Fuji X-T1 vs Sony A7 vs Pentax K3

Diskuze pro všechny zájemce o koupi digitálního fotoaparátu

Moderátor: Moderátoři DIGIarena.cz

Odeslat příspěvekod feanoor 8. 12. 2014 14:48

Za stejnou cenu jako Fuji X-T1 + 18-55/2.8-4 se nyní prodává Sony A7 + 28-70/3.5-5.6, což je fullframe. Stojí to myslím za zvážení.
S tím často zmiňovaným Sony jpegem to není tak hrozné, jak se už často ze setrvačnosti traduje. Problém je ten, že Sony má defaultně nastavenou pro JPG poměrně silnou redukci šumu plus silné doostření. Sám jsem tím byl překvapen když jsem si koupil NEXe. Redukce šumu má dva stupně, vypnout ji pro JPG zcela nelze. Doostření ale stačí stáhnout a pak jsou výsledky podstatně lepší. V recenzích je to necháno na default, a proto JPG dopadá tak jak dopadá. V rawu samozřejmě tento problém odpadá zcela.

srovnání velikostí bez objektivu
http://camerasize.com/compare/#520,487
feanoor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kaapa 8. 12. 2014 14:58

Puntik - srdce me tahne, ale rozum porad brzdi! :) Nejvic se mi libi vystupy z Nikon810 a SonyA7r a to neni dobry, nemyslim to vazne.. Mam rad vic detailu ve fotce a ta sestava co mam me uz vazne limituje co se tyce nejakeho zameru. Jenze nejsem strelenej abych jen tak investoval tolik $$$ cport bezcrcatko me asi nemine, musim bohuzel souhlasit i kdyz bych si DSLR rad nechal jako hlavni nastroj. Preci jen se s vetsim telem foti lepe. Fryw presne to si take myslim, jsem rad ze se to tak nejak potvrdilo a vysvetlilo. Pockam jeste na dalsi nastupce Sony A7 a pak to nejak dopadne ;)

-- 8. 12. 2014 16:03 --

ICEBOSS Ta DA16-50 je nightmare :( myslel jsem ze to bude takove univerzalni sklo.

-- 8. 12. 2014 16:13 --

feanoor + dolgor - Rozhoduji se mezi temito sestavami a nejsem si stale jisty. Sony je plastak, tak nejak nedotazeny mi pripada, ale ten vystup je fajn. Fuji zase neco noveho s moznosti nakoupit vazne hodne lakave objektivy. No neni to jednoduche se rozhodnout :) Na jinem foru (Pentaxim) kluci doporucuji zustat u K-5, coz mi prijde asi ted nejrozumnejsi varianta. Zkusim ozivit vic foceni do RAW + stativ a vysledky budou urcite mnohem lepsi.
Kaapa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Puntík 8. 12. 2014 15:21

Kaapa, tak zkus ten K-S1, 20Mpx (tedy v obchodě) pokud to nepohnojili AA filtrem a bude to cosi jako Samsung (NX 20), určitě budeš spokojený. U nás jsou teď i s wifi kartou za celkem slušnou cenu ( http://www.vkfoto.cz/pentax-k-s1-telo-c ... c1-zdarma/ ) a oproti N-D810 je to prcek. Zbyde i něco na objektivy.... :-)

Zdravím
Puntík
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kaapa 8. 12. 2014 15:42

Puntik no to je dobry E.T. :) zajimave asi pro zacatecniky, mozna pro zensky, ale nechci se jich dotknout ;) Az to nekde uvidim tak si na to urcite sahnu, nemusi to byt ve finale spatna masinka, ale... ;)
Kaapa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 8. 12. 2014 17:46

Kaapa: ak mas moznost, skus ine sklo na tom Pentaxe. Nie ale setak :D
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 9. 12. 2014 10:24

Dolgor píše: ... Sada pevných skel je pro člověka, který není ochotný nosit stativ, komplikace.

Uplne mi neni jasne, jak dilema "zoom vs pevna skla" souvisi s ochotou nosit stativ.

Mj. ta Fuji ma nejaka WR skla? Teda krome toho 18-135 zoomu ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Dolgor 9. 12. 2014 20:52

cport, přidej si tam ...ani stativ. Pevná skla nejsou pro každého a mně Kaapa připadá spíš jako člověk, který si cení univerzálnosti a pohodlí zoomu. Dost to chápu, protože také raději fotím s Nikkorem 17-55/2,8, než bych přehazoval 35 za 50 nebo 85. Pevná skla používám tam, kam chodím častěji / při opakujících se příležitostech. Vždycky vezmu jen jedno a jiné než předtím, mám jiné fotky a ušetřím si nervy a čas s přehazováním.

Fujifilm by teď měl mít víc f/2,8 skel s utěsněním, není to ale samozřejmě žádná láce. Obecně si myslím, že utěsnění se zvlášť v případě objektivů přeceňuje. Při troše opatrnosti se ani neutěsněnému objektivu nic nestane, já jsem tedy zatím žádný nepromočil a to mi několikrát z foťáku tekla *****ážená voda z nočního focení proudem (nikkor 16-85VR, Tokina 12-24/4).

Kaapa, podle mne ti Pentaxáci radí dobře, ale můj tip je, že nejvíc by ti pomohlo, kdybys zlepšil techniku focení. Tzn. víc přemýšlet o nastavené cloně a o udržitelnosti expozice, možná i o správném zaostření. Mám podobný senzor v D7000 jako ty v K5 a dělá fotky naprosto srovnatelné s Fuji X-E1, X-T1, se kterými mám zkušenost. Čili obrazová kvalita je podle mého názoru pořád na špici APS-C systémů (DR, barvy, šum), jen je tu mírně nižší rozlišení. Upgrade na novější tělo ti spíš než v kvalitě obrazu pomůže zlepšenou funkčností toho kolem, ale na povedených fotkách rozdílů mnoho nenajdeš. ...Jinak k tomu Fujifilmu. Mám trošku výhrady k automatickému stanovení expozice, někdy k barvám, nebo chování v extrémech (světla, stíny) u Fuji X-E1/T1, ale obecně bych řekl, že novější Fuji foťáky (X-T1, X-A1...) jsou méně náročné na pozornost fotografa než běžná zrcadlovka, prostě jsou víc jako automatický kompakt. Soudím podle úspěšnosti focení, když to dám někomu z rodiny. Pro mne osobně je to prašť jako uhoď, protože svou DSLR ovládám celkem bez přemýšlení.

-- 9. 12. 2014 20:56 --

Kaapa, a ještě k té Sony A7. Mně se ten foťák moc líbí, ale 28-70/3,5-5,6 není adekvátní objektiv. Když už tak 24-70/4, ale ani ten není bez kompromisů, Sony má co dohánět. Proti tomu Fujinon 18-55/2,8-4 je vynikající sklo z rohu do rohu na všechny clony a bokeh také není špatný. Jediná výraznější slabina je protisvětlo.
Dolgor
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ltokar 10. 12. 2014 12:01

Kaapa: ved daj nejake fotky v plnom rozliseni, nech pozrieme, co mas za potvoru doma :)
A30, S45, Ixus, FZ18, K-x, E-PL1, Stylus 1, K-5iis, E-M10
ltokar
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kaapa 10. 12. 2014 12:35

FotoABC - Diky za zaslani ukazek ;) libi se mi to. Muzes poslat nejake podrobnosti jak si ty snimky poridil? Dival jsem na exif, ale uz nevim jestli jsi pouzil stativ a snimky dodatecne upravoval. Poslu taky svoje, mam myslim neco podobneho take nafoceno a pak to tedy porovname. Jen se omlouvam ze to nebude hned, dostanu se k pc az o vikendu.

Itokar - moznost ted prave moc nemam :(

cport - je pravda ze ty skla zatim nejsou, ale kdyz vis ze budes potrebovat WR, tak 18-135 je myslim dobry univerzal. Mozna hloupej nazor, nevim... co by si u pentax bral za univerzalni sklo? 50-135?
Kaapa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Kaapa 10. 12. 2014 13:34

Dolgor- Stativ samozrejme mam a rad fotim panorama, jenze posledni dobou vazne nemam moc cas. Jsem vazne liny ho tahat kamkoli, obzvlaste na delsi hajk nekam do hor. Libi se mi univerzalnost, ale samozrejme s pomerem kvalita/vykon. Proto mam DA 16-50 na K-5 kterou beru na rizikovejsi foceni..vetsinou do zimy a prachu. Kdyz fotis treba nekde na plazi, poletuje kolem tebe tuna pisku a slana voda, jsi rad ze ho mas.

Co se tyce te techniky foceni, vetsinou fotim rezim s prioritou clony. Jen si nejsem jisty s tim ostrenim, pripada mi ze ten objektiv neostri dobre. Nekdy se povede opravdu ostra fotka, ale na to "nekdy" se spolehat uz nechci. Fotky nejsou spatny, jsem asi hodne prisny, jen mi pripada ze z ruky uz nenafotim skoro nic. Nekdy neni zadny objekt na fotce ostry, divny. Urcite by asi pomohlo serizeni tela s objektivem. Jelikoz mam rad vetsi formaty fotografii, tak je pak vse videt :(

Ta A7 je prvni vlastovka, nelibi se mi jeji plastove telo, neni to moc seriozni abych pravdu rekl. S objektivy to je mnohem horsi jak u Pentax a Fuji, zatim neni moc variant. Hodne sazi ze budes pouzivat 3rd party objektivy.
Kaapa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cport 10. 12. 2014 14:43

Ja tu otazku na WR objektivy nemyslel jako utok. Jen me zajimalo, jestli se u Fuji neco nezmenilo. Jak jsem psal vyse, ten jejich system me taky zajima.

Krome 16-50 tu samozrejme ty dva jine WR zoomy padly - 20-40 a nebo ta nova 16-85. Ale ja vseobecne priznivcem zoomu nejsem. Nicmene tu 50-135 povazuji za mimoradne podarenou. A snad neznam cloveka, co by s ni po opticke strance nebyl spokojeny.

Nicmene, pokud mas nekdy fotku ostrou, a nekdy neni ostre vubec nic, tak to je divne. Problem muze byt taky v necem jinem - muze byt spatny ten mechanismus stabilizace v tele, muze spatne komunikovat fotak a objektiv ohledne fokalni delky, muze byt problem taky ve tve technice foceni. Na jak velkych formatech tu neostrost vidis?

Dolgor: ja si teda myslim, ze ty dve veci spolu nesouvisi, ale kazdy jsme v tomto jiny ...
cport
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 10. 12. 2014 22:27

Kaapa: vyhrabal som z archivu par fotiek, z roznych fotakov co som mal, zamerne som odstranil EXIFy, mozes hadat, ktora fotka je z akeho fotaku...ze ci si pomozes nakupom toho ci onoho fotaku vystupom.

K5 - APS-C 16Mpx s AA
K5IIs - APS-C 16Mpx bez AA
K3 - APS-C 24Mpx bez AA
D750 - FF 24Mpx s AA

potom dopisem, aj ake skla som pouzil, pre zaujimavost aj kolko to stalo.

http://ulozto.sk/xhpuUtV5/fotky-rar
http://www.imagehosting.cz/images/fotkywgw.jpg
Obrázek
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Sony FE 35/1,8 + Sigma 85/1,4 ART DN + Sigma 100-400/5-6,3 DN
lennyl_2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod lennyl_2 11. 12. 2014 17:23

ako vidno na mojich fotkach, rozdiel nie je vobec markatny,ked sa pouziju vhodne/dobre skla.

tatry.jpg: Pentax K5 + Pentax DA15/4 Limited = cca 1600euro
bratislava.jpg: Pentax K5IIs + Pentax FA77/1,8 Limited = cca 1900euro
cierny_vah.jpg: Pentax K3 + Sigma 10-20/4-5,6 (bazar) = cca 1300euro
zochova_chata.jpg: Nikon D750 + Nikkor 18-35/3,5-4,5 = cca 2300euro

ceny som napisal vsetko za co som kupoval novu techniku (okrem Sigmy 10-20)
Sony A7R III + Tamron 17-28/2,8 Di III RXD + Sigma 24/1,4 ART + Sony FE 35/1,8 + Sigma 85/1,4 ART DN + Sigma 100-400/5-6,3 DN
lennyl_2
Návštěvník

Předchozí stránka