"Rýchly" kompakt do 350,-eur bez DPH

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod Webste9 18. 2. 2015 06:11

Ahojte

Nakoľko čakáme s manželkou potomka, rád by som si zadovážil fotoaparát na zvečnenie momentov. Budem fotiť aj výlety, aj v interiéri. Chcem aby mi ten foťák nejakú dobu vydržal. Zrkadlovku nechcem z dôvodou, že je veľká a nechcem vrážať peniaze do ďalších objektívov. Kompakt mi bude plne vyhovovať. Taktiež nechcem ani kompakt s výmenným objektívom.

Rýchli preto lebo rád fotím aj momentky v pohybe.

Čo vyžadujem:
Blesk: Aby bol vstavaný
Svetelnosť objektívu: od f1.8
Batéria: Aby vydržala aspoň tých 300 snímkov
Zoom: Cca 5x optický zoom (nie je podmienka)

Mám nejakých favoritou
Canon PowerShot S120
http://www.alza.sk/canon-powershot-s120-d470734.htm?kampan=heureka.sk_elektronika_digitalne-foto_kompakty

Canon PowerShot G16
http://www.alza.sk/canon-powershot-g16-d470249.htm?kampan=heureka.sk_elektronika_digitalne-foto_kompakty

SONY DSC-RX100
http://www.alza.sk/sony-dsc-rx100-d417760.htm?kampan=heureka.sk_elektronika_digitalne-foto_kompakty
- pri tomto Sony ma odrádza, že by som kúpil 3generácie starý model, aj keď technické špecifikácie má výborné.

Sám sa neviem rozhodnúť, samozrejme čím menšia cena tým lepšie. Rád si nechám poradiť.
Naposledy upravil Webste9 dne 18. 2. 2015 07:45, celkově upraveno 1
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 18. 2. 2015 07:11

Z toho čo tam máš podľa mňa jednoznačne sony.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 18. 2. 2015 08:35

Sony vede na širokém konci, ale jinak bych vybral spíše Canon G16
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 2. 2015 09:29

Webste9: ešte raz si premysli ten "kompakt s výmenným objektívom".

Keďže ti ide aj o rýchlosť a výdrž batérie, sú na tom lepšie, lebo sa im nemusia vysúvať objketívy (čo zároveň zdržuje, zároveň míňa aj batériu). Kompakty vôbec nie sú na akčné momentky.
Ver tomu že je to otravné: na festivaly chodím ešte s vreckovým ultrazoomom a tam na to nadávam :-(
Olympus PEN-F a E-P5 + mZuiko 17, 45 a 75 mm F1.8, 75-300, 12-50, Sigma 30/1.4
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 18. 2. 2015 10:49

Gance: nemas pravdu, samozrejme jsou vyjimky. Ale predpoklada to, ze si umis vybrat fotak, ktery ti vyhovuje.
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 18. 2. 2015 11:01

Ganec - pěkná výzva, ale já bych se držel kompaktu. Pokud budu chtít fotit potomka od narození, přes první krůčky až po rodinné výlety, budu chtít lehký, malý foťák do kapsy, který budu mít pohotově po ruce i při sobě při tlačení kočárku, na pískovišti, na kole, prostě všude, kde spolu budeme. A nemyslím tím "vreckový ultrazoom", ale profikompakt, s kvalitním, světelným objektivem a za mne min. 1" snímačem. Výměnné objektivy potřebovat nebudu, požadovanou výdrž přes 300 fotek mají i kompakty a větší asi opravdu nebude potřeba. Akční momentku udělám i s RX100 i dalšími z výběru a velký zoom nebudu potřebovat, detail oříznu a zvětším v PC při zachování výborné "tiskové" kvality, zejména pokud nebudu fotografický fanda, ale chci prostě jen kvalitní foťák kvůli focení dítěte. Samozřejmě, vášnivý fotograf to bude mít trochu jinak...
Mám RX100III ale nemyslím, že před-předchozí generace je handicap, takže za mne RX100, pokud je kromě kvality důležitá i skutečná kapesnost. Pokud může být kapesnost jen průměrná, pak je výběr širší.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 2. 2015 13:05

cport: ak máš dáky typ na rýchly vreckový ultrazoom (najlepšie taký ktorému sa nemusí zasúvať objektív), tak sem s ním. Ten môj už dosť blbol (napr. pri videu sa zbytočne rozostroval), aktuálne mi prestal fungovať úplne: ani nedokážem nabiť baterku (na novú baterku sa asi vykašlem, lebo už ani kvalitatívne mi nestačí).

Pozn: ja zoom vyžadujem, teda mám trochu iné požiadavky ako Webste9
(toto budem používať len na festivaloch, na kvalitu indoor mám bezzrkadlovku)

IvanGS: PEN s pancake objektívom (aj lacným F/2.8 ) sa mi do vrecka vojde: bežne ho tak nosím (s väčším F/1.7 objektívom). Nezdá sa to, ale kvalitatívne je lepší ako tie kompakty, navyše má univerzálnejšiu ohniskovú vzdialenosť (u kompaktu s 24 mm EQ treba nielenže počkať kým sa vysunie, ale aj vyzoomovať).
(historická zbierka: Oly SH-2, Fuji F50fd, Konica-Minolta Z10, Casio EX-V8, Sony H20, Olympus PEN E-P1 TLK + Lumix 20 mm F1.7)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 18. 2. 2015 13:42

Ganec - mně teď na dovolené vysunutí objektivu ani zoomování s RX100III nezdržovalo, prostě to je vlastnost a nepřikládám jí pro amatérské focení dítěte a na dovolené prioritu. Jediné co mi na lyžích vadilo, že jsem musel sundávat rukavice, ale stále to nebyl důvod, abych se na sjezdovku tahal se Sony A77II místo RX100III, o kterém jsem v kapse nevěděl. Je fakt, že by se občas hodilo i něco víc širokoúhlého než 24/28, ale ani to mne na dovolené neomezuje. Navíc Ty máš focení jako koníčka, jsi zkušený fotograf a analytik, zatímco tazatel chce "jen" pěkné fotky dítěte.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 18. 2. 2015 16:11

Ahojte, nastavil som si ze pri odppvedi v teme aby prišiel email a nič.

Takže asi vezmem ten sony, ako je to s vydrzou baterie? Plánujem kúpiť aj druhú, to je samozrejme ale len pre zaujímavosť.
Dalej sa chcem spýtať predpokladám že mi bude stačiť aj 16 Gb karta? Kúpil by som samozrejme rýchlu.

Ešte som našiel Nikon coolpix P340 urban kit. V balení je aj brašňa, náhradná batéria a statív. Ale foťák o koľko je na tom horšie ako spomínané Sony neviem. Ale asi dosť.

Ďakujem za odpoveď
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 18. 2. 2015 16:14

to ne í o dost, ale o propast

karta 16gb je dostačující
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 18. 2. 2015 16:25

Tak, asi vezmem ten sony. Nebude teda problém s tým že povedzme je o 2 generacie starší?
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 18. 2. 2015 16:56

Na dobrom svetle (vonku) nebude problém. Ten starší model má len menej svetelný objektív na konci a nemá hľadáčik, inak sú rozdiely minimálne.
No v horšom svetle (v miestnostiach), stačí trošku vyzoomovať (a to musíš, lebo 24 mm EQ nie je univerzálne ohnisko - vznikajú skreslené zábery ktoré treba vedieť fotiť aby vyzerali pekne) a kvalita pôjde citeľne dole. Ale podobne to má aj ten Nikon, tak si nenavyberáš.

Mimochodom: E-PM2 + seťák (ten by si mal na chodenie po vonku) + Sigma 19mm F2.8 (v miestnostiach) stojí takmer toľko ako RX100, no kvalitu a rýchlosť má väčšiu...
(časom môžeš prestať používať seťák a {takmer} nebudeš meniť objektívy .. ako ja :-) )

OFFTOPIC
Webste9 píše:Ahojte, nastavil som si ze pri odppvedi v teme aby prišiel email a nič.
ani mne nechodia notifikácie .. tak to nie som sám .. zrejme majú niečo zle nastavené na serveri ..
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 18. 2. 2015 17:18

16GB je OK, druhou baterku mám také, i když 90% focení udělám bez výměny, vydrží dost. Ale někde na dovolené bez možnosti dobití se může hodit. Že je o 2 generace starší se myslím nemusíš bát, je to vynikající foťák, světelnost je i v interiéru výborná, samozřejmě můžeš přizoomovat jak píše Ganec, ale dovolím si nesouhlasit, v interiéru to ani na nejmenší ohnisko moc zkreslovat nebude, RX100 má rozsah 28-100 a 28 (crop cca 1,5) už myslím není nic extra širokoúhlého a v běžné místnosti nebudeš moc zoomovat a budeš mít k dispozici velmi dobrou světelnost. Navíc RX100III snese dost vysoké ISO bez šumu, nevím jak RX100, ale špatné to určitě nebude. Blesk, aspoň u RX100III, není nic moc, ale pro momentku v místnosti stačí, navíc se dá naklápět, opět nevím jak RX100, ale většinou ho právě díky světelnosti i dobré kvalitě na vyšší ISO nepotřebuji. Že nemá hledáček se bát nemusíš, spíš by mohl občas chybět výklopný displej, ale ani to není tragédie a než horší foťák s výklopným displejem, to raději RX100.
Nevím jak RX100, ale u RX100III se baterka standardně nabíjí ve foťáku, což mi nevyhovuje (když dojde baterka, chci dát druhou a hned fotit a současně nabíjet) a dokoupil jsem nabíječku, byla zrovna v akci i s baterkou a umožňuje 220V i 12V autozásuvku, často jsem na motorce v divočině, tak se to hodí.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 18. 2. 2015 18:17

Ohľadom toho E-PM2, uz ho má len 5 obchodov. Nakoľko chcem brať bez DPH tak by musel byt v alze. Ale aj tak ďakujem za typ. Voľakedy mi srdce busilo po PEN PL-5 tak nejak ma označenie. Ale tam je ten objektív už väčší a fakt sa mi nechce chodiť s veľkú brašňou.

Môžeš mi poslať prosím ťa link na tú nabíjačku a baterku ktorú konkretne máš?

Myslím si však že mne ako bežnému užívateľovi bude to sony stačiť. Predsa len niespm odborník.

Ďakujem
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 18. 2. 2015 19:38

Bohužel Ti link nepošlu, kupoval jsem to ve Fotolabu spolu s fotákem, je to originál Sony nabíječka i baterka. Samotná baterka stála tuším něco přes tisícovku a tady to bylo za stejnou cenu i s nabíječkou. Ale určitě to vygůglíš mezi originálním příslušenstvím. Nemyslím, že bys měl mít pocit, že kupuješ něco horšího ale to uvidíš až začneš fotit. Někdo možná kouká na takového prcka jako že nic moc, ale když uvidí fotky, změní názor:-).
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 2. 2015 00:46

Webste9: tiež som si všimol že E-PM2 už takmer nedostať. Podobne aj E-PL5.
Ich objektívy sú rovnaké. U E-PL7 a E-M10 (mimochodom, oplatí sa za ne priplatiť si) je možnosť aj s novým pancake objektívom. No tento sa po zapnutí vysúva ako kompakty (čo sa mi na ňom fakt nepáčilo), tak by si bol na tom istom.
Na tvojom mieste by som seťák aj tak používal len výnimočne a väčšinou by som fotil menším pevným sklom. Je to fakt úplne iný pocit ako fotenie obyčajným kompaktom; a pritom to vôbec nie je také zložité a neprirodzené ako zrkadlovkou.

A neboj, nebolo by ti naň treba brašňu. Ja síce jednu mám (ako darček od brata), ale používam ju hlavne len ako skladisko objektívov.

IvanGS: nehovoril som že foťák má na 24mm súdkové skreslenie (to čo má je určite SW skorigované), ale že ľudské oko vníma obraz inak (jedno oko ako ~ 50mm EQ, dve oči ako ~ 35mm EQ) a teda zábery na 24mm EQ sú zvyčajne neprirodzené a nehodí sa na fotenie tvárí zblízka (lebo ich príliš deformuje)
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 19. 2. 2015 06:20

Pozeral som znova ten E-PM2 a som si všimol, že nemá vstavaný blesk, ale musel by som mať externý..čo je zase niečo čo bude trčať z tela.

Tu ho ešte majú aj keď nieje bez DPH ale cena je vcelku dobrá. + si spomínal dokúpiť nejaký objektív. Vieš mi dať konkrétne link naň?

EDIT: - Pozeral som tú sigmu čo si mi postol, a skoro nikde ju nemajú. Neviem keď už tak by som šiel do tohto.
http://www.alza.sk/olympus-pen-e-pl5-objektivy-14-42mm-ii-r-silver-40-150mm-r-silver-d594697.htm

Ako je na tom výstup obrazu voči Sony RX 100 a v "rýchlosti"?

Pozeral som aj Sony alpha A5000, čo na ne hovoríš?

Ďakujem
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 19. 2. 2015 08:17

Podla zadania by som na Tvojom mieste zostal u toho kompaktu. Ganec je miestny apoštol bezzrkadloviek a tlačí to každému. Pritom vlastne robí to isté čo vyčíta zrkadlovkárom. A bezzrkadlovka s 2 objektívmi JE sakra väčšia ako kompakt, a ak kúpíš doporučované pevné sklo navyše tak rátaj s 300 ++ eurami navyše, ak chceš teda sveteľnosť 1,8 a podobne. Okrem 45/1,8, ale tá sa hodí fakt iba na určité veci a univerzalita tam nie je ani minimálna.
Neviem teda ako Tvoja pani manželka, ale mňa moja poslala do péčka aj s bezzrkadlovkou (s chýrnym pevným sklom, palačinkou), že kdo sa bude pri kočiarku nadrapovať ešte s týmto.
Naposledy upravil bob222 dne 19. 2. 2015 09:30, celkově upraveno 1
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 19. 2. 2015 09:28

Prikloneny som stale viac k tomu kompaktu Sony.
Čo by som sa chcel spýtať ešte majiteľov je rozostrenie pozadia pri bežnom fotení, nie pri makre. Ako je na tom to Sony? Nastavenia expozičneho času, nastavenie clony a podobne je lahkp prístupné alebo treba zachádzať hlboko do menu.? Najradsej by som bol keby to bolo riešené s rollerom alebo nejako podobne...

Ďakujem
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 2. 2015 09:38

bob222: tá Sigma v Prolaike stojí 169:
http://www.prolaika.sk/e-shop/sigma-19m ... -3-cierny/
(osobne som tam ešte nenakupoval, ale po Bratislave behajú električky namaľované na Canon a Nikon, majú aj tie najväčšie billboardy, takže len taký malý podvodný e-shop to nie je)

Webste9: u bezzrkadlovky s tou Sigmou by si blesk nepotreboval; ku svojmu prvému E-P1 som ten externý využil len 2x (aj to na žiadosť kamoša, ktorý bez blesku nevie žiť)
Rozostrenie pozadia je väčšie po vyzoomovaní (a tam má ten komapt Sony horšiu svetelnosť).
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 19. 2. 2015 09:41

Ak chceš vidieť výstupy, najlepšie je vliezť niekam na flickr a dať selekciu podľa aparátu, je tam toho tony, ale človek získa rámcovú predstavu čo s tým ľudia zvládajú.
S rozostrením pozadia moc nerátaj, na to treba veľký čip a sveteľné sklá. Myslím že IvanGS tu niekde v diskusii dával ukážkové foto, ako cvakol dcérku niekde na akcii vonku.
Komfort ovládania sa bohužiaľ odvíja od veľkosti a ceny stroja. Na strojček veľkosti krabičky od cigariet nenarveš skrátka tie ovládače a rollery ako na kilovú zrkadlovku. Treba si zvyknúť na ovládanie cez menu. Koniec koncov to by Ťa čakalo aj u tej EPM-2. Lepšie je to až u posledných modeloch EPL-X a vyššie.
V každom prípade ak by Ťa to chytilo a začal by si fotiť vážnejšie, tak kúpiš väčší stroj a kompakt zostane. Aj väčšina majiteľov profi strojov má nejaký ten kompakt.

-- 19. 2. 2015 08:45 --

Ganec píše:bob222: tá Sigma v Prolaike stojí 169:
http://www.prolaika.sk/e-shop/sigma-19m ... -3-cierny/
(osobne som tam ešte nenakupoval, ale po Bratislave behajú električky namaľované na Canon a Nikon, majú aj tie najväčšie billboardy, takže len taký malý podvodný e-shop to nie je)

Webste9: u bezzrkadlovky s tou Sigmou by si blesk nepotreboval; ku svojmu prvému E-P1 som ten externý využil len 2x (aj to na žiadosť kamoša, ktorý bez blesku nevie žiť)
Rozostrenie pozadia je väčšie po vyzoomovaní (a tam má ten komapt Sony horšiu svetelnosť).

Ganec na rozdiel od Teba ja som tie sigmy mal, a nie je to 1,8 ale 2,8 a hlavne s tou kratšou rozostríš - skoro NIČ.
A ak tak rád porovnávaš rozmery, daj sem porovnávač s EPL + 19/2,8 a sony rx -100....

-- 19. 2. 2015 09:01 --

Webste9 píše:Prikloneny som stale viac k tomu kompaktu Sony.
Čo by som sa chcel spýtať ešte majiteľov je rozostrenie pozadia pri bežnom fotení, nie pri makre. Ako je na tom to Sony? Nastavenia expozičneho času, nastavenie clony a podobne je lahkp prístupné alebo treba zachádzať hlboko do menu.? Najradsej by som bol keby to bolo riešené s rollerom alebo nejako podobne...

Ďakujem

Trochu musíš prehodnotiť zadanie alebo priority. Ide o to či chceš čo najlepší univerzálik s malými rozmermi, ktorý budú používať všetci bez nejakých zložitých riešení a prípadne sa s ním môžeš pohrať aj trochu viac, alebo si hračička, chceš zložitejšiu a väčšiu mašinku s vymeniteľnými sklami a s vedomím, že to bude viac menej Tvoja hračka a manželka nakoniec bude cvakať mobilom. Aj keď samozrejme poznám ženy čo cvakajú s EOS-1Ds, ale zo skúseností otca malého caparta pohybujúceho sa v komunite "mimibazar" viem, že tie mamičky spravidla nič zložitejšie ako point and shoot nechcú ani vidieť.
Naposledy upravil bob222 dne 19. 2. 2015 10:20, celkově upraveno 1
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 19. 2. 2015 10:17

Webste9 píše:Prikloneny som stale viac k tomu kompaktu Sony.

Ďakujem

Samozřejmě, malou hloubku ostrosti dosáhneš i s RX100, ale souhlasím, že u velkých foťáků to jde lépe, to ale fakt neznamená, že s RX100 to nejde nebo to je něco těžkého, vůbec ne. Snad mi nebudete nadávat co sem dávám za paskvily, tyhle 2 fotky z RX100III jsou z doby, kdy jsem ho měl pár týdnů a malá hloubka ostrosti mne zajímala víc, protože to bylo to, co s předchozím kompaktem nešlo:-).
Ovládání clona/čas u RX100 - pokud je to jako u RX100III a asi to jiné nebude, tak buď kroužek na objektivu nebo zadní čtyřsměrné a zároveň otočné tlačítko fungující jako roler. V režimu M jde pak třebačas přiřadit kroužku na objektivu a clona zadnímu roleru nebo nechat za objektivu zoom, kdo jak chce. Fn tlačítko má u RX100 myslím 6 rychlých voleb a i pod další tlačítka jde dát skoro cokoliv. Ovládání mi přijde rychlé a do menu vůbec nechodím.
Přílohy
digiarena2.jpg
digiarena1.jpg
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Gamut 19. 2. 2015 10:31

bob222
Fíha taký nezvyčajný príspevok. Priamo by som povedal kráľovská siaha. :-)
Gamut
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 19. 2. 2015 11:00

Tak asi to spravím nasledovne.
Kupim ten kompakt Sony, predsa len chcem ho mať často pri sebe aby som zachytil momentky malého. A samozrejme aj manželka aby s ním vedelo rýchlo fungovať. Ako bolo povedané ona potrebuje len cvak a hotovo.
Naučím sa na tomto Sony ako tak fotiť, ak m to chytí tak potom pôjdem ďalej... Asi to bude najrozumnejsie riešenie si myslím.

Ďakujem
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 19. 2. 2015 11:33

Ano, je to asi nejrozumnejsi reseni. Jen doporucuji predem vyzkouset ovladani v nejakem obchode. V zasade ve stejne tride existuje vice kompaktu, lisici se predevsim zpusobem ovladani, telem apod. Pokud by nesedel jeden, muze sedet druhy. A kdyz te to chytne, muzes se posunout dal. Vic kompaktni to pri zachovani zoomu a rozumneho ovladani snad ani byt nemuze.

Ja resil obdobnym problem pred cca 2 lety, manzelka dostala lepsi kompakt se zoomem. Pred tydnem jsme se bavili a zjistili jsme, ze ona vlastne ten zoom nikdy nepouzila. Kdybych to vedel, vezmu neco treba s APS-C cipem a pevnym sklem kolem tech 28mm a mam vyrazne lepsi kvalitu vystupu v jeste mensim a lehcim tele s vybornou ergonomii a jeste bych ten fotak pouzival pro sve ucely. Ale po bitve je kazdy general :-) Taky to mohlo dopadnout jinak ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 19. 2. 2015 11:48

Viete mi napísať nejake tipy fotakou podobné tomu Sony? Nejake alternatívy. Zajtra idem do jedneho obchodu a majú tam to sony. Vyskúšam ho.

Ale rad by som mal aj v zálohe alternatívy.

Ďakujem
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 19. 2. 2015 12:04

nejlepší alternativa k RX100 je RX100II :p -výklopný displej a sáňky na blesk

levný malý slušný CSC (ale samozřejmě ne placka jako RX100) je Samsung NX3000 + 16-50
pokud nevadí rozměry, zahraje ti víc muziky za méně peněz a v ceně máš Adobe Lightroom 5

http://www.alza.sk/samsung-nx3000-16-50 ... objektivom

http://camerasize.com/compact/#553.423,332,da,t

http://www.digimanie.cz/recenze-samsung ... tylem/5652
Naposledy upravil reign dne 19. 2. 2015 12:10, celkově upraveno 2
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 19. 2. 2015 12:04

Fuji X-30 (o niečo menší čip ale inak super), Canon G1x mkII, aj G 16 + 17 stoja možno za posúdenie ...
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 19. 2. 2015 12:08

Fuji X30 je bomba... Canon G17? Už jest?
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 19. 2. 2015 12:17

Fuji x30 a canon G1X, je uz dosť cez rozpočet. Alternativy som myslel skôr v mojej cenovej kategórii.

Ten samsung ma zaujal. Hovoríš že sa da porovnávať s tym sony RX 100? Teraz som v práci na telefone neviem si pozrieť výstupy.
Tam je ale výmenný objektív ako vidím. A svetelnosť setoveho objektivu je dosť nizka...
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 19. 2. 2015 12:51

reign píše:Fuji X30 je bomba... Canon G17? Už jest?

Ani neviem, už som z tých rummors asi osprostený... :D
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 19. 2. 2015 12:53

Mimochodem, doporučuji k RX100 originál grip, u nás v Alze stojí tuším 450,- a výrazně se zlepší jistota úchopu, i když ergonomie zrcadlovky to není, to ale asi nikdo neočekává.
Já to měl podobně - chtěl jsem začít fotit i jinak než nekvalitní dokumentaci dovolené, po několika měsících jsem dospěl k RX100III, přičemž krátce předtím byl favoritem ultrazoom RX10. Ale uvědomil jsem si, že by asi zůstával často doma kvůli velikosti, tak jsem volil RX100III s tím, že časem přibude zrcadlovka na "větší" focení. Nakonec klaply nějaké finance a v listopadu jsem koupil ještě polozrcátko Sony A77II. S ním chodím na procházky a beru všude, kde velikost nevadí, je radost s ním fotit a vždy se na to těším, ale RX100III mám u sebe stále, doma i v práci a fotím s ním stejně často jako s A77. Oba foťáky u mne mají své nezastupitelné místo a dokonce, jak jsem psal, když jdu někam a nechce se mi tahat další objektiv, vezmu A77 s objektivem 70-300, do kapsy RX100III a nemám pocit, že bych byl nějak handicapován.
Přeji tedy dobrou volbu, krásné zážitky z focení a pěkné fotky.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 19. 2. 2015 12:53

Webste9 píše:Fuji x30 a canon G1X, je uz dosť cez rozpočet. Alternativy som myslel skôr v mojej cenovej kategórii.

Ten samsung ma zaujal. Hovoríš že sa da porovnávať s tym sony RX 100? Teraz som v práci na telefone neviem si pozrieť výstupy.
Tam je ale výmenný objektív ako vidím. A svetelnosť setoveho objektivu je dosť nizka...

Ten samsung má ale čip veľký ako v APSC zrkadlovkách.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 19. 2. 2015 12:55

coze? ten samsung stoji so setakom iba 282euro? lebo ten 20mpx snimac je raz tak vacsi ako v sony rx100, ta viac patla detaily, ale ma zasa svetelnejsi sirokac na zaciatku. fyziku neoklames.

inak ked sa vysunie objektiv na sony rx100, tak je skoro tak isto velke ako ten samsung so setakom.
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Samyang 45/1,8 AF FE + Samyang 85/1,4 AF FE
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod miromen4 19. 2. 2015 13:09

reign píše:Fuji X30 je bomba... Canon G17? Už jest?

PowerShot G3X bude nastupce.....

http://www.dpreview.com/articles/921992 ... ershot-g3x
FOCUS 1.5 EB
miromen4
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Ganec 19. 2. 2015 13:16

cport píše:Ja resil obdobnym problem pred cca 2 lety, manzelka dostala lepsi kompakt se zoomem. Pred tydnem jsme se bavili a zjistili jsme, ze ona vlastne ten zoom nikdy nepouzila. Kdybych to vedel, vezmu neco treba s APS-C cipem a pevnym sklem kolem tech 28mm a mam vyrazne lepsi kvalitu vystupu v jeste mensim a lehcim tele s vybornou ergonomii a jeste bych ten fotak pouzival pro sve ucely. Ale po bitve je kazdy general
presne kvôli tomu dôvodu som radil tú Sigmu:
Ganec píše:Na tvojom mieste by som seťák aj tak používal len výnimočne a väčšinou by som fotil menším pevným sklom. Je to fakt úplne iný pocit ako fotenie obyčajným kompaktom

IvanGS píše:RX100III mám u sebe stále, doma i v práci a fotím s ním stejně často jako s A77. Oba foťáky u mne mají své nezastupitelné místo
preto radím bezzrkadlovku, mne "na oba účely" postačuje
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 19. 2. 2015 13:24

lennyl_2 píše:sony rx100, ta viac patla detaily, ale ma zasa svetelnejsi sirokac na zaciatku

jsem prve blbě četl a pak blbě psal a pak mazal ;-)

jinak, ona ta RX100 bude mít patrně lepší video, podle recenze na ephoto.sk asi ty detaily až tak moc nepatlá (jasně, na APS-C asi nemá) a nevýhoda menšího snímače je v interéru vyvážená f1,8 a venku se asi člověk dostane na vyhovující ISO i s vyšší clonou... Mně by celkově RX100 neprošla pouze kvůli ergonomii (fakt to neumím držet), jinak technicky v pohodě.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 19. 2. 2015 13:29

Webste9: asi si kupis nakoniec fotak aj podla pocitov, ze ktory sa ti bude viac pacit, lebo nepredpokladam ze budes tlacit A2 z RX100, aby si skumal detaily 1:1 :-)

co som mal Oly E-PM1, tak brasnicka nebola daka velka.
http://www.imagehosting.cz/?v=imgp3503re.jpg
Obrázek
http://www.imagehosting.cz/?v=imgp4945.jpg
Obrázek
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Samyang 45/1,8 AF FE + Samyang 85/1,4 AF FE
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 19. 2. 2015 13:37

Ono je to zložité vybrať spravny fotoaparát. Už tu na fore sa niektore názory rozchádzajú, a je ťažké sa priklanat buď k jednemu názoru alebo druhému. Je mi jasne, že kazdemu vyhovuje niečo iné.
Ten samsung sa mi fakt páči, vyzera ze sa mi bude aj lepšie držať.
Ma veľký snímač ale zase nižšiu svetelnosť. Je to asi všetko o kompromisoch. Na tom samsungu sa mi páči že aj displej je výklopný, to mi pri Sony chýba. Ale zase Sony ma integrovaný blesk čo samsung nemá no ma externý, ktorý je v balení.

Fakt neviem už som z toho nejako zmätený.
:-D
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 19. 2. 2015 13:56

Webste9: a este ti pomotam hlavu starym kompaktom co som zohnal kamoske z bazaru tusim za 45euro, na take jej fotenie na dovolenky, Canon SX110, malo to prdi snimac, velkost tela to malo asi ako tie fotaky co teraz vyberas a chvilu som si ho potestoval doma, no akoze laika by som s nim veru neurazil...ale to je skor mimo debatu, ostrilo to pomalsie, to len tak aby rec nestala som sem napisal :-) ze rozostrit pozadie sa da so vselicim..

http://www.imagehosting.cz/images/imgp1116.jpg
Obrázek
http://www.imagehosting.cz/images/imgp1121.jpg
Obrázek
http://www.imagehosting.cz/images/img005ctc.jpg
Obrázek
http://www.imagehosting.cz/images/img003vhv.jpg
Obrázek
http://www.imagehosting.cz/images/img004xnx.jpg
Obrázek
http://www.imagehosting.cz/images/img000nkn.jpg
Obrázek
http://www.imagehosting.cz/images/img001vnv.jpg
Obrázek
http://www.imagehosting.cz/images/img000iti.jpg
Obrázek
http://www.imagehosting.cz/images/img000wnw.jpg
Obrázek
http://www.imagehosting.cz/images/img000oio.jpg
Obrázek
Naposledy upravil lennyl_2 dne 19. 2. 2015 13:59, celkově upraveno 1
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Lotrandor 19. 2. 2015 13:57

reing: o RX100 jsem se zajímal, ale odradil mě rychlý nárůst clony na delším konci. Tohle myslím řeší až markIII. Zas ta cena lecos vyváží, myslím že se dal teď běžně koupit kolem 10k
Lotrandor
Moderátor

Odeslat příspěvekod reign 19. 2. 2015 14:04

Jo, kolem 10. Průběh světelnosti je u Sony RX100 tristní, žel i u mkIII, ta má to sklo navíc měkčí. Kámoš kupoval mkII a když si člověk pohraje s nastavením, tak i jpeg z toho padá v pohodě, fakt to není špatný. Zase ten Samsung láká na APS-C a nadprůměrný seťák, navíc s 24mm eq. širokým začátkem. Takový výletník.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 19. 2. 2015 14:04

Inak ten samsung so seťákom je za 260 euráčikov. to znamená že do tvojej ceny bez DPH by sa asi vliezla ešte aj pevná 30/2,0. A to už je parádne foteníčko.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 19. 2. 2015 14:07

bob222: tak ked si to takto pekne rozpisal s cenami, asi by som nevahal...
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 19. 2. 2015 14:11

na téma světelnost - Samsung má na začátku f3,5 což je vzhledem k velikosti snímače přesně plichta se Sony RX100 a f1,8. A hádej co se stane, až nasadíš pověstnou "must have" palačinku 30/2 :-D Jinak, raději 45/1,8 - je mnohem rychlejší než ta 30-ka, ta je opravdu šnek po infarktu.

lennyl - koukám na konec PX? Kousek od křižovatky v malém žlutém domku bydlí rodina :-)
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 19. 2. 2015 14:18

Takže páni v prvom rade sa chcem poďakovať každému z Vás za pomoc, rady, tipy a objasnenie niektorých vecí.
V druhom rade by som asi nakoniec vzal predsa len ten samsung s tým setovym objektívom myslim 16-50 mm..a dokupil by som k nemu pevné sklo ktoré mi bolo doručené v poste nadomnou. Ešte by bolo fajn keby si mi dal na nejaký taky objektiv aj odkaz. Pevne sklo sa využíva na portrety viac menej predpokladám. Ak nie tak ma vyvedte z omylu.
:)
Vidím že sem hádžete aj nejaké tie objektívy. Ak by ste boli taky lásky plný a hodili mi aj link sem.. :)
Ďakujem
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 19. 2. 2015 14:23

http://www.najnakup.sk/Porovnaj_fotoobj ... 07390.html

Dnes mám náladu poskytovať full servis. ;-)
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 19. 2. 2015 14:41

... no nejake tipy uz tu padly. Porad ale plati ... doporucuji osobne vyzkouset ovladani ...

to pevne sklo muzes pouzit na cokoliv, nejen na portrety
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 19. 2. 2015 14:49

Bob- tak ešte ze som písal do fora dneska ;-),
Tie objektivy zas nie sú tak lacné ako tu niekto spomínal, že by som vošiel do 350 eur bez DPH.
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 19. 2. 2015 14:50

http://objektivy.heureka.sk/samsung-45mm-f-1_8-nx/

30/2 je super sklo, ale na vyklídkované kámoše u píva, na rychlejší děje nestíhá, tam je lepší 45-ka - ostří jak z praku. Jinak s tou 30-kou se strašně dobře fotí, velice přirozený úhel záběru.

-- 19. 2. 2015 13:51 --

Webste9 píše:Bob- tak ešte ze som písal do fora dneska ;-),
Tie objektivy zas nie sú tak lacné ako tu niekto spomínal, že by som vošiel do 350 eur bez DPH.

zatím si vem seťák, na ty skla bývají akce, to je pak třeba za 3k, nebo hlídej bazar http://www.paladix.cz/bazar/index.php?b ... &wq=&uid=0
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 19. 2. 2015 15:04

Tá 30 sa niekedy dala aj lacnejšie.
Inak to sedí 260+190 = 450 - 20% = 360
približne sa vlezieme, plus mínus autobus ...
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 19. 2. 2015 15:14

v rámci bobom nastoleného full servisu prepínam na slovenčinu a ľaľa chalani, ešte lacnejšie tuto http://objektivy.heureka.sk/samsung-ex-s30nb/
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 19. 2. 2015 16:28

reign: ano presne, tam byvam :-)

inak na APS-C som mal najoblubenejsi objektiv Sigmu 30/1,4 (tusim 400euro stala), ohnisko uz tak nedeformuje tvare a stale do neho dost zmestim, aj rozmazat pozadie sa dalo fajn, nafotil som s nim skoro cele dve svadby. Neskor som ho nahradil FA31/1,8 Limited, ale za 1.000euro je to uplne nonsense :-) oproti tym 200eurovym cenam tych pancake na Samsungaca.
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 19. 2. 2015 16:38

Tak pôjdem do toho samsungu, a neskor dokupim druhy objektiv. Ale nikde som nenašiel aka konkrétne baterka donho ide, chcel som kupit aj druhu poprípade aj nabijacku.
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod hoax 19. 2. 2015 17:01

Google > samsung nx3000 battery > první odkaz.
hoax
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 19. 2. 2015 17:34

Jop, uz to mám dik
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 20. 2. 2015 08:22

Tak som späť.

Ked už pôjdem do toho foťáku s výmenným objektivom, tak sa mi dostala ponuka kúpiť PEN E-PL5 s dvoma objektivmy, čo su v baleni za 300 euro. Čo bude podľa kvality fotiek lepsie? Ten samsung alebo tento olympus?

Ďakujem
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 20. 2. 2015 10:23

Samsung - parametry snímače jsou sice plichta, ale kvalita objektivů už ne. Olympus má zase lepší AF, nakonec největší rozdíl je ergonomický, Olympus má šílený displej, to se musí vidět.
Další rozdíl plyne z velikosti snímače - Olympus bude mít horší odstup od pozadí, stejně tak jako aps-c v porovnání s full frame.
Naposledy upravil reign dne 20. 2. 2015 10:26, celkově upraveno 1
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 20. 2. 2015 10:25

Tým šialeným displejom si to ako myslel? Veľmi zlý alebo dobrý?
Dnes idem do mesta a popozeram ich co a jako. Tak sa rozhodnem. Ale na tvojom mieste by si sa ako rozhodol.?
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 20. 2. 2015 10:31

Já jednoznačně Samsung, minimálně kvůli displeji. On ho totiž má Olympus 16:9 ale fotit budeš zřejmě 2:3 nebo 4:3 (nativní poměr stran snímače Olympusu ) takže náhled je malý. Add skla - jediný seťák m4/3 který se vyrovná tomu mini sklu od Samsungu je dvakrát tak větší starý Panasonic 14-45 v bazaru kolem 4-4,5k. Taky bych neřekl že raw má Olympus tak pružný jako Samsung, určitě ne ve stínech.

-- 20. 2. 2015 09:36 --

Největší problém je psychologický - aps-c vnímáme jako kompromis oproti ff a je to vyvážené cenou. m4/3 jsou taky kompromis, ale jako systém dražší než aps-c.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 20. 2. 2015 10:48

Ďakujem za odpoveď. Kvoli cene sa aj ja prikláňam k samsungu.
Neskôr by som chcel ešte poriešiť aj kameru. Ale to až neskôr. Cca za pol roka... Potom sa tu ukážem znova...
:-D
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 23. 2. 2015 12:56

A som tu znova, mal som zdravotme problemy takze som nemal kedy objednávať. Ked som ležal na nemocnicnom lôžku tak som čítal a čítal. Dopatral som sa ku Samsung NX300. Je vo viacerych veciach lepší ako NX3000. Podľa recenzií je rýchlejší, lepší displej, lepší setovy objektív, a nejake ešte drobnosti. Pytam sa ci sa oplatí priplatiť alebo stačí aj NX3000??

Ďakujem pekne
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod bob222 23. 2. 2015 13:32

Ak myslíš seťák 18-55, tak ten 20-50 má síce menší rozsah ale je ostrejší.
bob222
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 23. 2. 2015 13:48

Nx3000 ma setak 16-50
NX300 m setak 18-55.
Takze neviem sa rozhodnúť. Aj telo je ine ma nieco navrch ta NX300.
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod IvanGS 23. 2. 2015 14:12

NX300xNX3000 - neznám je, ale jak jsem mrknul na recenze, u 300 to vypadá na větší a jemnější displej a když už není hledáček, ať je aspoň displej OK (i když ani jeho rozlišení u NX300 mi nepřijde TOP). Zprvu mne zarazil zadní čtyřsměrný ovladač, u NX300 není otočný, ale přibyl horní roler a tak lze snad clonu atd. měnit pomocí zadního tlačítka (symbol clony) a roleru, nevím jestli lze podobně měnit i ISO, popř. čas v prioritě času, popř. čas/clona v režimu P. V některých recencích je kritizována pomalost...
Ale odborníci to určitě zhodnotí lépe.
IvanGS
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 23. 2. 2015 14:22

Obecně spíš nižší řádové číslo značí lepší výbavu. Ale seťák 16-50 bych preferoval, byť ten 18-55 je skvělý. Pozná se to ovšem až při velkých výřezech, kterými ovšem širší snímací úhel nahradit nelze. Stejně tak je focení přes displej poněkud pomalejší, než focení hledáčkovým přístrojem (např. NX 30).

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 23. 2. 2015 14:46

A na vasom mieste by ste vybrali aky? Reap existuje achopny kompakt do cca 330 eur ale s DPH s hladacikom?
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 23. 2. 2015 14:53

Sám mám Samsung NX20, který je už cenově poněkud mimo. Ale v případě omezeného rozpočtu klidně i NX 300, či 3000. Ta rychlost při focení je poněkud přeceňovaný faktor, pokud člověk trochu nad fotkou přemýšlí a necvaká kolem sebe ve snaze zachytit nezachytitelné, tak bohatě vystačí každý. :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Ganec 23. 2. 2015 14:59

Puntík píše:Stejně tak je focení přes displej poněkud pomalejší, než focení hledáčkovým přístrojem (např. NX 30)
Nemá to nič spoločné s hľadáčikom: NX3000 (ako najnižší model) je proste pomalší kvôli tomu, že nemá na snímači fázové ostrenie. NX300 ho má (podobne ako NX30) a ich rýchlosť je prakticky identická (podľa meraní na imaging-resources je NX300 dokonca rýchlejšia).
Ganec
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 23. 2. 2015 15:03

NX300 je vyšší model, lépe se ovládá - má roler navíc. Jinak je horší - Samsung kvůli zrychlování podělal jpeg engine a i video přílišným odšumem, i u videa (což je směšných 2mpix) se tvoří jednolité barevné plochy. NX3000 je návrat ke kvalitnějšímu jpegu i videu (stejně tak to má Puntík v NX20). Chybějící roler v pohodě supluje tlačítko iFn na objektivech Samsung - to rozepisovat nebudu, vygoogli si sám. Každopádně je to ergonomická vyvhytávka která je naprosto super. Jo a seťák 18-55 bych nebral - opticky plichta, ale je 2x větší než 16-50 a 2mm na začátku jsou mnohem víc, než 5mm na konci. Jo a za 330€ koupíš něco s hledáčkem leda v bazaru 8-)

-- 23. 2. 2015 14:09 --

ještě add rychlost - měl jsem NX200, při focení do rawu (14 i 12bit) prostě ukládal pomalu, dokonce po dobu ukládání nebylo možné měnit některá nastavení, ale v praxi si prostě zvykneš, že když chceš rychlou sérii tak přepneš na jpeg, který se teda alespoň u NX200 dal dobře vyladit. Osobně jsem tu sérii nikdy nevyužil, je to jak píše Puntík, když přemýšlíš, tak ti to ani nepřijde a je to celkem snesitelný kompromis.
Kámoš je opravdu rychlý měnič foťáků, teď má NX3000 jako 3. Samsung (NX200, NX1000) a nemůže si ho vynachválit, hlavně poté co se zbavil kvůli displeji a velké hloubce ostrosti Olympusu E-PM2.
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 23. 2. 2015 15:21

okej ďakujem za odpovede.
Vezmem nakoniec presa len ten NX3000, nakolko je ta NX300 síce za 299 eur a najbližšie k tomu ej už za 380 cca a ide to hore. tak sa obávam aby bolo balenie kompletné.

Ešte raz ďakujem
Webste9
Návštěvník

Odeslat příspěvekod reign 23. 2. 2015 15:53

...pak se vrať vynadat za blbé rady :D
reign
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Webste9 23. 2. 2015 16:09

určite sa vrátim :D
Webste9
Návštěvník