Nikon D3300 vs D5200 vs D5300

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod mirapre 11. 6. 2015 05:43

Omlouvám se, čip je stejně velký.
mirapre
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mirapre 15. 6. 2015 05:20

Lotrandor píše:Já bych se rozhodoval podle toho, kolik skel k tomu chceš koupit. Chceš k tomu vůbec nějaká další skla kupovat? Pokud ne, tak proč chceš výměnný objektiv. Nestačil by nějaký pokročilý kompakt? Obzvlášť když to nebude hlavní hobby? Třeba RX100 (I je už za 10K, III je suprová i s hledáčkem a světelným zoomem), dá se strčit do kapsy u košile, doslova. Nebo větší FUJI X30, ten se sice do kapsy nevejde, ale má hledáček, který bude u spousty bezzrcadlovek chybět a bude lepší než ten v levných zrcadlovkách (snad s výjimkou Pentaxu). Ricoh GR pro opravdové fajnšmekry za 13K je skoro zadarmo. Podobně už téměř nesehnatelný Nikon Coolpix A s bezkonkurenčním pevných širokáčem eq. 28mm. Proč platiti za výmenné objektivy, když to nikdy nevyužiju?

-- 10. 6. 2015 16:53 --

x30 je za 12K už ina megapixelu

Včera jsem se byl podívat v Electroworldu a Datartu. Myslel jsem si, že už vím co chci a jsem opět na vážkách :'( Vrátil jsem se v čase o několik měsíců zpět zvažuji jestli bezzrdcádko (např. Sony Alpha 6000, Olympus, Fuji) nebo zrdcádko (Nikon D5200, Nikon D5300, Nikon D7100).
mirapre
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 15. 6. 2015 06:48

Je to o objektivech - na levný univerzál typu Nikkor 18-105 u bezzrcátek zapomeň, skončíš u kombinace seťák plus jedno pevné sklo případně dlouhý zoom po zjištění, že ti rozsah základního zoomu nestačí. Typicky skladná malá krabička s vcelku použitelným zoomem je Samsung NX3000 v setu s 16-50 http://www.bigfun.cz/select_det.php?id_ ... 4&oddil=13 dají se na něj pořídit zajímavé levné pevná skla 30mm/f2 a 45mm/f1,8 ale dlouhý zoom 55-200 je opticky opravdu slabý a velký jako kráva zároveň, ostatní zasklení na delších ohniscích je u Samsungu už dost mimo cenově a k malému tělu NX3000 i váhou. Super výkonné tělo Sony A6000 se prodává v setu se sklem 16-50 které je mimo střed obrazu tragické, jestli bys jeho "kvalitu" překousl tak máš tělo s hledáčkem s perfektním výstupem, dokoupit se dají levné pevné Sigmy 19/2,8 30/2,8 a 60/2,8 se slušnou optickou kvalitou.
Pokud sis fotografický život představoval spíše jedním univerzálním objektivem, tak ti velmi pravděpodobně udělá dostatečnou službu i kompakt s větším snímačem (psal už Lotrandor), mně se třeba - až na výdrž baterky - velice zamlouvá Canon G7X.
Jinak cenově velice zajímavá nabídka na zrcadlo s univerzálem je tady, navíc s úpravou do blbýho počasí http://www.euroking.cz/zrcadlovka-penta ... a-18135-wr
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 15. 6. 2015 07:46

mirapre: jsem te poslal zkontrolovat kompakty a ty se vrátíš s CSC :).
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod Ganec 16. 6. 2015 11:00

Lotrandor píše:Proč platiti za výmenné objektivy, když to nikdy nevyužiju?
Zaujímavá otázka .. ja som do nich šiel preto, lebo v čase keď vznikli bezzrkadlovky použiteľné ISO 1600 na clone F/2.8 kompakty neposkytovali (čo bolo vtedy minimum na fotenie indoor).
No odvtedy sa časy natoľko zmenili, že hlavný dôvod by bol: že už sa mi nechce čakať kým sa vysunie/zasunie objektív kompaktu. A v prípade príliš širokého ohniska (napr 24mm) ešte aj vyzoomovať.

Ďalšie výhody výmenných objektívov:
- dlhšia životnosť - kompakty sa mi vždy dáko dokazili
(najčastejšie objektív, ale aj krytka na baterku a zoom páčka, u Sony sa mi nedá nabiť baterka)
- vždy o čosi lepšia kvalita
- existujú sklá, ktoré na kompaktoch nie sú
- dokúpením nového tela "sa všetko zlepší"
- pri viacerých "aktualizáciách" (dokúpenie tela/objektívu) to môže byť finačne zaujímavejšie
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod FotoABC 16. 6. 2015 13:58

Ganec: já nevím, ale já vidím u výměnných objektivů jednu hlavní výhodu, která tu nepadla. Je možné prodávat a kupovat objektiv specializovaný a optimalizovaný na něco a zároveň tím nezavíráš dveře pro jinou specializaci či snad univerzálnost.

Můžeš mít objektivy s ekvivalentem 15 - 600 mm a současně si nemusíš pořídit nevýhody ultrazoomu

Můžeš mít světelný portréťák, který plní svou úlohu lépe, než jakýkoliv univerzál a současně ale má omezené využití na něco jiného.

Můžeš si brát do krajiny objektiv, u kterého tě zajímá jenom šikovný rozsah ohnisek, kresba do krajů na F8 a F11, nízká váha, protiodlesková odolnost, barvy, nezmenšená hloubka ostrosti naširoko a je ti úplně ukradená rychlost ostření, světelnost, výkon na plnou díru, vinětace na plnou díru, ...

.... atd.

Prostě stavebnice vždycky umožňuje kombinace na míru potřebám.
No a zbytečné je to pro každého, kdo stavebnici prostě nechce.
FotoABC
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 16. 6. 2015 14:26

Já to beru, ale poznámka směřovala k tomu, zda tazatel alespoň předpokládá, zda nějaký, třeba specializovaný, objektiv koupí. Pokud ano, to všechno co píšete mohou být validní argumenty. Pokud ne, nabídka profi kompaktů dnes bohatě uspokojí.

A k té variabilitě použití, ačkoliv mám 16-85 i 70-300 a k tomu 35, 50, 85, 60 micro, tak řádově víc fotek pořídím čistě tou padinou, eventuleně na 85mm. Z kratších ohnisek mi chybí eq.35, což můžu saturovat za drahé peníze 20/1.8 když už teď je, dříve nějakou sigmou. Chci tím říct, že pomalu ale jistě inklinuju k jistému druhu focení, kdy mi stačí 35+85 eq.35mm, možná i na tu krajinu, byť teda 16mm na tom výletním zoomu používám a možná teď použiju na portrét (uvidim co z toho bude). Pak ovšem, může dobře dávat smysl x100T, pokud by měla redukci na 85 (má jen 24 a 50), super kompaktní řešení. Nebo Ricoh GR, který tak nějak umí tři ohniska (vím, ne na plné pole), který strčím do kapsy. Výkon snímače je v obou případech dostatečný pro vše, kromě temné míčové haly. Potřebuju ale AF-C, takže mi zbývá jen DSLR, jinak bych ale už ten kompakt i koupil (takhle by to bylo jen pro radost a já nejsem pemar:), manželka na mateřský atd.).

Nevím jestli jde přeskočit fáze "potřebuji všechna ohniska", ale já už dneska vím, že to tak není. Akorát bych měl občas pocit, že jsem něco nemohl vyfotit protože se mi to tam nevešlo jak jsem chtěl, ale zas takovej kompoziční génius nejsem, abych tím lidstvo ochudil.

No a nepočítám report, tam bych považoval světelnej zoom a telezoom za nutnost, nemá smysl to šidit.
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod mirapre 22. 6. 2015 19:32

Lotrandor píše:mirapre: jsem te poslal zkontrolovat kompakty a ty se vrátíš s CSC :).

Pocitově mne to nejvíce táhne k zrcadlovce Nikon D7100 + 18-105, který by vyšel mne na nějakých 22700 Kč. V záloze mám ještě D5200 nebo D5300.
Z kompaktů se mi docela líbí Canon PowerShot G7X (12690,- Kč) nebo Sony RX100 II (necelých 14000,- Kč).
Z CSC se mi líbí Sony Alpha A6000 + 16-50 (necelých 18000,- Kč).

Největší můj problém je ten, že nevím kterou skupinu vlastně chci. Každá má něco do sebe. Vím, že tohle si musím rozhodnout sám.
Přílohy
Schránka01.jpg
mirapre
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lotrandor 23. 6. 2015 13:28

Výkonem je nejlepší kombinace D7100+18-105(140)+35DX nebo 50/1.8, podle charakteru focení (to druhé na portréty, 35 klidně i jako jedinný objektiv na report). Ale je to asi velké, tady oceníš především ovladatelnost a možnost i profi nasazení, to menší těla neumožní.

Jako slušný kompromis A6K, tam bych ale vsadil jiné sklo a otázka je, zda to potom bude tak výhodné. Na druhou stranu za zmenšení s platí. Výkon AF bude slabší hlavně tam, kde není moc světla. Přes den to bude OK ale dost záleží na skle (u NIkonu taky). Bude to skladné na výlety, s pevnou sigmou pofotíš i v interiréru.

Kompakt bych asi bral spíš RX100III, půjde brzy do slev, mají ohlášenou verzi IV, ale to může trvat i půl roku. Tady to píšu hlavně proto, aby sis pak nerval vlasy kvůli 2000,-kč
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod .Den 24. 6. 2015 01:39

Trošku odběhnu od tématu, ale ne zas o tolik: Jak výrazný problém je Nikonovská neschopnost měnit velikost clony v live view při focení? (Video mě nezajímá.) Jestli tomu rozumím dobře, není to schopno simulovat ani Ev, ani hloubku ostrosti (takže je to v podstatě na nic?), protože tomu jednoduše chybí motorek (nebo co), který by tu clonu měnil. O tom, že je na displayi stále k dispozici ten posuvník ukazující expozici, vím, jen mi pak uniká, k čemu je ten live view vlastně dobrý, pokud potřebuju měnit zrovna clonu...což potřebuju často.
Dá se to "zpravit" nastavením požadované velikosti clony v live view (kde se nic nezmění) a následným vypnutím a zapnutím live view, nebo se rozdíl projeví až po vyfocení? I tak by to ale bylo otravné, pokud chce někdo něco fotit přes live view (třeba když nemůže dát oko k hledáčku, já nevím). :)
Konkrétně třeba u D5300, příp. D5200.
Možná to teda chápu špatně, pak mě, prosím, opravte.
.Den
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Callgaro 24. 6. 2015 09:04

A o jakém druhu focení se bavíme? Já používám v poslední době lv na D90 při focení krajiny celkem často a nejak se necítím omezován. Zaostrim si, zakomponuji aniž bych se krčil u hledáčku, expozici jedu tak nějak na spolehlivost automatiky. Na one-shot se vesměs trefí vždy dle očekávání. Lv v podstatě funguje jako hledacek, pokud Tě neomezuje hledacek, proč by mělo Lv. Na druhou stranu kdybych pracoval s jiným systémem tak by mi třeba něco chybělo, ale jinak to není problem

-- 24. 6. 2015 10:08 --

D5xxx neumí v hledáčku nahled HO takže by pokud by bylo pro někoho omezující to že v lv ně nefunguje náhled HO a expozice snímků, bylo by pro něj omezující fotit i přes hledacek který to neumí taky :)
Callgaro
Návštěvník

Odeslat příspěvekod KarelV. 24. 6. 2015 09:33

.Den píše:Dá se to "zpravit" nastavením požadované velikosti clony v live view (kde se nic nezmění) a následným vypnutím a zapnutím live view, nebo se rozdíl projeví až po vyfocení

Ano, dá se to "napravit" tak, že pp změně clony v liveview vypneš/zapneš LV (nebo vyfotíš snímek) a clona je v náhledu nastavena. Respektive je nastavena taková clona, která je před zapnutím LV.
KarelV.
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 25. 6. 2015 17:06

To jsou zase "problémy".
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod mirapre 26. 6. 2015 06:39

.Den píše:mirapre: Kdyztak pak, prosim, dej vedet, co jsi nakonec poridil a proc. ;)

Tak je rozhodnuto. Nakonec jsem se rozhodl pro Nikon D7100 + 18-105 z Datartu. Mám od nich nějaké slevové kupony + cashback, tak mne vyjde na 22690 Kč.
http://www.datart.cz/Digitalni-fotoapar ... DX-VR.html

K tomu vezmu tuto kartu a brašnu:
https://www.alza.cz/sandisk-sdhc-32gb-c ... 292684.htm

http://www.datart.cz/Brasna-k-fotoapara ... or-reviews
Děkuji všem za trpělivost a uvítám připomínky ke kartě a brašně.
mirapre
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod reign 26. 6. 2015 07:00

brašna je opravdu malá, zřejmě ti s foťákem ani nepůjde zavřít případně jen velmi nafest

-- 26. 6. 2015 08:03 --

rychlost karty prokonzultuj s majiteli (třeba FotoABC, Lotrandor) abys případně nepřiplácel za nevyužitelné parametry
reign
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka