2 bude obrazovo lepší, má novší čip.
Pozor na objektív, musí to byť mikro Zuiko Digital, nie iba staré zuiko digital, to ide foťák jen cez drahú redukciu, ak má fungovať ostrenie a aj tak je to jak v lete na sánkach.
Musí ísť o objektív pre m4/3, na to pozor. A pasujú aj objektívy panasonic a niektoré sigmy a tamrony.
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod eltuto 9. 10. 2015 11:01

Díky za rady! Akortá moc nechápu tu větu, že koupí emp2 začínam budovat systém... Jak to myslíš? Jinak ten XZ1 je za super cenu, dost o této koupi uvažuji :)
LG G2
eltuto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod bob222 9. 10. 2015 11:11

To máš jednoduché, kúpiš zrkadlovku alebo bezzrcátko (EPM-2) s nejakým seťákom. Chcel by si makro, tak riešiš predsádky alebo objektív na makro. Samozrejme nejaký lacný statív. Potom zistíš že potrebuješ silnejší blesk ako tú prskavku čo k tomu pribaľujú. No a potom sveteľný objektív, nech to má krásne rozostrené pozadie a ide s tým fotiť v miestnosti na prijateľné ISO. Potom polarizačný filter, možno odrazku a softbox. Dlhšie sklo. Zisťuješ že to čo Ti všetci písali je pravda a zháňaš normálny statív. No a príde čas keď budeš chcieť hľadáčik a tak zháňaš nové telo....atď... atď...
To je to takzvané budovanie systému. Šťastný fotič ktorý zistí že ho bavia portréty, kúpi 2 sklá + FF a je v pohode (viď chel). Aj keď svietenie rieši aj on, o postprocese ani nehovoriac.
O software a úpravách sme ani nezačali. To je v skratke budovanie systému. ;-)
Samozrejme tento finančne zničujúci proces nie je povinný a nutný. Kopa ľudí má seťák a fotia si pre radosť. Ale tí sem radšej nelezú... :D
bob222
Pokročilý

Odeslat příspěvekod eltuto 9. 10. 2015 11:22

bob222: Aha! Děkuji za vyčerpávající info. Ještě to teda promyslím a uvidíme.
LG G2
eltuto
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod soowa 9. 10. 2015 11:29

To je takový to "jakou zdrcadlovku do 10 tisíc?" - "fullfrejm a dvě pevný skla" - "ale to není 10 tisíc" - "ale ušetříš za spoustu iterací při budování systému" :-D
Sony a7II | Sony 28/2.0 | Samyang AF 35/2.8 | Sony Zeiss 55/1.8 | Sony 85/1.8 | Jupiter 135/3.5 (M42)
soowa
Návštěvník