Kvalitní kompakt pro rodinnu - 10tis

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Rajce 6. 8. 2015 15:56

Ahoj, uvažuji o upgrade ze stařičkého Canon A520 a nějaký vhodnější kompakt. Probírám se různými příspěvky na fóru a stejně si nějak nesvedu v té záplavě vybrat. Narazil jsem na příspěvek s výčtem bodů pro výběr, takže zkusím definovat podle něj své požadavky a jsem zvědav, s jakými přijdete doporučeními.

1. Jaké máte zkušenosti s focením, jak sami sebe hodnotíte (začátečník až pokročilý amatér). Ohodnoťte se 1 - 5 (více znamená vyšší dovednosti). Přitom 5 je pokročilý amatér. Profíky neřešte ti si dovedou poradit sami....
2. Popište techniku se kterou už jste fotily.
3. Uveďte fotografický záměr, žánr, situace které budete převážně fotit.
4. Napište, co od nového aparátu očekáváte, v čem by měl být jiný než ten dosavadní.
5. Jakým způsobem budete snímky prezentovat (web, TV, monitor, velikost tisku).
6. Jaký máte eventuálně vlastní výběr a odůvodněte ho.
7. Uveďte částku, kterou jste připraveni utratit a možné navýšení pro případ zajímavějšího řešení.
8. Uvědomte si, že čím více informací poskytnete, čím kvalitněji položíte otázku, tím přesnější odpověď dostanete.

1. amatér - foťák mám v ruce tak 1 do měsíce, ale když už je třeba dostatek času, tak si rád hraji s nastavením, očekáváme přírůstek do rodiny, takže předpokládám nyní častější focení

2. zmíněný můj Canon A520, pracovně jsem párkrát měl v ruce Canon EOS 600d

3. rodina, děti, oslavy (Vánoce, Silvestr,....), dovolená, krajinky

4. kvalitní čip, dobrou světelnost (pevného) objektivu, hledáček, ergonomie - vyhovují mu těla s pravým "výstupkem" pro prsty, ne ploché krabičky, možnost natáčení videa (postačí HD), stačí jeden pevný objektiv, žádný ultra zoom, vystačím si s běžným 4-6x

5. monitor, TV (full HD), občas tisk přes fotosběrnu, běžný formát fotografií

6. kdysi jsem měl vybraný Canon G15 - vyhovující tělo, zaujala mne světelnost objektivu, nyní tedy asi jeho nástupce G16, a zvažuji u nějaký levnější set CSC kompaktu (Olympus PEN E-PL6)

7. 10.000,- ..... max 13.000,-

Díky za návrhy
Rajce
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ltokar 6. 8. 2015 16:11

Pozri aj Olympus Stylus 1(s) to by ta imho mohlo zaujat.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rajce 6. 8. 2015 16:40

@Itokar: díky za návrh, mohl by jis mi k němu řící něco více? Klady/Zápory .... ale jinak mim tento stroj navrhovali i na jiných fórech, s ohleden na EVF hledáček a světelnost.
Rajce
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod ltokar 6. 8. 2015 16:56

Je to profi kompakt, na urovni G15tky

klady:
- 28-300mm rozsah pri svetelnosti f2.8, opticka stabilizacia, hladacik elektronicky
- 1/1.7" moderny chip, da sa s tym bezproblemov fotit v lese, zatial som dokladne neskumal fotky, ale zaostri aj vo velmi tmavom lese, ISo2000 vyzera v pohode.
- obraz vyborny, dokaze chytat aj AFC rychly pohyb, rychle zaostrenie a ckvanutie
- dost rychlo nabieha
- skladny, vaha 400g, velmi slusny elektronicky hladacik, polohovatelny display
- 2 rollery(jeden hore, druhy je otocny na clonu na objektive), tlacitko na prepinanie AF/MF + funkcne tlacitko (vsetko mozne premapovat)
- otocny prstenec na objektive sluzi bud ako roller na clonu, alebo jemne ako manualne ostrenie
- moznost 2 rychlosti zoomu, jemne pre video, zoomuje celkom v pohode, co sa rychlosti tyka
- automaticka krytka (da sa odsroubovat, pre adapter aj musi)
- moznost 2 custom programy (este som ich neskumal), oproti klasickemu PASM
- bateria kompatabilna s Olympus E-PL1,3,6,7 a OMD10
- vydrz vyzera byt dost velka
- nejake vychytavky v specifikaciach, ale asi to vie uplne vsetko, co taky kompakt dnes ma vediet
- cez adapter sa da namontovat telekonvertor (planujem pouzit co mam), alebo wide predsadka (ale ta je tiez prasacky draha a velka), potom pojde spravit aj makro s raynoxom
- ostrenie dotykom, alebo nastavovanie ostriacich bodov, celkom dobre sa s tym pracuje
- myslim, ze dokaze nahradit napr. kombinaciu OMD10 + 14-150, ale este som dokladne neskumal fotky
- wifi parovanie (ja to mam vypnute), ale videl som v akcii presun fotiek do mobilu :D
- integrovany ND filter az do 3EV (skoda ze nema este polarizak :D)
- da sa zapnut zobrazovanie ekv. ohniskovej vzdialenosti , hned som si to zapol
- raw, integrovany blesk, sanky na externy, konzervativnych 12mpix (na dnesne casy)

zapory:
- krytka nechrani proti prachu , inu krytku leda s adapterom
- chyba filtrovy zavit na objektive (skoda, lebo by boli celkom malicke tie filtre), ale cez adapter sa to da
- vypinanie je vahave, pomalsie nez by som cakal, ale da sa
- trosku problem (zatial) najst na to vhodne male puzdro, lebo hladacik precnieva nahore aj dozadu
- nutne (vzhladom na velkost a vahu) fotit 2 rukami, inak sa roztrasie obraz pri nizsich casoch, myslim tym hlavne to klasicke vytocenie pri cvaknuti prstom
- standardne makro je specialny mod, kedy vyzoomuje na asi 45mm eq , nic extra
- fotenie do protisvetla pri zapadajucom sklnu dost prasiatkuje, ale to bol dost extremny test , nejake porovnanie som neskusal

vychytavky:
- wifi
- live view do smartfonu
- zvacsenie hladacika 1.15
- podporuje Eye-Fi karty

Nejake zasadne nedostatky som myslim nenasiel, okrem klasickej ceny :D

Stylus 1 je starsi typ, rozdiel uz po novom fw asi nie je ziaden (v software, akurat mozno bulb?), novsi ma maaalinko iny grip a potah na nom a 1 kontakt na baterii viac, tusim tam uz je nova BLS5 (nema vplyv na funkcnost fotaku), starsi typ je cca o 50e lacnejsi. Ja som sa rozhodol, ze ho kupim. Ono vlastne asi jedina konkurencia je prave asi G15tka. Potom uz dalsie taketo su 2x tak drahe a tazke (RX10, FZ1000, atd.)

http://www.digimanie.cz/ultrazoom-olymp ... i-f28/5289
http://www.ephoto.sk/fototechnika/recen ... 1/?lang=sk
http://www.fotoaparat.cz/article/11321/1
http://www.fotovideoshop.sk/fotoporadna ... nzia.xhtml
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 6. 8. 2015 17:28

kolem 13,5k bezkonkurenční Canon G7X - světelné sklo plus snímač 1"
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rajce 10. 8. 2015 11:21

@reign: G7 vypadá parametrově dobře, ale ta pixlovitá ergonomie na můj vkus hrozně. Mám raději těla , ktará mají na pravé straně prstový výstupek. Mít to v těle G16 nebo Stylusu 1 tak nejspíš neváhám :)

Přiznám se, že momentálně zaujal i Fujifilm FinePix X30. Má o něco větší senzor než G16 nebo Stylus, líbivý retro design a ukázkové fotografie na DPreview mne přijdou lepší než G16.
Rajce
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lotrandor 10. 8. 2015 15:07

x30 má nakompakt dost pěkný hledáček (EVF), velikost snímače 2/3 je pro mě osobně problém, ale zas se to celkem vchází do limitu, což foťáky s palcovým snímačem už moc ne.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Rajce 19. 8. 2015 11:03

A ještě jeden dotaz
Nevíte kde by se daly některé ze zmiňovaných fotoaparátu ošahat naživo? Jde mi hlavne o FujiFilm Finepix X30 a Olympus Stylus 1. Nejlépe okolí Hradec Králové, Pardubice.
Rajce
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 19. 8. 2015 11:07

Fotolab
reign
Návštěvník