Výběr foťáku + objektivů: Canon 700D vs Olympus E-M10 (vs ?)

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Ganec 17. 8. 2015 17:48

Grip pre E-M10 (ECG-1): http://www.getolympus.com/us/en/black-g ... -html.html
Videl som už s ním aj zvýhodnené sady a do 9.5 sa tento grip dodával v niektorých shopoch zadarmo.

.Den píše:Baterku vyzkousenou nemam, ale dle recenzi je na tom lepe
Podľa CIPA je battery life 320 záberov (E-M10), 380 (100D), alebo 440 (700D). Neni to zásadný rozdiel...
(aj preto, že vďaka LiveView náhľadu vzniká menej expozičných chýb a netreba potom záber opakovať)
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrej Bobek 17. 8. 2015 18:33

Podla CIPA mam zivotnost baterie na 6D cca 1090 fotiek a menim ju medzi 2500-3500... neviem ci je aj na bezzrkadlach v praxi taky vyrazny skok.
Na KM Dynax 5D som menil bateriu po 1500-2000 foto, na 400D po 1200 foto, 1D4 zvladal bezne medzi 3500-4500, maximum bolo u mna 7500 (aj ked len raz)
Ondrej Bobek
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 18. 8. 2015 08:06

Ondrej Bobek: zalezi co s tym cvakas, ak striehnes na nieco, mas zapnuty stabilizator a AFC, tak vydrzia vyrazne menej. Pri beznom cvakani sa to celkom da. BLS1 (OMD10,PENy) nevedno preco v sucasnosti sa daju zohnat za vybornu cenu, asi to Olympus vypredava kvoli novsim BLS5. Kazdopadne, je nutne mat minimalne jednu nahradu, pri vacsej foto vyprave (myslim beznu turistiku a pod.) by som urcite bral 2ks. Napriklad uz mam prakticke skusenosti, ze BLN1 (co ma OMD-E5), tak sa za necely den pri takomto cvakacskom vylete spotrebuju aj 3ks.
Pri porovnani ale je tiez nutne vziat do uvahy, ze kapacita LS-1 je cca 8wh, ale 6D ma cca 13wh. Dalsia vec, ak fotis gulometom, tak na jednu bateriu sa asi da nafotit aj 4000ks :D

edit: prepisal som to radsej, lebo mam nejake divne vyjadrovanie :/

-- 18. 8. 2015 09:07 --

Ganec píše:(aj preto, že vďaka LiveView náhľadu vzniká menej expozičných chýb a netreba potom záber opakovať)

Stale ta tento nezmysel nepresiel ? :-)
Naposledy upravil ltokar dne 18. 8. 2015 08:44, celkově upraveno 1
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 18. 8. 2015 08:40

Itokar: je jak kolovrátek, pořád dokola, opakuje svoje teorie :)
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 8. 2015 11:23

ltokar: to nie je nezmysel, to je proste fakt.
V prípade "expozičnej chyby" (teda keď foťák zvolí expozíciu ktorá nám nevyhovuje), toto v LiveView hneď vidno (a možno hneď opraviť). V optickom hľadáčiku nie. Už len vďaka tomu týchto chýb môže byť menej (len v prípade dokonalého foťáku to bude narovnako, no dokonalý foťák neexistuje)

Lotrandor: kľudne tú svoju teóriu pozmením/zavrhnem, ak mi dáš dáky dôkaz (alebo aspoň argument), že vďaka optickému hľadáčiku môže byť expozícia správnejšia. No ja žiaden taký nepoznám, no pre LiveView je ich plno (náhľad, histogram, signalizácia prepalov/podpalov, scene detection, ...)

Ondrej Bobek: ja mám tiež vždy viac výsledných záberov ako je v špecifikáciách.
No ale ja si uvedomujem princípy a zbytočne batériou neplytvám.

Inak tá stabilizácia, čo spomína ltokar je fakt: brácho sa (asi vďaka nej) fest sťažoval na výdrž s 24-120.
Možno je spotreba stabilizovaných objektívov úmerná ich veľkosti... :hm
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Lotrandor 18. 8. 2015 11:51

Ganec: Fotograf se podívá na cénu a vidí světlo, podle záměru s jakým snímek pořizuje zvolí expoziční hodnoty. Cvakal/spotřebitel namíří foťák na objekt a podívá se na displej, který mu ukáže nudnou nezajímavou, ale technicky správně exponovanou scénu na úrovni 18% šedá. Tedy za předpokladu, že metering není zmaten třeba bodovým zdrojem. Nějak v tom přínos liveview za normálních okolností nevidim. Samozřejmě se tu nebavíme o focení stavebních detailů pro účely reklamace.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ltokar 18. 8. 2015 12:49

Ganec: v liveview ziadnu chybnu expoziciu nevidis, vidis to len na histograme, ktory, ak to nevies, maju aj niektore zrkadlovky v hladaciku. Okrem toho vyhotovenie fotky stoji fotak energeticky radovo menej, ako liveview. A ohladne svetla a skusenosti, atd. ani nehovorim. Ked som prechadzal s kompaktu s histogramom a liveview na zrkadlo, tak som z toho mal obavy, realita je inde :). Okrem toho EVF v porovnani s optickym hladacikom, ak je hranol a objektiv f2.8, tak to je nieco uplne ine , idealne by bolo obe veci skombinovat, alebo tak ako Sony s hranolom, ak by ho slo odklapat.
ad: stabilizacia, urcite .. tazsie sosovky = vacsia energia, viz. stabilizacia opticka na pidi kompaktoch ala FZ18.
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dadajax 18. 8. 2015 13:32

Lotrandor, Itokar: tady dávám za pravdu Gancovi, mě osobně liveview při exponování pomáhá a je to pro mě příjemná fíčura. Fotím do rawu a snadněji si dokážu představit, jak bude výsledná fotka za daných podmínek vypadat. Zvlášť ve scénách s vysokým dynamickým rozsahem. Hned třeba vidím, že pro správnou expozici objektu bude nasvícené pozadí úplně přeexponované. Nebo usoudím, že bude jen trochu přesvětlené a půjde to ještě napravit z rawu. Pomocí kompenzace expozice to pak doladím přesně jak potřebuju, ještě předtím než stisknu spoušť.

Jinak to samozřejmě není něco, bez čeho by se fotograf nemohl obejít. Se zrcadlovkou to exponování nebyl žádný problém, s EVF je to pro mě ale mnohem příjemnější. A samozřejmě výše uvedené platí jen pro práci s denním světlem a případně trvalým osvětlením...u blesků to bohužel neplatí.

V čem se ale Ganec mýlí je ta úspora baterie s liveview. Naopak největší spotřebu má zapnuté liveview, kdy se neustále čtou data ze snímače a běží displej/evf. Samotná expozice už pak nemá tak zásadní vliv. Proto se třeba při krátkém focení v dávkách dá dosáhnout mnohem vyššího počtu snímku na nabití. U zrcadlovky byla výdrž násobná pokud člověk moc nepoužíval displej a pořádně si jednotlivé snímky promýšlel před stisknutím spouště.
dadajax
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod .Den 18. 8. 2015 13:49

Dekuji za prozatim neagresivni diskuzi, i kdyz se ubira trochu jinym smerem. :)

Asi nakonec opravdu vezmu 700D (nebo 100D, kdyby byl vyrazne levnejsi...coz v pripade koupe pouze tela je zatim "jen" o 1900 Kc) a treba casem vymenim telo za 760D, az spadne na rozumnou cenu.

Jen se ted nemuzu rozhodnout pro objektivy (ja vim, jsem hroznej). :) Skoro urcite vezmu Canon 超広角ズームレンズ EF-S10-18mm F4.5-5.6 IS STM APS-C, ale nevim, co "normalniho" k tomu (jeden kus). Mozna proste pro zacatek v setu univerzalni Canon 標準ズームレンズ EF-S18-135mm F3.5-5.6 IS STM APS-C (za 5600) a trochu se s tim pro zacatek naucim, preci jen zrcadlovku kupuju poprve a ultrazoom byl neco jineho. Nebo nemate nekdo zkusenosti s jednim z nize uvedenych? 135 mm mozna ani nepotrebuju, ale zhruba 70-80 by se hodilo.

SIGMA Contemporary 17-70mm F2.8-4 DC MACRO OS HSM APS-C 884543
TAMRON SP AF28-75mm F2.8 XR Di Full Frame A09E
.Den
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 18. 8. 2015 14:18

Já bych bral kombinaci STM objektivů, ke zmiňovanému širokáči určitě 50/1.8.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 18. 8. 2015 14:41

dadajax: změř si oblohu, změř si trávu, udělej to častěji a zjistíš, že ten rozdíl je dost stejný, samozřejmě ve zlaté nebo modré hodině to už neplatí, ale to jestli máš na obloze o 2 nebo 3EV víc, to časem budš vědět i bez expozimetru. Já tam výhodu EVF zásadní nevidím, i když rozumím prospěšnosti pro úplného začátečníka. Bohužel, začátečník díky tomu navždy zůstane začátečníkem.
Pokud jde o LV ve studiu, tak mi jistě potvrdíš, že při focení na světla je ti LV tak nějak k prdu, protože o expozici nedává žádné údaje. A zrcadlovka narozdíl od CSC zaostří i v -4EV, na to stačí nějaká lampička pro děti na dobrou noc.
Lotrandor
Moderátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod .Den 18. 8. 2015 14:54

reign: S temi pevnymi objektivy zatim asi pockam, zrovna 50mm muzu koupit za 3000 kdykoliv, kdyz zjistim, ze to vyuziju. Nemam s tim zatim zkusenosti, tak radsi pro zacatek zkusim fotit chvili na zoomu nastavenem na 50 mm a uvidim, jestli me bude bavit fotit na jednom ohnisku (ano, vim, ze to neni to same + svetelnost je jinde, tzn. ostreni atd. je take jine). :) Zatim jen premyslim, co vzit jako +- univerzal. Obzvlast me zaujal ten Tamron, je celkem maly a 2.8 v celem rozsahu... Cena 6100 Kc za novy. Nebo Sigma za 7000. :hm Ale ten Canon je taky fajn... :)
Naposledy upravil .Den dne 18. 8. 2015 15:06, celkově upraveno 1
.Den
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 18. 8. 2015 15:06

dadajax: rozumiem, co pises, ale nestaci prave na toto ked vidis histogram ? Aspon ja to na toto pouzivam, presne kvoli tomu , co popisujes :hm
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 18. 8. 2015 15:29

Ganec píše:ltokar: to nie je nezmysel, to je proste fakt.
V prípade "expozičnej chyby" (teda keď foťák zvolí expozíciu ktorá nám nevyhovuje), toto v LiveView hneď vidno (a možno hneď opraviť). V optickom hľadáčiku nie. Už len vďaka tomu týchto chýb môže byť menej (len v prípade dokonalého foťáku to bude narovnako, no dokonalý foťák neexistuje)

Inak tá stabilizácia, čo spomína ltokar je fakt: brácho sa (asi vďaka nej) fest sťažoval na výdrž s 24-120.
Možno je spotreba stabilizovaných objektívov úmerná ich veľkosti... :hm


Tak proč jsi mně Ganče ve vlákně o testování D7100 versus OM-D E-M5 II neustále vyčítal, že jsem s bezzrcátkem neměl optimální expozici, zatímco se zrcadlovkou ano? Já jsem se s oběma snažil o optimální expozici, zřejmě jsem to v hledáčku OMD nějak blbě viděl nebo co? Jenže který začátečník bude podle elektronického hledáčku/LCD korigovat expozici líp, než já?

Zatím to dle výsledků vypadá tak, že velmi zkušený majitel bezzrcátka dokáže opravit podle náhledu expozici na takovou, jakou udělá zrcadlovka sama.

-- 18. 8. 2015 16:30 --

A Canon 24-120 ???????
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 18. 8. 2015 15:43

FotoABC: a just je bezzrkadlovka lepsia :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků